НАВЧАННЯ ТЕХНІКИ МЕТАННЯ МАЛОГО МЯЧА Й ГРАНАТИ
Усі види метань підпорядковується законам механіки, результати в них залежать від початкової швидкості, кута вильоту й опору повітря. Малий м’яч і гранату необхідно випускати під кутом, ядро штовхати під кутом. Техніка метання гранати має багато спільних елементів із технікою метання малого м’яча (основні відмінності зумовлені, головним чином, лише різницею маси та форми снарядів). У техніці метань малого м’яча та гранати виділяють три фази:
Розбіг виконується звичайними біговими кроками, які змінюються лише в момент виведення снаряда для кидка. Правильне виконання останніх кроків дозволяє, не втрачаючи швидкості, зайняти вихідне положення для виконання метання. Обганяючи ногами й тазом плечі та руку зі снарядом, метальник підсилює потужність фінального ривка, збільшуючи шлях польоту снаряду. Різноманітні підстрибування зі снарядом на останніх кроках розбігу помітно погіршують можливий результат.
Довжину розбігу в метанні малого м’яча збільшують поступово, з підвищенням рівня оволодіння технікою цього виду. Не слід збільшувати розбіг для студентів, які не оволоділи технікою виконання останніх кроків.
Трапляються випадки, коли результати кидків із трьох кроків, а іноді й з місця, бувають кращими за результати кидків з розбігу. Мета розбігу – набути оптимальної швидкості вильоту снаряда, поліпшити виконання рухів у вихідному положенні для кидка.
За п’ять кроків до місця випуску снаряда проводиться контрольна лінія. Розбіг розпочинається пружними кроками, снаряд тримається в зігнутій руці до рівня плечей; кисть – на рівні голови. Стопа в розбігу ставиться з передньої частини. Поставивши на контрольну лінію ліву ногу, учень, прискорюючи крок, розпочинає виконання кокових кроків, відводячи снаряд назад. Досвід показує, що учні краще засвоюють рухи відведення снаряда по прямій лінії позаду від плеча з одночасним поворотом тулуба в напрямку метання. Можливий варіант, коли метальники застосовуються спосіб із рухом кисті зі снарядом від плеча вперед – униз – назад. Це дозволяє краще контролювати своєчасність рухів руки зі снарядом відносно тулуба, перший же спосіб – відведення від плеча назад – полегшує збереження загального прямолінійного напряму.
Останні п’ять кроків розбігу стандартні, виконуються вони однаково. Особлива увага наділяється передостанньому, «перехресному» кроку. Збільшивши швидкість його виконання, метальник створює умови для переходу без зупинки від розбігу до кидка. Важливим тут є швидке відштовхування лівою ногою. Цей рух допомагає прискорити винесення правої ноги, полегшує відхил тулуба вбік на початку розбігу. Чітке дотримання ритиму останніх трьох кроків дуже важливе для навчання школярів правильної техніки. Це створює умови для переходу від розбігу до фінального зусилля, в якому послідовно беруть участь м’язи ніг, тулуба й руки. Освоївши розбіг з п’яти кроків, можна збільшувати довжину розбігу. Кроки після контрольної лінії відрізняються як за формою, так і за змістом. У першому кроці ліва нога ставиться прямою в коліні, стопа ніби підкидає метальника від ґрунту. До моменту виконання другого кроку рука зі снарядом повністю випрямлена, плечі відведені в бік снаряда. Ступні ніг ставляться без розвороту, метальник рухається з виведеним уперед тазом.
При постановці ноги в передостанньому кроці важливо не розвертати надто сильно носок стопи назовні. Права нога виноситься вперед таким чином, щоб уперед спочатку виводилась стопа, нога при цьому залишається майже прямою, - це і є «перехресний» крок (рис.1). Слід намагатись ставити пряму ногу подалі вперед.
Рис.1
Виконуючи енергійний поштовх лівою, слід одночасно, без паузи, виносити й праву ногу. Положення ступні з невеликим поворотом назовні спричинить незначний поворот таза, але слід прагнути, щоб він був меншим.
У вихідному положенні для кидка учень стоїть на зігнутій правій нозі; таз виведений уперед; носок повернутий назовні, тулуб – боком, у напрямку метання, з відведеною назад прямою рукою зі снарядом: м’яч або граната відводиться з положення над плечем строго по прямій лінії назад з одночасним поворотом плечей. Ліву руку на початку розбігу тримати, як при звичайному бігу, а під час виконання «перехресного» кроку винести перед тулубом, вага тіла переноситься на праву ногу.
Кидок починається з випрямлення ноги й наступного повороту її п’ятку – використовується як «підкидна» катапульта. До постановки лівої ноги кисть правої руки повертають долонею вгору, викручуючи всю руку в плечовому суглобі. Права рука з цього положення рухається коло вуха, згинаючись ліктем уперед, а кисть зі снарядом за плечем, а не збоку від нього. Після завершення цих рухів метальник займає положення «натягнутого лука». Момент переходу на ліву ногу нетривала, він дозволяє зберегти швидкість, ліва нога ставить попереду, створюючи упор на п’ятку – використовується як «підкидна» катапульта.
До постановки лівої ноги кисть правої руки повертають долонею вгору, викручуючи всю руку в плечовому суглобі. Права рука з цього положення рухається коло вуха, згинаючись ліктем уперед, а кисть зі снарядом залишається позаду. З рухом правої руки ліва починає рух ліктем назовні. Повертаючись у напрямку метання грудьми вперед, метальник розташовує руку зі снарядом за плечем, а не збоку від нього. Після завершення цих рухів метальник займає положення «натягнутого лука», різким рухом готовий випустити снаряд. У момент наближення ліктя до голови плечі завершують поворот у напрямку метання й розпочинається різкій рух плечима вперед. Права рука, проходячи кистю над плечем, випрямляється в ліктьовому суглобі.
Спираючись п’яткою лівої ноги, метальник розпочинає різкий ривків рух тілом уперед – угору, рука зі снарядом розташована позаду, відстаючи у виконанні кидка. Потім рух руки зі снарядом прискорюється, лікоть проходить поряд із головою, рука поступово випрямляється (спочатку в ліктьовому суглобі, потім у кисті), завершує ж ривків рух виведення всього плечового пояса вперед. Метальник повертається правим боком у напрямку метання (рис.2).
Рис.2
Спільне та відмінне в техніці метання малого м’яча і гранати
Спільне |
Відмінне |
|
|
Виконуйте спеціальні вправи для метання гранати
1.Імітація рухів ногами у фінальному зусилля, тримаючи гранату над плечем. Цю ж вправу можна виконати на гімнастичній стінці (стояти до неї правим боком) – (рис.3)
2.Швидке випрямлення стегна із положення напівприсід на правій нозі (рис. 4)
3.Швидке випрямлення правої ноги з поворотом стегна з положення напівприсід на правій нозі (рис.5)
Рис. 3 Рис.4 Рис.5
4.Імітація виконання фінального зусилля за допомогою партнера. Правою рукою партнер тримає метальник за праве передпліччя, лівою підштовхує під нижній кут лопатки.
5.Імітація моменту натягання (положення «натягнутого лука») за допомогою партнера. Стоячи позаду, партнер правою рукою відтягує руки метальника назад, лівою просуває його вперед поштовхами під лопатку (рис. 6).
6. Удар рукою по підвішеному м’ячу, стоячи обличчям до нього на відстані 40 – 50 см. Відвести праву руку назад – угору й ударити розслабленою рукою по м’ячу, який висить вище голови. Слідкувати за просуванням стегна й грудей уперед у момент початку руху (рис. 7).
Рис. 6 Рис.7 Рис.8
7.Метання каміння, м’ячів з місця, стоячи обличчям у напрямку кидка (рис.8)
Рис.9 Рис.10
8.Аналогічна вправа, стоячи боком у напрямку кидка (рис. 9)
9.Імітація с хресного кроку ( рис.10).
10. Метання гранати з трьох кроків. Рука зі снарядом у положенні замаху, ліва нога попереду ( рис.11).
11. Імітація відведення руки з гранатою з місця (ліва нога на контрольній лінії), з кроку й з бігу (рис. 12).
Рис.11 Рис.12
12.Біг із гранатою над плечем (рис. 13).
13.Біг із відведенням руки з гранатою в положення замаху (рис. 14).
Рис.13 Рис.14
Методичні поради
1.Рухаючи метаючу руку повз голову , згинайте її вперед.
2. Слідкуйте, щоб перед кидком вага тіла знаходилась на зігнутій правій (лівій)нозі.
3.Виконуйте кидок всім тілом, при цьому не згинайтесь у попереку, старайтеся випрямлятися як тільки можливо.
4.Після кидка зробіть крок правою (лівою)ногою вперед завдяки цьому ти не впадеш.
Дайте відповідь
1.У техніці метань малого м’яча та гранати виділяють три фази, назвіть їх?
2.Назвіть головний елемент розбігу?
3.З чого починається кидок?
4. Яке положення повинен зайняти метальник , щоб бути готовим випустити снаряд?