Музичне мистецтво 5 клас, Масол

Про матеріал

Музичне мистецтво 5 клас, Масол, конспект уроку, 11 урок- Історичні пісні, По Масол, Аристова на українській мові. 1 семест, Народна музика.

Перегляд файлу

Пісня – душа  народу  (історичні  пісні)

Мета:

Навчальна: навчити  учнів  висловлювати  судження  про  художньо-образну палітру  українського  пісенного  фольклору  та  його  життєвий  зміст; визначати  особливості  історичних  пісень, їх  призначення  і  роль в  українській  музичній  спадщині; ознайомити  учнів  із  поняттям  «увертюра»;

Розвиваюча: розвивати  вміння  логічно  та  аргументовано  висловлювати  свої 

думки  щодо  прослуханої  та  виконаної  музики;

Виховна: виховувати  патріотичні  почуття  та  інтерес  до  народної  творчості;

Музичний  матеріал: музичне вітання «Добрий день, вам, добрий день!», укр. нар. пісня «Засвіт встали козаченьки», увертюра до опери «Тарас Бульба», укр. нар. Пісня «Ой на горі та женці жнуть», М.Лисенка, М.Балема, М.Воньо, П.Карась «Козацькому роду нема переводу».

Наочні  посібники:  підручник; роздруковані зображення, музичний інструмент.

Обладнання: ТЗН; фонохрестоматія.

Тип  уроку:  комбінований  урок.

Хід  уроку

1.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання

2.     МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ  ЗНАНЬ.

Проведення гри : Так чи Ні, для актуалізацію знань, перевірка як учні засвоїли матеріал минулого уроку.

3.    МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

Споглядання  репродукцій  творів  мистецтва

Перегляд учнями картини художника Павла Калини «Козак Мамай»

-Хто зображений на картині?

-Що він робить?

-Хто поряд з ним?

Вирішення учнями ребусу, відгадавши який вони дізнаються тему уроку.

(ІСТОРИЧНІ ПІСНІ)

  4. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Оголошення теми уроку та завдань.

Завдання.

Сьогодні наше завдання:

-Познайомитись та послухати  історичні пісні,

- Дізнатися, що таке Увертюра?

-Розучити  пісню «Козацькому роду нема переводу».

Розповідь  учителя

Поміркуйте, які народні пісні можуть називатися історичними?

Які події в них згадуються?

Історичні пісні - це фольклорні твори, присвячені певній історичній події чи відомій історичній постаті.

Найдавніші історичні пісні пов'язані з добою козаччини, оспівують українських козаків-патріотів, вони називаються козацькі.

Козаки не могли жити без доброї пісні, без музики. Вони грали на бубнах і трубах, але найчастіше – на бандурах і кобзах.

 

Демонстрація музичних інструментів: кобзи.

 

Гра на музичну тематику.

 

Слухання  музики

         Учитель розповідає про авторку  Марусю Чурай та про історію пісні «За  світ встали козаченьки».

Слухання віріацій  історичної  пісні «За світ встали козаченьки»:Ліричної та маршової.

-         Які  засоби  музичної виразності  ви  помітили, прослуховуючи  пісню?

ПРОВЕДЕННЯ ГРИ-складіть пазл.

Учитель розповідає про історію створення  М.Лисенком  опери  «Тарас  Бульба»

Будь-яка  опера  починається  з  увертюри.

Робота з поняттями.

Увертюра – це оркестровий  вступ до опери, балету, кантат  чи  кінофільму. Вона побудована  на  головних  мелодіях  опери  чи  балету.

Прослухайте  її  та  дайте  відповідь  на  запитання.

-         Мелодію  якої  пісні  ми можемо  почути  у  цій  увертюрі?

Слухання  музики

Слухання  увертюри  до  опери  М.Лисенка  «Тарас  Бульба»               

   Кульмінацією  опери  є  сцена  «Запорізька  Січ». Що  за  пісня  звучить  так  широко  та  мужньо, розгортаючись  степом? Це – «За світ встали козаченьки»! Ми  вже  чули її  мелодію, що  звучала  в  увертюрі  до  опери.

-         Якими  постають  перед нами  запорізькі  козаки  з  музики  М.Лисенка?

Розспівування

В 4 класі ми вже знайомились з вами з історичними піснями.

Вчитель наспівує учням слова пісні….

Можливо хтось пам’ятає про яку саме пісня йде мова…?

Так, вірно це саме одна  із найвідоміших  історичних пісень – пісня «Ой, на  горі  та й женці  жнуть».

 Давайте сьогодні згадаємо цю пісню.

Спів пісні - Ой, на  горі  та й женці  жнуть».

Фізкульт-хвилинка:

Під час пісні вчитель пропоную учням на програші встати та виконати рухи під музику.

Бачу, що всі ви трохи втомились, тому ми зараз трішки розімнемось.

Розучування  пісні  «Козацькому  роду  нема  переводу» М. Балеми.

Вчитель задає запитання учням щодо  тексту пісні.

Вокально-хорова робота

   Тема козацтва, боротьби за незалежність рідної землі завжди хвилювала митців-музикантів, поетів, художників.

   У пісні «Козацькому роду нема переводу» М. Балеми відображена саме ця тема.

Послухайте  її  та  дайте  відповідь  на  запитання.

-       Як  ви  розумієте  назву пісні?

Виконання пісні вчителем. 

Спів пісні учнями під музичний супровід.

4.     ПІДБИТТЯ  ПІДСУМКІВ

Бесіда

-         Які історичні  пісні  вам  найбільше  сподобалися?

-         Що  таке  увертюра?

-         До  якої  пісні  звернувся у  своїй  творчості  Микола  Лисенко?

РЕФЛЕКСІЯ:

Учні продовжують речення .

 Сьогодні я дізнався...

 Мені сподобалось …

 Я зрозумів …

 Мій настрій…

    5.     ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ

Пригадати  літературні  твори або  фільми, у яких  згадували та оспівували козаків.

6. Оцінювання роботи учнів на уроці.

 

docx
Додано
21 лютого 2021
Переглядів
943
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку