Тема: Мої досліди. Які властивості має вода?
Мета: формувати уявлення учнів про воду, про зміни станів води; удосконалювати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки у природі на основі власних спостережень; навчати бачити суперечливі властивості предметів; стимулювати творчу уяву учнів; користуючись методом асоціацій, залучати учнів до пошуку цікавих думок, прагнення знайти відповіді на проблемні запитання; розвивати логічне мислення, мовлення, спостережливість; виховувати інтерес до вивчення природи рідного краю.
Обладнання: глобус, підручник «Я досліджую світ» (І. Грущинська); фото із зображенням різних водойм (річки, моря, озера), фото із зображенням води в різних станах (снігові замети, хмарне небо, туман у долині, запорошені інеєм дерева, росяна трава), фото кота, цвяха, хмари, малюнки трьох казкових скриньок.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку. Вірш.
Продзвенів уже дзвінок
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб сказали у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
ІІ. Актуалізація знань учнів та мотивація навчальної діяльності.
— Послухайте, будь ласка, вірш Надії Красоткіної і скажіть, яке слово треба вставити на місце пропусків.
А … (вода) це справжнє диво!
Як прожити без … (води)?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є … (вода) — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.
Плавають в … (водичці) діти,
Риби у … (воді) живуть.
Розцвітають в лузі квіти.
І рясні дощі ідуть.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/virsh-pro-vodu-ukrayinskoyu-movoyu/
— Чому ви переконані, що це слова вода? Про що йдеться в цій загадці?
Я і хмара, і туман,
І струмок, і океан,
І літаю, і біжу,
І замерзнуть можу!
У морях і річках живе,
Але часто по небу літає.
А як набридне їй літати,
На землю знову осідає. (Вода)
Джерело: https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-vodu-ukrayinskoyu/
— Про які властивості води ви почули в цій загадці?
IІІ. Повідомлення теми уроку.
— Ви, мабуть, здогадалися, що сьогодні на уроці ми будемо говорити про воду.
(На дошці — таблиці про водойми: річки, озера, моря, снігові замети, хмарне небо, туман у долині, запорошені інеєм дерева, росяна трава.)
IV. Основна частина.
1. Бесіда з використанням глобуса.
— Наша планета Земля на глобусі зображена блакитним, жовтим, коричневим, зеленим кольорами. Як ви гадаєте, що позначають ці кольори? Уважно розгляньте глобус і скажіть, будь ласка, якого кольору найбільше. (Блакитного)
— Зробіть висновок: чого більше на Землі — води чи суходолу? (Води)
2. Розвиток творчої уяви, вміння знаходити суперечливі якості в одному об'єкті.
1. Групова робота
Клас поділено на 3 групи: «Краплинка», «Росинка», «Сніжинка». Діти розмірковують над проблемою: «Вода — це добре чи погано?»
2. Ведучі груп «Краплинка», «Росинка», «Сніжинка» висловлюють думки членів груп. За потреби клас доповнює їхні розповіді
Вода — це добре.
Вода — це врожай на городах, садах, полях.
Вода потрібна людям і тваринам. Мінеральна вода лікує людей.
Водою миємось, у воді перемо одяг.
По воді пливуть човни, кораблі.
На воді будують електростанції.
Водою гасять пожежі.
Вода — погано.
У воді можна потонути.
Коли мокро, мама не пускає надвір гратися, щоб не захворіти.
Можна забруднити одяг, взуття.
Якщо їсти лід, сніг, можна застудити горло.
3. Бесіда з проведенням і демонструванням дослідів.
1. Вода безбарвна.
Порівняйте воду з молоком. (Вода — безбарвна).
2. Вода прозора.
Опустити ложку в склянку з водою.
3. Вода не має запаху.
Учитель відкриває пляшечки з одеколоном і водою. Учні нюхають їх, переконуються, що деякі рідини мають запах, а чиста вода запаху не має.
4. Вода набуває форму посудини.
Налити воду в стакан і в тарілку.
5. Вода текуча.
— Як мені вдалося перелити воду із стакана в тарілку?
6. Вода – розчинник.
Дослід 1. Учитель в одну склянку з водою кидає грудочку цукру, а в другу — ложечку солі.
— Що відбулося з цукром і сіллю? (Вони розчинилися).
— Як у цьому переконатись?
Дослід 2. Знову беремо дві склянки. В одну насипаємо пісок, а в другу — опускаємо кілька камінчиків.
— Чи розчинилися пісок і камінчики? (Вони осіли на дно).
Висновок: вода — розчинник. Ви переконались, що одні речовини розчиняються у воді, а інші — не розчиняються.
VІ. Руханка «Австралійський дощ».
Гру-вправу можна супроводжувати відповідним фразами, коментуючи кожну дію, або створювати ефект австралійського дощу мовчки:
— Чи знаєте ви, який тропічний дощ?
— Піднімається вітер (потираємо руки).
— Падають перші краплини дощу (клацаємо пальцями).
— Почалася злива (плескаємо долонями по стегнам).
— Злива перетворилася на бурю (тупаємо).
— Ось буря стихає (плескаємо долонями по грудині).
— Стихає злива (плескаємо долонями по стегнам).
— Закінчується дощ, падають останні краплі (клацаємо пальцями).
— Шумить тільки вітер (потираємо долоні).
— Австралійський дощ скінчився. Сонце! (Діти піднімають руки вгору).
VІІ. Вільне асоціювання. Вироблення нових цікавих думок за допомогою методу асоціацій.
1. Об'єкт «Вода».
2. Обрати навмання декілька випадкових об'єктів: цвях, кішка, хмара.
3. Складаємо перелік якостей та властивостей об'єктів.
Цвях: Кішка: Хмара:
• колючий • пухнаста • плаксива
• твердий • сердита • загадкова
• гострий • лагідна • дивна
4. Знайдені властивості переносимо на об'єкт «вода». Шукаємо цікаві думки про воду. (Думки дітей, скориговані вчителем)
Вода — колюча.
Взимку буває так: сніг не йшов, а дерева білі. Їх вкрив колючий іній. Це замерзла водяна пара осіла на дерева.
Вода — тверда.
Коли взимку мороз, вода на річці замерзає. По ній можна ходити, як по мосту.
Вода — гостра.
Бурулька висить, як прозорий гострий цвях.
Вода — пухнаста.
Сніг — це теж вода. Свіжий сніжок пухнастий, як біла кішечка.
Вода — сердита.
Коли на річці льодохід, вода скаженіє, реве, гуркоче.
Вода — лагідна.
Влітку вода у річці тепленька, вона так лагідно лоскоче, пестить нас.
Вода — загадкова.
Ми були з татом у лазні. А там на стелі вода. Цікаво, звідки вона береться?
Вода — дивна.
Взимку ми видихаємо водяну пару і бачимо туман. А чому ми його не бачимо влітку?
5. Відзначити найбільш вдалі, цікаві думки про воду.
— Які думки про воду вам найбільше сподобалися?
— Хто їх висловив?
VIIІ. Робота з підручником «Я досліджую світ» (С. 55)
ІХ. Закріплення вивченого матеріалу. Cкладання сенкану про воду.
X. Рефлексія. Метод «Скринька».
На дошці прикріплено зображення трьох скриньок:
«Скринька радості» «Скринька подиву» «Скринька суму».