Мета проекту.Формувати уявлення про материки,різноманітність рослинного і тваринного світу материків; сприяти вмінню читати карту і працювати з нею; розвивати пізнавальний інтерес,уміння працювати з додатковою літературою,Інтернет - ресурсами; виховувати любов до природи.
Обладнання.Карта, глобус, малюнки, фотографії.
Тип проекту. Інформаційно-пошуковий.
Завдання проекту.
Дата Урок Природознавство 4 кл
Тема. Навчальний проект «Цікавий світ материка, на який я хочу потрапити»
Мета проекту. Формувати уявлення про материки,різноманітність рослинного і тваринного світу материків; сприяти вмінню читати карту і працювати з нею; розвивати пізнавальний інтерес,уміння працювати з додатковою літературою,Інтернет - ресурсами; виховувати любов до природи.
Обладнання. Карта, глобус, малюнки, фотографії.
Тип проекту. Інформаційно-пошуковий.
Завдання проекту.
Тривалість. Один тиждень.
Опис проекту. Учні заздалегідь поділені у групи,які працюють у різних напрямах:
Перша група - «Євразія»Друга група - «Африка»Третя група - «Австралія» Четверта група - «Північна Америка»П’ята група - «Південна Америка»Шоста група - «Антарктида»
Захист проекту
І ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
- Сьогодні у нас незвичайний урок,бо готувалися до нього ми разом і проведемо разом.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
Тест
1.Глобус це – + а)модель Землі; б)модель Сонця; в)модель Юпітера;
2.Лінії на глобусі, які з’єднують Південний і північний полюси і проведені згори вниз, називають:+ а)меридіанами;паралелями;екваторами;
3.Географічна карта – це:
а)зменшене у багато разів зображення половини земної кулі та окремих її частин;
б)збільшене у багато разів зображення всієї земної кулі або окремих її частин;
+ в) зменшене у багато разів зображення всієї земної кулі або окремих її частин;
Історія виникнення материків
Вчені припускають ,що в прадавні часи всі материки становили одне ціле. Це був такий собі праматерик, який отримав назву Пангея. Потім він розколовся на кілька частин, які почали дрейфувати в різних напрямках. Це відбулося через рух літосферних плит.Розколючись і переміщуючись материки застигли у звичному для нас положенні.
3. Постановка проблеми.
Тож сьогодні ми помандруємо різними материками Землі.
- Що ж таке материк? Скільки материків існує? Чим материк відрізняється від острова? Який найбільший острів планети?
на Землі їх є 6 Оточена з усіх сторін водою велика ділянка суші
МАТЕРИК
ІV.ОСНОВНА ЧАСТИНА.
Звіт першої групи про материк Євразія.
Євразія – це материк, на якому ми живемо. Він найбільший серед материків Землі. Євразія займає 2/3 частини всієї суші. Єдиний материк,що омивається чотирма океанами і об’єднує дві частини світу – Європу та Азію. Умовна межа між частинами проходить уздовж Уральських гір та північних схилів Кавказьких гір. На території Євразії є три теплові пояси. Тому тут різноманітний рослинний і тваринний світ.
На півночі материка знаходиться тундра. Зима тут триває 8-9 місяців. Морози бувають до -50 С.З рослин поширені мохи та карликові берізки. З тварин : північний олень,песець,сова полярна.
За тундрою великі простори займає тайга. У тайзі ростуть-кедр,ялина,ялиця,живуть - білки, рисі, вовки,ведмеді бурі,лисиці.
В Євразії є пустині. Це місця,де випадає дуже мало опадів. Температура сягає +50С.Ростуть рослини,що пристосувались до таких умов. Це саксаул - безлистяне дерево з дуже довгими коренями,верблюжа колючка. З тварин: верблюди,змії,варани.
Найбагатіший рослинний і тваринний світ ближче до екватора. У вологих тропічних лісах водяться слони,носороги,крокодили,орангутанги,папуги.
В Євразії знаходиться Байкал – найглибше озеро світу, а також найменше – Мармурове та наймілкіше – Азовське.
Звіт другої групи про материк Африка.
Африка – другий за розміром материк Землі,найтепліший,бо майже весь лежить у жаркому поясі. Тут знаходиться найжаркіше місце на Землі – пустеля Сахара. Пісок тут нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця. А перетинає її перетинає найдовша річка на планеті – Ніл. Верблюди, які живуть у цій пустелі, можуть обходитися без води більше двох тижнів. Часто саме на верблюдах люди мандрують пустелями.
У африканських степах пасуться зебри, жирафи, слони, антилопи, буйволи. Там живе страус Ему - найвищий птах і найкращий бігун.
У річках Нілі, Конго , Лімпопо живуть величезні крокодили бегемоти, а по берегах – безліч птахів.
Восени до Африки прилітають багато птахів з країв, де взимку холодно. З У країни туди відлітають лелеки, журавлі, ластівки…
В Африці росте дивовижний баобаб,про який говорять,що боги посадили його корінням вгору. На родючій африканській землі дозрівають плоди манго, банани,апельсини,ківі,маслини,кавові зерна,кокоси,ананаси.
Звіт третьої групи про материк Австралія.
Австралія – найменший і найвіддаленіший від інших населених материків куточок Землі. Це материк, де все «навпаки»: у липні тут зима, а у січні – літо. Дерева Австралії скидають не листя, а кору. Тут водяться звірі, які вилуплюються з яєць - качкодзьоб і єхидна. Австралія – найсухіший материк Землі, пустелі займають близько його половини. До таких умов життя пристосувалися рідкісні рослини – евкаліпт, пляшкове дерево, а також тварини - сумчастий ведмідь - коала, кенгуру. В Австралії багато птахів. Найбільший - страус Ему. Великими зграями літають хвилясті папуги.
Звіт четвертої групи про материк Північна Америка.
Північна Америка – третій за величиною материк. Береги Північної Америки омивають води трьох океанів: Північного Льодовитого, тихого та Атлантичного. І багато чого тут нам знайоме. Бо розташована вона і наш материк в одному тепловому поясі. Тут живуть знайомі нам олені,білі і бурі ведмеді, вовки. Але лише тут можна зустріти бізона. Є дерево-гігант – секвоя. По материку протікає одна з найбільших річок світу Міссісіпі.
Звіт п’ятої групи про материк Південна Америка.
Південна Америка – четвертий за величиною материк. Через увесь материк тягнеться величезна,найповноводніша у світі річка Амазонка. Цей материк є батьківщиною картоплі, помідорів, кукурудзи, шоколадного дерева,ананасу. У тропічних лісах водяться мурахоїди,ягуар,пума,в горах кондори. Ці тварини не зустрічаються на інших материках. У річках зустрічається найбільша змія – анаконда.
Звіт шостої групи про материк Антарктида.
Антарктида – найхолодніше місце на Землі. Більша її частина – замерзлий океан. Постійного населення тут немає. Антарктида не належить до жодної держави.На Антарктиді розташовано багато науково-дослідних станцій. Тут тільки один схід і один захід сонця на рік. Саме тут зареєстровані найнижчі температури повітря на Землі 90 С морозу.На узбережжі морів і океанів живуть пінгвіни - птахи, які літати не вміють. Зате добре плавають. Живляться вони дрібною рибою,молюсками. У морях навколо багато риби. Є також тюлені, моржі, білі ведмеді.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Вікторина «Тварини материків»
- Сумчастий ведмідь Австралії.(Коала)
- Найменший птах на Землі.(Колібрі)
- Плазун пустелі,одягнений у панцир.(Черепаха)
- Тварина з лісів Південної Америки,яка живиться мурахами.(Мурахоїд)
- Австралійський звір, що відкладає яйця і має дзьоб.(Качкодзьоб)
- Великий звір з рогом,мешканець африканських саван(Носоріг)
- Найбільший плазун,що живе в річках жаркого поясу.(Крокодил)
- «Цар» звірів.(лев)
- Найбільший птах на Землі.(Страус Ему)
- «Корабель» пустелі. (Верблюд)
- Найбільша змія річок Південної Америки. (Анаконда)
VІ. Рефлексія
- Вам сподобалося?
- На яких материках ми побували?
- Чи однаковий тваринний і рослинний світ на нашій планеті?
- Від чого це залежить?
VІ. Підсумок уроку
- Про що нове,цікаве і незвичайне дізналися на уроці?
- На якому з материків хотіли б побувати і чому?
- Якщо поглянути на Землю із Космосу, то видно , якою малою є наша планета порівняно зі Всесвітом. Це ще раз переконує людей у необхідності захищати свій дім – планету Земля!
Майбутнє нашої планети залежатиме від вас , тому що ви можете «стати дослідниками, моряками, авіаторами, інженерами, вченими, що перемагають усі труднощі і стихії»( Микола Трублаїні)
1