Тема. Не з дієприкметниками
Мета. Поглибити знання школярів про способи творення дієприкметників, зокрема
про префіксальний спосіб; сприяти зміцненню навичок правопису
дієприкметників з часткою не разом і окремо та позначати відповідні
орфограми, з’ясовувати їх за допомогою орфографічних правил;
формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати дієприкметники
з вивченою орфограмою;
розвивати творчі вміння аналізувати, порівнювати, конструювати мовні
явища;
виховувати у школярів любов та повагу до рідного слова.
Обладнання: підручник (О. Заболотний, В. Заболотний) ,дидактичний матеріал,
презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Перебіг уроку
Емоційне налаштування.
творчого характеру.
Назвіть дієприкметники. Чи достатньо у вас знань, щоб пояснити правопис діє-
Прикметників у цьому реченні?
«Рідна мова- це не переданий у спадок скарб, а виплеканий у серці талант.»
Коло думок. Поясніть, чому в першому реченні не з наступним словом пишемо
разом, а в інших- окремо.
Складіть алгоритм дії під час роботи з опрацьованою орфограмою.
1 група працює з фразеологізмами. (картка). Пояснити значення фразеологізмів.
Із одним (на вибір) скласти декілька речень зв’язного тексту. Пояснити вивчену
орфограму.
Ділити шкуру невбитого ведмедя, нечувана річ , не ликом шитий, незагоєна
рана.
2 група працює з прислів’ями. (картка). Зібрати «розсипані» прислів’я. Пояснити
Їх значення та вивчену орфограму. Знайти та виправити помилки.
Ліжко, а , приклеєне, у лінивого, до спини, не прив’язане.
Не сказане, не буває, за , соромно, слово.
Хата, там, неплетена, дівка, де не метена.
«Мікрофон»
-За яких умов не з дієприкметниками пишемо окремо?
- Коли не з дієприкметниками пишемо разом?
Ситуативна вправа.
Уявіть, що до вас підійшли іноземні студенти і просять назвати найкрасивіше
місце вашого міста. Використовуючи вивчену орфограму,скажіть, що б ви порадили
їм відвідати і чому.
V. Оцінювання. Самооцінювання. (картки)
VI. Домашнє завдання.
Вивчити правила.
Скласти твір-опис парку «Софіївка», використовуючи дієприкметники з не.
VII. Рефлексія. Вправа «Незакінчене речення».