НАПИСАННЯ ТА ВІДМІНЮВАННЯ ЧОЛОВІЧИХ І ЖІНОЧИХ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ

Про матеріал

Урок закріплює навички написання з великої букви імен, по батькові, прізвищ людей та їх відмінювання; розширює кругозір учнів; розвиває усне й письмове мовлення та гнучкість мислення, пізнавальний інтерес дітей; виховує гордість за свою державу, шану до видатних людей, що прославили країну.

Перегляд файлу

6 КЛАС

НАПИСАННЯ ТА ВІДМІНЮВАННЯ

  ЧОЛОВІЧИХ І ЖІНОЧИХ ІМЕН

                  ПО БАТЬКОВІ

МЕТА: закріпити навички написання з великої букви

             імен, по батькові, прізвищ людей та їх

             відмінювання; розширити кругозір учнів;

             розвивати усне й письмове мовлення та

             гнучкість мислення, пізнавальний інтерес дітей;

             виховувати гордість за свою  державу,  шану до

             видатних людей, що прославили країну.

ОБЛАДНАННЯ: опорні таблиці «Правила вживання

             великої букви», «Запам’ятай!» (про утворення

             імен по батькові та їх відмінювання), портрети

              видатних людей.

ТИП УРОКУ: урок вивчення нового матеріалу.

 

                            Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

                      Поетичне вітання вчителя

                     Станьте діти ви дружненько.

                     Привітайтесь всі гарненько.

                     Привітайтесь «Добрий день!»

                     Урок мови починаймо

                     І за парти тихо сідаймо.

  • Створення ситуації очікуваного успіху.
  • Який настрій у вас, діти? Запишіть його на поданому листку.
  • Чого ви очікуєте від уроку? (Відповіді дітей: ігор, цікавих вправ, хвилинок фантазії …)

 

        Я _____________________________________

       Настрій_________________________________

       Очікування______________________________

       ________________________________________

 

  • Думаю, що на кінець нашого уроку у всіх  вас буде чудовий настрій і всі ваші очікування збудуться.

 

ІІ. Ознайомлення з темою, метою та завданнями уроку.

  • Експрес –  опитування. (Діти відповідають: так, ні)

 

  1.   Буква «щ» завжди позначає два звуки.
  2.   Перед буквами я, ю, є, ї завжди пишеться апостроф.
  3.   Мова, школа, мама, Вітчизна, сім’я – це слова-

         предмети.

  1.   Текст може мати заголовок.
  2.   Речення виражає закінчену думку.
  3.   Підмет відповідає на питання: який? яка? яке?
  4.   Є одинадцять частин мови.
  5.   Речення може складатися з одного слова.
  6.   Одна буква може переноситися з одного рядка в

      рядок.

  1.  Псевдонім – це ім’я, яке людина обирає собі, щоб

     приховати справжнє.

  1. Текст складається  з таких частин: зачин, основна частина, кінцівка.
  2.   Тезки – люди, котрі мають однакові імена.

 

  • Коментований словниковий диктант

Ім’я, директор, Семен, босоніжки, середа, четвер, школа, урок, оцінка.

 

  • Яке слово в диктанті зайве? Чому?

Можливі відповіді:

  1. Слово «ім’я», бо лише в ньому пишеться апостроф.
  2. Слово «босоніжки», тому що всі слова в диктанті означають один предмет, а це слово – множину.
  3. Слово «Семен», бо воно одне означає власну назву.

 

  • Каліграфічна хвилинка.
  • А зараз запишіть ім’я, по батькові директора школи, класного керівника та вчителя української мови.

 

ІІ. Робота над вивченням нового матеріалу.

  • Давайте пригадаємо правила правопису великої букви у власних назвах і напишемо міні-диктант. (Діти пригадують, користуючись таблицею. (Додаток 1)

   Україна має чимало всесвітньо відомих пам’яток -споруд. Передусім – це Софійський собор, Золоті ворота у Києві, Києво - Печерська лавра.. Страшні війни, лихоліття понищили в Україні дуже багато витворів людського духу і прекрасних споруд. (Контроль -20)

 

  • А зараз давайте розглянемо таблицю про утворення чоловічих і жіночих імен по батькові. (Додаток 2).

 

  • Творча робота. Від імен хлопців свого класу утворити чоловічі і жіночі імена по батькові.

 

  • Інформаційний проект «Що означає моє ім’я». - Домашнім завданням вам було дізнатися, що означає ваше ім’я. Розкажіть.

 

  • Гра «Знайди сховане ім’я».

Максимум  (Максим)

Романтика  (Роман)

Тополя   (Поля, Оля)

Доля    (Оля)

Пірати   (Іра)

Галявина  (Галя)

Валянки  (Валя)

Вітання (Віта)

Коляда (Коля)

Віраж (Віра)

 

  • Відгадування ребуса

 

       ТЯ        Я

       С          Д      ДИМ      ТАМ’, ХМАРА

 

ВІДПОВІДІ: Настя, Надя, Вадим, Тамара.

 

  •  Виконання вправи 224 за підручником на відмінювання імен по батькові.

 

  • Робота в групах. На дошці вивішені портрети відомих людей (для кожної групи окремо).

Записати в зошит прізвище, ім’я, по батькові відомої людини.

 

ІV.Підсумок уроку

 

     Продовж речення:

          Урок пройшов …         (додаток 3)

               Я працював …              (додаток 4)

               Я навчився …

               Я дізнався …    

 

V. Домашнє завдання:

 

 Дати відповіді на питання:

  Назвіть і запишіть імена відомих людей України

  (5 – 6 чол.); імена тезок класу, якщо вони є; записати

  одну-дві скоромовки з  іменами.

 

                        Додаток 1.

          Правила вживання великої букви

 

        Правила

            Приклади

                     З великої букви пишуться

  1

Імена людей, по батькові, прізвища

Тарас Григорович Шевченко,

Леся Українка, Ліна Костенко

  2

Клички свійських тварин

Корова Лиска, кіт Мурчик, собака Дружок, кінь Орлик

  3

Назви держав

Україна, Росія, Англія

  4

Назви міст, вулиць,  сіл, річок, морів, океанів

Київ, Ізяслав,  вулиця Тараса Шевченка, майдан Незалежності, Чорне море, річка Дніпро, озеро Світязь, Тихий океан

5

Назви дійових осіб у різних творах

Дід Мороз, Снігурочка, Червона Шапочка, Буратіно

6.

Назви історичних подій, знаменних дат, свят

Новий рік, День учителя, свято Перемоги,

7

Назви релігійних свят, культових книг

Великдень. Різдво, Біблія

 

          Додаток 2

             Чоловічі

    суфікс –ович, -йович,

        (-ьович ), -ич, (-іч)

       Жіночі

суфікс –івн(а), -ївн(а)

Іван – Іванович

Павло – Павлович

Василь – Васильович

Хома – Хомович

Ілля - Ілліч

Іван – Іванівна

Павло – Павлович

Василь – Василівна

Хома – Хомівна

Ілля – Іллівна

Імена по батькові відмінюються як іменники відповідної

відміни: ч о л о в і ч і – як іменники ІІ відміни,  ж і н о ч і – як іменникиІ відміни.

 

  Додаток 3.

                           Урок пройшов

  Недаремно

  Цікаво

  Без нудьги

  Миттєво

  Ефективно

  Емоційно

  Геніально

  Збентежено

  Непередбачено

  Душевно

   Результативно

   Творчо

    Швидко

    Ідеально

     Зацікавлено

     Змістовно

     Звичайно

     Активно

     Повільно

     Корисно

 

    Додаток 4

 

                             Я працював

Із задоволенням

Із  запалом

Завзято

Досконало

Енергійно

Плідно

Старанно

Творчо

активно

Відповідально

Достойно

Погано

Без ініціативи

Незадовільно

Повільно

Стримано

Доброзичливо

неохоче

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Мендусь Тетяна Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
12 липня 2018
Переглядів
4601
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку