Тема: незмінні й змінні слова (повторення і поглиблення).
Мета: активізувати знання учнів про будову слова; показати відмінність між змінними й незмінними словами; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу про змінні і незмінні слова; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, увагу, спостережливість, пам’ять, підвищувати культуру мовлення; виховувати бережне ставлення до тварин.
Тип уроку: комбінований (повторення + вивчення нового матеріалу).
Обладнання: навчальні завдання, дидактичний матеріал, електронна дошка.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Мовне дослідження
Я милувалася (чим?) квітка.
Друг подарував мені квітка.
Чи змінилося у цих двох слова лексичне значення? А що змінилося?
2.Слово вчителя
Коли ми змінюємо слово, ми змінюємо його форму, а не лексичне значення.
Змініть форму слова за допомогою закінчень.
![]()
![]()
![]()
ДЕРЕВО
Продовжіть речення: немає двох ……… Визначте закінчення у слові.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1.Робота з таблицею
2. Вправа «Знайди закінчення»
У поданих словах знайди й підкресли закінчення.
Дівчинка, сонце, таксі, синій, іду, писав, у школі, гарний, прекрасно.
Яке граматичне значення має закінчення?
У яких словах закінчення немає?
3. Вправа «Змінні чи незмінні?»
Поділи слова на дві групи: змінні та незмінні.
Щасливо, їсти, мама, співати, метро, багато, від, зелений, прийшовши, вовк.
4. Вправа «Добери пару»
Добери до кожного незмінного слова приклад змінного.
Незмінне слово Змінне слово
швидко ___________
їсти ___________
ООН _________
співати ___________
мало ___________
5. Вправа «Провідміняй прізвище»
Коханко Макао, Демиденко Анастасія
6. Вправа «Хто ти — прикметник чи прислівник?»
Визнач, у яких реченнях виділене слово змінюється, а в яких — ні.
Хлопець швидкий.
Хлопець бігає швидко.
Вона говорить по-українськи.
Це українська мова.
Поясни, у якому випадку слово змінюється.
7. Вправа «Знайди дієприслівник»
Знайди у тексті дієприслівники (форми на -ючи, -вши, -ши).
Ідучи до школи, Марко слухав музику. Побачивши однокласників, він весело привітався.
Чи змінюються ці слова?
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ
Міні-інтерв’ю «Закінчи речення»
Змінні слова – це …
Незмінні слова – це …
Сьогодні я навчився (навчилася) …
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити правила. Виконати вправу 3 на сторінці 59 (підручник О. Авраменка).