Мохоподібні: будова, різноманітність, значення в природі та житті людини.

Про матеріал
Урок -подорож з використанням методів інтерактивних педтехнологій : створення проблемної ситуації, самостійна робота в групах,з додатковою літературою, "навчаючись навчаю", "мозкова атака". Урок містить проведення лабораторного дослідження та складання порівняльної характеристики мохів
Перегляд файлу

Тема: Мохоподібні: будова, різноманітність, значення в природі та житті людини.

 

Мета: Навчальна: ознайомити учнів з характерними рисами мохоподібних, особливостями розмноження, розкрити їх роль в природі та житті людини

Розвиваюча: розвивати логічне та біологічне мислення, вміння працювати з  малюнками, схемами, таблицями, аналізувати спостереження та робити висновки,вдосконалювати вміння працювати в групах.

Виховна: продовжити формування наукового світогляду на основі уявлення про походження мохоподібних в процесі еволюції, розвитку інтересу до вивчення природи; виховувати в учнів уміння слухати, культуру мови та спілкування.

 

Основні поняття та терміни:

бріологія, мохоподібні,ризоїди, антеридії,архегонії,  спорогон,  епіфіт, торф.

 

Обладнання та матеріали:

                   презентація «Мохоподібні», таблиці “Сфагнум”, “Політрих звичайний”, гербарії мохів та водоростей, мікроскопи.

Тип уроку: комбінований,засвоєння нових знань шляхом застосування проектних технологій.

Форма уроку: урок-подорж

 

Методи та прийоми:

 

1. Інформаційно-рецепторний:

  •   мовний (розповідь-пояснення, коментар, бесіда, робота з підручником, матеріалом навчального посібника, опорно-інформаційними схемами презентації “Мохи);
  •   наочний (демонстрація таблиць, гербарію, живих об’єктів);
  •   практичний (проведення лабораторного спостереження “Будова мохоподібних”);
  •   навчально-дослідницький (проведення досліду з сфагнумом).

2. Репродуктивний: тестові завдання , виконання завдань у робочому зошиті.

            3. Проблемно-пошуковий: презентації, повідомлення учнів, робота з додатковими        джерелами інформації, робота у групах,  формулювання висновків.

 

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація знань.

  1. На які підцарства поділяють царство Рослин?
  2. Які рослини відносяться до нижчих рослин?
  3. Чим відрізняються нижчі рослини від вищих?
  4. Які відділи рослин відносять до вищих?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо в експедицію, мета якої познайомитись з мохоподібними.

Як відомо, до будь-якої експедиції треба ретельно підготуватися: сформувати експедиційні загони (команди), призначити керівників та обрати головного начальника. В експедиції – чотири загони, чотири керівника,  їх помічники, які будуть стежити за роботою та оцінювати кожного учасника експедиції. Начальником експедиції, з вашого дозволу, буду я, ваш вчитель біології.

епіграф до нашого уроку:

“ Те, що ми знаємо, - обмежене,

а те, що ми не знаємо, – безкінечне ”

         (П. Лаплас)

Тому поспішаймо! Попереду багато цікавого і незвичайного.

Тема нашого уроку Відділ Мохоподібні.

Вирушаємо до болота.

 

 

Меж клюквы и морошки

Среди лесных болот

На кочке мох без ножки,

Куда не глянь – растет.

                     Он снизу – беловатый,

                     Повыше – зеленей.

                     Коль нужно будет ваты,

                     Нарви его скорей.

На кустиках поляны

Подсушен в летний зной,

Он партизанам раны

Лечил в глуши лесной.

                            Р. Рождественский

 

Опис особливостей будови моха це поетична вигадка ? чи дійсність?

У горах Європи, зокрема  в Карпатах, у печерах росте мох  Схістостега периста. Світіння цього моху породило легенду про гномів,що ночами в печерах з ліхтарями охороняють скарби.

Які ще загадки зберігають мохи?

Щоб розкрити таємниці мохів,що ми повинні дослідити?

Формування завдань уроку.(Мозковий штурм )

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Щоб відповісти на поставлені питання ,пропоную здійснити подорож по станціям. Квитком на кожну наступну станцію буде відповідь на контрольне питання екскурсовода. Приземляємося на станції географічна.

Станції географічна.

Учень-екскурсовод.  До мохоподібних належить близько 25 тисяч видів. В Україні нараховують 800 видів.

 Мохи панують на великих просторах приполярних областей. Входять до складу рослинного покриву тундр,боліт,лісів. У тропічній зоні мохи зустрічаються переважно в горах. Деякі види ведуть епіфітний спосіб життя на корі дерев, є мешканці водоймів.

Епіфіти це рослини ,які живуть на інших рослинах, використуючи їх як місце прикріплення. Епіфіти не завдають шкоди рослинам- господарям. Мохи оселяючись в лісі викликають заболочування грунту.  Витривавлість у мохів дивовижна. Вони витримують висушування протягом декількох років,швидко оживають при зволоженні,переносять значні коливання температур. Мохи знаходили в гарячих джерелах Камчатки, де температура 40 градусів. Інші трапляються в антарктичній пустелі, де морози сягають 50 градусів.

 

Питання екскурсовода: Де оселяються мохи?

 

Станція Дослідницька

Виконання лабораторного дослідження «Будова і різноманітність мохоподібних»

 

Група 1.

Завдання. Ознайомлення з будовою маршанції мінливої

 

Група 2

 

Завдання. Ознайомлення з будовою політриха звичайного.

 

Група 3

Завдання. Ознайомлення з будовою сфагнума

 

Група 4

Завдання. Складіть схему життєвого циклу мохів. Користуючись німою схемою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Результати дослідження запишіть в таблицю.

 

ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА   МОХІВ

 

Питання для порівняння

Зозулин льон

Сфагнум

Маршанція

Яке покоління переважає в життєвому циклі? ?(статеве чи нестатеве

 

 

 

Структура тіла (сланевий   чи листостебловий)

 

 

 

Стебло(галузиться чи ні)

 

 

 

листки

 

 

 

Ризоїди (є чи ні)

 

 

 

забарвлення

 

 

 

Форма коробочок

 

 

 

Рослина одно- або дводомна

 

 

 

 

Станція Історична

Болота являються літописом, на сторінках якого збереглись повідомлення про рослинність і клімат попередніх епох.

 

Як же зберігається там інформація? Розповідь про утворення торфу.

У помірній зоні й Арктиці вони утворюють великі торфяні болота. Торф- це спресовані рештки сфагнових мохів, що не розклалися та зберігаються практично в незмінному вигляді протягом сторіч і тисячоріч. Багато боліт тайгової зони мають вік від 8 до 10 тисяч років. Разом із сфагнами гниттю не піддаються й залишки інших болотних рослин. Відбувається це тому, що торфяні мохи виділяють у навколишнє середовище цілий букет органічних кислот( яблучну,лимонну,оцтову,мурашину та ін..)У такому кислому середовищі з організмів, що живляться рослинним опадом , здатні існувати лише деякі гриби. Але й їхня діяльність пригнічується сфагнолом, який виділяють сфагнові мохи. Він же має і гербіцидний вплив на сходи деревних рослин. Тому на старих торф’яних болотах часто немає лісу.

 

Питання екскурсовода:Чому залишки рослин та тварин не розкладаються в торф’яних болотах?

 

Станція Промислова.

Ми дізнаємося про використання торфу.

Учень-екскурсовод  використовує колекцію «Що отримують з торфу?»

Питання екскурсовода:  Які вироби хімічної промисловості з торфу є у  нашому побуті?

 

Станція Екологічна

Наша експедиція потрапила в лабораторію науково-дослідницького інституту .Спеціалісти інституту ознайомлять з роллю мохів в природі.

 

 

Позитивне значення

  Негативне значення

Збагачують грунт поживними речовинами

Заболочування грунтів

Всмоктують і затримують воду

Виникнення пожеж за рахунок самозаймання торфу

Регулюють водний баланс грунту

Накопичують радіоактивні речовини і важкі метали

Запобігають ерозії грунту

 

Утворення торфу

 

 

 

V. Узагальнення та систематизація знань та умінь

На початку уроку я читала  вірш Р.Рождественського . Чи є в опису моха поетична вигадка?

Меж клюквы и морошки

Среди лесных болот

На кочке мох без ножки,

Куда не глянь – растет.

                     Он снизу – беловатый,

                     Повыше – зеленей.

                     Коль нужно будет ваты,

                     Нарви его скорей.

На кустиках поляны

Подсушен в летний зной,

Он партизанам раны

Лечил в глуши лесной.

 

На завершення нашої експедиції перевіримо якість зібраної інформації:

Виконання тестових завдань у зошиті

 

 

1. Вищою споровою рослиною є:

 а) Хламідомонада;

 б) Політрих звичайний.

 

2.Спори у мохоподібних забезпечують:

 а) живлення;

 б) розмноження.

 

3. Мохоподібні поширені:

а) на болотах;

б) у пустелях

 

4. У сфагнових мохів:

а) немає коренів;

б) є корені.

 

5. Гаметофіт мохоподібних:

а) фотосинтезуюча рослина;

б) напівпаразитична рослина.

 

 

6. Органи, в яких утворюються спори, називають:

а) спорофіти;

б) спорангії.

 

7. Зі спори у мохоподібних виростає:

а)статеве покоління

б) нестатеве покоління

 

8.Зозулін льон:

а) дводомна рослина;

б) однодомна рослина.

 

 

9. Чому більшість мохів мешкає на вологих ділянках суходолу:

а) вони не мають коренів;

б) для переміщення сперматозоїдів потрібна вода.

 

10. Назвіть ознаку, яка відрізняє Сфагнум від Політриха:

а)не має хлоропластів;

б) не має ризоїдів.

 

 

11. Назвіть вид мохоподібних, який використовують як акваріумну рослину:

а) Фонтіналіс;

б) Бріус сріблястий.

 

12. Який мох розмножується вегетативно за допомогою виводкових кошиків:

а) Маршанція мінлива;

б) Зозулин льон.

 

VI. Підсумки уроку

 

Ось і добігла кінця наша віртуальна експедиція.

 

Прийом “Мікрофон”; керівники оцінюють роботу власних загонів.

Інтерв’ю учасників експедиції (відповіді на запитання):

  •                 Що сподобалось?
  •                 Що здивувало?
  •                 Що зацікавило?
  •                 Які були труднощі під час роботи у експедиції?

 

VII. Домашнє завдання

§42 читати,відповіді на питання,виконати тест.

Творчий рівень: 1. Скласти тест з однією правильною відповіддю, на відповідність.

                             2. Підготувати повідомлення про значення плаунів та хвощів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
24 січня 2020
Переглядів
2702
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку