Тема: Букви Ю ю, позначення звуків[й у]. Послідовність подій. Театралізуємо.
Мета: ознайомити учнів з новою буквою та її звуковим значенням; збагачувати активний і пасивний словник учнів, розвивати фонематичний слух, пам'ять, увагу, спостережливість, старанність; дати уявлення про взаємозв'язок між голосними звуками та буквами, якими вони позначаються; розширювати знання дітей про казку, розвивати образну уяву, виховувати у дітей читацькі інтереси, любов до кращих зразків усної народної та поетичної творчості, бажання самостійно читати казки.
Ключові слова/ стіна слів:
Юшка - суп м'ясний, картопляний, рибний і т. ін.
Ю́ рта – житло з жердин, що можна перенести або перевезти
Хід уроку
І Організація класу (Слайд № 1) - Доброго дня!
Сьогодні в нас знову цікавий урок, Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну збагачення й розвитку мови. Хай всі володіють знаннями чудово!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, у нас сьогодні ми вивчимо на уроці нову букву, навчимося читати з нею склади, слова, дізнаємось багато цікавого про цю букву. І працювати ми будемо під таким девізом:
Красиво читаємо,
Чітко відповідаємо, Мову свою розвиваємо!
IІІ Актуалізація опорних знань учнів. а)Артикуляційна розминка.
(Діти, полинемо в чарівний світ звуків. Прослухайте казочку веселого язичка.) * Жив у роті язичок, І великий був мовчок. Він в будиночку сидів, Йти гуляти не хотів.
(Діти рухають язичками, не розтуляючи ротиків)
* Якось він засумував,У віконце виглядав.
(Діти показують кінчики язичків) І побачив язичок
В небі срібний літачок!
(Діти рухають язичками, вгору-вниз)
* Він у подорож летів
І мотором торохтів (Р-р-р-р.)
* В полі вітер повівав –
Язичку він проспівав (ш-ш-ш)
*Теплий дощик прошумів,
Язичок наш повторив (Кап-кап-кап)
* Після дощику роса
І навколо ой – краса!!!
(Глибокий вдих - видих)
б) Мовна зарядка “Щоб ротик був слухняний”.
Скоромовка (Слайд № 2) Якось Яків сіяв мак так-сяк, аби як.
V Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми уроку
- Сьогодні буквочка нова до класу нашого прийшла.
- Послухайте вірш, та здогадайтесь яка буква завітала до нас.
Буква ця усім відома: Є ця буква в слові – “Юля” Перед я вона стоїть. І в словах “сміюсь”, “стою”. В ній дві палички і коло – Ой, яка ж вона красуня – Здогадаєтесь у мить. Ця чудова буква “Ю”.
(Слайд № 3)
- Сьогодні ми дізнаємося яку роботу виконує вона буква ю
- Які слова з буквою Ю ви чули у віршику? ( Юля, сміюсь, стою)
-
Буква ю позначає на початку слова та після голосного звуки [й у].
2. Розчитування. Працюємо з медіа (додаток)
3. Введення в тему. ЗагадкаВсім обід готує мама:
Ось бере вона петрушку,
Інші додає приправи,
– Будем їсти смачну … (юшку)
4. Робота з підручником с.68 Роздивляємося малюнок - Що відбувається?
- Як ви це зрозуміли?
- Де це відбувається? Чому ви так вирішили?
- Що відчувають звірі?
- Що вас дивує на цій картинці?
- Хто із вас варив юшку на вогнищі? Де це було?- З яких продуктів можна зварити юшку?
Звуко-буквений аналіз слова - Вимовте словоюшка.
- Назвіть перший звук у слові юшка
- Якою буквою позначається цей звук?
- Буква ю в слові юшка позначає два звуки [й у]?
- Скільки складів у слові юшка? (2)
- Скільки букв у слові юшка? (4)
- Скільки звуків? (5)
Читаємо слова
(фронтально: хором або по черзі)
- Що спільного у всіх словах 1- стовпчику? (буква ю на початку; 2 склади;
- Яке слово зайве?( юнак – питання хто?)
- Серед слів є слово, що відповідає малюнку (так)
- Всі слова 2 стовпчику мають один склад? (ні)
- Що спільного у слів 2,3,4 стовпчиків? (всі слова називають дію) - На яке питання відповідають слова? (Що роблю?)
- Вгадайте за моїми рухами, яке слово я ілюструю.
Досліджуємо мовлення (Слайд №4) - Прочитайте слова (юшка, мию)
- На які питання вони відповідають?
- Що їх об’єднує?
- Вимовіть ще раз слово юшка Скільки звуків ми чуємо на початку слова?
- Вимовіть ще раз слово мию. Назвіть перший склад. Назвіть другий склад.
Скільки звуків ми чуємо на початку другого складу?
Висновок : буква ю позначає два звуки [й у] на початку слова і складу
Читаємо текст
(Прочитайте текст або запропонуйте прочитати текст учням, які вміють читати) - Що вас здивувало?
- Чи ви це могли передбачити? Чому?
- Про що цей текст?
- Яка тема тексту?
- Хто головні герої тексту?
- Чому ніхто не відповів на питання Юрка?
(Парна робота Театралізуємо. Працюємо в групах. Розподіліть ролі: той, хто буде розповідати історію; ті, хто будуть грати дітей і виконувати певні дій)
5. Фізхвилинка
6. Робота в зошиті с. 36-37
VI. Підсумок уроку. (Слайд №5)
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Що видалося для вас складним?
- Які звуки ви вивчили?
- Вони голосний чи приголосний?
- Яка буква позначає звуки [й у]?
Молодці! Ви сьогодні гарно попрацювали!