Міні-лекція «Моральне виховання дітей дошкільного віку»

Про матеріал
Дошкільне дитинство – важливий період у житті людини, коли формується всебічно розвинена особистість, яка у своїй діяльності керується принципами гуманізму, добра, милосердя. Прищеплення названих принципів відбувається у процесі морального виховання дітей уже з раннього віку.
Перегляд файлу

Міні-лекція «Моральне виховання дітей дошкільного віку»

Дошкільне дитинство – важливий період  у житті людини, коли формується всебічно розвинена особистість, яка у своїй діяльності керується принципами гуманізму, добра, милосердя. Прищеплення названих принципів відбувається у процесі морального виховання дітей уже з раннього віку.

Аналіз теоретичних джерел дозволив констатувати, що проблемою виховання підростаючого покоління в дусі моральних ідеалів займалися відомі українські та російські просвітителі (Г.Ващенко, Б.Грінченко, О.Духнович, М.Пирогов, С.Русова, Г.Сковорода, К.Ушинський, І.Франко, Т.Шевченко), а

В. Сухомлинський у своїх творах зазначав, що моральна свідомість, як духовна сторона моралі, базується на осмисленні проблеми, а у взаємодії з моральною діяльністю і моральними стосунками утворюється мораль як системна цілісність. [5, с. 9].

У наш час моральному вихованню дошкільників присвячені роботи А.Богуш, Л.Божович, Л.Висотіної, В. Петрової, Л. Пивовар та ін.

Поняття «моральне виховання» у педагогічній літературі тлумачиться, зокрема, як «цілеспрямований процес організації та стимулювання їх різнобічної діяльності, спілкування, спрямований на оволодіння моральною культурою поведінки, ставленням до навколишнього світу» [6, с. 210].

Я  розглядаю моральне виховання  як спеціально організовану міжособистісну взаємодію педагога з вихованцями на основі норм і принципів гуманізму, що має на меті формування моральної вихованості, яка передбачає систему моральних знань, умінь, навичок, переконань, поглядів, норм. Це, на мою думку, одна з найважливіших характеристик особистості, основу яких становлять домінуючі людські цінності. А завдання морального виховання визначаються  як процес трансформації суспільно значущих норм, принципів, регулюючих взаємовідносини, загальнолюдські моральні цінності в індивідуальні якості й формування на цій основі відповідних моральних якостей.

Моральний розвиток людини триває  протягом усього її життя, але основи закладаються в дитинстві. Перші навички морального виховання діти отримують в сім'ї під впливом життєвого досвіду, етичних норм, існуючих в сім'ї і посильної праці, тому при вихованні дітей дошкільного віку необхідно приділяти першочергову увагу формуванню моральних почуттів і якостей. Щоб допомогти в цьому дитині, найближчі  їй люди  можуть зробити такі кроки:

  • мотивуйте дитину діяти в рамках прийнятних норм;
  • визначення й визнання емоцій на ранніх етапах допоможе дитині зрозуміти, що ви їй співчуваєте;
  • хваліть дитину кожного разу, коли вона виявляє позитивну поведінку й демонструє правильну моральну поведінку. Так дитина зрозуміє, чого від неї очікують;
  • ваші діти уважно спостерігають за вами. Дотримуйтеся правил, яких ви вчите дитину, показуйте їй позитивний приклад.

Крім того, щоб стати зразковим прикладом для наслідування для вашої дитини, вам потрібно навчити її правильних із моральної точки зору моделей поведінки.

Сформувати у дитини моральні цінності нелегко. Пропоную такі поради:

  • роз’ясніть дитині моральні норми, які, на вашу думку, мають головне значення;
  • нагадайте дитині, як погана поведінка впливає на інших і на неї саму. Наприклад: «Якщо ти говоритимеш неправду, одного разу тобі ніхто не повірить»;
  • змоделюйте з дитиною гіпотетичні ситуації, щоб вона оцінила свої думки і прийняла рішення.
  • поясніть дитині, що гарні вчинки мають гарні наслідки;
  • переконайтеся, що ви виконуєте свої зобов'язання й обіцянки, дані дитині, і виявляєте доброту до неї;
  • показуйте дитині приклад високоморальної поведінки;
  • спонукайте до занять, які вчать дитину моральності.

Моральний розвиток дитини не менш важливий, ніж фізичний та психічний.

Не потрібно чекати, поки дитина виросте, щоб пояснити їй моральні норми. Починайте з раннього дитинства, станьте для вашого малюка гарним прикладом. Так дитина зможе перейняти ваші моральні цінності, зробивши їх невід'ємною частиною свого життя.

Важливу роль відіграє емоційна чуйність дітей, яка формується до 5 років. На цьому етапі виховання відбувається розвиток почуття любові до рідних і близьких. Необхідно виховувати у дітей навички культури побутового спілкування, сімейної праці, взаємодопомоги. Так діти визнають авторитет дорослих і виконують їх вимоги беззаперечно. На основі цього відбувається формування поваги до старших і слухняності як риси поведінки. Для формування у дітей гуманного ставлення до одноліток вихователь повинен вирішувати завдання формування і розвитку дружніх відносин. Необхідно розвивати у дошкільнят такі якості, як взаєморозуміння, повага до чужих інтересів, готовність прийти на допомогу і т. д. Для розвитку почуття любові до природи, до рідного міста, а в подальшому і до країни вихователю необхідно створити умови, які викличуть у дитини ці почуття і переживання. Наприклад, проводити етичні бесіди, екскурсії, показувати різні твори мистецтва, організовувати заходи, присвячені природі та історії країни.

Моральне виховання дітей дошкільного віку здійснюється за допомогою безлічі засобів, найважливішими з яких є наступні:

  1. Художні засоби (література, мистецтво, кіно, музика і т. д.) - впливають на емоційну сферу і почуття дітей.
  2. Природа як засіб, що викликає гуманне ставлення до інших людей, тварин, співчуття, співучасті і турботи - впливає на сферу особистості дітей багатогранно і є одним з найважливіших аспектів виховання моралі.
  3. Засоби власної діяльності дітей (гра, навчання, спілкування, праця) - сприяють розвитку дружніх взаємин, працьовитості та пізнавального інтересу.
  4. Оточення, соціум (сім'я, близькі, друзі, товариші і ін.) - впливає на моральні норми і ціннісні орієнтири дитини.

Ефективність морального виховання залежить від правильного вибору засобів, відповідно до мети і завданням виховання, віковими особливостями дітей, рівня їх розвитку.

Отже, моральне виховання дітей - одне з основних завдань суспільства. Дитина живе в суспільстві і на неї впливають як позитивні, так і негативні фактори навколишнього середовища. Для того щоб уберегти її від негативних впливів необхідно заложити в ній основи високої моралі, культури поведінки і основи шанобливого ставлення до оточуючих її людей. Необхідно виховати з неї людину з твердими переконаннями і життєвими поглядами. Виховувати і формувати світогляд підростаючої дитини необхідно на ранніх етапах її розвитку, коли життєвий досвід тільки починає накопичуватися.

Література

  1. Божович Л.И. Личность и ее формирование в детском возрасте./ Л.И. Божович – М.: Просвещение, 1968. – 460 с.
  2. Вишневський О. Концепція демократизації українського виховання // Концептуальні засади демократизації та реформування освіти в Україні. Педагогічні концепції / О. Вишневський. – К.: Школяр, 1997. – С. 78-122.
  3. Лохвицька Л. В. Програма з морального виховання дітей дошкільного віку “Скарбниця моралі” / Л. В. Лохвицька – Тернопіль: Мандрівець, 2014. – 128 с.
  4. Поніманська Т.І. Моральне виховання дошкільників: Навчальний посібник / Т.І.Поніманська. – К.: Вища школа 1993. – 111 с.
  5. Сухомлинский В.О. Как воспитать настоящего человека / В.О.Сухомлинский. – М.: Просвещение, 1990. – 263 с.
  6. Хрестоматія з історії дошкільної педагогіки: Навч. посіб. / Упоряд. Борисова З. Н., Кузьменко В. У.; За заг. ред. З. Н. Борисова – К.: Вища шк., 2004. – 511 с.

Інтернет ресурс: https://conference.pu.if.ua/forum/files/30112017/6/babak.PDF

 

docx
Додано
3 лютого 2023
Переглядів
2901
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку