Тема: Микола Вороний. Коротко про письменника. Поема «Євшан – зілля», історична основа твору, патріотичні мотиви в поемі.
Мета: ознайомити учнів з яскравим талантом і трагічним життям поета, розкрити літописну основу сюжету поеми «Євшан – зілля»;
розвивати в учнів уміння зіставляти художній твір із літописним, шукати спільне та відмінне, розвивати образне мислення, навички виразного читання;
виховувати в учнів любов до Вітчизни, почуття щирого патріотизму.
Тип уроку: ОЗОН
Форма проведення: урок української літератури в 6 класі із використанням ІКТ
Обладнання: портрет письменника, підручник, комп’ютер, мультимедійний проектор, презентація, малюнки учнів.
Епіграф уроку: Людина повинна завжди пам’ятати, звідки вона пішла в
життя. Людина не має права бути безбатченком.
О. Довженко
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Доброго дня, мої працелюбні, виховані учні. Сідайте, будь ласка, на свої місця й налаштовуйтесь на організовану результативну роботу.
ІІ. Мотиваційний етап Слайд №1
А щоб краще працювалося, давайте згадаємо чарівні слова: побажаємо один одному гарного настрою, упевненості в собі, посміхнімося щирою посмішкою й пам’ятаймо, що не помиляється лише той, хто нічого не робить.
А розпочнемо роботу ми з обговорення висловлювання великого українця Олександра Довженка: Слайд №2
«Людина повинна завжди пам’ятати, звідки вона пішла в життя. Людина не має права бути безбатченком».
Прийом «Мікрофон»
Учитель:
У кожної людини при згадці про рідну домівку виникають певні образи: зорові, слухові, запахи ніби переслідують нас, будь-то аромат маминих страв чи свіжоскошеної трави…
ІІІ. Етап цілевизначення і планування
Був такий аромат, що приємно бентежив серце, сягав найтонших струн душі, і в однієї відомої людини, яка завжди пам’ятала про свій рідний край, хоча доводилося їй жити й далеко від нього. Таким був трунок степової трави – запашний полин – євшан – зілля. Донедавна прізвище Миколи Вороного вживалося разом з епітетами «зрадник», «відступник»… Та єдиною провиною цього талановитого письменника була любов до України.
Отже ми сьогодні поговоримо про… Слайд № 5
Запишіть, будь ласка, у робочі зошити тему уроку… Слайд № 6
А зараз спробуйте, будь ласка, визначити цілі уроку, що ми повинні знати та вміти. Слайд №7
ІV. Етап опрацювання навчального матеріалу
Учитель:
Друга група «Дослідники» має висвітлити історичну основу твору, літописну оповідь про євшан – зілля. Що це за чарівна трава?
Група «Історики» розкаже нам про набіги войовничих половців на Київську Русь, про те, хто такий В.Мономах, який згаданий у творі.
Бесіда:
Учитель виразно, емоційно читає твір, щоб описане у ньому якомога яскравіше постало в уяві учнів.
Учитель:
Тож даваймо подумаємо і відповімо на запитання:
(Вороний за основу взяв лише сюжет, а завдяки його майстерності сухі та скупі рядки літопису ніби ожили, і читач переноситься уявою в давнину.
У літописі – розповідь про події. У творі Вороного – розповідь про події, обрамлена вступом і висновком, насичена роздумами, переживаннями ліричного героя) Слайд № 9
Будь ласка, історики, вам слово…
Бесіда за змістом твору.
(«Божий дар ти маєш з неба
Людям долю віщувати,
Словом, піснею своєю
Всіх до себе привертати.)
Але відповісте ви на це питання після виконання завдань у групах.
Робота з текстом.
Використовуючи цитати, заповніть, будь ласка, таблицю про характер і роль кожної пісні.
№ з/п |
Запитання |
1-ша пісня |
2-га пісня |
1. |
Про що йдеться в пісні? |
«Про славетні події, про Лицарські походи..» |
«Що співала мати синові своєму, як маленьким колисала…» |
2. |
Із чим порівнюється пісня? |
«Мов скажена хуртовина, мов страшні перуна громи…» |
«Наче лагідна молитва, журно пісня та лунає…» |
3. |
Якою є мелодія пісні? |
«Ані перший, сильний дужий…» |
«Спів цей ніжний, любий» |
4. |
Що це за пісня? |
«Пісня вільного народу» |
«Спів народний, колисковий» |
5. |
Висновок: із якою метою виконується пісня? |
Пробудити патріотизм, дух нащадка вільного народу |
Повернути в дитинство, пригадати рідну матір, мову |
- То чи випадково вибрані Миколою Вороним пісні і їх послідовність?
Слайд № 11
- Пісні не зуміли пробудити національної свідомості юнака. А що ж сталося потім?
- Прочитайте, будь ласка, кульмінаційний момент твору (ст.39).
«Але ні! Ще є надія… Слайд № 12
Ніж в землі чужій, ворожій,
В славі й шані пробувати!...»
Давайте, спираючись на слова половецького сина, сформулюємо основну думку поеми й запишемо її.
(Найдорожчий для людини той край, де її батьківщина, її коріння…» Слайд № 13
V. Рефлексивно – оцінювальний етап Слайд № 14
- Отже, підсумуємо роботу на уроці за допомогою прийому «Незакінчене речення» Слайд № 8,9
1. М. Вороний народився… (На Дніпропетровщині в родині ремісника)
2. Микола Кіндратович навчався в таких закладах… (у ремісн.училищі Харкова і Ростова, в університеті Відня та Львова).
3. У 1920 р. Вороний емігрував до… (Польщі)
4. У 1938 р. М. Вороний був… (репресований)
5. Євшан – зілля – це… (трава полину)
6. Гудець – це… (музикант, співець)
7. У творі згадується князь …(В. Мономах)
8. Половці – це.. (кочовий народ – загарбник)
9. Основою для поеми «Євшан – зілля» стало оповідання з… («Літопису руського»)
10. Полонений ханський син жив у… (Києві)
11. Людина, яка любить свій народ, свою Батьківщину, називається… (патріот)
12. Історія, переказана автором, навчила мене…
Тепер поміняйтеся, будь ласка, відповідями й оцініть один одного.
Слайд №15
VІ. Оцінювання. (Слова подяки всім, похвала, підтримка). Слайд № 16
VІІ. Домашнє завдання: виразно читати поему, переказувати її.
За бажанням: поміркувати, що могло б статися далі з ханським сином.
Придумати своє закінчення його історії.