Автор. Кравченко Вероніка Анатоліївна
Вчитель початкових класів, КЗЗСО ліцей імені Лесі Українки, Жовтоводська міська рада.
Розробка уроку
Я досліджую світ. Абетка харчування.
2 клас
Тема: МОЛОКО ТА ЙОГО РОДИНА
Мета: поглибити знання учнів про різні групи продуктів та їх значення в раціоні харчування; ознайомити учнів з властивостями молочних продуктів як однієї з найважливіших груп дитячого харчування
Завдання:
Розширити поняття про групи їжі та їхні основні функції;
Дати уявлення про молочні продукти та їх властивості;
Ознайомити учнів з поняттям порції в харчуванні;
Надати рекомендації щодо порції молочних продуктів у добовому раціоні молодших школярів.
Ключові поняття: групи продуктів , поживні речовини, щоденний раціон, порція, молочні продукти.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Раз – берізка,
Два – гайочок,
Три – березовий листочок,
А чотири – рідний клас,
П’ять – добром вітає нас.
Шість – це вчителька рідненька,
Мила, люба, наче ненька.
Сім – це діточки усі,
Вісім – мами, татусі.
Дев’ять – рідна наша школа.
Десять – ми у дріжнім колі.
Добрий день! Добрий день!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
(до класу заходять казкові гості)
– Діти, пригадайте як звуть цих казкових героїв? (Фея Смачнюля та Питайлик)
– Звідки вони прийшли до нас? (З абетки харчування)
– Щоб потрапити до країни Правильного харчування нам треба пригадати основні групи продуктів. (Відповіді дітей)
1. Робота над загадками:
Відгадайте загадки і назвіть до якої групи відносяться ці продукти.
Маленькі плоди,
Мов сережки, повисли.
Червоні-солодкі, зелені-ще кислі. (Вишні) - фрукти
В розмальованій хустині,
Солоденька всередині.
Коли нею почастують,
Діти тішаться, ласують. (Цукерка).
Як дитиною буваю,
Пелюшок тоді не маю,
Постарію, мов бабуся,
В сто пелюшок одягнуся. (Капуста) - овочі
Можна смажити, варити,
Можна і сирими пити.
Їх несе нам курочка,
Птаха - чеботурочка. (Яйця)
Ріжуть мене, в’яжуть мене,
Б’ють нещадно, колесують,
Пройду вогонь і воду,
І кінець мій ніж і зуби. (Хліб)
Є перлова, є гречана,
Рисова, а ще пшоняна.
Заливаєм молоком,
А немає – кип’ятком. (Каша)
2. Робота в зошиті (стор. 4)
– Назвіть предмети їжі і до яких груп харчових продуктів вони належать.
– Розкажи, які продукти ти вживаєш найчастіше.
̶ Отже, для забезпечення повноцінного харчування необхідно вживати різні продукти. Чим різноманітніший набір продуктів, тим менша імовірність виникнення нестачі або надлишку якоїсь однієї поживної речовини.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроки
І поживне, і смачне,
Біле, пінне, запашне.
Залюбки малята п’ють,
Здоровенькими ростуть. (Молоко)
Відгадування кросворду
сМетана йОгурт масЛо морОзиво Кефір кОктейль
̶ З нею вареник смачніший (СМЕТАНА)
̶ До його складу додають шматочки фруктів (ЙОГУРТ)
̶ Плаває, як сир у …. (МАСЛО)
̶ З молока його зробили,
Та ретельно остудили.
Нам здається, що в жару
Його б з’їли по відру. (МОРОЗИВО)
̶ Рідке, та не вода
Біле, та не сніг
Починається на – К
П'ємо продукт із молока (КЕФІР)
̶ Вишуканий святковий молочний напій (КОКТЕЙЛЬ)
IV.Вивчення нового матеріалу
1.Робота в зошиті (стор. 5)
– На малюнках ви бачите продукти однієї групи, до якої групи вони відносяться? (Молочні продукти)
2. Читання молочних приказок с. 5
̶ Як розумієте зміст приказки?
Кров з молоком
Купатися в молоці
Як сир у маслі
Літом без молока ̶ як зимою без кожуха
– Якими поживними речовинами багаті молочні продукти? (Білками)
Білки є будівельним матеріалом для організму.
З них утворюються і ростуть нові клітини, завдяки чому людина росте.
̶̶ Звідки до нас прийшло молоко?
Загадки:
Біла копиця йде води напитися,
Хвицає ногами, буцає рогами,
Бородою трясе, молоко несе,
Ласує лозою, зветься… (Козою)
Голодна реве, а нагодована жує,
Дітям усім молоко дає. (Корова)
Не дарма у Індії корова вважається священною твариною.
Коров’яче молоко – це водний розчин, який містить близько 200 різноманітних органічних та мінеральних речовин.
Молоко – рідкісний створений самою природою харчовий продукт.
Цей «еліксир життя» має високу біологічну цінність і протягом багатьох тисячоліть використовується людиною.
У молоці містяться всі поживні речовини необхідні дитячому організму.
У раціон харчування дітей можна вводити згущене молоко.
Поруч з молоком мають бути присутні молочнокислі продукти: кефір, сир, ряжанка, йогурт, які підвищують апетит, легко засвоюються.
Сир – багатий на білки, та амінокислоти, що сприяють росту дитини.
Йогурт – займає головне місце серед молочних продуктів.
По-перше, він легко засвоюється організмом, а по-друге, покращує засвоєння вітамінів, які надходять до організму з інших продуктів.
Йогурт можна використовувати як соус до салатів, або замінити ним сметану.
Молочні продукти слід вживати 2-3 порції на добу.
Що таке порція?
(слайд)
Порція – це частка або кількість чогось, у даному випадку – їжі.
1 порція=1склянка молока,
0,5 склянки йогурту,
0,5 склянки сиру,
30 грам твердого сиру
̶̶ Слід цього дотримуватись щоб не було надлишкової ваги.
2. Індивідуальна робота.
Складання власного меню с.7
̶ Допишіть слова, щоб вийшли страви.
Молочна (каша)
(Вареники) з сиром
Сметанковий (коктейль)
(Сирники) з вершками
3. Робота в групі "Народознавці"
"Склади прислів'я"
Корова в теплі ̶ молоко на столі.
Наварив каші ̶ не жалкуй ні молока, ні масла.
Корова рогата та на молоко багата.
4. Робота в групі "Майстер шеф"
Молочні приклади (слайд)
Відповіді: какао, омлет, сирники, кисіль
5. Робота в групі "Науковці"
Експеримент згортання молока (спочатку учні виконують дослід, а потім як підсумок ̶ демонстрація слайду)
Для експерименту треба взяти: молоко, лимон, склянку.
Виявляється, згортання молока викликає будь-яка кислота. У природних умовах молоко з часом згортається (скисає) через роботу бактерій, які виділяють молочну кислоту. Щойно ми прискорили процес, замінивши молочну кислоту на сік звичайного лимона.
V. Закріплення вивченого матеріалу
5. Робота в зошиті (стор. 7)
Молочний тест
VI. Домашнє завдання
Підготуватись до виставки малюнків на тему: "Молочні продукти".
Робота з батьками: разом з дитиною протягом тижня записувати, які молочні продукти вживала сім’я та в якій кількості вживала їх дитина.