Дана розробка уроку допоможе узагальнити та закріпити правила дорожнього руху, правила переходу вулиць і доріг та сприяє розвитку акторських здібностей у процесі повторення вивченого матеріалу у рольових ситуаціях
Тема: «На вулиці безпечно буде, як правил руху не забудеш»
Мета: узагальнити та закріпити знання про правила дорожнього руху, правила переходу вулиць і доріг; формувати уміння дотримуватись правил дорожнього руху; розвивати навички правильної поведінки на дорозі; виховувати бережливе ставлення до свого життя і здоров’я.
Обладнання: мультимедійні засоби, відеоматеріали, ілюстрації дорожніх знаків, серія малюнків, аудіозаписи, музичний супровід, роздатковий матеріал, сценічні костюми.
Хід уроку
(Вітання з гостями)
Щоб здоров’я добре мати,
Про безпеку треба дбати.
Пропоную мандрувати,
Правила дорожні пригадати.
Девіз уроку: «Дорожніх правил незнання, від виконання не звільня!»
Загадка
Бігаю по рейках я,
Але я не потяг.
Маю вуса, друзі, теж,
Але я не тролейбус.
Не впізнали? Вай-вай-вай…
Я ж новесенький…. (трамвай).
Пісня «Голубий вагон»
Правила дорожні ми вивчаємо,
Пам’ятай, нічого не забудь.
Друже, щоби лихо не спіткало нас,
На дорозі ти уважним будь!
Приспів:
Сірою змійкою лине вдаль, лине вдаль
Вірна доріженька в наше майбуття.
Кожному знакові віримо, віримо.
Буде щасливою стежечка життя.
Отже, перша зупинка «Світлофор»
(Виходить козак Світлофор)
Козак: - Я – козак Світлофор.
Здоровенькі були!
Як у вас чудово!
Хочу з вами я вести
Дружнюю розмову,
Маю питань досхочу
І перевірити вас хочу.
Гей, дівчата-помічниці,
Поспішайте, не баріться!
Світло, світло не моргайте,
Мої питання задавайте.
(Виходять дівчата)
Дівчата: - Ми – красуні-чарівниці.
Я – зелена, як годиться,
Я – червона, чепурна.
Я – жовтенька, ось така!
А окремо кожна з нас
Просто «світло» - супер-клас!
Вчитель: - Зараз поділимось на дві групи-команди: 1 – «Стрибайчики», 2 – «Пустунчики». Хто відповість на питання правильно – зелений кружечок, неточно – жовтий, неправильно – червоний. А потім підрахує Світлофор і визначить переможця вікторини.
Вікторина
Дівчати по черзі читають питання, а світлофор видає кружечки. Підраховує. Говорить!
Світлофор: - Молодці, діти!
Бачу правила ви знаєте
І мене поважаєте.
До гарних зустрічей на дорозі!
Вчитель: - Діти, перед тим, як рушити далі, давайте відпочинемо і пограємо гру «Заборонено і дозволено».
Гра «Заборонено і дозволено»
Друга зупинка «Загадкова» (загадки)
Інспектор:
Відеоролик (перегляд)
(Допомагають учням і дорослим знати правила дорожнього руху і їх дотримуватись)
(Учні відповідають)
Вчитель: - Наступна наша зупинка «Творча». Наші учні покажуть, які вони творчі, як вміють ставити інсценізації, співати, розповідати вірші. Але перед цим, я пропоную трішечки потренуватися і провести таку фізкультхвилинку емоційну.
Фізкультхвилинка
Сценка «Школярик»
Школярик біжить до школи на червоне світло. Зупиняє його ДАІшник.
ДАІ: - А ти чому правила порушуєш? Бачиш червоне світло? Куди спішиш?
Школяр: - В школу.
ДАІ: - А хіба тебе в школі не вчать правил дорожнього руху?
Школяр: - Та вчать, тільки я забуваю.
ДАІ: - Тоді давайте згадаємо, чого вчать у школі.
Пісня «Вчать у школі»
Знаки різнії вивчать,
Щоб могли застосувать.
Вчать у школі / 3 р.
Твердо правила всі знають,
Пам’ятать, виконувать.
Вчать у школі / 3 р.
Інспектор ДАІ: - Три світла в світлофора є
Кожен з них наказ дає.
Червоне каже – заборона!
А жовте – приготуйся вмить!
Зелене – от тепер вже йдіть!
Школяр: - Так. Вибачте, я більше не буду порушувати правила дорожнього руху.
«Лежачий поліцейський»
Інспектор: - Шановна громадянко, ви на великій швидкості переїхали «лежачого поліцейського»!
Жінка: - Ну, то й що? То ж не стоячого, тобто вас.
Інспектор: - А для чого ж він на дорозі?
Жінка: - Не знаю.
Інспектор: - А хто з вас, діти, знає?
Учень: - «Лежачий поліцейський» - регулює швидкість в небезпечних місцях.
Інспектор: - Зрозуміли?
Жінка: - Так. Регулює швидкість і переїхати приємно.
Інспектор: - Якщо хочеш довго жити,
Раджу зі мною дружити.
Забороняю швидко гнатись,
Прошу слухати і не вагатись!
«Лікарня»
Лікар: - Розкажіть, будь ласка, як ви потрапили в аварію?
Пацієнт: - Мене збила машина. Там стільки було доріг!!!
Лікар: - А чому ж ви не стали на «острівець безпеки»?
Пацієнт: - А що це?
Лікар: - А ось послухай.
Пісня «Острівець»
Весь покритий смужками
Абсолютно весь.
Острівець безпеки на дорозі десь / 2 р.
Весь покритий смужками
Абсолютно весь.
Там стоять в безпеці
Дорослі і малі
Зеленого чекають, навіть, школярі / 2 р.
Там стоять в безпеці
Дорослі і малі.
Лікар: - Ми повинні, друзі, пам’ятати,
Що закон дороги треба знати,
Щоб уникнути травм і переломів
Не забудьмо правила відомі.
Вчитель: - Молодці, діти. Гарно грали свої ролі. Я думаю, що ви зрозуміли зі сценок – що добре, а що погано?
А тепер я декілька хвилин буду інспектором!
Інспектор: - Ти куди? Хіба не бачиш – червоне якраз?
Порушник: - Колір бачу, тільки вчасно не помітив вас.
Вчитель: - Я надіюсь, що ви будете дружити із світлофором та інспекторами дорожнього руху. Бо від цього залежить ваше життя і здоров’я та інших людей.
Ну і завершує нашу подорож зупинка четверта «Знайко». Ми повторимо про дорожні знаки.
Пісня на мотив «Два дубки»
На дорозі знаки є,
Дехто їх не впізнає.
Ми про них розкажемо
Та і ще й покажемо:
Оце лівий поворот
Їдеш – не розкривай рот.
При потребі – відпочинь,
Бо красива в нас Волинь.
Йди в підземний перехід –
Жити будеш до ста літ.
(Виходять учні з дорожніми знаками)
Учень 1: - Як побачиш такий знак –
Можеш усміхнутись,
Й через декілька хвилин
Про голод забутись.
Учень 2: - А оцей знак, ніби очі
Видно навіть серед ночі.
У червонім обідку
Заборону несе будь-яку.
Учень 3: - Тут наказую ходити,
Пішоходе любий.
Не підводьте мене, діти,
І шануйте всюди.
Учень 4: - В житті тобі все стане ясно
Пройдеш сміливо скрізь, завжди,
Якщо ти вивчиш знаки вчасно,
Тоді не трапиться біди.
Ось ми проїхали всі зупинки і пригадали правила дорожнього руху. Я надіюсь, що ви будете відповідальними пішоходами. Дякую вам за урок. Сьогодні ви отримаєте гарні оцінки. Чи вам він сподобався? Що найбільше запам’яталось?
А зараз на згадку про нашу подорож я подарую вам «щасливий квиток» на всі подорожі в Новому році (вчитель роздає учням «щасливі квитки»).
Бажаю вам, щоб Новий рік
Був кращим, ніж минулий.
Щоб біди всі і ДТП
Вас боком обминули.
Щасливих доріг я усім вам бажаю
І ясних з ялинок вогнів.
Щоб завжди і всюди, у дні або ночі
Зелений усім вогник горів.
До побачення!
1