"Об’єкт проєктної діяльності писанка"

Про матеріал
Писанка – одна зі стародавніх форм українського народного розпису, у якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Об’єкт проєктної діяльності «Писанка» Вчитель: Колпакова О. П.Іванопільський ліцей Костянтинівської міської ради

Номер слайду 2

Писанка – одна зі стародавніх форм українського народного розпису, у якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру. Писанка – це символ весни, сонця, повернення природи до життя. Багато народів світу шанували яйце і мали власну атрибутику його возвеличення у багатьох стародавніх народів збереглися перекази, в яких яйце виступає джерелом життя, світла, тепла, навіть зародком усього всесвіту. В Україні писанки виконують обрядову, ігрову, декоративну та інші функції. Обрядова функція писанки пов’язана зі святкуванням перших днів Пасхи. Зі свячених писанок починався великодній обід, їх дарували на знак поваги, любові, з побажанням добра. Писанки були своєрідним оберегом у хаті, тому їх намагалися зберегти до наступної весни.

Номер слайду 3

У 80-х роках ХХ ст. до писанкарства звертаються професійні художники, народні майстри старшого покоління. У містах виникають музеї писанок (м. Коломия). Великі експозиції писанок має Львівський музей, етнографії та художніх промислів України – понад 11000 штук з 20 областей України. Українські писанки можна побачити за межами України: в Лондонському королівському музеї, в музеях Праги, Кракова.

Номер слайду 4

Існує п’ять основних видів: крапанки, дряпанки, крашанки, мальованки та писанки. Кожен вид має свої особливості та правила виготовлення. Також існують багато різновидів декоративних видів:бісерна писанка, дерев’яна писанка, зернівка та інкрустація соломкою

Номер слайду 5

Писанка – це яйце розписане писачком по чистій чи вже пофарбованій шкарлупці. Крашанка – це яйця фарбовані в один колір. Раніше для їх приготування господині збирали лушпиння від цибулі та варили в ньому яйця

Номер слайду 6

Крапанки. На яйце наносять писачком воскові краплі та занурюють у світлу фарбу, потім знов ставлять цятки і занурюють в фарбу темнішого кольору. Коли на крапанці вже будуть цятки всіх бажаних кольорів, загальне тло вкривають темною фарбою (найчастіше темно-вишневою, темно-зеленою або чорною). Після цього віск розтоплюють над свічкою та обережно обтирають яйце від залишків воску м’якою тканиною. Дряпанка – це крашанка, на якій орнамент видряпано голкою або металевим стержнем.

Номер слайду 7

Мальованка – це яйце, розписане фарбами за допомогою пензля. Бісерна писанка - це цікавий орнаментальний декор, сміливі поєднання кольорів чистих, соковитих, життєдайних. На неї впливає символіка традиційної писанки, але узори складаються за власними законами. Зернівка – на підготовлену основу за допомогою збитого яєчного білка ( клею ПВА) з різних круп викладається орнамент

Номер слайду 8

інкрустація соломкою - на підготовлену основу – пофарбовану, наноситься малюнок з соломки. Готова поверхня лакується. Дерев’яна писанка – на дерев’яну основу наносять орнамент і фарбують. Трапляються дерев’яні писанки, коли орнамент не малюють, а вирізьблюють спеціальними різцями ( різьблення по дереву).

Номер слайду 9

У писанкарстві найчастіше використовували 7 основних кольорів (червоний, жовтий, помаранчевий, зелений, вишневий, коричневий, чорний), але можливій інші кольори (залежно від регіону кольорова гама писанок розширювалась). Червоний. Символізує добро, радість життя, для молоді – щасливий шлюб. За церковною традицією яйце червоного кольору є символом Воскресіння, жертовності, небесного вогню. Зелений. Колір весни, воскресіння природи, надії та життя. Символізував пробудження природи від довгого зимового сну.

Номер слайду 10

Жовтий. Символ небесного світила (сонця), тепла та врожаю (колір стиглого зерна). Яйця цього кольору оберігали від злих сил та лихого. Також жовтий бувкольором багатства. Бурий, коричневий. Символізує землю та її приховану життєдайну силу. Чорний. Колір ночі, всього невідомого та таємного. Зазвичай використовується як тло, підкреслює силу інших кольорів. Він символізує нескінченність життя людини, буття після смерті. Білий. Колір чистоти, символ вирію (раю). Білі символи на писанцісимволізували безгрішне життя. Блакитний. Уособлював небо, повітря, воду, чистоту та здоров’я. Написанках він символізував насичення та небесну божественність.

Номер слайду 11

Знаки та орнаменти на писанках. Хрест - давній символ сонця, вогню, душі. Вважається «божим знаком». Хрест – це перетин двох ліній: вічності (вертикальна) та часу (горизонтальна). Є символом буття та небуття, початку та кінця. Зоря, Ружа- цей символ зображували у вигляді п’яти- шести- семи-, восьмираменна зірки. Шестикутна – знак шести сторін горизонту співвіднесених з небом, а також знак року: дві половинки по шість місяців. Восьмикутна зірка містить в собі косий хрест, прямий хрест, а також лівосторонню іправосторонню свасті. Вона вважається символом кохання.

Номер слайду 12

Квіти. В українській традиції цей символ пов’язаний з дітьми. Тому жінкам, які довго не могли завагітніти,радили писати писанки з квітами та дарувати їх дітям. Гілка-сосонка - зелені дерева, гілки і листя – символ життя, весняного оновлення після зимового сну, вічної молодості, здоров’я та росту. Завиток, Змій, Спіраль. Це символи життєвої сили та зародження життя. Писанки з цими орнаментами дарували на здоров’я.

Номер слайду 13

Дерево життя. Символізує Всесвіт, у якому для кожної істоти єсвоє місце, де кожне явище підпорядкованеправилам. У цьому образі поєднуються уявленняпро час, простір, життя та смерть. Грабельки, Гребінці, Трикутнички з гребінцями. Також є символами води, уособлюють хмари тадощ. Писанки із грабельками писали в посуху, щобвикликати такі бажанні дощі, які мали принестигарний врожай. Сварга. Символізує сонце. Є два різновиди орнаменту:правостороння – символізує схід сонця, добро,пробудження природи навесні. Виноградна лоза. За християнською традицією – символ духовноговідродження та давній символ роду.

Номер слайду 14

Дубовий листок. Символізує силу, довголіття, терпіння. У поєднанніз жолудями – символ духовної та тілесної зрілості. Баранець. Символ смирення, невинності, безмежної любові, родючості. На писанках орнамент «баранячі ріжки» уособлює молоді пагони рослин. Пташка. Птах символізує людську душу. Півень. Символ світла, яке побороло темряву (Христа),провісник дня та сторож добра проти зла.

Номер слайду 15

Риба. Уособлює воду, життя та здоров’я, а такожновохрещення. Кінь. Символ невпинного руху сонця, чоловічої основи в природі. Олень. Вважається охоронцем істини, провідником душ померлих. За давніми віруваннями олень на своїх рогах виводив сонце на небосхил.

Номер слайду 16

Дякую за увагу!

pptx
Пов’язані теми
Технології, 6 клас, Презентації
Додано
12 березня 2023
Переглядів
455
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку