Тема уроку: Звук [г], букви Гг. Звук [р’], букви Рр.
Українська народна казка «Рукавичка».
Мета уроку:
ознайомити учнів з літерами Г, г («ге»), Р, р («ер») їх назвою та звуковим значенням; формувати навички читання складів та слів із цими літерами; вчити дітей емоційно сприймати зміст казки та орієнтуватися у тексті, аналізувати та виділяти головне у творі, правильно висловлювати свої думки; поглиблювати знання учнів про казку; розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до українських народних казок.
Обладнання: мультимедійна установка, комп’ютер, мультимедійна презентація, зошити – підручники на друкованій основі, таблиці,
цікаві завдання, м’які іграшки (сорока і черепаха)
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу. Емоційний настрій.
Дзвонить дзвоник, не стихає
Школярів усіх скликає.
Сядьте зручно, усміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо в науку крок,
Починаємо урок.
- Ось із таким хорошим настроєм, доброзичливим ставленням один до одного ми розпочнемо наш урок.
- Девіз нашого уроку «Читання – найкраще навчання»(діти промовляють девіз уроку вголос, всі разом)
- Давайте поміркуємо, якими повинні бути учні на уроці.
Вчитель використовує метод «Мікрофон»
(Учні називають: уважними, розумними, організованими, ввічливими, слухняними, активними, кмітливими, чемними і т.д.)
- Для того щоб наш урок пройшов під девізом не марно, пропоную вам взяти з собою на:
У |
Увагу |
Р |
Розум |
О |
Охайність |
К |
Кмітливість |
ІІ. Повідомлення теми уроку.
Звук [г], букви Гг. Звук [р], [р’], букви Рр.
Українська народна казка «Рукавичка».
(Учні читають тему уроку з дошки. визначають головні слова в темі: звук, буква, казка та їх підкреслюють у зошиті)
Вчитель:
- Які букви будемо вчити сьогодні?(Гг, Рр)
- Який звук позначають букви Гг?( [г])
- Який звук позначають букви Рр?( [р],[р’])
- А ще яке завдання будемо виконувати?( будемо читати казочку)
- Для чого нам треба знати всі букви?(щоб навчитися читати)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Будиночок «Алфавіт»
Вчитель.
-Де живуть літери?(в будиночку Алфавіт)
- Подивіться, будь ласка, на будиночок. Що ви помітили?
- Так, декілька літер загубились. Треба навести лад.
А допоможе нам у цьому пісенька «Алфавіт».
2. Пісня «Алфавіт»
Відеозапис 1.3, звучить пісня Бориса Федчука “Алфавіт ” (діти співають пісню та виконують рухи )
-Так які літери заблукали? (діти знаходять літери, які переплутались та заблукали.)
-Це літери малі чи великі?(малі) Хто допоможе вартовим?
-Назвіть і обведіть сусідів літери г, р. (діти виходять і показують сусідів літер в будиночку, який знаходиться на дошці)
3. Вправи для очей
Вчитель. А тепер завдання для маленьких оченят.
( Вчитель використовує вправи за посиланням .)
4.Вправа «Фотоапарат»
Відеозапис 1.3(учні переглядають відеозапис, запам’ятовують букви та відтворюють з пам’яті, записуючи в клітинки)
|
г |
р |
Вчитель
-Яку букву записали посередині? (г)
-Яку букву записали в першій клітинці?
-Яку букву записали в останній клітинці?(р)
5. Вправа «Черепаха і сорока»
Прочитай склади спочатку повільно, як повзе черепаха, а потім швидко, як скрекоче сорока.
Аг, аг, аг.
Яг, яг, яг.
Ри, ри, ри.
Рі, рі,рі.
Вчитель.
-Діти до нас на урок завітала черепаха. Вона пропонує прочитати склади.
А хто з вас знає, як ми будемо їх читати?
(Ми будемо читати так як повзе старезна черепаха)
-А тепер читають тільки хлопчики.
-До нас прилетіла її приятелька сорока. І дуже хоче щоб ми прочитали і для неї. А сорока як скрекоче?
(Сорока скрекоче швидко.)
-Як ми будемо читати склади для сороки?
(Ми будемо читати швидко.)
-А тепер читають тільки дівчатка.
-Прочитаємо склади в яких є літера г?(Аг, аг, аг, яг, яг, яг.)
-Прочитаємо склади в яких є літера р?(Ри, ри, ри, рі, рі, рі)
6. Вправа «Пісенька складів»
А) Прочитайте, які склади нам принесли Коротульки (Іванко та Соломійка, імена їм дали самі діти).
- Який склад приніс Іванко? (Яр)
- Який склад принесла Соломійка? (Гу)
- Давайте придумаємо слова з цими складами.
- Відшукайте в пісеньці склад, який принесла Соломійка. (Гу)
- Обведіть його.
- Відшукайте в пісеньці склад, який приніс Іванко. (Яр)
- Обведіть його.
- Тепер будемо читати зверху – вниз, саджаючи склади в човник.
Б)
Аг, аг, аг, аг, аг, аг, аг, аг.
Яг, яг, яг, яг, яг, яг, яг.
Ри, ри, ри, ри, ри, ри, ри, ри.
Рі, рі, рі, рі, рі, рі, рі.
Гу, гу, гу, гу, гу, гу, гу, гу.
Яр, яр, яр, яр, яр, яр, яр, яр.
Ар, ар, ар, ар, ар, ар, ар, ар.
Ря, ря, ря, ря, ря, ря, ря.
Відеозапис 1.5 і 1.5(б). мелодія «Пісні про чарівника»
Вчитель
- А чи любите ви співати?
-Заспіваємо ці склади спочатку повільно, а потім швидко. (Учні співають склади на мелодію «Пісеньки про коника-стрибунця» спочатку повільно, а потім швидко)
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель
-Для чого потрібно вміти читати?(щоб багато знати)
-А що ви любите читати? (казки)
V. Вивчення нового матеріалу.
Наступна сторінка нашого уроку «Чарівний світ казки».
Прочитай вислів Леоніда Західняка, поступово прискорюючи темп. Поміркуйте, яка спільна ознака для всіх казок? ( мудрість)
- Чи розділяєте ви думку автора?
Аудіозапис 1.6( вмикається запис за методикою Кушніра, діти читають прийомом стеження, саджаючи слова у човники)
Вчитель .
-Прочитайте, поступово прискорюючи темп.
-Хто може відтворити з пам’яті? (вчитель запитує 2-3 учні, діти відтворюють з пам’яті)
- Розкажіть, чого навчають казки людину.
-Доведіть на прикладах казок, що в них є мудрість.
2. Фізкультхвилинка
3.Завдання 7.
Хвилинка Знайка.
Аудіозапис 1.8 ( вмикається аудіозапис за методикою Кушніра)
(діти читають прийомом стеження, саджаючи слова у човники.)
А) Робота з текстом.
- Прочитаймо текст разом з диктором, саджаючи кожне слово в човник.
- Що таке казка?
- Які розрізняють казки? ( народні та літературні)
- Що нового дізналися з тексту?
Б) Словникова робота.
Давайте додамо нові слова до свого словничка.
Колективний – спільний, гуртовий.
Творчість – діяльність людини, спрямована на створення нового.
В) Укажіть, хто є автором народних казок? ( В – народ)
Завдання 10
Робота з малюнком.
- Хто зображений на малюнку? (Лисичка)
- До якої казки цей малюнок? («Рукавичка»)
Читання уривка казки.
- Давайте прочитаємо уривок казки, саджаючи слова в човник.
- Укажіть, з якої казки цей уривок? (Б – «Рукавичка»)
- Давайте визначимо автора казки. (А – український народ)
5.Завдання 11 Вправа «Повітряні кульки»
Допоможи звірятам спуститися на повітряних кульках.
- Додамо ще одне слово до свого словничка.
Відеозапис 1.11.1 (учні переглядають відеозапис)
Сунути – повільно або важко йти.
- Давайте подумаємо, хто з звірів може сунути?
Читаємо слова в стовпчиках «луною»
- Сіли правильно. Руку поставили на діафрагму. Носиком вдихаємо повітря. Допоможемо ведмедику спуститися на повітряній кульці.
А тепер допоможемо мавпочці спуститися на повітряній кульці.
- Прочитай слова в колонках , «вдих – видих»
суне п’ятеро
вовк кабан
питає іклан
пустіть шестеро
6. Завдання 12 Вправа «Черепаха і сорока»
Прочитай уривок казки спочатку повільно, як повзе черепаха, а потім швидко, як скрекоче сорока.
Аж ось суне вовк до рукавички та й питає:
- Хто, хто в рукавичці живе?
Вчитель
Прочитаємо уривок спочатку повільно, як повзе черепаха, а потім швидко, як скрекоче сорока (учні читають всі разом у повільному темпі, а потім у швидкому темпі вголос )
7. Завдання 13
Прочитай українську народну казку « Рукавичка»
Вчитель.
-Ми продовжуємо знайомство з українськими народними казками.
-Сьогодні ми продовжуємо читати українську народну казку « Рукавичка»
. Слідкуємо за диктором саджаючи слова в човники.
Аудіозапис 1.13( вмикається аудіозапис за методикою Кушніра)
Виконання вправ для покращення зору.
8. Завдання 14
Допоможи Хвалькові виконати завдання Знайка.
Укажи, хто з звірів заліз у рукавичку шостим:
А кабан;
Б лисичка;
В вовк
Вчитель.
- Знайдіть і підкресліть в прочитаному уривку речення, що підтверджує правильність вашої відповіді (учні обирають відповідь)
-Яку відповідь обрали?(учні називають обрану відповідь)
Правильна відповідь А
Вчитель
-Перегляньте фрагмент мультфільму. Знайдіть в тексті речення про переглянуте. Прочитайте їх, прискорюючи темп, і перекажіть.
Відеозапис 1.15( учні переглядають фрагмент мультфільму, знаходять речення та зачитують його)
«Озвуч» мультфільм
Вчитель
-Хто бажає сьогодні озвучити мультфільм?(учень озвучує)
9. Завдання 16
- Попрацюймо в чарівній майстерні, зробіть з пластиліну фігурку звірів з казки «Рукавичка»
VII. Підсумок уроку
1. Ось і добіг до кінця наш урок.
-Що ми з вами вивчали на уроці?
- Які букви сьогодні вивчали?(г,р)
- Яку казку читали? (Українську народну казку «Рукавичка»)
- Що таке казка?( Казка - це народний або літературний твір про вигадані, часто фантастичні події).
2. - Поспівайте “Пісеньку про казочку ” муз. О. Осадчого та
сл. О. Вратарьова, О. Скринник )
Список використаних джерел
Режим доступу http://mon.gov.ua/
3. Академічний тлумачний словник української мови.- Електроний ресурс.- Режим доступу http://www.mova.info/
4 Аксьонова Л.В., Гридіна В.Т. Чарівний барвінок:Хрестоматія з усної народної творчості.1-5 класи - Донецьк:ТОВ ВКФ «БАО», 2004, - 512с.
5. Гавриш І.В., Булахова Л. М., Жук Г. О., Доценко С. О., Калиновська Г. О., Райська Т. В. Я пізнаю світ Українська мова Математика : Зошит на друкованій основі для 1 класу. Частина 6- Х.:ТОВ ВБ «Інтелект України», 2023.-71с.