Комунальний заклад «Криничанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №2 «Вишенька»
Криничанської селищної ради
Дніпропетровської області
Навчально-методичний посібник
«Формування національно-патріотичної свідомості дошкільника засобами музики»
Виконавець: Корнійчук Наталя Михайлівна
музичний керівник,
КЗ «Криничанський ДНЗ
(ясла-садок) №2 «Вишенька»
смт Кринички
2019
Укладач: Корнійчук Наталя Михайлівна, музичний керівник КЗ «Криничанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №2 «Вишенька»
Рецензент: Перекіпська Алла Ігорівна, вихователь-методист КЗ «Криничанський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок ) №1 «Сонечко»
Даний посібник містить історичні, навчально-виховні та розвивальні напрямки роботи з дітьми дошкільного віку на заняттях, музичних святах та розвагах. Досвід може використовуватись в роботі музичних керівників дошкільних закладів. Запропоновані матеріали стануть у нагоді у вирішенні питання розкриття і розвитку творчих здібностей вихованців, спрямована на всебічний і гармонійний розвиток дітей та формування у них національно-патріотичної свідомості. Посібник адресовано музичним керівникам, спеціалістам мистецького циклу, вихователям, методистам дошкільних навчальних закладів, викладачам і методичним працівникам, які працюють у системі ППД.
ЗМІСТ |
|
1.Вступ………………………………………………………………… |
4-7 |
2. Основна частина…………………………………………………. 2.1.Теоритичний розділ……………………………………………. 2.2.Практичний розділ……………………………………………... 2.3. Використані джерела………………………………………….. 3.Висновки…………………………………………………………... |
8-14 15-63 64 65-66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
«Патріотизм – це, образно кажучи, сплав почуття й думки, осягнення святині – Батьківщини – не тільки розумом, а й передусім серцем…
Патріотизм починається з любові до людини.
Патріотизм починається з колиски.»
(Василь Сухомлинський)
ВСТУП
Ми живемо в незвичайно складний і цікавий час. Ламаються застарілі стереотипи, переоцінюються давно встановлені цінності, оновлюється наше суспільство. Ми все частіше запитуємо себе, які ми люди, який наш родовід, звертаємося до витоків духовності. І з жалем переконуємося, що багато втрачено, загублено, забуто. Мало нам співали колискових пісень, а ми знаємо їх ще менше і вже майже не можемо заспівати їх своїм дітям. Та чи багато знаємо забавлянок, потішок, казок та інших скарбів народних? І чи не тому суспільство деякою мірою деградує у своїй моралі, що втратився зв`язок між поколіннями, що ми забули своє коріння і свій родовід, що розгубили, знехаяли свої звичаї та обряди ?
Саме ці роздуми надихнули мене працювати над темою «Формування національно-патріотичної свідомості дошкільника засобами музики». Адже дитячий садок – це перша найрідніша школа для дитини, національна школа, в якій пробуджується національна і громадська свідомість. А музика здатна впливати на почуття, настрій дитини, її моральний та духовний світ.
Патріотичне почуття за своєю природою – інтегральне, оскільки об’єднує в одне ціле всі сторони розвитку особистості: моральну, трудову, розумову, естетичну, фізичну.
Воно формується поступово під впливом навколишнього середовища та інших виховних чинників. Бути патріотом – означає любити материнську мову, свій дім, батьків і усіх людей, природу рідного краю, звичаї, шанувати традиції народу, людську працю, прагнути не лише зберігати духовні скарби народу, а й примножувати їх. Саме ці проблеми і є визначальними у громадському вихованні дітей дошкільного віку.
Дошкільне дитинство є надзвичайно важливим періодом у становленні особистості. Саме в цьому віці в дошкільника закладаються першооснови свідомості й самосвідомості; розпочинається процес національнокультурної ідентифікації, а саме усвідомлення себе як частини великої і давньої нації. Разом із тим, дошкільний вік має свої потенційні можливості для формування вищих моральних почуттів до яких і відноситься почуття патріотизму. Важливим завданням патріотичного розвитку в дошкільних навчальних установах є прищеплення вихованцям чіткого усвідомлення національної
самоідентичності, що проявлятиметься у знанні маленькими особистостями власної історії, культури, звичаїв та традицій свого народу.
Одним із найпотужніших засобів виховання патріотичних почуттів підростаючого покоління є фольклор, адже він являється енциклопедією життя народу, свідченням його духовної сили і краси. Це та основа, на якій базується система збагачення інтелекту, формування життєвих ідеалів, розвиток творчих здібностей особистості.
Актуальність проблеми заключається в тому, що удосконалення духовної культури особистості – важливе програмне завдання суспільства ХХІ століття. Особливе місце в цьому складному процесі належить музично-естетичному вихованню підростаючого покоління. Естетичне виховання стає пріоритетним напрямком, що формує у дитини любов до своєї Батьківщини, родини, роду з малечку, яке в подальшому сприяє формуванню всебічно розвиненої особистості.
Дошкільне дитинство є періодом первинного фактичного становлення особистості, отже є найкращим для виховання в дітей моральності, культури. Музика, зокрема українська, в силу своєї чуттєвої та ефектної сутності, є дієвим засобом формування основ громадянськості, невичерпним джерелом пізнання історії рідного народу, скарбницею його духовності.
Актуальність проблеми формування національної свідомості дітей саме засобами музичного виховання полягає в можливості і необхідності комплексного підходу до її формування, інтеграції завдань різних ліній розвитку дитини (в тому числі музичної) .
Як говорив В. Сухомлинський «Діти повинні жити в світі краси, ігри, казки, музики, малюнка, фантазії, творчості», тож не секрет, що мистецтво викликає найяскравіші емоції. Відбувається це завдяки тому, що задіяно безліч факторів, які сприяють духовному розвитку дошкільника. А у духовному становленні особистості важливу роль відіграє музика.
Патріотичне виховання – справа відповідальна, оскільки передбачає тонке заволодіння вразливими душами дітей, вміле оперування їхніми почуттями, емоціями та інтересами.
До основних завдань патріотичного виховання дошкільнят належать:
В процесі музичної освіти дітей основна роль покладається на музичну базу, тобто на твори, на матеріалі яких виховується духовний ріст дитини.
Виховання в дітей справжнього патріотизму на музичних заняттях здійснюється через такі форми взаємодії музичного керівника з малюками:
бесіди про відомих українських композиторів, співаків, про яскраві зразки їхньої інструментальної та сценічної музики (М. Скорик, М, Колесса,
М. Леонтович, М. Лисенко, М. Вербицький та ін.);
Дошкільний вік є тим сензитивним періодом, коли природно виховувати маленьких патріотів саме через музику. Слухаючи музичну творчість свого народу і певним чином виконуючи її (обряди, пісні, музичні ігри, танці), дитина не тільки переживає власне музику, а й пізнає її поетичний зміст, розширює свою емоційну сферу поряд із набуттям знань про своє місце у природі, серед людей. Виконувана дітьми музична діяльність, зазвичай, супроводжується позитивними емоціями.
У дошкільному віці бажано виховувати дітей переважно на національній музиці: легке засвоєння її забезпечується наявністю музичного генотипу. Генотип – це сукупність спадкових структур організму Отже, музичний генотип – сукупність спадкових музичних структур і засобів, які поколіннями передавалися в народі.
Як національна музична класика, так само як українські народні казки та пісні, здатна закласти у дітей високу духовність, патріотичні цінності. Я пропоную її популяризувати і якнайчастіше використовувати не лише на музичних заняттях для слухання, а й на різноманітних святкових заходах у дошкільному освітньому закладі.
2. ОСНОВНА ЧАСТИНА
2.1.Теоритичний розділ
Особливої значущості розробці теорії патріотичного виховання підростаючого покоління надавали корифеї вітчизняної педагогіки (Г.Сковорода, О.Духнович, С.Русова, О.Сухомлинський, К.Ушинський, Я.Чепіга та інші). Новітні тенденції сучасного патріотичного виховання молоді висвітлено в працях І.Беха, В.Борисова, М.Боришевського, П.Гнатенко, Д.Ельконіна. Велике значення для розробки сучасних підходів до формування у дітей старшого дошкільного віку першооснов національної самосвідомості містяться у концепції розвитку українського дошкілля, вони розроблені Л.Артемовою, А.Богуш, Н.Лисенко, Т.Поніманською, О.Шевченко. Окремі аспекти використання музичного фольклору у патріотичному вихованні дітей висвітлені у працях І.Хланти, В.Гошовського, В.МадярНовак, С.Садовенко, Т.Стегайло, Т.Вовк та інших. Одне з чільних місць у сучасній педагогічній системі відводиться патріотичному вихованню, яке згідно з положеннями «Національної доктрини розвитку освіти» «...має здійснюватися на всіх етапах навчання дітей та молоді, забезпечувати всебічний розвиток, гармонійність та цілісність особистості, розвиток її здібностей та обдарувань, збагачення на цій основі інтелектуального потенціалу народу, його духовності й культури...» Психологи та педагоги вважають, що найсприятливіший вік для початку формування патріотичних почуттів дитини п'ятий рік життя, коли активізується інтерес особистості до соціального світу, суспільних явищ, близького оточення. Базовий компонент дошкільної освіти ставить завдання виховувати сприймати і усвідомлювати мистецтво як результат творчої діяльності людини, виявляти емоції та почуття від побачених чи почутих мистецьких творів; вибірково ставитися до окремих видів мистецької діяльності. Сприймати твір мистецтва цілісно, елементарно аналізувати засоби художньої виразності. Вирізняти специфіку образу мистецтва ― образотворчого, музичного, танцювального, театрального, літературного. Яскравість образу пов’язувати з кольорами, формою, пропорціями, звуками, ритмами, динамікою, темпами, рухами, мімікою, жестами, римами, монологами, діалогами. Вирізняти просту аналогію між змістом твору і життям. Виявляти власне ціннісне ставлення до українських мистецьких традицій, фольклору, до мистецьких творів художників, композиторів, музикантів, співаків, танцівників, режисерів, акторів, поетів, письменників. Називати прізвища, твори улюблених вітчизняних та зарубіжних митців, пригадути їх зміст, порівнюти твори. Вирізняти українське декоративноприкладне мистецтво (петриківське, васильківське, київське, опішнянське, косівське, ужгородське), своєрідність українських пісенних жанрів (колискові, колядки, щедрівки, заклички), музично-танцювальних (гопак, гуцулка, полька, коломийка, хоровод). Виокремлюти жанри народного, класичного і сучасного вітчизняного та світового мистецтва: портрет, пейзаж, натюрморт, побутовий; пісню, марш, танець; спектакль у ляльковому, музично-драматичному, балетному театрі; казку, вірш, оповідання. Продовжуючи аналізувати Базовий компонент дошкільної освіти можна визначити, що освітня лінія «Дитина в соціумі» ставить завдання на ознайомлення дітей з «сімейними традиціями та звичаями народу». Дитина у світі культури оперувати поняттями «житло», мати уявлення про українське житло. Розрізняти інтер’єри міської квартири та сільської оселі; цінувати сімейні реліквії отримані в спадщину.
Ці світлини – початку 20-го століття. На них українські школярі і діти захоронок (дитячих садків) у вишиванках. Часто на вишитих сорочках чи домотканих килимах можна розгледіти український герб – тризуб. А коли це робити було надто ризиковано, вишивальниці все одно намагалися нанести українську символіку, іноді зашифровано, наприклад, використовуючи жовто-блакитні кольори в звичайних квіткових і геометричних орнаментах. Вишита сорочка завжди була для українця символом самоідентифікації та нескореності. За радянських часів ці сорочки ховали навіть під землею…За часів Другої Речі Посполитої, яка наче не дуже була прихильною до різних національних українських проявів, все ж вишиванки носили школярі й учителі. А в школах нерідко влаштовували виставки робіт тамтешніх рукодільниць.
15 травня 1893 року в с. Жужель на Сокальщині в приміщенні першого монастиря Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії була заснована перша в Галичині захоронка (дитячий садок). Першою захороняркою, або ж в нашому розумінні – вихователькою цього дитячого закладу стала сестра Арсенія Анна Гордашевська, рідна сестра блаженної сестри Йосафати Гордашевської. Перед тим, щоб очолити цю захоронку с. Арсенія отримала відповідну педагогічну освіту та практичний курс по веденню захоронок в римо-католицьких Сестер Феліціянок у Жовкві. Була велика потреба у відкриті цих захоронок, в яких сестри могли б піклуватися про дітей, дбаючи про їх духовний, розумовий, культурний, патріотичний та фізичний розвиток, при тому виховувати їх на морально-християнських та національно свідомих громадян Української держави.
Захоронки стали місцем не лише релігійного, але й культурного виховання майбутнього церкви та народу. Захоронки Сестер Служебниць відіграли важливу роль у збереженні національної та обрядової самобутності українців, зокрема, в умовах утисків на мову, історію, культуру. Виховуючи дітей, сестри позитивно впливали і на дорослих.
В особливий спосіб діти у захоронках приготовлялись до релігійних та національних свят, зокрема: Різдва, святого Миколая, День Матері, Пресвятої Євхаристії, Тараса Шевченка.
Ще до сьогодні живуть люди, які в дитинстві відвідували захоронки Сестер Служебниць, і які з особливою вдячністю згадують сестер-захоронярок, які своїм життям та педагогічним хистом показали приклад, який залишився актуальним для них через ціле їхнє життя.
У своїй роботі я використовую методику занурення дітей в історію нашого народу. А саме, я з своїми вихованцями відвідую наш міні-музей «З Україною в серці», де діти ознайомлюються з побутом, традицією, посудом, музичними інструментами, одягом українського народу, що дає змогу надалі нам використовувати ці знання в проведенні свят, занять, розваг з національно-патріотичного виховання.
Також використовуємо відеоматеріали та презентації, де діти ознайомлюються з народною музичною творчістю та фольклором. Це дає змогу поповнити й розширити словниковий запас дітей новими словами та музичний фольклор, як першооснова музичної культури, є найкращим підґрунтям для музичного виховання дошкільників, формування у них музичних здібностей. Тому використання на святі засобів українського національного фольклору не тільки обумовлює успіхи дітей в музичній діяльності, а й впливає на підвищення їхнього інтелекту, сприяє розумовому й загальному розвитку особистості.
Використовую в своїй роботі методику проектування. Реалізовано творчий проект: «Родинне деревце – наш славний родовід». Його учасниками стали родини, які були представлені від кожної вікової групи та розробляється довготривалий проект обряд «Закосичення» де теж візьмуть участь батьки дітей молодшої групи які будуть протягом трьох років вивчати українські традиції, обряди та свята.
На музичних заняттях з дітьми старших груп проводжу хвилинки історії.
У кожній віковій групі у предметно-просторових музичних осередках є своєрідна фонотека: «Українські народні пісні для дітей» (колисанки, поспівки, потішки), «Пісні для дітей сучасних українських композиторів», «Пісні про Україну», «Козацькі пісні та марші», «Українські народні казки».Найпоширенішою формою національно-патріотичного виховання в нашому садочку є проведення календарних свят в українському стилі, де діти інсценують народні обряди. Така «жива» форма спілкування дітей із прадавніми звичаями має неабияке значення для засвоєння культурних цінностей («Закосичення», « Святий Миколай», «Стрітення», «Зелені свята», «Великдень», «Івана Купала», «Щедрий вечір, добрий вечір» тощо). Любов до Батьківщини, повага до її народу беруть початок від дитячої прихильності до своєї сім’ї, шанобливого ставлення до старших в родині, тому доцільним є проведення родинних свят в дошкільному закладі, на яких діти із задоволенням співають пісні про маму, тата, близьких її людей. Реалізовано творчий проект: «Родинне деревце – наш славний родовід». Його учасниками стали родини, які були представлені від кожної вікової групи.
Вже стало доброю традицією осінньої пори в нашому дошкільному закладі проводити «Веселий ярмарок».. Вихованці старших груп та їх батьки влаштовують справжнє театралізоване дійство.
Проведення тематичного заходу до Дня незалежності України є чудовою нагодою навчити дітей козацьких пісень і танців, пробудити інтерес до історії рідного краю, сприяти вихованню свідомих патріотичних почуттів. Почесними гостями свята були батьки наших вихованців – учасники АТО.
У своїй роботі для патріотичного виховання пропоную малечі народні ігри зі співом та рухами. В іграх такого плану, навчаю дітей передавати в русі художній образ, розвиваю інтерес до співу, пам'ять почуття ритму й мелодії. Але найголовніше- через гру українська народна пісня входить в побут в сім’ї в якій виховується дошкільник.
Мої вихованці завжди цікавляться новими незвичайними чи невідомими музичними інструментами, обов’язково повинні випробовувати їх у грі. Цю цікавість я хочу спрямувати: на пізнання національних народних інструментів ( бубон, цимбали, трембіта, сопілка тощо) та територію їх виконання, на опанування гри на дитячих інструментах (свищиках, сопілках, тріскачах, дерев’яних ложках тощо). Завдяки цьому на музичних заняттях діти матимуть змогу дізнатися, який вигляд мають і як називаються ті чи інші народні інструменти, як на них грають . На основі цих знань у дітей виникатиме інтерес та повага до національної музичної культури, розвиватиметься власна ерудованість.
Після участі у таких заходах: « Весну закликаємо- зиму проводжаємо»
"Ой на Івана, та на Купала", «З Днем народження, Україно!» , «Стрітення», «Святий Миколай», «Хай лунає пісня на добро», «Зиму проводжаємо, весну закликаємо» тощо , дошкільники відчувають потребу робити добрі справи і в повсякденному житті, толерантно ставитися до різних категорій населення, інших народів, поважати себе, батьків, дорослих членів сім’ї й людей, вивчати й цінувати історичну та культурну спадщину рідного народу, любити і захищати Батьківщину.
Таким чином, залучаючи дітей до музичної спадщини свого народу, виховуємо в них відчуття патріотизму, а воно невід`ємне від виховання почуттів національної гідності та громадянської свідомості..
Приємно усвідомлювати, що вогник творчості, який ти запалюєш кожної зустрічі з дітьми, не гасне, а продовжує горіти. Я намагаюсь зробити життя своїх вихованців та їх батьків в дитячому садку змістовним і цікавим, щоб музика стала для них частинкою їхньої душі.
Результативність впровадження досвіду
Інтегрування різних форм роботи з дітьми, в тому числі з розділу музичного виховання, дозволило нам ефективно формувати у дітей старшого дошкільного віку національну свідомість, почуття любові до своєї держави України. Показниками ефективності роботи є:
2.2. Практичний розділ
Тематичне свято для дітей середнього дошкільного віку:
Назва : «Весну закликаємо- зиму проводжаємо»
Мета: знайомити дітей з народними звичаями та обрядами, спонукати до вільного використання примовок, закличок, лічилок, збагачувати словниковий запас дітей, виразність мови, удосконалювати діалогічне мовлення, розвивати пластику, кмітливість, та швидкість.
Ведуча: Шановні гості! Сьогодні ми разом зібралися в цій залі, щоб згадати про один з найцікавіших звичаїв наших предків – це закликання весни. Такий спосіб закликання весни шанується, як жива традиція. В різних регіонах Украіни він мав свої різновиди, навіть у назві Центр України-іменували веснянками, Західна Україна-гаївки, ягівки, Східна Україна-заклички.
(діти заходять до музичної зали під «Весняночку»)
Ведуча: Добрий день вам люди добрі
Чи ви всі в гурті сьогодні?
Бачу всі. Тож Зиму проводжаймо,
А Весну-красну вітаємо.
( Діти співають закличку «Труби Грицю в рукавицю»)
Ведуча: Годі, діточки вам спать,
Гляньте сонечко сміється
В небі жайворонок в’ється
В’ється, радісно співає
Він весну нам сповіщає.
Дитина1. –Благослови, мати, весну закликати
Весну закликати зиму проводжати
Зимонька в візочку літечко в човничку.
Мати: - Благословляю, вас, діти
Веснянки співати весну закликати зиму проводжати
З веселою посмішкою і жайвором-пташкою з водою свяченою,
З колосками хліба і добром у серці.
(Діти співають «БЛАГОСЛОВИ, МАТИ», Укр. народна пісня)
Благослови, мати,
Весну закликати.
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Зиму проводжати,
Весну зустрічати.
Зимочка — в візочку,
Літечко — в човночку!
Дитина2: Весна, весна, весняночка
Прийди до нас Подоляночка
Прийди, прийди, теплом утіш
Світи, сонечко ясніш.
Дитина3: Прийди, прийди Весна
Прийди, прийди красна
Принеси нам квітів
Радість, сонце ясне.
Ведуча: Іде Весна-весняночка, Весняночка-співаночка
Йде Весна, ой красна, вся природа ожива
Тепле сонце зустрічаймо, здрастуй весно!
Весняночка-співаночка край стежки зупиняється
І до дітей вітається.
( Заходить Весна )
Весна: Я прийшла до вас із теплом і зеленим житечком, принесла хрещатий барвінок, та запашний васильок І добробут в кожну хату.
Ведуча: Ой Весна-весна днем красна, що ж ти Весно ще принесла?
Весна: На дерева цвіту і на поле жита,
На травичку росу, на дівчаток красу,
А на хлопчиків сили, щоб росли і міцніли.
Ходім, ходім, дітоньки, на поле-поляночку
Водити гаївоньки грати в «Подоляночку»
( Гра-хоровод «Подоляночка»)
Діти беруться за руки і стають у коло. Вибирають подоляночку. Гравці, співаючи, ідуть по колу, а подоляночка усередині кола робить все, про що мовиться у пісні:
1. Десь тут була подоляночка.
Десь тут була молодесенька.
Тут вона сіла,
Тут вона впала,
До землі припала.
Сім літ не вмивалась,
Бо води не мала.
2. Ой устань, устань, подоляночко,
Ой устань, устань, молодесенька!
Умий своє личко,
Та личко біленьке,
Біжи до Дунаю,
Бери молоденьку,
Бери ту, що скраю!
(Подоляночка вибирає когось із кола і стає на його місце.)
Ведуча: Хоровод гарно водили. Запрошуємо тебе Веснонька пограти з нами у гру. «Ладки»
Ладки-ладки посварились бабки, за, що? за кисіль, що наївся Василь.
Ведуча: Не сваріться діти, помиріться, дайте сюди рученятка. Кінець усім сваркам!
Діти говорять Мирилку:
Мир – миром,
Пироги з сиром,
Вареники в маслі –
Ми дружечки красні. Поцілуймося!
Весна: Мені здається, що на святі, ще когось не вистачає?
Діти: Сонечка!
Ведуча: А давайте його покличемо до нас.
(діти закликають разом)
Сонечко, сонечко засвіти, засвіти.
Сонечко, сонечко звесели, звесели.
Сонечко, сонечко весну й літо запроси.
Ми зараз заспіваємо тобі , сонечко, гарну пісеньку. «Вийди, вийди сонечко»
ВИЙДИ, ВИЙДИ, СОНЕЧКО (Укр. народна пісня)
Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На весняні квіточки,
На маленькі діточки.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
Там дід косить сонця просить
Бий дзвоне бий хмару розбий.
(Звучить аудіозапис грому і дощу)
Ведуча: А давайте заспіваємо пісеньку про дощик.
Діти співають українську народну пісню «Іди, іди дощику»
1. Іди, іди, дощику,
Зварим тобі борщику,
Поставимо в кутику
На терновім прутику.
Хлюп-хлюп, хлюп-хлюп!
Хлюп-хлюп, хлюп-хлюп!
2. Іди, іди, дощику,
Відром, цебром, дійницею,
Холодною водицею
Над нашою пашницею.
Хлюп-хлюп, хлюп-хлюп!
Хлюп-хлюп, хлюп-хлюп!
3.Іди, іди, дощику,
Зварим тобі борщику,
Собі зварим кашки,
Стрибати гопашки.
Го-па, го-па, гопашечки,
Наїлися вже кашечки!
Дитина4: Ой весна ой красна чарівна до нас прийшла, а ще й сонечко до нас привела. Свято в хату принесла.
Дитина5: Під дахом бурулька радіє і плаче з весною говорить гніздо ластів’яче . Ой веснонько-пташе здіймися на крилах. Скажи ластів’ятам щоби прилетіли. Скажи виглядає їх рідна хатинка. Скажи, що без пісні теплу не прийти. Душі не радіти Землі не цвісти.
Мати: Діти, мої діти, діти-боженята
Біжіть до мене гурточком виберіть «жайворонята»
Жайворонки беріте у гайочок йдіте
Пісеньок гарних співайте весну-красну величайте.
Просить жита, пшениці всякої пашниці,
Дощика дрібненького, сонечка ясненького. Діти виконують укр. нар. Пісню «Щебетала пташечка»
1. Щебетала пташечка під віконечком,
Сподівалась пташечка весни з сонечком.
Прилинь, прилинь, чаронько, весна красная,
Як легенька хмаронька в небі ясная.
2. Вбери степи травами, вквітчай ніжними,
Потоки купавами білосніжними.
Осип луки перлами, вкропи росами,
Розлийся джерелами стоголосими.
3. Щебетала пташечка під віконечком,
Сподівалась пташечка весни з сонечком.
Дитина6:Гляньте, діточки малі прилетіли журавлі.
Пташок викликаю із теплого краю.
Летіть соловейки на нашу земельку
Спішіть ластівоньки пасти корівоньки.
Дитина7:Гляньте дітоньки малі прилетіли журавлі
Сіли собі на ріллі та все кличуть:
«Кру-кру-кру! Закликайте вже весну»
Ведуча:Дівчатонька-хлоп’ятонька радьмося
Та виходим на травицю граймося
Та виходим на вулицю в добрий час
Нема таких співаночок, як у нас.
Пісня-гра «Чижику, чижику»
1.“Чижику, чижику, пташку маленький,
Скажи нам, скажи нам, як сіють мак?”
Отак-так, отак-так, так сіють мак!
Отак-так, отак-так, так сіють мак.
2.“Чижику, чижику, пташку маленький
Скажи нам, скажи нам, як полють мак?”
Отак-так, отак-так, так полють мак!
Отак-так, отак-так, так полють мак!
3.“Чижику, чижику, пташку маленький
Скажи нам, скажи нам, як цвіте мак?”
Отак-так, отак-так, так цвіте мак!
Отак-так, отак-так, так цвіте мак!
4. .“Чижику, чижику, пташку маленький
Скажи нам, скажи нам, як жнуть мак?”
Отак-так, отак-так, так жнуть мак!
Отак-так, отак-так, так жнуть мак!
Ведуча: Діти я хочу сьогодні познайомити вас з рослиною Ряст .( показую фото рясту) Ряст — одна з найперших весняних рослин, яка дуже поширена в українських листяних та мішаних лісах і заростях чагарників. Ряст - багаторічна трав'яниста лікарська рослина, що цвіте рано навесні білими, жовтими, червонуватими або фіолетовими квіточками, зібраними в китиці. Зацвітає ця рослина навесні, коли прокидається природа. Українці йшли до лісу і спеціально топтали ряст. Цікаво, для чого? На стопах людини є ділянки, пов'язані чи не з усіма її внутрішніми органами , і ходити на босяка по свіжій зелені - дуже корисно, адже ногами торкаючись землі, масажуємо ці ділянки і таким чином оздоровлюємось. Зацвітає ряст не поодинці, а вкриває галявини і видолинки. Саме тому топтати його було легко і просто.
(Діти разом з дорослим проводять весняну розвагу «Топчем ряст»)
Всі разом: Топчем, топчем ряст, ряст
Бог здоров’я дасть, дасть,
Іще будемо топтати, щоб на той рік діждати.
Будьте здорові! (2 рази)
Дитина8: Ой вулиця, та й вузенька, чого трава зелененька?
Бо дівчатка, та й стоптали маленькими ніжками.
Маленькими ніжками червоними та чобітками
Золотими та підківками.
Дитина9: Ой, вулиця та широка
Чого трава не висока?
Бо хлопці, та й стоптали великими, та й ножищами
Великими та й ножищами подертими постоликами.
Весна: Сонечко, сонечко глянь у віконечко,
Діткам маленьким в небі засяй.
Сумно їм маленьким, сумно вродливеньким.
Поклич їх у гай.
Барвними квітами, ніжними вітами,
співом пташиним їх забавляй.
Ведуча: Запрошую у гайок танцювати «Гопачок»
Діти виконують танок «Гопачок»
Дитина 10: У довгої лози пасли хлопці кози, а дівчата-козенята та й померзли ноженята.
Дитина 11: Ой дівчата ті гожі! Кидайте, ті кози. В кривім танці походжаймо та ніженьки зігріваймо.
Діти разом з Весною виконують «Кривий танець»
Ведуча: Спасибі, тобі ,Весно, і вам закликачі
Що до нас на свято прийшли
Тепло і дощик принесли. Вірую, Україно
У танці, у слові, у пісні дзвінкій
Гомонить виграє в прекрасній обряді,
Як в пишній обнові
І доля твоя і майбутнє твоє.
Сценарій святкової розваги для старших дошкільників
"Ой на Івана, та на Купала"
Мета: Дати дітям уявлення про традиційне святкування українцями дня Івана Купала; закріпити знання купальських пісень, уміння виразно читати вірші напам’ять; розвивати спритність, кмітливість; збагатити дітей позитивними емоціями; формувати почуття національної свідомості, виховувати почуття любові до рідного краю.
Обладнання: ритуальне деревце – марена, декоративний цвіт папороті, стрічки, вінки, декорація річечки, декорація вогника, костюм Лісової Мавки.
Музичний матеріал: Закличка «Вийди, вийди сонечко на дідове полечко…»; укр. нар. пісня „На Івана на Купала”;укр. нар. мел. для ігор; Танок із віночками, укр.нар.мел.; танок «Кривий танок»;укр. нар. гра «Струмочок».
Попередня робота: Вивчення дітьми віршів, пісень та хороводів, таночків за сценарієм.
Хід розваги:
(На галявину до дітей виходить дитина)
Дитина1:
Є з усіх одна країна
Наймиліша нам усім.
То – прекрасна Україна,
Нашого народу дім.
На свято вас просимо
Гуртом й поодинці,
На свято веселе,
Бо ми – українці.
Ведуча: Діти, ми сьогодні зібралися з вами, щоб відзначити свято Івана Купала, яке припадає на 7 липня і здавна є одним з найулюбленіших у нашого українського народу, адже в цей день люди розважаються і веселяться. Погляньте, яке гарне деревце – марена (купайлиця) є у нас, давайте прикрасимо його та розпочнемо свято.
Діти виконують хоровод з стрічками навколо марени «Ой на Івана, та на Купала» ( прикрашають марену стрічками, ягідками тощо)
Ведуча: Гадаю, ми сьогодні не будемо сумувати. Погляньте навкруги, зверніть увагу, яка красива природа влітку! Як яскраво світить сонечко. Давайте його привітаємо і заспіваємо пісеньку.
Виконують закличку «Вийди, вийди сонечко на дідове полечко»
Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На весняні квіточки,
На маленькі діточки.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
Ведуча:- Молодці, діти! А зараз час заспівати купальську пісню, та запросити Івана Купала до нашого гурту!
( Обігрування дітьми народної пісні „На Івана на Купала”)
„На Івана на Купала що Іван діє?”
„Гречку сіє!”
У нашої гречки гарні вершечки.
„На Івана на Купала що Іван діє?”
„Пшеницю сіє!”
У нашої пшениці жовті косиці.
Годі, Іванку, тобі копатися,
Йди, Іванку, з нами гратися.
Будемо на вулицю виходити,
Гарне купайло розводити!
Який гарний у нас Іванко, справжній красень.
Виходить хлопчик Іванко і розповідає вірш І.Чопея «Пахне літо чебрецями»
Світла днина над полями
Пахне літо чебрецями,
І виспівує в колоссі
Вічну пісню стоголосу.
Кличе літо в полонини,
Де світанки сині-сині,
Вдень припрошує до річки
Під смарагдові смерічки.
Скільки сонця, скільки світла
Нам дарує світле літо!
Прогримить гроза над гаєм-
В небі райдуга засяє.
Й знову сонце над полями,
Пахне літо чебрецями,
А лани-новим врожаєм.
Ведуча: Який гарний у нас Іванко, справжній красень. Зараз перевіремо чи умілі в тебе руки, чи зумієш ти розвести святкове вогнище для всіх?
(Хлопчик розводить «декоративне вогнище» для всіх)
Ведуча: Справився з завданням. А зараз перевіремо який ти спритний. Ану перестрибни через багаття! Чи може боїшся?
(Хлопчик перестрибує через «вогонь». Вихователь хвалить його і закликає других хлопчиків, до участі)
Хлопці виконують танок (музика на вибір муз керівника) навколо декоративного вогнища. Перестрибують «декоративне вогнище»
Ведуча: Які сміливі, спритні, кмітливі наші хлопці. Сподобались вони вам, дівчатка?
Ведуча: У день Івана Купала дівчата збирали квіти, плели вінки і опускали їх на легку течію річок і загадували бажання.
Дівчатка виходять з вінками і розказують вірш О.Кобеця «Мій вінок»
Ой хрещатий барвіночок
Рясно як цвіте!
Не журися, люба мамо,
Бо дочка - росте!
Ти стелися, барвіночку,
У нас у садку:
На Купальського Івана
Буду я в вінку…
Я з дівчатками надвечір
Вийду до води,
Мій вінок на синій хвилі
Я пущу пливти.
Пливи, пливи, мій віночку,
Рівно по воді:
Все, що я не загадаю,
Збудеться тоді.
Ведуча: Які гарні віночки у вас . А зараз подаруйте нам таночок.
«Танок з віночками»
Ведуча: Ой на Івана та й на Купала…
Там дівчинонька квіти збирала,
Квіти зби рала, до річеньки йшла.
Ой на Івана та й на Купала( дівчатка пускають віночки на «воду»)
Ведуча:- А тепер, діти, ми вирушимо шукати цвіт папороті, а коли знайдемо, загадаємо спільне для усіх нас бажання – зростати у мирі і благополуччі, у любові і злагоді. Ставайте парами – вирушаємо у путь.
( На галявині з’являється Лісова Мавка, намагається розігнати дітей, зіпсувавши їм свято)
Лісова Мавка:
Ти поглянь, прийшли сюди
Малюки ці гомінкі.
Ану геть пішли всі швидко,
Щоб не було вас і видно!!!
Розважатись вам тут досить –
Не такі ви вже й хороші...
Ведуча: Мавко, ну чого ти сердишся? Сьогодні свято Івана Купала. Ми тільки-но збиралися відправитись на пошуки цвіту папороті, бо знайшовши його, можна було б сподіватися на здійснення найзаповітнішої мрії наших дітей, а ти нам завадила...
Лісова Мавка:
Якби разом ми пограли,
Доброю тоді б я стала!
І не полінувалася,
З вами б прогулялася!
Підказала б швидко я,
Де зростає квітка ця!
Ведуча: Діти пограємо з Лісовою Мавкою, щоб вона допомогла нам знайти цвіт папороті.
Лісова Мавка:
Зараз всі ви помовчіть,
Прислухайтесь, як вода у ріках
На Купайла дзюркотить.
Вам секрет відкрию я:
Ця водичка чарівна!
Ведуча: Справді, сьогодні на Купальське свято вода дзюркотить-передзвонює в криниці, в струмочку, в річці, обдаровує чарівними властивостями, якими наділена і роса. Діти, а давайте пограємо зараз у гру «Струмочок»! І ти, лісова красуня, до нас приєднуйся.
Проводиться народна гра «Струмочок»
Лісова Мавка:
Любі друзі, всім дякую,
На радощах підскакую!
А якби ви заспівали,
Та ще й гарно станцювали,
Ви б мене і не впізнали...
Ведуча: Давайте порадуємо Лісову Мавку і затанцюємо веселий танок.
Діти виконують танок «Кривий танець»
Лісова Мавка:
В це веселе свято
Хай радості вам буде багато!
Навіть я, нечиста сила,
З вами, діти, подобріла.
Папороті цвіт не рвіть,
А від мене його прийміть.
Хай збуваються бажання
І найкращі сподівання!
(Дарує декоративну квітку папороті)
Ведуча: Сьогодні на святі Івана Купала ви показали, що є справжніми українці, які шанують звичаї свого народу і мають добрі серця і чисті душі. Тепер у нас є диво – квітка, яка допоможе усім бути щасливими! То ж хай вона буде для нас оберегом від зла і обману.
Лісова Мавка:
А мені вже час прощатись
І до іншого лісу збиратись.
А ви, дітки, підростайте
І на сонечку засмагайте.
Гарно їжте, добре спіть,
Здорові і щасливі ростіть.
(Лісова Мавка виходить.)
Діти підходять до вихотеля, яка держить в руках цвіт папороті. Загадують бажання.
Ведуча: Я теж загадаю бажання, щоб всі були щасливі.
(Звучить аудіо запис пісні Н.Май «Щастя»)
Діти танцюють (рухи за бажанням дітей)
Свято до дня незалежності України «З Днем народження, Україно!» (для дітей молодшої, середньої та старшої групи)
Мета: поглиблювати знання про Батьківщину як землю, на якій ми народилися і ростемо; розширити знання про символи нашого народу – калина, верба; про державні символи України (Прапор, Герб, Гімн); виховувати любов та повагу до рідного краю, українського народу; державних символів, мови, звичаїв та традицій. закріпити уміння виразно читати вірші напам’ять; збагатити дітей позитивними емоціями.
Музичний матеріал: звукозапис Гімн України, пісню «Це моя Україна» музика « М. Ведмедері, слова А.Камінчука), Пісня «На лужок» сл.. В.Паронової муз. Н.Шевченко, Пісня на сл.. Т.Г.Шевченка «Зацвіла в долині червона калина», Пісня «Ой у лузі калина» , Танок з калиною, танок з квітами, пісня «Я все люблю в своїм краю», Танок під звукозапис пісні «Барвистий край».
Ведуча: Сьогодні у дитячому садку
Зібрались друзі-он як їх багато!
Усіх з’єднало й привело сюди
Велике свято-День Незалежності України.
Цей день особливий для кожного з нас і для дорослих і для юних громадян нашої держави. Радіють люди, дарують своїй державі найтепліші слова, найкращі пісні і танці. Наші дітки також вітають рідну Україну зі святом.
( Діти ст.. групи по черзі читають вірш «Незалежна і єдина» сл..Н.Козленко)
1.Що то діти за країна
Неба чистого блакить,
На ланок у серпні жито
Стиглі золотом блищить.
2.У якій, скажіть ,країні
Клімат лагідний, м’який?
Бог відводить буревії,
Негаразди всіх стихій?
3.Люди мудрі, працьовиті
У країні тій живуть
На чуже не зазіхають
І свого не віддадуть.
4.У якій іще країні
Так земля родить охоча?
Наче пісня солов’їна-
Мова ніжна і співоча?
5.Гори є полонини,
Є моря, річки, ліси…
Загалом то є країна
Неповторної краси!
6.Гордо, голосно, дитино,
Ти назви ім’я країни,
У якій, хвалити Бога,
Народився і живеш.
7.Їй дочкою є чи сином
І, коли ти підростеш,
Будеш їй творити славу,
Розбудовувать державу.
8.Отже, зветься ця країна,
Незалежна і єдина –
Наша ненька – Україна!
Ведуча:Кожна держава має три найголовніших символи Гімн, Герб та Прапор. Є такі символи і у нашої держави:
1.- Державним Гімном України є пісня «Ще не вмерла Україна». Слухати його потрібно стоячи, мовчки, з гордо піднятою головою і праву руку положити на серце.
(слухать усі звукозапис Гімну України)
2.-Синьо-жовтий прапор маєм-синє небо, жовте жито (символи миру і достатку)
3.-Наш Герб – тризуб – символ нашої волі, слави, сили.
Дитина9. Облітав журавель, 100 морів, 100 земель
Облітав, обходив крила, ноги натрудив.
Ми спитали в журавля
-Де найкращая земля?
Журавель відповідає
-Краще рідної немає.
Дитина 10. Розквітай же, прекрасна Україна
Рідна земле, матінко моя
Хай лунає мова солов’їна
Пісня неповторная твоя
(Діти виконують пісню «Це моя Україна» музика « М. Ведмедері, слова А.Камінчука)
1.Зацвітає калина,
зеленіє ліщина,
степом котиться диво-луна.
Приспів:
Це моя Україна
Це моя Батьківщина,
Що як мама і тато одна 2. Пробудилась тополя
У безмежному полі
Вже співає веснянки вона.
Приспів.
Це моя Україна
Це моя Батьківщина,
Що як мама і тато одна.
3.Нахилилась вербиця,
щоб напитись водиці,
заквітчала всю землю весна.
Приспів.
І зіркам колискові
шепчуть хвилі дніпрові,
лине музика ніжна, ясна.
Приспів:
Це моя Україна
Це моя Батьківщина,
Що як мама і тато одна.
Ведуча: Привітати нашу неньку Україну прийшли і найменші громадяни. Діти молодшої групи подарують сьогодні пісню і танок.
Пісня «На лужок» сл.. В.Паронової муз. Н.Шевченко
1. Ми підемо на лужок, на лужок
(діти ідуть слідом за вихователем)
Назбираєм квіточок, квіточок
(нахиляються, збирають квіти)
2.Назбираєм квіточок, квіточок
І сплетем собі вінок, так вінок
(діти плетуть вінок)
3.У красивому вінку, у вінку
(діти показують руками на голову)
Закружляєм у танку, у танку
(діти ставлять руки на пояс, кружляють)
Танок з квітами.(музика і рухи на вибір муз.керівника)
Ведуча: Діти, у нашого народу є прислів’я: «Без верби і калини не має України». Раніше калину садили в кожному дворі. Вона була оберегом кожного будинку. Про калину складали вірші та пісні.
Пісня на сл.. Т.Г.Шевченка «Зацвіла в долині червона калина»
1. Зацвіла в долині
Червона калина,
Ніби засміялась
Дівчина-дитина.
2. Любо, любо стало,
Пташечка зраділа
І защебетала.
Почула дівчина,
3. І в білій свитині
З біленької хати
Вийшла погуляти
У гай на долину
( під музику виходить дівчинка-Калинка)
Калинка: Я не груша, я не слива,
Я калинонька вродлива!
Я стою в зеленім листі
У червоному намисті
А чому я так прибралась?
Бо до свята готувалась.
Ведуча: Калинко, наші дітки теж готувалися до свята і хочуть разом з тобою привітати з Днем незалежності нашу неньку Україну і подарувати пісеньку і танок.
Пісня «Ой у лузі калина» (виконують діти середньої групи)
Ой у лузі калина, (Двічі)
Калина-калина,
Комарики-дзюбрики, калина.
Калина-калина,
Комарики-дзюбрики, калина.
Там дівчина ходила, (Двічі)
Ходила, ходила,
Чубарики-чубчики, ходила,
Ходила, ходила,
Чубарики-чубчики, ходила,
Цвіт-калину ламала, (Двічі)
Ламала, ламала,
Комарики-дзюбрики, ламала.
Ламала, ламала,
Комарики-дзюбрики, ламала.
У пучечки в’язала, (Двічі)
В’язала, в’язала,
Комарики-дзюбрики, в’язала.
В’язала, в’язала,
Комарики-дзюбрики, в’язала.
На доріжку кидала, (Двічі)
Кидала, кидала,
Комарики-дзюбрики, кидала.
Кидала, кидала,
Комарики-дзюбрики, кидала.
Та й на хлопців моргала, (Двічі)
Моргала, моргала,
Комарики-дзюбрики, моргала.
Моргала, моргала,
Комарики-дзюбрики, моргала.
Танок з калиною.(виконують діти середньої групи, музика і рухи на вибір муз.керівника)
Дитина11: Як ти любиш Україну,
Мій маленький друже?
-Нашу рідну Україну
Люблю дуже, дуже!
Дитина12: З Україною нікого в світі не боюся
І щоранку я до Бога за неї молюся.
Щоб була щаслива, дуже
Щоб була багата.
Я люблю її так дуже, як маму і тата.
Діти виконують пісню «Я все люблю в своїм краю»
1. Я все люблю в своїм краю:
Криницю, звідки воду п’ю,
Та повні гомону ліси,
Та дзвони срібної роси.
2. Я все люблю в своїм краю:
Ось під веселкою стою,
Ось дощ веселий напоїв
Тужавий колос рідних нив.
3. Я все люблю в своїм краю:
Найбільше – матінку свою,
Ласкаву, рідну і єдину
Люблю, як сонце, Батьківщину.
Танок під звукозапис пісні «Барвистий край»
Ведуча: От і підійшло до кінця наше свято. Я вірю, що ви всі, діти, патріоти України. Ми всі віримо, що наша країна найгарніша і в ній живуть дуже щасливі люди. Ми пишаємося, що живемо в такій мальовничій й співочій країні – Україні, з чарівною природою, різноманітними звичаями та добрими і щедрими людьми. Дякую всім, хто прийшов сьогодні на наше свято.
Свято осені «Ходить осінь по землі»
(середні, молодша та старша групи)
Ведуча. А у нас сьогодні свято!
Гостей зібралося багато.
Раді ми вас привітати,
Свято Осені почати!
Щире сонце восени
По землі крокує,
У яскраві кольори
Все навкруг фарбує.
Листя жовті та червоні,
Легко з дерева злітають.
Мов метелик на долоні,
З легким шелестом сідають.
Дит1. Осінь в гості завітала
Диво-фарбу дарувала,
І листочки стали всі
Майже зовсім золоті.
Дит2 Свище вітер, повіває
Осінь пісеньку співає
Про чудовий урожай-
Ним багатий рідний край
Дит3 Люба осінь вже прийшла
Нам дарунки принесла
Щедрі овочі й плоди
Для всієі дітвори.
Пісня «Щедра осінь» Ст.гр.»Білочка»
|
Ведуча: Ось і прийшла до нас золота Осінь. Пожовтіло листя на деревах, і стоять вони в сонячному промінні мов позолотою вкриті. Та раптом налетить осінній вітерець, зашелестить поміж листочками, зірве їх з дерева, закружляє й опустить на землю. Вся земля вкривається яскравим килимом. Красива пора року – осінь. Діти, а вам подобається Осінь.
Дит 1. ходить осінь по садах
Ходить , усміхається
Ніби в казці швидко так
Кольори міняються.
Дит.2 Мов господарка уміла
Лиш пройшла лісочком
Ген калина вже дозріла
Виросли грибочки.
Дит3 Коли із дерев всі листочки злітають
Коли вже на південь птахи відлітають
Коли небо сіре,
Холодний дощ ллється-
Оця пора року…
Разом: Осінню зветься!
Ведуча: Щоб в убранні золотому
Осінь завітала знову
Ми ій пісню заспіваймо
Любу гостю привітаймо.
Пісня.»Промінці-стрибунці» сер.гр.»Дзвіночок»
(під гарну музику заходить осінь)
Осінь: Здається ви мене чекали?
Настала вже моя пора
Усі,звичайно ж, упізнали:
Я-Осінь, щедра, золота.
Роботи маю ой багато-
Садки відвідати й гаі,
Дерева в золото убрати,
Зібрати добрі врожаї.
Пісня «Люди добре працювали» ст.гр»Білочка» (Заходить Баба, дивиться на Осінь)
Баба: Ой лишенько, невже справжня Осінь завітала до нашого двору? Діду, а йди сюди мерщій, ти ще такого дива зроду-віку не бачив!
Дід: А що там за диво, якого я не бачив? Завжди ти щось вигадуєш!
Баба: А глянь! Бачиш? Жива Осінь завітала!
Дід: А й справді! Справді, зроду-віку такого не бачив!То чого ж ти з порожніми руками стоіш? Мерщій до хати!
Баба: А що хіба треба? Таке диво! Таке диво!
Дід: Ти що не знаєш, як гостей зустрічати? Хлібом-сіллю, старенька! (До себе) Бач, як воно буває, готувалися внуків зустрічати, а тут Осінь прийшла. Як у казці все.
Танок «Колосків з хлібиною» ст..гр.»Білочка»
( Баба з хлібом-сіллю підходить до Осені)
Баба: Добрий день, Осене чарівна. Я не лінувалась, встигла все зібрати
І на зиму огірочки наконцервувати
Наварила я варення, повидла й компоту,
Не присіла й на хвилинку, бо мала роботу.
Дід: У коморі борошно з нового врожаю,
І картоплі, й городини я доволі маю.
Осінь: Це мені приємно чути, значить все готово. До зими підготувались ми усі чудово.
(баба з дідом виходять із зала. Чути звук дощу)
Ведуча: у нас на святі знову гості, вони нерозлучні з Осінню – це її вірні друзі осінній Дощ та Хмаринка.
(Дощ та Хмаринка під гарну музику заходять в зал)
Дощик: Я осінній дощик, по полях гуляю,
Садки поливаю, подружок хмаринок у танок збираю!
Хмаринка: Не треба ображатися на нас,
У лісі ми загрались з листям Клена
І геть забули, що ждуть на святі нас,
Тож вибачте усі, пробачте нас.
Дощик: нам чарівна осінь наказала, щоб ми розважили всіх вас…ми дуже любимо пісні, танці і веселий сміх.
Хмаринка: тож заспіваємо й розвеселимо всіх!
(пісня-танок «Грибочки» сер.гр.»Бджілка».)
Ведуча: ось і крапельки-краплинки, пострибали по стежинці,
Хмарочки збираються, дощик починається.
(пісня «Краплинки» сер.гр.Дзвіночок.)
Дощик: Коли падаю я з неба,
Люди кажуть « Так і треба»
Восени, тоді вважай
Буде добрий урожай.
Хмаринка: Дощику, дощику
Лий, поливай
Готуй для людей
Золотий урожай!
Осінь: Дощик капає сильніше, аж ногами тупотить,
А красивая хмаринка підхватила танок вмить.
(танок «Полька хмаринки, дощика і хмаринки») сер.гр.Дзвіночок
Осінь: досить-досить, розвеселили всіх нас, біжіть мерщій далі можливо на вас ще хтось чекає.
(дощик і хмаринка вибігають з зали)
Ведуча: В парках і садочках
На доріжки й трави,
Падають листочки буро-золотаві.
Де не глянь навколо килим кольоровий.
Дит.1 Ходить осінь по садах
Ходить усміхається,
Ніби в казці швидко так
Кольори міняються.
Дит.2 Осінь золотиста
І в саду, і в гаї,
Листячком барвистим
Землю укриває.
Дит.3 Віє, віє вітерець
Віє, повіває
Листячко жовтеньке
З дерева зриває.
(звучить ПІСНЯ «Вітер»сер.гр. Бджілки)
Осінь: Гарно я попрацювала всю природу змалювала. Листочки всі чудові, золоті, неначе нові!
(Осінь сідає перепочити)
Виходить три дитини: листочок берізки, листочок клена і листочок тополі.
1.Листочок Берізки: Осене-красуня! Я твоя дитинка.
Матінко-природа! Я твоя частинка!
2.Листочок з Клена: покружляємо разом в осінньому колі,
Повстеляємо разом всі доріжки в полі.
3.Листочок з Тополі: з вітерцем у танці буду я кружляти,
І рідненьку землю буду зігрівати.
Ведуча: і летять листочки з гілки на доріжки,
По листячку ходять дитячії ніжки.
(пісня-танок»Осінні листочки» сер.гр.Бджілки)
Осінь: Ви так гарно танцювали, а тепер подивіться, любі малята, хто до нас завітав ще на свято?
- ідіть до мене друзі мої, несіть усім дітям гостинці свої.
(заходять лісові мешканці несуть осінні дари)
Зайчик: Я ласунчик, не пустунчик,
В хаті все лаштую, качани та моркву до зими готую.
Ось приніс вам вітаміни, щоб у вас зубки не боліли.
Осінь: А хто це парканчиком,
тру - трух - трух?
(Діти-зайченята підводяться й струшують ручками-лапками).
На морквинки дивляться,
ух – ух – ух,
(Притуляють ручки до щічок і похитують голівками).
Хочеться морквиночки,
так – так – так!
(Опускають ручки й ствердно кивають головками).
Аж тріпочуть вушками
ось – ось – так.
(Беруться ручками за вушка).
Носики морквинки чують іздаля.
(Торкаються пальчиком носа).
І танцюють хвостики –
ля - ля, ля - ля, ля.
(Зайчики роблять пружинки).
Зубки вже морквинку нібито гризуть.
(Показують пальчиком зубки).
|
Почастуймо зайчиків–добре хай ростуть.
( Пісня-Танок зайчиків.) мол.гр
Ведмідь: мед пахучий і корисний,
Я приніс до вас на свято,
Щоб були ви всі здорові
І щасливі і завзяті.
Їжачок: я по лісу довго йшов і торбиночку знайшов.
І приніс я на спині вам гостинці осені.
Стиглі яблука рум’яні, соковиті та духм’яні.
Ведуча: дякуємо вам звірята за чудові подарунки
Білочка: я шипшинок лісових на всю зиму назбирала,
Їх на свято принесла, щоб усі поласували.
І красуні Осені спасибі сказали.
Осінь: Гей, шипшинки червоненькі
Любі ягодки маленькі
З вами пісню заспіваю
Разом з вами покружляю
(Пісня-Танок шипшинок ) мол.гр.
Осінь:
Чудові хвилинки я тут провела,
Спасибі за танці і теплі слова.
Та час прощатися настав,
У мене ж нині - безліч справ!
З тим до побачення, бувайте,
І Осінь ви не забувайте
Ведуча: Швидко спливають хвилинки,
Ось і прощатись пора.
І на прощання всім зичимо
Щастя, здоров’я, добра
Тематичне свято (для дітей раннього та молодшого віку)
Назва: « Свято Святого Миколая»
Дитина1:Ой, дивиться-покотилась
З неба зіронька ясненька,
Десь за лісом зупинилась
Що то значить?
Дитина2: От якби до нас вона в гості завітала,
Миколая привела, подарунків дала.
Ведуча:Святий Миколаю, ми тебе благаємо!
Обдаруй нас теплотою,
Ласкою і добротою,
Пошли щастя на наш рід,
На український нарід.
Янгол1:А листа ви написали до янголів із небес?
Дитина3:так і вже його послали.
Янгол2:Тож діждетесь ви чудес.
Танок янголів (музика на вибір муз керівника)
Бісик: Всюди тепер добрі діти
Де ж мені різки подіти?
Зіронька:Одну собі забери,
Інші даси таким, як ти.
Бісик: Ох ти, Зіронька погана,
Не введеш мене в оману,
Годі тут тобі сіяти
Моїй справі заважати.
Ти Святому Миколаю
Своїм сяйвом помагаєш:
Снігом притрушу тебе,
Твоє сяйво пропаде.
Бісик виконує злодійський танок. ( Бісик надягає на Зірочку білу хустку)
Виходять діти.
Дитина4: Що за плач, а чи то сниться?
Дитина5: Дивись, дівчинка маленька.
Діти скидають накидку з Зірочки.
Зірочка: Я не дівчинка маленька,
Я є зірочка ясненька.
Я на свято Миколая
Йому завжди помагаю,
Бо сідаю на хатки,
Де є добрі діточки.
Пісня про Святого Миколая на вибір муз.керівника
Стук у двері. Заходить Святий Миколай.
Св.Миколай: Мир і щастя вашій хаті,
Щоб були уві багаті,
Щоб біда вас обминала,
Тільки радість звеселяла.
Ось і наша помічниця.
Де ж пропала ти, світлиця?
Зірочка:Ой, дідусю, я не винна,
Не моя оце провина.
Св.Миколай: Ти не винна, знаю, знаю
Діти тут, я бачу милі.
І привітні і гостинні
Буде їм за це дарунок.
Дитина1:Святий Миколаю!
Ми тебе чекали.
Може, знати ти хотів,
Що собі бажали?
Дитина2:Принеси цікаву книжку
Про кота або про мишку.
Про таких як я, хлопяток
Із малюнком на початок.
Дитина3: Я б хотіла черевички, гарну блузку, дві спіднички, на голівку синю стрічку, а найбільше-маленьку сестричку.
Св.Миколай: Молодці, дітки! Я бачу ви виховані і чемні. А тепер я роздам вам подарунки. (Миколай роздає подарунки дітям).
Св.Миколай: Будьте здорові,
Поводьтеся гарно, батьків поважайте,
Ніколи і нікому ви зла не бажайте,
І через рік у гості знов мене чекайте!
Інтегроване свято-заняття (для дітей старшого дошкільного віку)
Назва: «Хай лунає музика на добро»
Мета: залучати до джерел духовності українського народу, прищеплювати розумне, добре, вічне; користуватись народним надбанням – піснею, танцями та народними звичаями ,обрядами; виховувати любов до рідного краю.
Хід заходу
Лунає відеозапис «Розмова ненародженої дитини з Богом»:
Промова на фоні музики: - хто сказав, що Ангелів не існує?
Просто на землі їх називають мама. Всім мамам присвячується…
Старовинна легенда розповідає про те, що якось малятко, яке мало народитися спитало у Бога:
Дитина: – ти кажеш, що завтра ти відправляєш мене на землю. Але як я буду там жити, такий маленький і беззахисний?
Бог: – я вибрав для тебе Ангела, він чекає на тебе і буде турбуватися про твоє життя.
Д итина:– знаєш, тут, на небі, я тільки те й роблю, що співаю і веселюся і цього мені достатньо, щоб бути щасливим.
Бог :– твій Ангел заспіває тобі, буде посміхатись кожен день, ти відчуєш його любов і ласку і будеш щасливим.
Дитина: – а як же я буду розмовляти з людьми, не знаючи їхньої мови?
Бог: – твій Ангел буде говорити найгарніші і найніжніші слова і з великим терпінням навчить тебе говорити.
Дитина: – а що ж мені робити, коли я захочу поговорити з тобою?
Бог: – твій Ангел зложить твої рученята і навчить тебе молитися.
Дитина: – кажуть на землі багато поганих людей. Хто захистить мене від них?
Бог: – твій Ангел захистить тебе навіть ціною власного життя.
Голос на фоні музики:- у цю мить на небі запанувала тиша, але вже почулися людські голоси і дитина спитала:
Дитина: – якщо мій час уже настав скажи мені ім’я мого Ангела?
Бог: – це не важливо ти будеш називати його мама.
Лунає аудіо запис «Плач дитини»
Танок «Ангелів» - танцюють діти з мамами (на екрані йде презентація «Мамина любов»).
( батьки виходять з зали). Мама (підходить до колиски)
Лунає аудіозапис: Моя кровиночка, моє дитя. Я дарую тобі цей світ прекрасний та жорстокий одночасно. Вибирай найкраще та найчистіше у ньому, щоб доповнити і примножити своєму починанню. Не бійся мріяти, бо мрії – це плани Бога стосовно нас на землі. Не намагайся зрозуміти усі істини одразу, спробуй відчути їхній відгук у серці, іди відкрито і впевнено по своєму шляху, бо ти маєш безцінний дар – життя! Шануй все живе і щире. Пам’ятай: ти – людина! Пізнавай й бережи свою душу від усякого бруду. Хай мамина молитва береже тебе у світах і передай колисанку своїм нащадкам, бо з неї починається Україна.
Музкерівник та мама виконують колискову «Ой повішу колисоньку та й на калиноньку».
Повішу я колисочку та й на калиночку,
Буде вітер колисати мою дитиночку.
Буде вітер колисати, пташечка співати,
Буде моя дитиночка в колисочці спати.
Повішу я колисочку та на вербу, на вербу.
Ой чи вітер поколише поки я-ся верну?
Вихователь: Все життя людини пов’язане з піснею і перша пісня, яку чує дитина – це колискова. Матуся ложе свою дитину в колисочку, співає і в душі бажає своїй дитині добра та щастя. А щоб ви побажали маленькій дитині? ( звертається до дітей).
1-дитина: щоб зростало маленятко,наше любе пташенятко,
Наша квіточка маленька, наша зіронька ясненька.
2-дитина: сон у колиску, дрімки у віченьки,
Здоров’я на росток, спи мій синок.
Вихователь: Діти, в українській родині колиска мала ще й символічне значення: вона оберігала надію цвіт роду українського. Колиску не викидали навіть коли діти вже виростали. Колисочку виносили на горище, щоб не переводився рід. Діти, а ви знаєте з якого дерева виготовляли колисочку? ( відповіді дітей: з калини, з ясена, з клена або плели з лози). Колиску з лози плели для того, щоб діти зростали дружніми й співучими.
Діти виконують пісню «Розквітай, калинонько» ( Я.Славутич, муз.Л.А.Загрудного)
1.Розквітай, калинонько, край ріки,
Розпускай білесенькі пелюстки.
Розпускай білесенькі - 2 рази пелюстки
Розпускай білесенькі пелюстки.
2. Щоб раденька матінка рвала цвіт,
Веселила, славила білий світ.
Веселила, славила – 2 рази
Веселила, славила білий світ.
3. Щоб маленька доненька край ріки,
Брала рученятами ягідки
Брала рученятами – 2 рази
Брала рученятами ягідки.
4. Розквітай, калинонько, край ріки,
Розпускай білесенькі пелюстки.
Розпускай білесенькі - 2 рази пелюстки
Розпускай білесенькі пелюстки.
3-дитина: щоб красива росла дитина,
Стала ніжною і вродливою,
Прибирали кімнату калиною,
Якщо дівчинка народилася.
4-дитина: Щоб не плакав, щоб спав спокійно,
Виріс добрим і був міцним.
Дуба гілочку батько замріяну
Ніс в господу, бо в нього є син.
Діти виконують танок «Ой, є в лісі калина» ( фонограма в сучасній інтерпретації)
1р.Дівчинка –калинка виходить підскоком на середину зали. Махає рукою вправо, потіп «повітряний поцілунок» і махає рукою вліво.
2р.Перекрутилася.Закрила очі двома руками(застидалася) і опустила їх на низ з відведенням ноги .
3р.До неї підбігає друга дівчинка, шепче на вушко, бере за руку і веде до всіх дівчаток.
4р.Дівчатка ідуть на пальчиках на рахунок -2, руки перед собою, на -3, поворот круг себе і стають в одну лінію.
5р.Через одного з підскоком ідуть вперед, тупають і стають боком, взявшись за спіднички.
6р.Тепер ідуть так же задні дівчатка і стають перед ними.
7р.Задні дівчатка обходять вправо кроком з підскоком і утворюють «журавлика»
8р.4 рази роблять почергово правою і лівою рукою заламування.
9р.Відставляють ногу вправо назад і похитують преред собою складеними руками. Те ж роблять вліво.
10р.Перекручуються кругом себе і роблять коло.
11р.Йдуть по колу на пальчиках, перекручуються.
12р.Йдуть всередину кола, беруться за руки і розходяться.
13р.Роблять вивернуте коло і йдуть всередину задом.
14р.Розходяться на коло, повертають голівки і йдуть вивернутим колом.
15р.Розходяться на «журавлика».
16р.Роблять»Пружинку».
17р.Поворот вправо з відведенням правої руки. Поворот вліво з відведенням лівої руки.
18р.Стають в один гурт посередині залу, повертаються вліво і тупають лівою ногою.
19р.Підскоком повертаються з піском вправо і тупають правою ногою.
20р. «Поїзд» вправо з підскоком повертаються вліво.
21р.Беруться за руки і роблять»змійку».
22р.Розходяться на «журавлик».
23р.Беруться за спіднички, похитування вправо, вліво, вперед , назад .
24р.2 кроки вправо, каблучок. 2 кроки вліво, каблучок , 2 кроки вперед, руки через сторони на лодочку перед собою, 2 кроки назад , руки через сторони опускають.
25р.Розходяться на 2 гурти, тупають ногою,плескають.
26р.Виходить хлопчик з баяном під пахвою. Кладе баян на підлогу,Перестрибує через нього, сідає і тупає ногами.
27р.Хлопчик робить 2 кроки до одних дівчат, тупає на них. Дівчатка з підскоком повертаються круг себе. Інший гурт «Слухає».
28р.Хлопчик стає на баян, а дівчатка ідуть кругом нього на пальчиках з поворотом.
29р.Дівчатка зходяться до хлопчика, перекручуються.
30р.Хлопчик стає наперед «журавлика» і робить згинання рук.
31р.Крок назад з похитуванням рук вправо, вліво.
32.Ідуть вправо, вліво з закиданням ноги назад.
33р.Хлопчик стає на баян, дівчатка ідуть по колу, повертаються обличчям до глядачів, махаючи правою рукою.
34р.Дві дівчинки подають руку хлопцеві, він зістрибує з баяна, бере його під пахву і марширує з залу , а дівчатка за ним ідуть гуртом на носочках
Вихователь: коли цвітуть ромашки і волошки дівчатка люблять ходити в поле, нарвуть квіточок та й плетуть собі віночки. А яка гарна дівчинка у віночку. (вихователь бере віночок та показує дітям). Так і казали: - який вінок, такий і голосок. – хто віночок вміє вити, той життя вміє любити. Старенькі бабусі казали, що віночок оберігає дівчинку, бо в ньому є чаклунська сила, що знімає біль і береже волосся. Віночок найперший сплітала матуся, вимочувала його в росах сім днів й до свят тримала у скрині. Дівчатка починали носити віночок з трьох років. У цей перший віночок мама вплітала: квіти ромашки, волошки, чорнобривці, барвінок й калину. У віночок чотирирічноі дівчинки допліталися нові квіти і яблуневий цвіт - символ материнської любові. Для семиліточки - із семи квіточок. В центрі - гроно калини.Як казали бабусі, кожна квіточка лікувала, або чимось допомагала.
Діти виконують пісню «Віночок»
1.Є багато квітів у цілому світі,
Білі, кольорові, польові, садові.
А дівчата наші за ті квіти кращі.
Кожная дівчина – квітка України!
ПРИСПІВ
Це танок-віночок України-неньки
Я в тому віночку квіточка маленька.
Дівчата, як віночок України-неньки
Я в тому віночку квіточка маленька Я.
2. Молоді дівчата, як настане свято,
Віночки надівають, гуляють та співають
В нашому народі водять хороводи.
Хоровод дівочий схожий на віночок.
ПРИСПІВ
3.Від краси дівочой хлопці мружать очі,
Часу не марнують, квіти їм дарують.
(речитатив)
Первоцвіт не може жити, з Гіацинтом заграє,
Айстра хоче лиш дружити, Ірис душу віддає.
Незабудка – це прохання, незабути ніколи,
А Троянда – це кохання в перший раз і назавжди.
ПРИСПІВ
Вихователь: (читає вірш Л.Савчук та показує на стенді ці квіти)
«УКРАЇНСЬКИЙ ВІНОЧОК «
У віночку нашім
Різнобарвні квіти —
Символ України
І дарунок літа.
Тож усім на нього
Подивитись любо:
Гілочку зелену
Узяли у дуба,
Квіточку любистку,
Щоб усіх любили,
У барвінку листя,
Аби довго жили.
Чорнобривців квіти,
Щоб чорніли брови,
Кетяги калини —
Для краси й любові.
У вінок вплітають
Колосочки жита,
Щоб могли багато
І в достатку жити.
А в червонім маку,
Що цвіте у полі,
Кров людей, пролита
У боях за волю.
Є ще різні квіти
В нашім ріднім краї,
Їх веселе літо
У вінок вплітає.
Діти виконують хоровод з віночками «Квітка душа» (музика на вибір муз.керівника).
Вихователь: на Україні існують численні повір’я, звичаї та обряди, які пов’язані з шиттям сорочок та їх носінням. Сидячи над виготовленням сорочки протягом кількох днів та тижнів, жінка встигне багато передумати про того, хто її буде носити, про його і своє життя. Сорочки вишивають і дарують не будь-кому, а людині особливо близькій. Чим більше вишивки, тим святковіше сорочка.
(вихователь показує дітям елемент вишиванки на п’яльцях у техніці «хрестик»)
Діти виконують пісню «Вишиванка»
1. Вишийте, матусю, вишиванку
Де барвисті квіти розцвіли.
Ті, що милували коло ганку,
Ті, що найдорожчими були.
ПРИСПІВ
Вишита калина обігріє сина,
Птиця на калині сум-журбу склює.
Моя Україна, моя солов’їна
Хай не перев’яне вишиття твоє.
2. Хай в годину ранньої розлуки
Вишиванка душу зігріва,
Бо її торкались ваші руки,
Ваша зігрівала доброта.
ПРИСПІВ
3. Відшуміла віку половина,
Вишиванку мамину ношу.
Візерунки вишиті з любов’ю
У душі навіки збережу.
ПРИСПІВ
5-дитина: Дивлюся мовчки на рушник, що мати вишивала
І чую гуси зняли крик, зозуля закувала.
Знов чорнобривці зацвіли, запахла рута, м’ята,
Десь тихо бджоли загули й всміхнулась люба мати.
І біль із серця раптом зник так тепло-тепло стало.
Цілую мовчки той рушник, що мати вишивала.
Вихователь: Діти, рушник є – дитячий в якому пеленали дитину після купелі, є рушник для юнака, для дівчини й весільний, та багато інших. (вихователь показує на рушники)
Діти виконують пісню «Рушники» сл..Н.Іванової, муз. А.Олейнікової.
1. Рушники моя бабуся вправно вишивала
На чудові візерунки доля надихала,
То Барвінок зацвітає, душу огортає,
То Калина білопінна віти простягає.
ПРИСПІВ
Рушники, рушники вишиті нитками.
Розцвіли, мов весна буйними квітками.
Рушники, рушники – бабусина казка,
Татусеві сильні руки, материнська ласка.
2.Цвіт за вікнами кружляє, засипає очі.
Рушники нам серце гріють, як пісні дівочі.
Рушники сімейні наші – обереги в хаті.
Хай всі будуть в Україні вільні та багаті.
ПРИСПІВ
Вихователь: вишиваючи рушник, жінка вкладала в нього всю душу. Діти говорили матусі: «Ви, матусенько, шийте-вишивайте та пісню співайте, а ми подивимось, як народжуються у ваших руках квіти та птахи». Горнулась мати до дітей та говорила такі мудрі слова: «долю я вам кожному вигаптую, а пам’ять про себе в рушниках залишу, тож бережіть їх»? А даруючи, навчала – Діти мої, пам’ятайте все життя, куди б ви не йшли, не їхали, а рушник у дорогу беріть, хліб у нього загортайте та людей пригощайте.
Діти виконують танок «Паляниця» (на задум муз. керівника)
(Музичний керівник під кінець танцю виходить на середину зала, разом із дітьми під музику проїграша пісні робить три поклони й на рушнику вручає паляницю гостям).
Вихователь: У кожного народу є святині. Є святині і в рідній Україні:
Батьківська хата, материнська пісня,
рушники на Образах Пречистих, дівочий віночок,
червона калина і хліб український –
це наша святиня. Вони – наша спадщина, наш оберіг.
Вони наша гордість на весь білий світ.
6-дитина: Я хочу, щоб сонце світило яскраве
Купало обличчя у водах Дніпра.
Буяли шовкові уквітчані трави
І мирно вставала щоранку зоря.
7-дитина: Ми вірим в майбутнє твоє Україно,
Говорять сьогодні дорослі й малі,
Бо ти в нас найкраща, бо ти в нас єдина
Немає другої такої землі!
Діти виконують пісню «Рідна серцю Україна»
1. Гомонять ліси, поля,
кличуть барвами діброви.
Це усе моя земля: незрівнянна, барвінкова.
Щедрий край черешневих садів –
Це усе земля моїх батьків
ПРИСПІВ – 2р.
Хай мирне небо усміхається,
Промінчиками сонця грається,
Рясніє гронами калина –
Це рідна серцю Україна.
2.Тут щебечуть ластівки і сміються поруч діти.
Тут працюють залюбки, знають Божі заповіти.
Мальовничий край, де лине спів –
Це усе земля моїх батьків.
ПРИСПІВ – 2р.
3. Непростий у неї шлях,
моляться за мир краяни
І героям у серцях
стеляться вінки пошани.
Край великих доньок і синів
це усе земля моїх батьків.
ПРИСПІВ – 2р.
Діти на фоні музики (на вибір муз. керівника) промовляють:
- я – українка!
- Це моя рідна земля!
- хай небо буде завжди чисте!
- хай золотом колосяться наші поля!
- хай серця повняться добром!
- я безмежно люблю свою країну!
- тут мої любі мама й тато!
- тут я зростаю щасливим!
- нехай у кожної дитини буде любляча сім’я!
Разом: « Ми – твоє майбутнє, Україно!»
Діти виконують український танок під пісню С.Ротару «Одна калина за вікном»
Вихователь: ось і добігає до кінця наше свято, храни вас Боже, храни нас Боже і нашу рідну неньку-Україну. Нехай у всіх нас все буде добре та давайте завжди пам’ятати, що діти – це наш найдорожчий скарб, гордість і майбутнє нашої держави. Тож нехай кожне дитяче сердечко буде зігріте батьківським теплом і материнською любов’ю, а одним із головних обов’язків дорослих стане турбота про дітей та їх захист.
Соло дівчинки ( за вибором муз керівника) пісня «ДитинствО.Човгалюк
1. Пролітають роки птахом в синю далину
Не забуду я дитинства казку чарівну.
Як була іще малою
світ дитинства кольоровий
так манить мене.
Мамині щасливі очі й батькова рука.
По житті мене проводять у широкий шлях.
Їхня доброта і ласка
Лиш для мене творять казку і несуть любов.
ПРИСПІВ
Світ дитинства мрій –незабутні мрії,
Виростаючи здійсняєм батьківські надії.
Не забуду я першу колискову,
Батькову науку, мамине тепло.
2.Та стежина де гуляли з вами ми разом
І пісні, які співали на ніч перед сном.
Як навчали світ любити
у любові в правді жити вірити в мрії свої.
Пам’ятатиму я завжди ці безхмарні дні
Дарували щастя й радість ви одній мені.
Завжди вдячною я буду, і ніколи не забуду
Очі ваші щирі і ясні.
ПРИСПІВ
Використані джерела, література
1.https://vseosvita.ua/library/rol-muzicnogo-vihovanna-na-formuvanna-patriotizmu-doskilnika-78936.html
3.https://revolution.allbest.ru/pedagogics/00935583_0.html
4. https://ukrainianpeople.us/
5. «Закувала зозуленька». Антологія української народної творчості / К.: «Веселка». – 1989р.
6. Національна доктрина розвитку освіти у ХХІ столітті // Освіта України. 2001. №1. С.2225
7 Гавриш Н. Національнопатріотичне виховання у ситуації соціального неспокою: змінюємо підходи / Н.Гавриш, К.Крутій // Дошкільне виховання. 2015. №8. С.27
8. Українське народознавство дітям дошкільного віку: Метод. посібн. для дошкільн. закл. – Львів: Оріяна-Нова, 2008. – 2018с.
9. Вовк Т. Патріотичне виховання дошкільників на музичних заняттях / Т.Вовк // Музичний керівник. 2015. №3. С.47
ВИСНОВКИ:
В результаті проведеної роботи можна зробити висновок, що всі діти демонструють бажання, уміння приймати участь у святах, розвагах, фестивалях. Вихованці мають достатній рівень компетенцій в питаннях національної культури, історії рідного краю, демонструють почуття причетності до рідного дому, культурної спадщини своєї Батьківщини, виявляють уміння піклуватися про ближнього, надавати допомогу оточуючим , дошкільники відчувають потребу робити добрі справи і в повсякденному житті. Для дітей дошкільного віку найбільш природним є музично-естетичне навчання і виховання, побудоване на етнонаціональній основі. Традиційний дитячий фольклор становить невід’ємну частину практичної народної педагогіки. Перебуваючи у нерозривній органічній єдності з природою, побутом, працею людей, зрозумілі твори народної спадщини допомагають дітям з самого раннього дитинства активно пізнавати оточуючий світ і своє "Я" у ньому, спілкуватися, емоційно проявлятися, вивчати рідну мову, культуру та звичаї свого народу. Музичний фольклор, як першооснова музичної культури, є найкращим підґрунтям для музичного виховання дошкільників, формування у них музичних здібностей. Тому використання на святі засобів українського національного фольклору не тільки обумовлює успіхи дітей в музичній діяльності, а й впливає на підвищення їхнього інтелекту, сприяє розумовому й загальному розвитку особистості.
Я переконана, що духовність, національну свідомість, почуття людської гідності, вміння зберігати національні звичаї і традиції потрібно формувати з перших років життя разом з закладом і родиною. Щоб діти по-справжньому пізнали свій народ та інші народи, вони мають змалечку залучатися до участі в святах та розвагах з використанням українського дитячого музичного фольклору.
Новизна роботи полягає в органічному поєднанні народознавчого аспекту з сучасними технологіями та безпосередньому залученні до активної участі батьків. В самостійній діяльності діти співають, грають на народних музичних інструментах. Дошкільники, що мають музичні, акторські здібності, вдосконалюють свою майстерність, отримують досвід виступів перед великою аудиторією, демонструють свої патріотичні почуття під час виступів. Батьки виявляють активність, ініціативність у підготовці і проведення фестивалів, свят і розваг, яскраво показують свою позицію патріота, громадянина України.
Приносячи задоволення і радість, спираючись на емоційність, образність, музичність, дитячий музичний фольклор, як самобутнє культурне явище, і в сьогодення дає малюкам змогу розвивати "закладені самою природою" музичні задатки, розкривати творчий потенціал, спонукає дітей до творчих дій, активізує ініціативну та емоційну чуйність, розвиває музичні здібності в музично-ігровій діяльності.
Досвід може використовуватись в роботі музичних керівників та вихователів дошкільних закладів. Робота музичного керівника багатогранна. У процесі роботи з дітьми музичний керівник використовує різні форми, види, зміст роботи, але вся його діяльність в системі взаємодії профільних фахівців, як учасника освітнього процесу, спрямована на всебічний і гармонійний розвиток дітей.
1