МОВНА ВІТАЛЬНЯ "УКРАЇНСЬКОЮ ЗВУЧИТЬ СЕРЦЕ"

Про матеріал
Мета: навчальна ‒ поглибити знання учнів про роль і значення української мови в житті людини та народу; ознайомити з висловами, прислів’ями, поетичними рядками, що возвеличують рідне слово; розвивальна ‒ сприяти розвитку творчих здібностей учнів через поетичне слово, пісню, сценічне слово; розвивати мовне чуття, інтерес до рідного слова, бажання говорити грамотно й красиво; виховна ‒ формувати національну свідомість, патріотичні почуття, гордість за українське слово; виховувати любов і шану до української мови як духовного скарбу нації. Тип уроку: літературно-мистецька вітальня (мовно-пізнавальний і виховний захід з елементами театралізації та інтерактивності). Обладнання: мультимедійна презентація та відеоролик «Історична довідка про становлення української мови»; плакати, вислови про мову; національна символіка, вишиті рушники; музичний супровід (українські пісні, інструментальні композиції). Методи та прийоми роботи Словесні: розповідь, бесіда, виразне читання, мовно-літературний гумористичний діалог, діалог «Діалекти» декламація. Ігрові: мовна вікторина. Мистецькі: інсценізація віршів, пісенна пауза, гра на скрипці. Рефлексивні: колективне створення «Дерево українського слова» (учні пишуть улюблені українські слова на осінніх листочках). Очікувані результати Учні:  усвідомлюють значення української мови як основи національної ідентичності;  збагачують мовлення новими словами, висловами, цитатами про мову;  виявляють творчість і активність у виконанні завдань;  формують повагу до української культури, традицій, пісні, поетичного слова;  відчувають емоційне піднесення, гордість за рідну мову. Міжпредметні зв’язки Українська література — поетичне слово про мову, читання віршів. Історія України — значення мови в історії народу. Музичне мистецтво — виконання українських пісень. Образотворче мистецтво — оформлення вітальні, створення плакатів і символічних малюнків. Інформатика — створення презентації.
Перегляд файлу

 

НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА

Сценарій до Дня української писемності та мови

МОВНА ВІТАЛЬНЯ «УКРАЇНСЬКОЮ ЗВУЧИТЬ СЕРЦЕ»

6 КЛАС

Мета:

навчальна ‒ поглибити знання учнів про роль і значення української мови в житті людини та народу; ознайомити з висловами, прислів’ями, поетичними рядками, що возвеличують рідне слово;

розвивальна ‒ сприяти розвитку творчих здібностей учнів через поетичне слово, пісню, сценічне слово; розвивати мовне чуття, інтерес до рідного слова, бажання говорити грамотно й красиво;

27 жовтня - День української писемності та мови | Презентація. Виховна  роботавиховна ‒ формувати національну свідомість, патріотичні почуття, гордість за українське слово; виховувати любов і шану до української мови як духовного скарбу нації.

Тип уроку: літературно-мистецька вітальня (мовно-пізнавальний і виховний захід з елементами театралізації та інтерактивності).

Обладнання: мультимедійна презентація та відеоролик «Історична довідка про становлення української мови»; плакати, вислови про мову; національна символіка, вишиті рушники; музичний супровід (українські пісні, інструментальні композиції).

Методи та прийоми роботи

Словесні: розповідь, бесіда, виразне читання, мовно-літературний гумористичний діалог, діалог «Діалекти» декламація.

Ігрові: мовна вікторина.

Мистецькі: інсценізація віршів, пісенна пауза, гра на скрипці.

Рефлексивні: колективне створення «Дерево українського слова» (учні пишуть улюблені українські слова на осінніх листочках).

Очікувані результати

Учні:

  •             усвідомлюють значення української мови як основи національної ідентичності;
  •             збагачують мовлення новими словами, висловами, цитатами про мову;
  •             виявляють творчість і активність у виконанні завдань;
  •             формують повагу до української культури, традицій, пісні, поетичного слова;
  •             відчувають емоційне піднесення, гордість за рідну мову.

Міжпредметні зв’язки

Українська література — поетичне слово про мову, читання віршів.

Історія України — значення мови в історії народу.

Музичне мистецтво — виконання українських пісень.

Образотворче мистецтво — оформлення вітальні, створення плакатів і символічних малюнків.

Інформатика — створення презентації.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                Епіграф

Слово до слова – зложиться мова,

а мова – душа народу.

                                Народна мудрість

ХІД УРОКУ

Учитель. Дорогі учні, шановні колеги, гості! Сьогодні ми зібралися на прекрасне свято – День української писемності та мови, щоб ушанувати найдорожче, що має кожен народ – рідне слово.

Як мову українську упокорювалиНаша мовна вітальня має назву «Українською звучить серце» ‒ і це не випадково. Бо й справді серце кожного українця б’ється у ритмі нашої мови ‒ мелодійної, щирої, співучої. Тож розпочнемо наше свято!

Ведуча 1. 27 жовтня ‒ День української писемності та мови – свято рідної мови.

Ведучий 2. Першим до нас приходить слово… З колисковою материнською піснею. Тихою казкою, доброю ласкою. Світ – мов казка. І пізнаємо ми його за допомогою слова. За допомогою слів відкриваємо таємничість і складність інших наук: географії, історії, біології, фізики, математики.

Ведуча 1.   Словесність – початок усіх наук. Вона джерело, звідки починається струмок, який ширшає, набирає сили, розливається могутньою рікою. А складовою словесності є слово. Слово – найтонший різець, яким можна доторкнутися до найпотаємніших куточків людського серця.

Музична композиція

Інсценізація вірша « Як би тобі, доню…»

Мати. Як би тобі, доню, в світі не було,

Не скупись ніколи людям на добро.

Бо і так доволі хтось посіяв зла,

І холонуть душі наші без тепла.

Доня. Забувають діти мову матерів,

Глянь, від того болю світ аж посірів.

Стогне від розпуки зранена земля,

І сивіти стала матінка моя.

Мати. Доню моя, доню, синьоока зірко,

У житті буває солодко і гірко.

Якби твої очі не манили зваби,

Не чини ніколи Батьківщині зради!

Не ламай у лузі гілку калинову –

Сиротою станеш як забудеш мову.

Можеш призабути запах рути-м’яти,

Але рідну мову мусиш пам’ятати!

Можеш не впізнати голосу діброви,

Тільки не зрікайся маминої мови.

Ведучий 2. Говорячи сьогодні про рідну українську мову, не можна не згадати про безмежно відданих людей, які зберегли її і донесли до нас.

Учитель. Так, справді. Багато людей зберегли та донесли до нас українську мову. Це стосується тих, хто своєю працею, мужністю й любов’ю до рідного слова оберігав і розвивав мову навіть у найтяжчі часи. Наприклад, українські письменники і поети, які творили рідною мовою, попри заборони:

  •       Іван Петрович Котляревський – зачинатель української літературної мови,
  •       Тарас Григорович Шевченко – основоположник української літературної мови,
  •       Іван Франко – утвердив українську літературну мову як мову науки й культури,
  •       Леся Українка – довела, що українська мова здатна передати найглибші філософські думки.

Крім письменників і поетів були просвітителі, педагоги, які навчали дітей рідного слова; борці за українську культуру і незалежність, які розуміли, що мова – це зброя народу.

Усі звичайні люди, які берегли українське слово, коли його намагалися витіснити.

Виходять учні й декламують вірші про мову

Дівчинка. Людина без рідної мови — німа.
Хоч чує, сказати не вміє.
І в серці у неї любові нема,
І щастя жаринка не тліє.
Немає в людині святого всього,
І радощі їй не знайомі.
Ну, хто ти без мови, без слова свого?
Чужинець у власному домі… 

 

Дівчинка. Перлина душі — твоя мова і слово.
Та й слово у Всесвіті першим було.
А слово до слова, то зложиться мова,
Прилине до серця любов і тепло.

Як сонце гаряче вам душу зігріє,
І сили додасть, і не зрадить ніде.
Бо щире словечко зарадити вміє,
Від доброго слова натхнення прийде. 

 

Хлопчик. Від теплого слова і лід розмерзає,
І темінь згасає іще до пори.
А в серці людини весна зацвітає…
Хороші слова всім завжди говори.

Дівчинка. На луг весняний схожа рідна мова.
Іде, заквітчана так рясно, як в вінку.
Вона чарівна, дивна, світанкова,
Послухай серцем мову гомінку… 

 

Дівчинка. Вона звучить і лагідно, й пісенно
Та кольором і звуком виграє.
Із вуст борців у світ летить натхненно
І стільки в ній краси та сили є!

 

Хлопчик. У ній звучить природа України,
Її традиції, минуле й майбуття.
Любов струмує радісно й дитинно.
У рідній мові — наше все життя.

Звучить пісня «Моя мова» у виконанні Олени Білоконь: https://youtu.be/DP2wZ9OnTGk?si=eFlt4gwp5iijTYts

 

 

 

 

 

 

 

Ведуча 1. А згадаймо дотепний український жарт! Загальновідомо, що українці – творці найтоншого гумору.

Ведучий 2. Я з тобою згодна. Українці сміються відтоді, відколи себе пам’ятають, бо гумор, дотепність – це одні з найкращих рис.

Ведуча 1. А ти,…, любиш жартувати?

Ведучий 2. Звісно, але зараз надамо слово нашим гумористам.

Мовно-літературний гумористичний діалог

  •                Прівєт!
  •                Привіт!
  •                Сьогодні самий прекрасний день!
  •                Найпрекрасніший і справді!
  •                Відкриваю вранці вікно й очі, готуюся приймати участь у новому дні!
  •                Відчиняєш вікно, розплющуєш очі, готуєшся брати участь!
  •                Хочеться рішати життєві завдання!
  •                Дуже хочеться їх вирішувати!
  •                Сонячний день, неймовірні люди лічать наші душі!
  •                Сонячний день, неймовірні люди лікують наші душі!
  •                Саме такі, залюблені у рідну мову, перебувають сьогодні у нашому залі.

Історична довідка про становлення української мови (відео): https://youtu.be/IGazjD28euo?si=tyq7HVJv-_d0ZHbE

 

 

Учні декламують вірші, тримаючи напис «МОВА»

 

Дівчинка. Топтали мову і душили,
Щоб українець онімів.
Здавалось, не було вже й сили,
Ні пісні доброї, ні слів.


Дівчинка. Скалічена, принишкла мова.
Всі думали, що це вже — крах…

Лиш пісня пташки світанкова
Її будила у серцях.

 

Дівчинка. І мова ніжно розквітала,
Приходила у дивні сни.
І колискової співала
Із першим подихом весни.

 

Дівчинка. Ні, наша мова не вмирала,
Вона боролася й жила.
Як Фенікс — завжди воскресала
І до людських сердець ішла.

 

Дівчинка. І ось вона — державна стала,
Чарівна мова з-поміж мов!
І барвами всіма заграла…

Ніхто цю мову не зборов!

 

Ведуча 1.  Кожен має плекати свою рідну мову, максимально її розвивати, вдосконалювати своє мовлення, грамотно писати й спілкуватися, цікавитися її історією, основними змінами.

Ведучий 2. А зараз перевіримо кмітливість і знання мови присутніх у нашому залі.

Учитель.

Мовна вікторина

  •             Головні члени речення. (Підмет і присудок)
  •             Перша буква у власній назві (велика).
  •             Скільки «н» у слові незрівнянний (чотири).
  •             Назвіть знак, що позначає тверду, роздільну вимову на межі приголосного і голосного. (Апостроф)
  •             Скільки складів у слові грамотний? Назвіть їх. (3, гра-мот-ний)
  •             Який знак ставиться в кінці розповідного речення? (крапка)
  •             Розмова двох осіб? (діалог)
  •             Скільки звуків у слові «ходжу»? (4)
  •             Український народний танець? (гопак).
  •             Назва якої країни вміщує 2 займенники по краях, а в середині назва маленької конячки? (Японія).

  Ведуча 1. Молодці! Наша мова надзвичайна: багата синонімами, різними образними словами, діалектами, бо є мовою України, українського народу.

 

УКРАЇНА

Дівчинка виконує мелодію «Стефанія» на скрипці.

Декламування поезії

Дівчинка. Людина кожна має Батьківщину,
То ж пам’ятайте все життя про те —
Це корінь, що підтримує людину,
Без кореня ж нічого не росте.
У спадок Батьківщина дістається
Від діда-прадіда, що тут в віках жили…
Історія від них до нас ведеться,
Й традиції, що з давнини прийшли.
І звичаї, й любов, пісні і слово,
Це все коріння з глибини віків.
То ж не втрачайте, діти, рідну мову
Землі своєї, матері й дідів.
Любіть її, цінуйте, поважайте,
Це українців генетичний код.
Усе своє найкраще захищайте,
З усім своїм ми — нація, народ!

 

 

 

Ведучий 2. І ще так багато можна сказати!

Ведуча 1. Пісня і українська мова! Вони супроводжують людину з перших до останніх хвилин життя. Пісня – душа народу, його краса і доброта. Українська мова вважається однією з наймилозвучніших мов у світі.

Учитель. Отож, діти, українську знають у світі, але є ще одне явище – це діалекти. Особливі слова й вимова, притаманні різним куточкам України: на Галичині говорять «ґазда», на Поліссі «куфайка», а на Слобожанщині – «баский». Кожен діалект – мов намистинка у великому віночку слів.

Музична композиція

Діалог «Діалекти»

  •                Софійко, може, погуторимо трішки?
  •                Настя, звичайно ж, поговоримо!
  •                Який сьогодні файний день!
  •                І справді гарний!
  •                Ще перші когути не проспівали, а справжні ґаздині вже розвели ватру й готували бараболю.
  •                От смішна ти, Насте, де розвели вогнище? Прямо на подвір’ї?
  •                Їм так хотілося тієї картоплі, бо ж найсмачніша вона з жару.
  •                Таки справжні ґаздині!

Ведучий 2. На долю нашої держави, всього українського народу випало багато випробувань. Наші мужні захисники щоденно відстоюють волю, свободу й незалежність. Любімо, плекаймо українське, розвиваймо й вивчаймо мову, адже дуже велику ціну платить кожна українська родина!

Учитель. Українська мова пройшла через віки заборон і утисків, але не зламалася. Її берегли й передавали від покоління до покоління бережно віддані люди – письменники, учителі, звичайні родини, які вірили у силу рідного слова. Тож сьогодні – день вдячності нашій мові, день гордості за тих, хто її зберіг, і день нашої обіцянки – любити, берегти й плекати українське слово, щоб воно ніколи не замовкло!

Нехай не лише сьогодні, а завжди українською звучать наші серця!

 

Музична композиція

 

Колективне створення «Дерево українського слова»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разом співаємо українську пісню Ірини Федишин «Лише у нас на Україні»

в караоке: https://www.youtube.com/watch?v=1Qn8O8WS3aA

 

 

 

doc
Додано
31 жовтня 2025
Переглядів
135
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку