Віршований урок – казка. Українська мова. Начання грамоти. 1-й клас
Тема. Закріплення звукового значення букви «ха». Опрацювання тексту
«Похвала».
Мета. Навчальна: закріпити вивчене про звук [х], букву «ха»; формувати
в учнів уміння читати, розмовляти відповідно до норм літературної
вимови. Розвивальна: розвивати мислення, зв’язне мовлення, пам’ять.
Виховна: виховувати любов до праці.
Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.
Форма проведення уроку: урок — казка.
Інтеграція. Соціальна галузь.
Обладнання: малюнки казкових героїв, картки зі словами, індивідуальні
картки з прислів’ями, картки - блискітки з завданнями, конструктор
LEGO, яблунька з яблучками на рефлексійну вправу.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо
Вправа «Хвилинка фантазії». — Діти, заплющте очі й на хвилинку уявіть, що ви — квітка-семицвітка. Яке бажання ви загадали б?
ІІ. Підготовчий етап. Інтерактивна технологія «Побудова
асоціативного куща»
- А урок наш сьогодні не простий,
Він цікавий та чарівний.
А який? Відгадайте, будь ласка,
Складіть із розсипаних літер слово
І прочитайте дружно:
Сьогодні у нас урок- а, а, з, к, к !(Казка)
- Давайте сплетемо павутинку зі слів до слова казка.
Які слова ви поставите поряд з цим словом?
Діти, говоріть,будь ласка!
III. Мовна розминка
- Казки світ такий цікавий
І барвистий, і яскравий.
Кожна казка натяк має,
Діточок розуму навчає.
Казку хочете нову?
Тож слухайте , її вам розкажу:
«Жив - був у Сонечка - мами Сонцезайчик з вухами – промінцями.
Любив він по луках стрибати і блискітки в очі пускати.
А блискітки не прості - на них завдання чарівні».
1 .Чистомовка
- Перша блискітка - завдання: чистомовку дружно всі читаймо!
Ли - ли - ли - урок почали.
Ри - ри - ри - чітко говори.
Си - си - си - букви в слово запроси.
Ди - ди - ди - речення склади.
Жи - жи - жи - свою думку скажи
2. Гра «Знайди пеньок»
- Друга блискітка - це гра:
Потрібно знайти «пеньок» вам, дітвора,
Для цього швидко колонку слів прочитайте
І пеньок серед них відшукайте.
Котик Білка Парта
котик гілка паста
кошик білка парта
котик білка парта
3. Гра «Утвори нове слово»
- Третя блискітка - чарівна,
В ній необхідно утворити нові слова.
Тож, до даного складу свої склади додавайте
І «ланцюжком» нові слова вимовляйте.
Мі -...( сяць ) Го - ...( лос )
мі -...( кроб ) го -... (лка)
мі - ... ( ністр ) го -...(луб )
мі - ... (раж) го-...( мін )
мі -...(нус ) го -...( нчар )
мі -...(ра ) го -...( пак )
мі -...( сто ) го -...(ра)
IV. Повторення вивченого .
1. Робота над загадкою.
- Завдання блискітки ми виконали вміло,
Тож далі в казку поспішімо:
«А поруч у мами Хмаринки
Жила собі доня - Краплинка.
І дуже хотілось малій
Хоч раз побувать на землі,
Щоб читати навчитись самій.» Але сумує наша Хмаринка,
Бо сталася в неї заминка:
Загадку не може розгадати,
Щоб звуко-буквений аналіз відгадки подати. - Любі діти, поспішіть і Хмаринці допоможіть.
(Діти відгадують загадку і викладають з цеглинок LEGO звукову модель слова «горох»). Розкололася хатинка І посипались у жменю На дві половинки Зелені дробинки. (Горох) Добір учнями слів з виучуваним звуком.
- Молодці, діти, Краплинка дуже рада,
А наша казка веде нас далі :
« Якось у лагідну днину
Взяла мама – Хмарка Краплину
Та й вийшла у небо гуляти,
Аби доні світ показати.
І стріла там Сонечко - маму
Із Сонцезайчиком славним.
Та й стали мами розмовляти,
А дітям набридло їх чекати.
І ці веселі малята
Почали на землю спускатись.
А там, по веселій стежинці,
Помандрували світом
Сонцезайчик і Краплинка.
Жуківську школу вподобали
І до нашого класу завітали.
VI. Повідомлення теми й мети уроку
-Тож розважимо наших чарівних гостей і прочитаємо їм дуже цікаве
оповідання, що має назву «Похвала».
V. Робота над оповіданням
1. Первинне сприймання тексту. Читання учителем
-Діти, сідаємо всі гарно і слухаємо оповідання уважно.
- Чи сподобалось вам оповідання?
2. Робота за малюнком. Прийом «Вхід у малюнок».
- Уявіть себе в малюнку поруч з дітьми. Яку роботи ви виконали б?
- Чи відповідає малюнок змістові тексту? Чому ви так вважаєте?
3. Читання оповідання учнями «ланцюжком»
- Сонцезайчик і Хмаринка люблять слухати,
Як читає кожна дитинка.
Тож всі гарно сідаємо
І оповідання « ланцюжком»
По одному реченні виразно й правильно читаємо.
4. Відтворення змісту тексту за запитаннями з елементами вибіркового читання.
- Сонцезайчик і Краплинка придумали для вас гру з хитринкою:
Відповідь на запитання Хмаринки потрібно швидко відшукати
І правильно та виразно її для всіх нас прочитати.
— Чим хвалилася Христинка? Прочитайте слова Христинки. З якою інтонацією треба прочитати це речення? — А чим хвалився Харитон? Прочитайте слова Антона. — Чому Михайлик нічим не хвалився? Прочитайте, що робив Михайлик. — Чому, на вашу думку, батьки похвалили тільки Михайлика?
VI. Фізкультхвилинка
- Сонцезайчик з Краплинкою втомились
Та на фізкультхвилинку попросились.
Ми втомилися читати, ( Оплески )
Будемо відпочивати. ( Потягуються )
Зараз дружно всі встаєм - ( Усі встають )
Й фізкультпаузу почнем. ( Оплески)
Руки вгору, руки в боки - (Далі за текстом )
І зроби чотири кроки,
Руки вгору, руки вниз -
І сусіду посміхнись,
А тепер тихо сідай
Й працювати починай!
VІІ. Продовження роботи над текстом
1. Гра « Блискітка »
- Сонцезайчик з Краплинкою сили відновили
Й до цікавої гри вас всих запросили.
Сонцезайчик по партах буде весело стрибати
Та свої яскраві блискітки на дітей пускати.
І на чию парту блискітка впаде,
Той учень оповідання читати почне.
2. Гра « Хто продовжить речення? »
- А у Краплинки інша гра,
Яка має назву «Хто продовжить речення?».
Я буду вам висловлювання із тексту читати,
А ви спробуйте в них правильні слова додавати.
o Хвалилася Христинка червоною ... (хустинкою).
o Хвалився Харитон, що в нього кольоровий ... (картон).
o Михайлик замів підлогу на ... (кухні).
o Хлопчик полив ... (хризантему)
o Тато з мамою похвалили ... (Михайлика).
3. Обговорення змісту почутого. Вправа «Крісло автора». Одна дитина (за бажанням) сідає в «крісло автора» і виступає в ролі автора твору (оповідача, Христинки, Харитона, Михайлика, тата, мами). Інші діти формулюють запитання за змістом тексту, а «автор» повинен відповісти словами, максимально наближеними до тексту.
- А зараз будемо за змістом оповідання питання автору задавати
І наших казкових гостей розважати.
4. Завдання « Склади прислів’я ». Робота в парі.
- Краплинка дуже засмучена, вона не може прочитати слова у вказаному порядку і скласти прислів’я. Давайте їй допоможемо. Швиденько картку вибирайте та роботу в парі починайте.
1 ПОХВАЛЯТЬ |
2 ТЕБЕ |
3 ЛЮДИ |
4 НЕХАЙ |
|
|
5 СЕБЕ |
6 ХВАЛИ |
7 САМ |
8 НЕ |
|
8; 6; 7; 5; 4; 2; 3; 1.
- Хто вже може прислів’я прочитати та як його зрозуміли розказати? 5. Вправа «Утвори словосполучення».
- В той час, доки ми з вами грали й читали,
Наших Сонцезайчика й Краплинки мами
З яскравою веселкою в небі зустрілись
Та й на неї загляділись.
Хотіли до райдуги підвести дітей,
Аж їх, неслухнянців, немає ніде.
Стривожились мами: « - Немає ніде ?!
Хто ж діток малесеньких наших знайде ?
Пошлімо на пошуки вітер легкий,
Хай знайде він цих неслухняних малюків.»
Вітерець же уважно всю Землю обшукав,
Доки на слід Сонцезайчика й Краплинки попав
І в нашій школі, нарешті, малих відшукав.
Але не втримався й сам та й попустував:
Слова в словосполученнях пороздимав.
Потрібна, діти, тепер ваша допомога.
Відновити словосполучення,
Хто із вас швиденько зможе?
Хамелеон усміхнений Хризантема морська Хлопчик смачний Хустина пахуча Хліб зелений Хвиля червона |
VІІІ. Заключна частина.
-Сонцезайчик і Краплинка хочуть попрацювати з нашими цеглинками.
Пропоную з ними в цікаву гру пограти
Та відповіді на запитання цеглинками показати.
1. Гра «Так — ні».
Учні сигналізують червоними і зеленими цеглинками LEGO . o У слові Михайлик літера й позначає м’який приголосний звук. o Хамелеон, якщо когось боїться, з будь-яким предметом може злитися. o Речення Христина милувалася хмарами складається з 4-х слів. o Ховрах любить їсти комарів. o Слово Харитон пишеться з великої літери.
2. Рефлексійна вправа «Яблунька».
- Доки кожен з вас старанно працював,
Сонцезайчику та Краплинці
Повертатися додому час настав.
І вітерець їх на небо з собою забрав.
Неслухнянці до мам повернулись,
Винувато їм посміхнулись.
Подумали й разом сказали:
« - Пробачте, що дозволу не запитали! »
А вам, діти, вони просили передати,
Що на уроці у вас їм було дуже цікаво побувати.
І, що світ цей загадковий вони хочуть ще краще пізнати.
А тому, приходитимуть до вас у клас іще не раз ці малята,
Щоб разом із вами Країною Знань мандрувати.
- А я в свою чергу хотіла вас, діти, попросити
Наш урок оцінити.
До яблуньки, будь ласка, підійдіть
І яблучко для себе підберіть.
Перше яблучко — все вдалося. Друге яблучко — було важко. Третє яблучко — нічого не зрозумів. |
- Спасибі, любі хлопчики й дівчатка,
Дуже приємно було з вами працювати.
Виконували завдання на уроці старанно ви усі,
Тож скажу вам милі, діти,
Що у нашім 1 класі
Всі ви просто молодці!