Тема: Незмінювані іменники. Рід незмінюваних іменників
Мета: удосконалювати навички учнів визначати рід незмінюваних іменників та правильно використовувати їх у мовленні; розвивати мислення, пам’ять, уяву, зв’язне мовлення; пробуджувати пізнавальну активність учнів та бажання підвищувати свою мовну грамотність.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручник з української мови для 6 класу, презентація
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
– Яка частина мови називається іменником?
– За чим змінюється іменник?
– Як визначити рід іменника?
– Які іменники належать до власних назв?
– Як пишуться власні назви?
– Які іменники належать до спільного роду?
З поданих сполучень випишіть ті, що беруться в лапки
(г)олосіївський парк імені М. Рильського, казка (я)щірка і крокодил, медаль за відвагу, озеро (с)иневир, видавництво (о)снова, гора (г)оверла, гори (к)арпати, автомобіль (с)лавута, магазин (в)ироби з дерева, фірма (с)вітанок, вулиця (в)ишнева, (з)олоті ворота, картина (п)еред грозою, цукерки (о)жина, голова (р)ади ветеранів, корова (с)трілка, комбайн (н)ива, спортклуб (а)тлант, журнал (с)тудент, князь (я)рослав (м)удрий, драма (л)яльковий дім.
Ключ. Із других букв слів у лапках прочитаєте закінчення афоризму Г.Сковороди «Щасливий, хто мав змогу знайти…»
Матеріал для вчителя
Казка «Ящірка і крокодил», медаль «За відвагу», видавництво «Основа», автомобіль «Славута», магазин «Вироби з дерева», фірма «Світанок», картина «Перед грозою», цукерки «Ожина», комбайн «Нива», спортклуб «Атлант», журнал «Студент», драма «Ляльковий дім».
Афоризм Г.Сковороди «Щасливий, хто мав змогу знайти щасливе життя»
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
2.Робота з підручником с. 86 ( О. Авраменко)
3.Евристична бесіда
- Які ж іменники належать до незмінюваних?
- До якого роду належать незмінювані іменники назви неістот?
- Назви людей?
- Назви тварин і птахів?
Додатковий коментар вчителя (за потребою)
4.Виконання вправи 2 .
Запишіть іншомовні слова у дві колонки: 1) змінювані іменники;
2) незмінювані іменники.
Аптека, відео, менеджер, авто, рандеву, сертифікат, шасі, табель, егоїст,
авокадо, рапіра, дамба, візаві, алегорія, магія, авеню.
З перших букв виписаних слів складіть назви столиць європейських
країн.
V. Закріплення нового матеріалу
1. Розподільний диктант з коментарем:
ч.р. ж.р. с.р.
аташе леді таксі
поні фрау резюме
конферансьє салямі (ковбаса) бюро
маестро Перу (країна) суфле
Капрі (острів) Міссісіпі (річка) Тбілісі (місто)
Кракатау (вулкан) Кіліманджаро (гора) Онтаріо (озеро)
ВНЗ (заклад) ЧАЕС (станція) РЕУ (управління)
(Виправити помилки у словосполученнях)
Балакуче какаду, смачний капучино, спортивний кімоно, красиве поні, багатолюдний Токіо (місто), новий СТО.
3.Вправа з ключем «Змінні та незмінювані слова»
Запишіть послідовно слова у дві колонки: 1) змінні; 2) незмінювані.
Держава, енергійна, корисно, ряжанка, обережно, радіо, економлять, вітер, івасі, ніколи, однокласники, бурий, напам’ять, електрик, золоті, яскраво.
Ключ. Підкресліть у словах перші букви. Якщо ви правильно виконали завдання, то з перших букв прочитаєте продовження прислів’я «Людина без друзів, що …». Запишіть його.
Відповідь: Людина без друзів, що дерево без коріння.
*Поясніть,як розумієте записане прислів’я. Наведіть ще приклади влучних висловів цієї тематики.
4.Запам’ятайте правильний варіант слововживання.
Неправильно Правильно
у любому випадку
на протязі години
поважати друг друга
у будь-якому разі
протягом (упродовж) години
поважати одне одного
VI. Підсумок уроку
Яке зернятко мудрості ви покладете у свій рюкзачок?
VII. Домашнє завдання Опрацювати § 44, виконати вправу 7 , * завдання https://learningapps.org/2043718