11 клас
Тема: МР № 30. Діалог-полеміка, діалог-дискусія, самостійне визначення теми і змісту діалогу
Мета: поглибити знання учнів про особливості ведення суперечки; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння вести дебати; удосконалювати правописні навички; виховувати толерантність, уміння працювати в групах
Перебіг уроку
Вправа «Криголам»
Класичне визначення риторики - «мистецтво переконувати». Перші згадки знаходимо в міфах. Передумовою розвитку риторики _ була Давня _Греція. Риторичний ідеал сформував Сократ . Метод діалогічного пошуку істини має назву Сократівський діалог.
Які компетентності будемо розвивати?
Яка мета розвитку таких компетентностей ?
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу в процесі виконання практичних вправ
- Менон, поклич мені зі своєї челяді когось, щоб я міг показати суть спеціальних питань.
- З радістю! Йди-но сюди, хлопче!
- Це грек? І чи говорить грецькою?
- Так, звісно! Він народився у моєму домі.
- А тепер спостерігай уважно за тим, що буде: чи самостійно хлопчик згадуватиме теорію чи навчиться від мене.
- Дивлюсь уважно.
- Скажи, хлопчику, чи ти знаєш, що таке квадрат?
- Знаю.
- Чи всі боки рівні у цій квадратній фігурі і чи боків чотири?
- Так, усе правильно.
- А чи будуть між собою рівними всі лінії, що проходять через центр фігури?
- Так, вони будуть однаковими.
- Чи може існувати така ж фігура? Більша або менша, ніж ця?
- Звісно, могла б.
- Тож якщо цей бік – 2 фути і цей теж, хіба у нас не вийде чотири рази по два фути?
- Вийде.
- Тож у цьому квадраті буде чотири рази по два фути?
- Правильно.
- А скільки ж це буде – чотири рази по два фути? Порахуй і скажи мені.
- Буде вісім, Сократ.
- А скажи мені, чи може фігура бути вдвічі більшою, ніж ця, але також із рівними боками?
- Так, може бути.
- Скільки ж у ній буде футів?
- Хм… Буде шістнадцять футів.
- А тепер спробуй сказати наступне: яку довжину матиме кожен бік? У цієї фігури по два фути, а у тієї, що буде вдвічі більшою?
- Сократ, кожен бік буде вдвічі довшим.
- Ось бачиш, Менон, я йому нічого не нав'язував. Лише запитував. Тепер він знає, які боки будуть у шістнадцятифутового квадрата. Чи, на твій погляд, це не так?
- Усе правильно, Сократ.
- Чи сказав хлопчик хоч щось, що не було його особистою думкою?
- Ні, лише власні думки озвучував.
- А він нічого не знав до розмови.
- Ти маєш рацію.
WORDWALL за покликанням https://wordwall.net/uk/resource/67601619
ІV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Скласти діалог дискусійного характеру на тему «Чи можуть електронні носії інформації повністю витіснити друковану книжку?»
Сумський заклад
загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 21
Сумської міської ради
Розробка показового уроку
з української мови в 11-А класі
(у межах проведення методичного тижня «Використання широкого спектру інноваційних технологій, методів і прийомів як основа роботи креативного педагога
Нової української школи»)
Учитель Андрухова Н.В.
2018-2019 навчальний рік