Урок 3
Тема: народні казки. Повторення та узагальнення: види народних казок – казки про тварин, героїко-фантастичні (чарівні), соціально-побутові, їх спільні й відмінні риси. Фантастичне і реальне в українській народній казці «Яйце-райце».
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про види українських народних казок (казки про тварин, чарівні, соціально-побутові); розвивати вміння аналізувати казку як фольклорний твір; формувати здатність розрізняти фантастичне й реальне в казковому сюжеті; виховувати інтерес до народної творчості, повагу до народних цінностей і розуміння моральних уроків казки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручники, робочі зошити, виставка збірок загадок, комп’ютер, проектор, екран, тлумачний словник.
ХІД УРОКУ
І АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.Гра «Так чи ні?»
Учні піднімають картки/руки, якщо згодні:
Мета: з’ясувати, що учні пам’ятають про народні казки.
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
«Казка — це не просто вигадка. Це код нашої культури. Сьогодні ми з вами згадаємо види казок, а також дослідимо одну з найцікавіших — "Яйце-райце". Чи справді там усе вигадане?»
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ.
ІV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1.Робота з хмарою слів (тегів).
Завдання для учнів - із запропонованих слів ( словосполучень) обрати ті, які характеризують народну казку як жанр фольклору. Пояснити свій вибір. ( Фольклор, фантастичне, щасливий кінець, незвичайні події, чарівні предмети, магічні числа).
2.Робота з підручником
Опрацювати теоретичний матеріал на С. 35 – 36.
Записати в зошит визначення народної казки, групи казок.
Виписати ознаки казок.
3.Запитання до класу (усно)
4.Читання казки «Яйце-райце» С.52.
5.Бесіда
6.Гра «Знайди зайве»
Що зайве на малюнку
На малюнку зайві персонажі, яких немає у змісті казки «Яйце-райце»:
триголовий дракон,
дівчина з кошиком яблук,
вовк.
7. Створення паспорту твору
Тема: пригоди наймолодшого брата, який отримав чарівне яйце-райце.
Ідея: добро й чесність винагороджуються, а зло й заздрість караються.
Проблематика:
8. Робота з табличкою «Реальне і фантастичне у творі»
|
Реальне |
Фантастичне |
|
Брати, їхні стосунки |
Чарівне яйце-райце |
|
Заздрість старших братів |
Яйце, що здійснює бажання |
|
Зрада і жорстокість |
Диво, яке допомагає молодшому братові |
|
Працьовитість та доброта молодшого |
Чарівні перетворення, казкові події |
|
Життєві труднощі, боротьба за щастя |
Перемога добра над злом за допомогою чуда |
V. ПІДСУМОК УРОКУ
1.Створення хмари слів до казки «Яйце-райце»
На дошці створити хмаринку слів: діти називають ключові слова з казки (добро, яйце, зрада, диво, перемога, братство).
VІ. ДОМАШНЯ РОБОТА
Прочитати С. 35-36, 52-62.
Вивчити літературні терміни.
Заповнити в зошиті табличку «Реальне і фантастичне в казці «Яйце-райце».