Навчальний проект : " Дослідження групи істориків в рамках проекту " Скіфський Чортомлицький курган в історії та сьогоденні Чкаловської ОТГ"

Про матеріал
Мета: залучити учнів та жителів громади до активного вивчення, збереження та дослідження місцевої історії і археологічних пам‘яток рідного краю, посилити мотивацію до вивчення історії України, виховувати почуття власної гідності та активної громадянської позиції. Завдання: опрацювати та систематизувати матеріали перших письмових згадок про заснування села та Чортомлицький курган. Сформувати у свідомості учнів об'єктивне уявлення про історію рідного краю; засвоїти прийоми дослідницької роботи (обробка статистичних даних, складання схем та карт за описом, працювати з архівними документами); узагальнити зібрані матеріали у вигляді відеоролика.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Дослідження групи істориків в рамках проекту «Скіфський Чортомлицький курган в історії та сьогоденні Чкаловської ОТГ»Мета: залучити учнів та жителів громади до активного вивчення, збереження та дослідження місцевої історії і археологічних пам‘ятокрідного краю, посилити мотивацію до вивчення історії України, виховувати почуття власної гідності та активної громадянської позиції. Завдання: опрацювати та систематизувати матеріали перших письмових згадок про заснування села та Чортомлицький курган. Сформувати у свідомості учнів об'єктивне уявлення про історію рідного краю; засвоїти прийоми дослідницької роботи (обробка статистичних даних, складання схем та карт за описом, працювати з архівними документами); узагальнити зібрані матеріали у вигляді відеоролика. Сформувати …

Номер слайду 2

Виникнення села Виникнення нашого села Чкалове тісно пов'язане з козацтвом. За часів існування Покровської Січі на Чортомлицькому кургані було розміщено козацьку сторожку. Д. І. Яворницький так описував місця, які обирали козаки для своїх сторожових пунктів: «Навколо Січі вони знаходили найбільш високі точки і розміщували на них свої сторожові пости». У нерозкопаному вигляді Чортомлицький курган мав діаметр 110 м, а висоту 19 м, що й робило його одним з найбільших на території Дніпропетровської області. З часом навколо сторожки розмістились козацькі зимівники, проживаючи в яких, козаки займалися різними промислами. Джерело: http://spadok.org.ua/skifiya/skifskyy-kurgan-chortomlyk

Номер слайду 3

Історико – статистичні матеріали У матеріалах для історико-статистичного опису Катеринославської єпархії міститься така інформація: «До Микитинської Свято-Покровської церкви раніше належало більше 300 зимівників, а тепер з 1777 року будуть належати і Микитинська митниця та невеликі поселення». Як бачимо, у нашій місцевості після зруйнування у 1775 році Нової Січі лише навколо сучасного міста Нікополя знаходилось близько трьох сотень козацьких зимівників, деякі з них були розташовані і навколо Чортомлицького кургану.

Номер слайду 4

Легенда про походження назви «Чортомлицькі хутори» Малюнок учня 9 класу Фоменка Єгора Сотні років тому місцевість навколо кургану була вкрита балками з озерами, що заросли очеретом та верболозом. По балці в ті часи протікала річка Чортомлик. Слово це тюркського походження і перекладається як «щуча річка». Крім цього, у нашому селі існує легенда про те, що кошовий отаман Іван Сірко одного разу зупинився біля річки перепочити, а там на нього зненацька напав чорт. Сірко був вправним і сильним козаком, і тому він перекинув чорта через плече та вкинув у річку. Відтоді, почувши про подвиг Івана Сірка, люди і почали називати цю річку Чортомлик (бо чорт тільки «мликнув» у її води).

Номер слайду 5

Першим , хто письмово описував скіфський курган Чортомлик в жовтні 1781 р. , був відомий дослідник природи і мандрівник Василь Федорович Зуєв. У своїй книзі «Путешественные записки от С.-Петербурга до Херсона в 1781 и 1782 гг.» він приводить цікаві описи цього давнього пам'ятника: «Выехав из Чертомлыка, верст через пять увидели мы превеликий курган, какого я ни прежде, ни после не видывал. Его называют здесь Толстой Могилою...»Перша письмова згадка про Чортомлицький курган. Титульна сторінка першого видання книги Зуєва В. Ф. 1787 р. 

Номер слайду 6

Увагу Василя Зуєва привернув установлений на вершині кургану "кам'яний болван збільшеного росту", опис якого він приводить у своїй книзі . У ній був розміщений малюнок цього «болвана». У документах XIX століття ця кам'яна скульптура згадується під назвами "Чортомлицький ідол" і "чортомлицький болван". Мешканці нашого села іноді також називали його "чортомлицькою бабою"."Чортомлицький болван"Малюнок з першого видання книги Зуєва В. Ф.«Чортомлицький ідол»

Номер слайду 7

У часи Василя Зуєва курган Чортомлик виглядав велично і урочисто, возносячись над степовими просторами на висоту сучасного семиповерхового будинку. Він і дійсно здавався справжньою «степовою пірамідою», восьмим чудом світу. Курган мав конусоподібну форму, пласку вершину і був обкладений кам'яними брилами (крепідою). Місцеві мешканці, за свідченням мандрівника, називали його Товстою Могилою. Вигляд кургану у ХVІІІ столітті Малюнок учня 9 класу Фоменка Єгора

Номер слайду 8

Малюнок учня 9 класу Фоменка Єгора. Наступна письмова згадка про Чортомлицькі хутори пов'язана з подорожжю близького товариша О. С. Пушкіна – російського поета Василя Андрійовича Жуковського по Україні. В 1837 році Жуковський супроводжував майбутнього імператора Олександра ІІ по містах України. 22 серпня вони прибули до Харкова, потім – до Полтави, Одеси, Миколаєва, Херсона і Перекопу. В. А. Жуковський згадував: „ Наш зворотний шлях пролягав через Каховку, Нікополь та Катеринослав. 1-2 жовтня поштовим шляхом, що проходив з Грушівки через Перевізькі та Чортомлицькі хутори, ми прибули до Нікополя”. Уривок з листа поета Василя Жуковського

Номер слайду 9

Тарас Шевченко і наш край. Під час своєї подорожі по Придніпров'ю у вересні 1843 року Т. Г. Шевченко побував і на Нікопольщині та міг відвідати і Чортомлицькі хутори. 26 грудня 1844 року Т. Г. Шевченко у листі до Я. Г. Кухаренка писав: «Був я торік на Україні – був у Межигірського спаса. І на Хортиці був, скрізь був...». Карта подорожі Т. Г. Шевченка по Україні у 1843 р. Павло Богуш.

Номер слайду 10

Як бачимо, доля різними шляхами приводила мандрівників, дослідниківта звичайних поселенців на Чортомлицькі хутори. Одних приваблював скіфський курган, а інших незаселені родючі землі. Вперше у письмових джерелах про курган та місцевих жителів згадував в жовтні 1781 р. відомий дослідник природи і мандрівник Василь Федорович Зуєв. Тож можна вважати, що перші поселенці проживали тут ще наприкінці ХVІІІ століття і нашому населеному пункту вже приблизно 238 років, хоча офіційно датою заснування села вважаються розкопки скіфського кургану Іваном Забєліним в 1862 р. Можливо, ця дата не є незаперечним фактом, що й доводить дослідження нашої групи. Курган Чортомлик і сьогодні гордо та велично височіє над степовими просторами за 5 кілометрів від села Чкалове , зберігаючи ще багато секретів та таємниць для нащадків. Немає в людини місця дорожчого, ніж те, де вона народилась, землі, на якій виросла… Малюнок учня 9 класу Фоменка Єгора

pptx
Додано
4 жовтня 2022
Переглядів
209
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку