Тема: Мудрим ніхто не вродився, а навчився. Л. Українка «Біда навчить»
Мета: продовжити знайомити учнів з літературною казкою, показати, що мораль твору може бути закладена в назві казки «Біда навчить»; продовжувати розвивати вміння визначати дійових осіб твору, виділяти головну думку твору, висловлювати своє ставлення до прочитаного; формувати уміння стислого переказу. Удосконалювати правильність, швидкість, виразність читання. Виховувати щирі та дружні стосунки в колективі.
Міжпредметні зв'язки. Українська мова, природознавство.
Тип уроку. Комбінований. Урок з використанням ІКТ, мнемотехніки та Хмар-Тега .
Петрик О.О.
Тема: Мудрим ніхто не вродився, а навчився. Л. Українка «Біда навчить»
Мета: продовжити знайомити учнів з літературною казкою, показати, що мораль твору може бути закладена в назві казки «Біда навчить»; продовжувати розвивати вміння визначати дійових осіб твору, виділяти головну думку твору, висловлювати своє ставлення до прочитаного; формувати уміння стислого переказу. Удосконалювати правильність, швидкість, виразність читання. Виховувати щирі та дружні стосунки в колективі.
Міжпредметні зв’язки. Українська мова, природознавство.
Тип уроку. Комбінований.
Обладнання. Мультимедійна презентація до уроку, документ ворд для планшетів ,тест про біографію поетеси ,
Хід уроку
І. Організація класу
1.Привітання
Всі сідайте, діти, тихо.
Домовляймось не шуміти.
Руку вчасно піднімати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Пропоную вам:
-Прочитайте зашифроване прислів’я, яке стане девізом нашого уроку.
ляД ковсяго ладі бнітріпо ннязна (Для всякого діла потрібні знання.)
2.Хвилинка аутотренінг
- Сідайте, будь ласка . Подивіться мені в очі послухайте приємну музику та
повторіть : „Я учень. Я – особистість творча. Я думаю, замислююсь. Я аналізую, висловлюю свої судження… Я хочу багато уміти…”
ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу
1.Актуалізація опорних знань
А)Скоромовка ..Мнемотехніка
|
|
|
|
|
|
Б)
Ми сьогодні з вами
Поведемо мову
Про чудову жінку,
Всім людям відому.
Оце перед вами
У квітах барвінку
Наша поетеса - Леся Українка.
(показую портрет письменниці)
Тестування ( додаток 1 )
2. Короткий переказ казки за ілюстраціями (слайд презентації).
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Сьогодні ми продовжуємо вивчати твори Лесі Українки, продовжимо ознайомлюватися з казкою «Біда навчить». Отож,тема уроку «Мудрим ніхто не вродився, а навчився. Л. Українка «Біда навчить»
ІV . Розвиток мовленнєвих умінь і навичок.
3. Характеристика головного героя. Робота на картках.
(Спочатку горобець був дурненький, задерикуватий, примхливий, розсіяний, безтурботливий, завзятий у бійці. Потім він стає спостережливим, придивляється до життя і в кінці казки стає хазяйновитим та мудрим.)
– Як ви думаєте, горобчик є позитивним чи негативним героєм? Чому?
– Чому горобець так змінився?
Давайте пригадаємо героїв казки та скажемо як потрібно читати слова кожного з них.
5. Словникова робота.
а) Читання слів.
- А зараз проведемо словникову роботу. (слайд презентації)
Клопіт – хвилювання, зумовлене чимось; турбота, тривога.
клуня - будівля,для зберігання снопів, сіна,зерна.
доволі – стільки, скільки треба, в достатній кількості.
Вельми- дуже багато.
статкує – добре хазяйнує, старанно працює.
6.Читання ІІ частину тексту учнями в ролях
V. Фізкультхвилинка
відео
VІ. Вправи на розвиток швидкості читання
1. Гра "Хто читає швидше?"
— Знайдіть і прочитайте абзаци, в яких є речення:
"Нікому було вас бити та вчити!",
"Се не моє діло.'"
"Ні гадки йому".
"Бог з ним".
2.Гра "Закінчіть прислів'я" . Робота на картках.
— Знайдіть у казці прислів'я і допишіть.
"Дурні бились, а ..." (розумні поживились).
"Хто дурнем вродився, той ..." (дурнем і згине).
"Не на те мудра, щоб ..." (дурнів розуму навчати).
"Поки біди не знатимеш, то ..." (й розуму не матимеш).
"Розум на дорозі ..." (не валяється).
3.Мовно-логічне завдання.
(До курки — "пані матусю",
зозулі — "тіточко",
бузька — "пане",
ґава "дядино",
сови — "пані",
сороки — "панянко",
крука — "звернувся то ").
4. Робота над головною думкою казки.
- Яка головна думка цієї казки?
(Треба самому навчатися, здобувати розум.)
М_др_м н_хт_ не вр_д_вс_, а н_вч_вс_. |
(Мудрим ніхто не вродився, а навчився.)
киПо дибі не знамешти –зурому не мешмати. |
(Поки біди не знатимеш – розуму не матимеш.)
– Як розумієте цю приказку?
( Наші помилки у житті змушують нас замислюватись над життям, вчитись
нового, жити по іншому, краще думати.)
V ІI. Підсумок уроку
(Так, людей: заклопотаних, байдужих, злих, легковажних, недоброзичливих)
1.Гра «Незакінчені речення…»
( розум, , бажання вчитись, доброту, працьовитість, вихованість.)
3.Оцінювання дітей.
– Ви сьогодні гарно попрацювали, дякую за роботу.
VІII. Домашнє завдання.
Пам’ятайте, що у тексті-міркуванні обов’язково повинні бути його складові: твердження, доказ, висновок.
Ось закінчився урок,
І дзвенить для вас дзвінок!
Працювали добре друзі,
Відпочиньте по заслузі!
86