Микита Годованець. «Голуб і Лелека». Коротко про письменника. Тема патріотизму в байці. Діалоги персонажів та їх роль у розкритті алегоричного змісту твору. Йшли мудрості в Езопа позичати, На всесвіт їх блищали ліхтарі.І скільки не беруть живлючої водиці, -Не висиха Езопова криниця. М. Годованець
«Ухопив я обома руками цю книгу і бігцем подався в шкільний сад, захопивши з собою якийсь підручник та зошит, примостився під яблунею. То був «Кобзар» Тараса Шевченка. Ні про Шевченка, ні про «Кобзар» я ще нічого не чув. Розгорнув, читаю… О матінко! Українська книжка! Чисто ж так мати моя говорить. Звикаю до незнайомого правопису, читаю один вірш, другий, третій. А серце горить, грає, кипить. Ой, як же гарно, як цікаво!» – так розповідав про своє дитинство байкар.
Микита Годованець писав: «Якось навесні, коли вперше відкрили в школі вікна, підійшов я до відчиненого вікна і, утопивши очі в небо, шукав: що ж проказати для диктовки? Раптом угледів: уперше повертаючись з вирію, лелека утомленим летом спускався наниз до села, на своє старе гніздечко. Мені несподівано щось заграло в грудях, у серці, схвилювала мене якась несподівана творча вигадка, як кажуть: муза прокинулася в поетичному серці. Схвильований, я повернувся до учнів і твердим голосом проказав:– Пишіть!І прочитав експромтом усю байку, яку я потім назвав «Голуб і Лелека». Прочитав так легко, невимушено, наче вона давно лежала і ждала цього моменту. Це було диво: звідки взялася ідея і зміст, сюжет байки і афористичні вирази патріотичного характеру?»
Розкрийте значення алегоричних образів ГОЛУБА і ЛЕЛЕКИ?{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}ЛЕЛЕКАГОЛУБЛюдей, які, покидаючи рідну домівку, залишаються патріотами, прагнуть повернутися до рідного краю, який ні на що не проміняють. Людей, які бояться змін, труднощів і випробувань; ніколи не покидають своїх домівок, тому й не розуміють тих людей, які час від часу покидають рідну домівку, а потім з щемливими відчуттями повертаються додому.
Що край – то звичай, що сторона – то новина. Які з прислів’їв суголосні ідеї байки?Розлука навчить рідний край любить. Рідна земля і в жмені мила. У чужій сторонці навіть не звідти сходить сонце. Як будеш рідної землі триматися, то будеш від неї сили набиратися. Дерево міцне корінням, людина – родом і народом.