Мовно – поетична подорож. Змінювання прикметників за родами. Родові закінчення прикметників.

Про матеріал
виховувати ціннісне та дбайливе ставлення до природи, глибоку пошану до творчрсті Т. Г. Шевченка, любов до рідної мови та поетичного слова.
Перегляд файлу

Предмет «Українська мова»

Клас: 3-й

Тема уроку: Змінювання прикметників за родами. Родові закінчення прикметників.

Виховна мета уроку: виховувати ціннісне та дбайливе ставлення до природи, глибоку пошану до творчрсті Т. Г. Шевченка, любов до рідної мови та поетичного слова.

Обладнання: ілюстрації М. Михайлишиної до «Дитячого Кобзаря», музичний запис пісні «Реве та стогне Дніпр широкий», малюнки: «Пролісок», «Пташки», «Дівчина - Весна», «Весняне небо».

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: мовно – поетична подорож.

Хід уроку

 

I. Організаційний етап

1. Гарний день.

    Рідна земля.

    Під кущем –

    Мале дитя.

    Завітали на урок,

    Щоб навчить моїх діток.

- Про кого моя загадка?

2. А хто написав ці рядки?

Соловейко в темнім гаї

Сонце зустрічає.

- Соловей – символ України, тому й мову українську називають солов'їною. А Т. Г. Шевченко – соловейко української мови.

 

II. Етап перевірки домашнього завдання

  1. Презентація «Спроба пера» (власні загадки про весну)

 

III. Етап всебічної перевірки знань

  1. Асоціювання «Ґроно» (біля малюнків)

 

Весна: молода, свіжа, зеленокоса...

Пролісок: ніжний, перший, блакитний...

Небо: високе, чисте, прозоре...

Пташки: веселі, заклопотані, співучі.

 

  1. Індивідуальне опитування.

Випиши іменники і пов'язані з ними прикметники з моєї загадки.

 

3. Динамічна пауза

«Розв'яжіть» приклад:

                                                               (поет геніальний

                                                                мова солов'їна)

 

IV. Мотивація навчальної діяльності:

 

1. Стратегія «Кубування»

Відповідні питання граней:

 

  • частини мови (прикметник);
  • що означає (ознаку предмета);
  • питання (який? яка? яке? які?);
  • член речення (другорядний);
  • значення у мові (уточнюють, прикрашають мовлення).

 

2. Вправа «Роз'єднай слова» (Змінюванняприкметниківзародами)

 

V. Оголошення, представлення теми та очікуваних результатів.

 

VI. Етап підготовки до активного свідомого засвоєння знань

1. Гра «Зберемо, розподілимо»

Робота в групах: 1 група: збір всіх словосполучень;

                             2 група: розподіл іменників за родами.

(Гарний день ч.р., рідна земля ж.р., мале дитя с.р., рання весна ж.р., ніжний пролісок ч.р., прозоре небо с.р., веселі пташки множина).

 

2. Проблемне питання :

- Як визначити рід прикметників?

 

VII. Етап засвоєння нових знань

1. Робота за підручником. Виконання вправи 356.

Вправа «Мозковий штурм»

2. Запис звукових моделей слів червоний, літній.

3. Зіставлення своїх висновків з правилом у підручнику (ст. 147)

 

VIII. Етап закріплення набутих знань

1. Гра «Поверни прикметник іменнику» (День(ч.р.)        гарний (ч.р.) і т.д.)

Учитель наголошує, що іменники мають роди - чоловічий, жіночий, середній, а прикметники змінюються за родами.

2. Творча робота за вправою 358.

«Словникова скарбничка»

 

Вправа «Сенкан»

                        Мова

      мелодійна          солов'їна

ллється   розвивається   вивчається

Мову вивчай – край прославляй!

Т. Г. Шевченко

 

3. Аудіювання

- Послухайте уривок з поеми Т.Шевченка «Княжна». Назвіть вжиті в ньому прикметники, які ви запам'ятали.

Село! І серце одпочине.

Село на нашій Україні —

Неначе писанка, село.

Зеленим гаєм поросло.

Цвітуть сади, біліють хати,

А на горі стоять палати.

Неначе диво. А кругом

Широколистії тополі,

А там і ліс, і ліс, і поле.

І сині гори за Дніпром.

Сам Бог витає над селом.

 

 

 

4. Фізкультхвилинка.

 

ПОДОЛЯНОЧКА

Десь тут була подоляночка.

Десь тут була молодесенька.

Тут вона впала, до землі припала.

Сім літ не вмивалась.

Бо води не мала.

— Устань, устань, подоляночко,

Устань, устань, молодесенька.

Умий личко так, як скляночку,

Утрись, утрись шовковим рушником.

Та візьмися в боки.

Покажи нам скоки,

Біжи до Дунаю,

Бери ту, що скраю.

                                             Нар. тв.

 

5. Вправа «Згадаймо пісню!» за вправою 359.

Звучить пісня «Реве та стогне Дніпр широкий»

 

Реве та стогне Дніпр широкий,

сердитий вітер завива,

додолу верби гне високі,

горами хвилю підійма.

І блідий місяць на ту пору

із хмари де – де виглядав,

неначе човен в синім морі,

то виринав, то потопав.

Які ще знаєте пісні на слова Т. Шевченка?
 

6. Розвиток мовлення.

- Розкажи, які картини ви уявляли, читаючи вірш. Які слова допомогли їх уявити?

- Які вірші Тараса Шевченка ви знаєте? Прочитайте їх перед класом.

7. Каліграфічна хвилинка

9 березня — день народження Тараса Григоровича Шевченка.

8. Вибірковий диктант.

- Спишіть лише сполучення прикметників з іменниками. У дужках скорочено запишіть рід.

 

ЗАПОВІТ

         Як умру, то поховайте
         Мене на могилі,
         Серед степу широкого. 

          На Вкраїні милій,

Щоб лани широкополі,

І Дніпро, і кручі

Було видно, було чути,

Як реве ревучий.

Як понесе з України

У синєє море

Кров ворожу... отоді я

І лани, і гори —

Все покину і полину

До самого Бога

Молитися... а до того

Я не знаю Бога.

Поховайте та вставайте,

Кайдани порвіте

І вражою злою кров'ю

Волю окропіте.

І мене в сім'ї великій,

В сім'ї вольній, новій,

Не забудьте пом'янути

Незлим тихим словом.

                    Тарас Шевченко

IX. Інформування учнів про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

- Випишіть сполучення іменників із прикметниками з пісні. Скорочено позначте рід.

 

X. Підсумок уроку.

- Поміркуйте, що вас вразило?

- Що запам'яталось?

- Що схотілося після уроку?

 

 

 

 

 

docx
Додано
2 березня 2019
Переглядів
756
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку