Нестандартні методи та форми роботи за романом В.Рутківського «Джури козака Швайки»
Мета: за допомогою запропонованих завдань виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок із вивченої теми, закріпити їх; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, творчі здібності, уміння акумулювати отримані знання і застосовувати їх під час виконання завдань; виховувати самостійність, наполегливість, старанність, силу волі, інтереси до наслідків власної праці.
Хід уроку
(Відповідь: 1. Санько, 2. Вирвизуб, 3. Рашит, 4. Дід Кібчик, 5. Грицик, 6. Рудий Мацик, 7. Пан Кобильський, 8. Тишкевич, 9. Пилип Швайка, 10.Дід Кудьма, 11.Демко Дурна Сила, 12.Саїд – мурза)
щий |
кра |
рінь |
ку |
від |
по |
Га |
рий |
ної |
ха |
ти |
доб |
а)1487 р. б) 1587р. в)1687р. г)1787р.
2. Яке це століття?
а)ХVст. б)ХVI ст. В)XVII ст. г)XVIII ст.
3.Як називається село, де відбувалися події?
а) Воронеж б) Ворскла в) Воронівка г) водойма
4.Острів називався
а) глиняний б) кам'яний в) скарбів г) береговий
5. Вітрик – це
а) вовк б) бик в) дика кішка г) кінь
6. Що мати загадала Санькові?
а) стерегти курчат б) пасти корову в) поливати квіти г) стерегти будинок
7. Чим займався Грицик?
а)допомагав людям по господарству б) пас панську худобу в) козакував г) був козачком у пана
8. Барвінок – це
а) кінь б) бик в)вовк г) дика кішка
9. Сховатися від переслідувань татар можна у
а) річці б) на дереві в) на горі г) у плавнях
10. Коли хлопці із села зібралися козакувати, дід Кібчик наказав, щоб знайшли:
а) Швайку б) Барвінка в) Вітрика г) Василя Байлемового
11. Дурною силою називали
а) Швайку б) Перика в) Демка г) Тишкевича
12. Художній засіб «місяць ще тільки збирався сходити на небо» – це
а) епітет б) метафора в) анафора г) рефрен
1.Джура – (зброєносець, помічник у козацької старшини)
2. Плавні – (заболочені, порослі вологолюбною рослинністю низькі береги річок, що затоплюються під час повені).
3. Швайка – (шило у вигляді товстої (переважно зігнутої) металевої голки для проколювання отворів).
4. Аркан – (мотузка).
5. Баюга – (розмокла яма).
6. Кафа – (серце непереможного Криму).
1. Левко Заярний а) волосся торчить, як одудів гребінь
2. Лесь Одуд б) мати випікає найсмачніші коржі
3. Володька Кривопичко в) колишній пастух
4. Тиміш Перепічка г) кінь звернув щелепу
5. Демко д) сильний фізично та не надто метикуватий
(Відповідь 1)в, 2)а, 3)г, 4)б, 5)д.)
а) нема мені більше чого там (у Воронівці) робити. І не навчений я у Сірка очі позичати.
б)Таємний вихователь вовків, наділений Божим даром, книжник і цілитель.
в)людина-легенда, вовкулака – перевертень, боєць, шпигун і водночас щира, відкрита та добра душа.
г)хитрий, а не мудрий, підступний, а не звитяжний, скупий, а не завбачливий.
д)має зіркі очі; жвавий, непосидючий, рішучий.
е)має рідкісний дар: уміє подумки віддавати накази й навіювати.
(Відповіді 1)в, 2) г, 3) е, 4) д, 5) б, 6) а.)
1. Демко а)Вітрик
2. Санько б)Заремба
3. Кобилянський в) Мокрина
4. Гафур-ага г) дід Кібчик
5. Грицик д) Саїд-мурза
6. Швайка е) Петрик
(Відповідь: 1)г, 2) в,3)б, 4) д, 5) е,6) а)
1.Бере обманом, а не хоробрістю. (Тишкевич)
2. Кличка вовка. ( Барвінок)
3. Друг Грицика. (Санько)
4. Як ще називали татар? (ногайці)
5. Сирота, пастушок. (Грицик)
6. Ім'я матері Санька. (Мокрина)
1 |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
3 |
|
|
|
|
|
|||||
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
||||