Урок-проект із використанням ІКТ
Тема: Sport. My favourite sportsman.
Проект
Учасники проекту: учні 7 класу.
Класифікація проекту:
За характером домінантної діяльності: інформаційно-пошуковий.
За предметно-змістовою галуззю: монопроект.
За характером контакту: серед учнів класу.
За кількістю учасників: груповий, колективний.
За тривалістю виконання: короткотерміновий.
За характером взаємодій: кооперативний.
За рівнем виконанням: виконується разом з учителем.
І. Актуальність проекту
Спорт - невід‘ємна складова людського життя. Для гогось – це професія, для еогось – спосіб життя, для когось – розвага. Але хай там як. Спортсмен живе у кожному з нас. Бо спорт – це прагнення бути кращим і досягти більшого. Це азарт що охоплює при наближенні до мети. Це емоції, які супроводжують кожну перемогу і кожну поразку.
У кожного з нас є улюблений спортсмен – це людина яка є для нас прикладом для наслідування. Своїм прагненням, наполегливістю, волею до перемоги вони досягають найвищих висот і при цьому не зупинябться, підкоряючи все нові і нові вершини.
ІІ. Завдання проекту:
- на основі фактичного матеріалу, додаткових джерел розглянути цікаву інформацію про улюблених спортсменів - розвивати вміння давати стислу характеристику видатних спортсменів, оцінювати їх вклад у спорт;
- з’ясувати основні аспекти досягнення успіху у спорті;
- розширити знання учнів за межами програми;
- підібрати інформативний та ілюстративний матеріал, створити презентацію,;
- висловлювати власну думку, брати участь в обговоренні, розвивати навички роботи в групах;
- виховувати шанобливе ставлення до спорту.
ІІІ. Механізми реалізації проекту.
1. Визначення теми і мети проекту.
2. Ознайомлення учнів із проектом та основними етапами його реалізації.
3. Збір інформації.
4. Розподіл завдань по групах.
5. Самостійна робота учнів щодо вирішення групових завдань.
6. Колективне обговорення.
7. Формулювання висновків.
8. Виготовлення буклету «Мій улюблений спортсмен» – результат проекту.
IV. Структурна реалізація проекту.
Ключове питання: В чому полягає успіх кожного спортсмена?
Тематичні питання:
V. Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
- повторити й активізувати лексико-граматичний матеріал;
- повторити деякі граматичні структури;
- практикувати учнів у діалогічному та монологічному мовленні за темою;
-тренувати учнів у читанні та перекладі;
- розвивати навички сприймання на слух;
- виховувати в учнів інтерес до спорту.
VI. Мета уроку: узагальнити і систематизувати лексичні та граматичні навички; розвивати навички письма, читання, аудіювання та усного мовлення; розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію учнів; виховувати толерантне ставлення до співрозмовника і позитивне ставлення до здорового способу життя.
Обладнання: роздатковий матеріал(картки для роботи в групах та індивідуальної роботи), текст для аудіювання.
Тип уроку: урок комплексного застосування знань, навичок і вмінь.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань.
T: -Good morning, pupils!
Cl: -Good morning, teacher!
T: -Glad to see you!
Cl: -Glad to see you too!
Teacher: Do you like word games: crosswords, puzzles, jumbled words?
Here is the word game for you (Slide1). Look at the quiz with different letters very attentively. Make up as many words as you can with these letters and write them down on the board.
Look at these words and guess what the topic of our lesson is (free time, hobbies, sports, favourite activities).
Super girl: Who said the word «sport”? You? You? May be you? I am crazy about sport! I am a super girl! I have got a super club and need a super team!
Are you quick?
Are you active? Are you attentive? Are you creative? Are you clever? Mmmmm, you can be the members of my super club? Let’s check! Let’s compete!
Teacher: Super girl is going to be a referee in your competitions. If you do your best, you can join her super club. You will be given the stars. The more stars you have, the more chances your group can have to be a winner.
II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Footballtennisbadmintonswimmingskatesledgeskivolleyballplaymodellingdancingreadingcoinsguitarcrosswordschessdrawingmusicgolfaerobicshockeydominoeskaratetelevisioncricketviolincollectingpuzzles.
Play volleyball
Play cards
Computer games
ІІІ. Усвідомлення учнями змісту та послідовності застосування практичних дій
d) Task 4.Match the parts of the sentences ( slide 11)
* A hobby is something you * fond of sports and that is their
IV.Самостійне виконання учнями завдань під контролем і допомогою вчителя
4.Task 6.Listening Comprehension.
Аудіювання
Teacher: Look at the picture of the girl.(slide12) Would you like such a girl in your team, super girl?
Supergirl: I think… yes..why not…

thinks is dangerous? (hang gliding)

Tapescript:
Boy: This is my first time at this pool
Girl: Really?
Boy: Yeah. So do you come swimming often?
Girl: Yes, I do., three times a week
Boy: And do you do any other sports?
Girl: Yeah, I quite like ice-skating. I go occasionally.
Boy: And what sports do you like watching?
Girl: Er, I like watching athletics on TV.
Boy: Me too, I love the Olympics.
Girl: Yeah.
Boy: And do you like golf? I really love it.
Girl: Golf! Golf! I hate golf. It’s really boring.
Boy: Oh, I don’t think so. And I love extreme sports. My favourite is hang gliding. Would you like to do it?
Girl: Gang gliding? Oh, I wouldn’t do that! It’s really dangerous.
Boy: Not really, you know. It’s good fun
Girl: Oh, no. Look at the time! I’m late. Nice talking! Byeee!
Boy: Bye!
Relaxing minute. Songs.
Song1. School Yard Song.
Let’s play tag.
Let’s play tag.
Let’s play hide and seek.
Let’s play soccer.
Let’s play cards.
Let’s play hide and seek.
Let’s play tag.
Let’s play tag.
Let’s play hide and seek.
I like soccer.
I like cards.
I like hide and seek.
Song2. Sack Race Chant.
Sack race, sack race
Racing in a sack.
Come one, everyone!
Hopping, jumping
Trying to run
Racing in a sack is fun.
It’s not easy.
Don’t fall down.
Come one, everyone!
Hopping, jumping
Trying to run
Racing in a sack is fun.
Читання

1) Slide15
Hi! My name is Teresa and I am from Rio de Janeiro in Brazil. I am eighteen. I have got two sisters. I love sport. I play tennis and beach volleyball and go diving and windsurfing. My favourite football team is Vasco da Gama. Please, write to me soon.
2) Slide16
Hi! My name is Colin and I am seventeen. I am from Sydney in Australia but my mother and father are from Serbia. My hobby is photography. I take photos of people and animals. I have got brilliant photos of koala bears! I love music and I collect music magazines. I don’t play sport and don’t watch TV! Email me soon.
3)Slide17
Hello! My name is Lena and I am from Durban in South Africa. I am sixteen and I am at school. I have got one brother and my grandmother lives with us. I like art. I paint pictures of the countryside. I also sing and play the guitar in a group with two friends. My favourite singer is Beyonce. Email me!
(-Teresa isn’t eighteen, she is seventeen.
- She doesn’t play tennis, she plays basketball.
-Colin isn’t from Serbia, he is from Hungary.
- He hasn’t got pictures of koala bears; he has got pictures of kangaroos.
-Lena hasn’t got a grandmother, she has got a grandfather.
- She doesn’t play the piano, she plays the guitar.)
(1) I think Lena is a good penfriend for Colin. They both love music. Lena can sing and plays the guitar.2) Colin likes taking photos and Lena likes art and paint pictures of the countryside. They both aren’t interested in sport. 3) To my mind Teresa can’t be a good friend for Colin as she is fond of sports. Colin doesn’t play any sport.)
V.Узагальнення й систематизація учнями набутих знань, навичок і вмінь.
Усне мовлення
Look at the table on the blackboard and tell us about your classmates’ favourite sportsman
1. Who is _____ favourite sportsman?
2. What sport does he / she go in for?
3. What are his/her achievements?
4. What traits of character does he/she have?
5. Why do you like him / her?
If we want to ask for this information what questions do we usually ask?
(- What is your name?
-How old are you?
- Where are you from?
-What is your hobby?
-What do you like doing?
-What don’t you like and you think it’s boring?)
b) You are given the cards with some personal information about different people. Roleplay the situations “You are meeting a new friend” using the headings in your cards.
* name
* age
* country
* likes
* dislikes
* favourites
VI.Звіт учнів про результати виконаної роботи.
Pupils present their favourite sportsmans and fill in the table.
|
Name |
Favourite sport |
Favourite sportsman |
I like this sport because… |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Teacher: Have you ever looked for a pen friend on the internet?(no)
Look! What is it?(slide 18)(It’s the electronic advert for a penfriend. )
His name is Russell and he is looking for a penfriend. So he has written an email giving some personal information about himself.
Name: Russell Brown
Email: rbrown@mail.ru
From: Dunedin, New Zealand
Age: 13
Occupation: school student
Languages: I can speak English and French
Sports/ Hobbies: I like diving and football. I like reading books.
Favourites: Collecting stamps and watching basketball on TV. I love chess because it trains my brains.
Comments: I want to find a penfriend (age:13-16) from Europe. Please, email me soon!
(-I’d like to reply to Russell because he can speak English. I can speak English, too.
- I’d like to reply to Russell because he likes football. I am fond of football as well.
- I want to reply to him as we both like playing chess. It’s my hobby.
- I’d like to reply to him as we both like reading books
- I don’t want to reply to him as he is 16. He is older than me.)
b) Now you are going to reply to Russell or someone else. Write an email for your penfriend. Follow the stages and instructions in your cards.
1. Read the headings in the advert.
2. Make some notes about yourself. Use them at home writing your email.
VII.Підсумок уроку і повідомлення домашнього завдання.
Super girl: You were so active, attentive, quick and clever. You are worth being the members of my super team! These Club badges are for you!!!!!!