Тема уроку: Множення різниці двох виразів на їх суму.
Мета уроку: освітня: активізувати загальні відомості учнів про многочлени, дії над ними, вивести формулу (а + b)(а - b) = a2 – b2, формувати в учнів уміння та навички користуватися цією формулою.
розвиваюча: розвивати вміння лаконічно й математично грамотно висловлювати свою думку;
виховна: виховувати працьовитість, спостережливість, кмітливість.
Учні повинні: знати формулу різниці квадратів; уміти подавати вираз у вигляді квадрата, підносити вираз до квадрата, розпізнавати, у якому випадку можна застосовувати цю формулу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця-ключ, правила проведення інтерактивних вправ «Мікрофон» та «Незакінчені речення» (пам'ятка).
Не достатньо мати лише добрий розум,
головне — це раціонально застосовувати його.
Р. Декарт
План уроку
№ п/п |
Назва етапу уроку |
Час,хв |
Методи та прийоми |
1 |
Організація класу |
1 |
|
2 |
Актуалізація опорних знань |
2 |
«Мікрофон» |
3 |
Мотивація навчальної діяльності |
2 |
Звертання до класу |
4 |
Вивчення нового матеріалу |
5 10 |
1. Пояснення вчителя. 2. Робота з підручником. |
5 |
Узагальнення i систематизація вивченого матеріалу |
5 10 5 |
1. Усне розв'язування вправ. 2. Навчальна гра. 3. Робота біля дошки |
6 |
Підсумок уроку |
4 |
|
7 |
Домашнє завдання |
1 |
|
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. . Актуалізація опорних знань.
1. Підготовчі вправи.
Піднесіть до квадрата вираз:
а) 2а; б) -3а2; в)4р3;
2. Подайте у вигляді квадрата вираз:
а) 81b2; 6) 4b4; в) 0,04х6; г) 0,16m2; д) 36аb2.
Отже, ви зрозуміли, як важливо уміти подавати вираз у вигляді квадрата, підносити вираз до квадрата. Давайте пригадаємо деякі правила роботи з многочленами.
2. Технологія «Мікрофон»
Ставлю запитання до учнів. Діти передають один одному мікрофон, про черзі беручи слово. Відповідає тільки той, у кого мікрофон.
• Дайте означення многочлена.
• Який многочлен називають многочленом стандартного вигляду?
• Що називають степенем многочлена?
• Як помножити одночлен на многочлен ?
• Як помножити многочлен на многочлен?
• Що означає розкласти многочлен на множники?
• Які способи розкладання многочлена на множники вам відомі?
• Як розкладають многочлен на множники способом винесення спільного множника?
• Як розкладають многочлен на множники способом групування?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми i мети уроку
Ми з вами розкладали многочлен на множники способом винесення спільного множника, способом групування. А сьогодні я хочу дещо полегшити вашу роботу – навчити вас знаходити добутки спряжених виразів. Наприклад, (х+у) та (х-у), (с-d) та (с+d) , (5+а) та (5-а) і інших.
- Відповідно до мети уроку кожний із вас повинен поставити власні цілі, над досягненням яких i буде працювати на сьогоднішньому уроці. Подумайте, які це будуть цілі, й обговоріть їх у парах.
VI. Пояснення нового матеріалу.
1. Пояснення нового матеріалу слід розпочати з виведення формули. Виконати множення многочленів (а + в)(а – в).
Використовую вправи з домашньої роботи для виведення формули (а + в)(а – в) = а2 – ав + ва – в2 = а2 – в2.
На дошці записано:
а)(х+у)(х-у)=.... б)(с-d)(с+d)=....
в)(5+а)(5-а)=.... г) (m - 4)(m + 4) =…
д)(2-b)(2+b)=.... е) (b+c)(b-c) =..
На практиці досить часто зустрічаються добутки спряжених виразів: m-k і m+k; -3 + 7р і -3 - 7р.
Отже (а + в)(а – в) = а2 – в2, це формула скороченого множення – різниці квадратів двох виразів.
Вона читається: Добуток суми двох виразів та їх різниці дорівнює різниці квадратів цих виразів.
Цю формулу можна записати і оберненому порядку а2 – в2 = (а + в)(а – в), і прочитати таким чином: Різниця квадратів двох виразів дорівнює добутку їх суми і різниці.
2. Робота з підручником.
Робота з підручником: прочитати правила §17 (с.140), навести власні приклади.
V. Узагальнення i систематизація вивченого матеріалу.
Розв'язування вправ (усно).
Вкажіть правильну рівність:
a) (a-2b)(a+2b)=(a2-2b2);
b) (a-2b)(a+2b)=(a-2b)2;
c) (a-2b)(a+2b)=(a2+4b2);
a) (a-2b)(a+2b)=a2-4b2.
2. Навчальна гра «Відгадай задумане слово»
На дошці заздалегідь заготовлена таблиця-ключ, що дозволяє знайти букви задyманого слова. Букви відповідають виразам, які є відповідями даних завдань
1. (b+c)(b-c) =.. 2. (4+n)(4-n)=…
3. (2x-3y)(2x+3y)=.. 4. (5+x)(5-x)=…
5. (6с+2)(6с-2)=… 6. (х+3)(х-3)=…
7. (7a-9b) (7a+9b)=.. .
Таблиця-ключ
4x2-9y2 |
7a2+9b2 |
b2-c2 |
х2-9 |
4х2-9 |
36с2-4 |
49a2-81b2 |
8+n2 |
25-х2 |
2x2+3y2 |
16-n2 |
г |
м |
а |
д |
р |
б |
а |
н |
е |
о |
л |
Задyмане слово «алгебра».
Номери завдань записані на дошці, тому уні які оволоділи теоретичним матеріалом розв‘язують завдання самостійно.
1. Подати у вигляді двочлена:
На дошці Самостійно
№ 649 ( 1 ст.) № 649 (2 ст.)
2. Запишіть у вигляді добутку:
На дошці Самостійно
№ 657 (д) № 657 (е)
3.Спростити вираз:
№ 663 (а);
4.Розв‘язати рівняння:
№ 675 (а).
Вправи, які учні розв'язують самостійно, перевіряю усно, читанням з місця.
VI. Підсумок уроку
1. Питання до класу:
- Що ми навчились на сьогоднішньому уроці?
- Прочитати формули:
(а + в)(а – в) = а2 – в2 та а2 – в2 = (а + в)(а – в).
- Подивимось хто найкраще працював на цьому уроці.
VII. Домашнє завдання.
1. Повторити правила множення різниці двох виразів на їх суму.
2. §17, №№ 648 (1 ст.), 657 (а – г), 674* (а, в), (Г.П.Бевз, В.Г.Бевз)