Тема: Многогранник та його елементи. Призма. Паралелепіпед. Мета: учні повинні мати уявлення про многогранник; знати означення призми та її властивості, види призм; уміти зображати призми і застосовувати властивості призми для розв’язування задач; знати означення паралелепіпеда, його види і властивості та застосовувати їх для розв’язування задач.
Многогранником називається тіло, поверхня якого складається зі скінченної кількості плоских многокутників. Многокутники, які обмежують многогранник, називаються гранями, їх сторони – ребрами, а вершини – вершинами многогранника. Відрізок, який сполучає дві вершини, що не належать одній грані, називається діагоналлю многогранника
ПРИЗМА Призмою називається многогранник, який складається з двох плоских многокутників, які лежать у різних площинах і суміщаються паралельним перенесенням, та всіх відрізків,що сполучають відповідні точки цих многокутників. Ребра основ називаються сторонами основ призми. Спільні ребра бічних граней називаються бічними ребрами. Бічні грані призми – паралелограми. Бічні ребра призми рівні між собою, основи призми також рівні між собою. Відрізок, який сполучає дві вершини призми, що не лежать в одній грані, називається діагоналлю призми. Висотою призми називається перпендикуляр, який проведений з будь-якої точки однієї основи на площину другої основи. Призма називається правильною, якщо вона пряма і її основи – правильні многокутники.
Властивості: Протилежні грані паралельні і рівні. Діагоналі перетинаються в одній точці і точкою перетину діляться навпіл. Точка перетину діагоналей паралелепіпеда є його центром симетрії. У прямокутному паралелепіпеді квадрат будь-якої діагоналі дорівнює сумі квадратів трьох його вимірів Паралелепіпедом називається призма, основа якої – паралелограм. Кожний паралелепіпед має 6 граней, 12 ребер, 8 вершин. Паралелепіпед, бічні ребра якого перпендикулярні до площини основи, називається прямим паралелепіпедом. Прямий паралелепіпед, у якого основа є прямокутником, називається прямокутним паралелепіпедом. A B C D A1 B1 C1 D1
Побудуйте переріз прямої трикутної призми АВСА1В1С1 площиною, що проходить через точки P і Q, які лежать відповідно на ребрах АА1 і В1С1 і точку R, яка належить грані ВВ1С1С. Побудувати переріз куба ABCDA1B1C1D1 площиною, яка проходить через три задані точки N, C, D1. ПОБУДОВА ПОБУДОВА
Мета: учні повинні знати означення піраміди і супутніх понять, означення правильної піраміди, її властивості; застосовувати властивості піраміди для розв’язування найпростіших задач; мати уявлення про перерізи піраміди площиною, вміти їх будувати; вміти розв’язувати задачі на знаходження елементів піраміди та побудову її перерізів площиною. Тема: Піраміда. Зображення піраміди
Пірамідою називається многогранник, який складається з плоского многокутника – основи піраміди, точки, яка не лежить у площині основи, - вершини піраміди і всіх відрізків, що сполучають вершину піраміди з точками основи. Відрізки, що сполучають вершину піраміди з вершинами основи, називаються бічними ребрами. Висотою піраміди називається перпендикуляр, опущений з вершини піраміди на площину основи. Трикутна піраміда називається також тетраедром.
Піраміда називається правильною, якщо її основою є правильний многокутник, а основа висоти збігається з центром цього многокутника. Віссю правильної піраміди називається пряма, яка містить її висоту. Висота бічної грані правильної піраміди, проведена з її вершини, називається апофемою. Оскільки у правильній піраміді бічні ребра рівні, то всі бічні грані – рівні рівнобедрені трикутники.
Многогранник називається правильним, якщо всі його грані – рівні правильні многокутники, а всі вершини рівновіддалені від деякої точки. Цю точку називають центром правильного многогранника. Існує 5 типів правильних опуклих многогранників: правильний тетраедр, куб, октаедр, додекаедр, ікосаедр. Назви тетраедр, гексаедр, октаедр, додекаедр, ікосаедр у перекладі з грецької означають чотиригранник, шестигранник, восьмигранник, дванадцятигранник, двадцятигранник відповідно.
Коли Платон намагався знайти, якими ж повинні бути елементарні частинки землі, вогню, повітря, води й ефіру, допоміг йому в цьому молодий афінський математик Теетет. Завдяки його відкриттю Платон зміг дійти висновку. Ці 5 форм, не обов’язково в тому порядку повинні були, за Платоном, набувати елементарні частинки землі, води, повітря, вогню та ефіру: вогню – тетраедр, повітря – октаедр, землі – куб, води – ікосаедр, ефір – додекаедр. Призма. Прямокутна система побудови архітектурної форми була обумовлена статичною основою споруд, будівельними матеріалами, головним чином деревом, і найпростішим, що легко піддається вимірюванням, членуванням площини та простору. Людини створила собі світ прямокутних речей, видобуваючи із природи те, що може послугувати її потребам, - це результат діяльності людського розуму.
Рослин призматичної форми, практично, не існує. Ми знайшли лише один приклад. Басейн Нілу – край неосяжних боліт. Найбільш характерна рослина цих боліт – папірус. Папірус відомий як сировина, з якої в Давньому Єгипті виготовляли папір. Папірус має жорсткі тригранні стебла висотою до 4,5 м. І, звичайно, неможливо обійти розмову про шестигранну форму стільників у вуликах. Будова стільників дуже давно цікавила не лише математиків, а й інших вчених. Бджоли своєму житлу надавали такої форми, щоб за мінімальних витрат матеріалу та витрат часу побудувати найбільш простор приміщення і максимально раціонально використати невеликий простір вулика.
Царська гробниця Велика пираміда була збудована як гробниця Хуфу. Він був одним із фараонів, або царів стародавнього Египта, а його гробниця була завершена в 2580 році до н.е. Пізніше в Гізі було збудовано ще дві пирамиди, для сина і внука Хуфу, а також меньші за розмірами пирамиди для їх цариць. Піраміда Хуфу, найбільш віддалена на малюнку, є самою великою. Піраміда його сина знаходиться в середині і виглядає вищою, тому що стоїть на більш високому місці.