Тема: Множення трицифрового числа на одноцифрове й одноцифрового — на трицифрове.
Мета: - ознайомити учнів із множенням трицифрового числа на одноцифрове й одноцифрового – на трицифрове;
- розвивати вміння виділяти у тексті взаємопов'язані величини, застосовувати правило знаходження певної величини під час розв'язування задач;
- виховувати старанність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, зошит, презентація.
Використана література: О.М. Гісь, І.В. Філяк. Підручник математика. 3 клас: Посібник.- Харків: Видавництво «Ранок», 2020.- 118 с.:іл.
Хід уроку
I.Організаційний момент
- Доброго дня, діти! Сідайте.
Ось дзвінок сигнал подав —
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
ІІ. Оголошення завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми маємо навчитися, як множити трицифрове число на одноцифрове й одноцифрове — на трицифрове
ІІІ. Каліграфічна хвилинка
- Розташуйте числа в порядку зростання суми їхніх цифр.
Збільш кожне число у 3 рази.
26 |
140 |
310 |
19 |
Відповідь:
(310, 140, 26, 19.)
310•3=(300+10) •3= 300•3+10•3= 900+30= 930
140•3=(100+40) •3=100•3+40•3= 300+120=420
26•3=78
19•3=57
ІV. Усні обчислення
1. Усний «бліцтурнір».
Відповіді:
1) 50 + 7 = 57
500 + 7 = 507
500 + 70 = 570
500 + 10 + 7 = 517
2) 74 = 70 + 4
356 = 300 + 50 + 6
208 = 200 + 8
670 = 600 + 70
3) 30 • 4 = 120
9 • 40 = 360
400 • 2 = 800
70 • 3 = 210
3 • 300 = 900
4) На відстані 1000 м лось чує звуки.
5) 587 + 2 = 589
587 + 200 = 787
588 + 2 = 590
588 + 200 = 788
589 + 2 = 591
589 + 200 = 789
322 - 2 = 320
322 - 200 = 122
321 - 2 = 319
321 - 200 = 121
320 - 2 = 318
320 - 200 = 120
V. Вивчення нового матеріалу
1.Пояснення
- Розгорніть книжки на сторінці 119 впр. 3
- Знайдіть впр.4
Відповідь: 3 • 242 = 3 • (200 + 40 + 2) = 3 • 200 + 3 • 40 + 3 • 2 = 600 + 120 + 6 = 726
Слід змінити: 3 помножити на кожен доданок, або використати переставний закон.
2. Первинне закріплення
- Обчисліть, дивлячись на попередній зразок!
Вправа 5, с. 119
Відповідь:
443 • 2 = (400 + 40 + 3) • 2 = 400 • 2 + 40 • 2 + 3 • 2 = 800 + 80 + 6 = 886;
3 • 327 = 3• (300 + 20 + 7) = 3 • 300 + 3 • 20 + 3 • 7 = 900 + 60 + 21 = 981;
265 • 3 = (200 + 60 + 5) • 3 = 200 • 3 + 60 • 3 + 5 • 3 = 600 + 180 + 15 = 795;
4 • 225 = 4 • (200 + 20 + 5) = 4 • 200 + 4 • 20 + 4 • 5 = 800 + 80 + 20 = 900;
217 • 4 = (200 + 10 + 7) • 4 = 200 • 4 + 10 • 4 + 7 • 4 = 800 + 40 + 28 = 868;
5 • 132 = 5 • (100 + 30 + 2) = 5 • 100 + 5 • 30 + 5 • 2 = 500 + 150 + 10 = 660;
185 • 5 = (100 + 80 + 5) • 5 = 100 • 5 + 80 • 5 + 5 • 5 = 500 + 400 + 10 = 910;
7 • 114 = 7 • (100 + 10 + 4) = 7 • 100 + 7 • 10 + 7 • 4 = 700 + 70 + 28 = 798;
124 • 8 = (100 + 20 + 4) • 8 = 100 • 8 + 20 • 8 + 4 • 8 = 800 + 160 + 32 = 962;
VІ. Фізкультхвилинка
VІІ. Розвиток і закріплення знань учнів
1.Робота з підручником (усні і письмові вправи)
Вправа 6, с. 119-120
- Прочитайте умову задачі
Ще 14 хв пішло на прив’язування ниток і вдвічі більше часу — на прикрашання кульками шкільного подвір’я. Скільки всього часу тривала робота дітей?
Аналіз даних:
-Про що розповідається в задачі?
-Що нам потрібно знайти?
-На що діти витрачали час, щоб прикрасити шкільне подвір'я?
-Як нам дізнатися, скільки часу діти надували кульки?
-Як дізнатися, скільки затратили на прикрашання?
-Тепер ми можемо відповісти на запитання задачі?
Запис розв'язання та відповіді.
2. Гра «Будиночки з секретом».
Робота в групах
- Діти об'єднайтеся у дві групи. Кожна група візьме на себе по три будинка.
Обчислюємо письмово.
У кожному будиночку є троє «дверей». Сова може відчинити двері ключем із числом 880, 870, 804, 852 . (Учні називають вирази, значення яких дорівнює 880, 870, 804, 852). В який будиночок Сова не зможе потрапити? Чому?
VІІІ Домашнє завдання
- Підручник с.119 №5, с.120 №6(2,3), №7
VІІІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Сьогодні я дізнався/лася…
Я зрозумів/ла, що …
Мені захотілося …