Нетрадиційний урок музики в 5 класі - віртуальна подорож
Тема: Литература в музиці без слів
Мета : На прикладі балету С. Прокоф'єва «Попелюшка» розширити знання учнів про роль лібрето в музичному мистецтві. Познайомити учнів з життям та творчістю Сергія Прокоф'єва. Формувати вміння слухати, чути та бачити в музиці слова, події та життя. Розвивати вокально-хорові навички, чуття ритму. Виховувати почуття до прекрасного та добра через музику.
Нетрадиційний урок
музики в 5 класі -
віртуальна подорож
Тема: Литература в музиці без слів
Мета : На прикладі балету С. Прокоф’єва «Попелюшка» розширити знання учнів про роль лібрето в музичному мистецтві. Познайомити учнів з життям та творчістю Сергія Прокоф’єва. Формувати вміння слухати, чути та бачити в музиці слова, події та життя. Розвивати вокально-хорові навички, чуття ритму. Виховувати почуття до прекрасного та добра через музику.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: DVD- плеєр, DVD- диски із записом для слухання або комп’ютер та мультимедійна дошка.
Хід заняття
Вступ
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні нас очікує незвичайна вистава. Є у неї і лібрето, і музика, і оркестр, виконавці, декорації та костюми. Але незвичайність її в тому , що дійові особи не співають, а лише танцюють! Я сьогодні розповім про балет. Це ще один вид театрального мистецтва, в якому література и музика тісно пов’язані. Крім літератури і музики в балеті велику роль відіграє хореографія.
Основна частина
Балет – це вид музично-сценічного мистецтва, який складається з
музики, хореографії, пантоміми, сценарію (лібрето) і художнього оформлення. В балеті думки, почуття та образи дійових осіб розкриваються за допомогою музики і танців. Літературна основа для балету, так само як і для опери є лібрето. Для цього використовують казковий сюжет.
Велику роль в балеті грає пантоміма, тобто нема акторська гра, що складається з виразних жестів та міміки (рухи обличчя).
- Сьогодні я хочу прочитати вам казку, а ви вгадайте, що це за казка. Звучить фрагмент казки «Попелюшка» з балету С. Прокоф’єва
Ілюстрація на мультимедійній дошці
3. Ознайомлення з творчістю С. Прокоф’єва – віртуальна подорож.
- Правильно, ви одразу здогадалися яка назва цієї казки, тому що ми вже в минулому році знайомилися з казками С. Прокоф’єва. Сьогодні ми з вами відправимось у подорож. Але наша мандрівка буде незвичайна, а віртуальна.
Видатний композитор, піаніст і диригент С.С. Прокоф’єв народився 23 квітня 1891 року у мальовничому селі Соцновка (нині село Красне) Красноармійського району Донецької області.
Слайд №1
Майбутній композитор був допитливим і працьовитим, ще у 5 річному віці Сергій почав писати музику. Мама, Марія Григорівна, записувала складені сином п'єси. А коли Сергію виповнилось 9 років, він написав дві опери «Велетень» та «На пустельних островах». Після смерті батька, Сергія Олександровича, у 1910р. Прокоф’єви залишили Сонцовку, але роки, проведені в ній, назавжди залишилися у пам’яті Сергія Сергійовича.
У серпні 1904 р. тринадцятирічний Сергій поїхав на навчання до
Петербурзької консерваторії .А в 1914 році, як найкращій випускник, отримав нагороду – Рояль «Шредер».
Слайд № 2
Більше десяти років Прокоф’єв живе за кордоном. З успіхом гастролює у Франції, Германії, Англії, Італії, Іспанії. Також його концерти проходять у Москві, Харкові, Києві.
У середині 30-х років Прокоф’єв вже на вершині слави. Він пиши один за одним свої музичні шедеври до творів світової класичної літератури: балети «Ромео та Джульєтта», «Попелюшка», грандіозну героїко-патріотичну оперу за романом Л.Толстого «Війна і мир», музику до кінофільмів «Іван Грозний», «Пікова Дама», «Олександр Невський» та ряд інших творів.
Слайди № 3 – 4
Слайди № 5-6
Діяльність молодого композитора тривала майже 50 років і збагатила всі сфери і жанри світового музичного мистецтва. Ним було створено більше тридцяти музичних творів: сім балетів, дев’ять опер та сім симфоній.
Слайди № 7 - 9
Творчість Сергія Прокоф’єва відзначена багатьма нагородами. Сім разів
він отримував державну премію СРСР, носив звання «Народний артист». А у 2003 році було оголошено ЮНЕСКО Роком Прокоф’єва .
У1991році з нагоди сторічного ювілею від дня народження Прокоф’єва на його батьківщині відкрито музей та меморіальну зону. Меморіальна зона села Красне включає: Свято-Петропалівську церкву, у якій було охрещено Сергія Прокоф’єва; пам'ятник композитору та пам'ятний знак на місці будинку-садиби Прокоф’єва.
Творчість Сергія Сергійовича Прокоф’єва отримала визнання не тільки на батьківщині, але й далеко за її межами. Багато творів Великого Майстра увійшло до великого Золотого фонду світової музичної культури.
Слайд №10
Увічненням пам’яті композитора є щорічний Міжнародний конкурс Юних музикантів імені Сергія Прокоф’єва у Санки-Петербурзі (Росія). Його ім’ям названа Донецька державна музична академія та концертний зал Донецької обласної філармонії.
Слухання балет С. Прокоф’єва «Попелюшка»
фрагмент називається «Па-де-шаль», тобто танок з шалю. Дія відбувається в домі батька Попелюшки. Сестри вишивають шаль, а Попелюшка порається біля печі. Мачуха спостерігає за ними, але сестри починають сваритися, потім б’ються і падають. Мати ріже шаль навпіл та сестри танцюють кожна зі своєю половинкою шалі. Музика передає і сварку сестер, малює їх бійку комічний танок.
Зовсім інший світ – музика закоханих Попелюшки та Принца. Вона
романтична, світла, схвильована, передає закоханість. Це фрагмент так і називається «Аморозо» або «Закоханні». Вся музика балету «Попелюшка» світла і духовна, стверджує добро, людське відношення до життя, в протилежність егоїзму.
Виконання пісні «Веселкова пісня» О. Янушевич, М. Ясаковая.
1. Виконання пісні вчителем
2. Повісити плакат зі словами пісні.
- Прочитайте слова та подумайте, чому пісня називається веселковою?
- На яких семи нотах грає веселка? Назвіть їх та заспівайте.
3. Робота з текстом пісні
- А тепер спробуємо заспівати перший куплет.
4. Повісити плакат з поняттям «затакт»
Затакт – це неповний такт, з якого починається музичний твір.
5. Проплескати ритмічний малюнок заспіву.
6. Провести роботу над фразеровкою, диханням, дикцією першого куплета.
Підсумок
- Що таке балет?
- С.С. Прокоф’єв - видатний композитор, піаніст і диригент.
- Які його твори написані на казкові сюжети?
- Хто головні діючі особи балету «Попелюшка»?
Домашнє завдання (малюнок персонажа казки)
Оцінювання