Українська мова. 5 клас (Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія)
Автор: Куліда Олена Миколаївна
Шибенська філія опорного загальноосвітнього навчального закладу Новозаліського навчально-виховного об’єднання «загальнооствіня школа І-ІІІ ступенів – дитячий навчальний заклад»
Тема. Написання префіксів пре-, при-, прі-. Конструювання речень-компліментів (для привітання з днем народження, святом) з використанням слів із префіксом пре-.
Мета:
Обладнання: Єрмоленко С.Я., Сичова В.Т. Українська мова: підруч. для 5 кл. загальноосвітн. навч. закл. – К.: Грамота, 2013. – 296с. : іл., схема «Кошик префіксів», оцінні картки, дидактично-ілюстративний матеріал, мультимедійна презентація, мультимедійний комплект.
Тип уроку: формування орфографічних умінь і навичок, урок-практикум.
Методи і методичні прийоми:
Інформаційно-рецептивні:
а) словесний: розповідь-пояснення, бесіда, робота з зошитом, підручником, дидактичним матеріалом;
б) наочний: пояснення теоретичного матеріалу за допомогою опорної схеми, дидактично-ілюстративного матеріалу.
Прийом навчання: виклад інформації, пояснення.
Репродуктивний.
Прийоми навчання: аналіз схеми, опрацювання теоретичного матеріалу підручника.
Проблемно-пошуковий.
Прийоми навчання: спостереження і порівняння мовних явищ, творчий диктант «Склади слово», словотворче дослідження-моделювання, рубрика «Культура мовлення».
Інтерактивні.
Прийоми навчання: «Хто більше», гра «Мовне конструювання», орфографічний практикум (гра «Я – редактор»), синтаксичний практикум, «Розсели слова», робота в парах.
Міжпредметні зв’язки: українська література: література рідного краю; внутрішньо предметні зв’язки: орфографія, синтаксис.
Перебіг уроку
І. УВІДНО-МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП.
1. Організаційний момент.
2.1.Перевірка домашнього завдання. Демонстрація учнівських схем, таблиць, міні-проектів.
2.2. Повторення теоретичного матеріалу. Інтерактивний метод «Мозковий штурм». (Сайд 1)
- Який розділ науки про мову вивчаємо зараз?
- Що вивчає будова слова?
- З яких морфем складається слово?
- Без якої морфеми не буває слів?
- Дайте визначення: корінь, суфікс, префікс, закінчення, основа слова.
- Чи може в слові бути більш ніж 1 корінь, префікс, суфікс, основа?
- Чи всі слова мають закінчення?
- Які префікси вам відомі?
- Які особливості написання префіксів роз-, без-, з- (зі-), с-?
2.3. Інтерактивний метод «Хто більше».
Бесіда.
(Слайд 2)
ІІ. УСВІДОМЛЕННЯ ТЕОРЕТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ З ТЕМИ.
1. Теоретичний блок.
2. Практичний блок.
2.1. Інтерактивна вправа «Розсели слова».
Прибережний, превеликий,привезений, предобрий, прихід, прекрасний, приземлення, пришити, преспокійний, прибити, прихилитися, премудрий, превисокий.
2.2. Робота з підручником.
Виконати вправу 540, с.211.
2.3. Мовне конструювання. (Картка 1.)
Картка 1. До поданих слів додайте відповідні за змістом префікси пре-, при, прі-, утворивши нові слова. ____летіти, ____морожений, _____звище, ____спокійний, _____голосно, ____будувати, _____старий, _____старкуватий, ____носити, _____рва, ____клеїти, ____сісти, ____ступати, _____йти, _____чудово, _____дивний, _____звисько, ____порошило, _____тихий, _____дорожній. |
2.4.Словотворче дослідження-моделювання. Практична робота (усно).
2.5. Фізкультхвилинка «Спіймай префікс».
Преславний, притягнути, прив’ялений, принести, приробити,
предорогий, презавзятий, приманити, пре тихий, премалий, приазовський, преспокійно, присісти, приробити, привільний, прикордонник, прихід, прискорити, пригрівати, презирство.
Картка 2.
|
|||
Префікс |
Корінь |
Суфікс |
Закінчення |
прибув |
кордони |
керівник |
весни |
|
|||
премудрий |
глибина |
лісок |
веселий |
|
|||
пречистий |
мудрість |
– |
чемний |
|
|||
приїхав |
земля |
вовченя |
хитрий |
|
(Слайд 34)
3.Теоретичний блок.
Пояснення вчителя.
4.Практичний блок.
4.1. Спостереження і порівняння мовних явищ. Розподільний диктант. Робота біля дошки*.
пре-, при- пре-, при-
премудри президент
прибув прилад
приміський принцип
прещирий претензія
пришити призер
прегарний прем’єра
4.2. Рубрика культура мовлення. (Картка 3.)
Картка 3.
|
|
Привичка |
|
При всякій погоді |
|
Придавати значення |
|
Представ собі |
|
Пред’явити обвинувачення |
|
Прийдеться поїхати |
|
Приймати участь |
|
Принести шкоду |
|
4.3. Фізкультхвилинка (розминку проводять діти).
4.4. Орфографічний практикум. Інтерактивна вправа
«Я – учитель».
ІІІ. ПІДСУМКОВО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП УРОКУ.
ТЕПЕР Я ЗНАЮ СЛОВА З ПРЕФІКСАМИ |
||
пре- |
при- |
прі- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Лист самоконтролю
_______________________________________________
Критерій |
Бали |
||
1 |
2 |
3 |
|
Я добре співпрацював зі своїми товаришами. |
|
|
|
Я намагався зрозуміти та виконати завдання. |
|
|
|
Я брав активну участь в обговоренні та виконанні завдань |
|
|
|
Я доброзичливо ставився до своїх товаришів. |
|
|
|
Мої враження/емоції від уроку. |
|
|
|
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Рефлексія.
Анатолія Камінчука (до речі, нашого земляка) і знайдіть слово, що має орфограму, яку ми вивчали на цьому уроці. (Відеоролик. Слайд 36)
1