Musical instruments. Quick minds 3

Про матеріал
Тема: Musical instruments.Музичні інструменти. Мета: Ознайомити дітей з новими лексичними одиницями на тему «Музичні інструменти». Закріпити на письмі граматичний час Past Simple. Удосконалювати техніку читання,формувати комунікативні компетенції на засадах гуманізації навчального процессу. Розвивати в учнів логічне мислення, фонематичний слух, мовленнєву Реакцію,мовну здогадку. Виховувати культуру спілкування, почуття гуманізму.
Перегляд файлу

Тема:      Musical instruments.Музичні інструменти.

Мета:    Ознайомити дітей з новими лексичними одиницями на тему

                   «Музичні  інструменти».

                 Закріпити на письмі граматичний час Past Simple.

                 Удосконалювати техніку читання,формувати комунікативні

                 компетенції на засадах гуманізації навчального процессу.

                 Розвивати в учнів логічне мислення, фонематичний слух, мовленнєву  

                 Реакцію,мовну здогадку.

                 Виховувати культуру спілкування, почуття гуманізму.

Обладнання:  роздатковий матеріал, презентація Power Poin, аудіо відео  запис, підручник.

Хід уроку

I              Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

Greeting  1.Good morning class..I hope you’ll  be  active at the lesson.Tell me,

                 please

                 how are you today? Well, let's start.

Aim       2. Повідомлення теми уроку.

             The theme of our lesson is Musical instruments. Today we are going to learn

             the names of some musical instruments, to speak about the role of music in

             our life .

Warming up 3.Уведення в іншомовну атмосферу

               1. Let’s listen to a musical extract together to elevate our spirits.

                T:  - What emotions does the music arouse?

               P1: - I feel hope.

            2.T: Put the following word-combinations into two columns

I like / prefer / enjoy

I don’t like / can’t stand / hate

 

  • listening to classic music;
  • listening to folk music;
  • listening to chamber music;
  • listening to popular music;
  • going to the symphony concert;
  • going to the symphony concert;
  • going to the concert of famous musician;
  • going to the concert of a rap band;
  • playing a musical instrument (a guitar, a violin, a drum, a piano);
  • playing in a band;
  • playing in an orchestra;
  • singing in a choir;
  • taking music lessons;
  • dancing on the stage;
  • buying new records.

 

II            Основна частина уроку.

Vocabulary1. Активізація ЛО теми

Practice    1) Look at the screen. Here you can see the pictures of some  musical 

                      instruments. Listen to their names. 

                      Who can play any musical instrument?

                      How long have you been playing the piano?

                      Can you play well? 

                     Have you ever taken part in any concerts?

   Слайд- дерево

          Look at this special”music tree”. Why is classical music at  the bottom?

         The root of the tree is certainly classical because it’s the oldest

         style,and all other styles derived from it.The branches are – rock,jass

          pop;which  styles are missing?Name some more popular modern styles(rap,R

         and B, heavy metal music,free style etc.)

         All musical instruments are devide into   4    big groups:

         stringed,wind,percussion and  keyboard.

2.    Sort all instruments into 4 groups.

A kobza,a guitar,a flute,a violin,a double bass,a cello,a s,bagpipes,a bandura,an accordion,a xylophone,a drum,a piano,an organ.

Stringed instruments           Wind instruments           Percussion instruments          Keyboard Instruments.

Thank you for you work!

Listening       2 .   Аудіювання

Comprehension    Етап слухання і перевірки розуміння змісту тексту.

Pupil’s book pg. 16 Ex. 1

  • Listen and say the letter
  1. Recorder
  2. Guitar
  3. Triangle

pg.17 Ex. 4

  • Which family are the instruments from.

Physical         3.Фізкультхвилинка

Activity       Are you tired?   Let’s have a piece of fun!What can we do with our 

                    hands? Iwon't show you the movements.

Clap, clap, clap your hands.

Shake, shake, shake your hands

Roll, roll,roll your hands

Rub,rub,rub your hands

I hide my hands.Do it quickly?

                   Do you know foreign singer? Name them! Who wants to tell about your

                    favourite singer?

Grammar     4.  Відпрацювання граматичного матеріалу.

Practice        Now it’s time for grammar.

Pupils book p.16 Ex.2

  • Read about the different families of musical instruments.

Pupils book p. 17 Ex. 5

  • Answer the questions.
  1. What other musical instruments do you know? Which family are they from?
  2. What’s your favourite  instrument?

Project

  • Make some maracas.
  1. Take two empty plastic bottles. Fill them with rice. Shake them and hear the sound they make.
  2. Decorate your maracas.
  3. Play some music and play the rhythm. Which musical instruments family are your maracas from?

III.  Заключна частина уроку

Summarizing : What is interesting  for you?

                         Give the names of mysical styles do you know?

                       So, let’s finish our lesson with Longfellow’s words

 

 

 

                           

 

 

 

 

 

                               

 

 

 

 

 

 

Пов’язане зображення 

 

 

                                  

                                      

 

 

 

Конспект уроку

      Musical  

                 instruments

 

Результат пошуку зображень за запитом "музичні інструменти"