Відкритий урок з української літератури у 9 класі
Тема: Образ української дівчини у п’єсі І.Котляревського “Наталка Полтавка” та у сучасній українській поезії
Мета:
Обладнання: портрет письменника, різні видання п’єси, ілюстрації до неї, аудіо запис пісень із п’єси.
Епіграф:
Я просто жінка. Грішна і свята,
Слабка і сильна, сіра і яскрава.
Я просто жінка, просто жінка. Та,
Якій потрібно щастя, а не слава.
Софія Кримовська
Презентація до уроку
Хід уроку
I.Організація навчальної діяльності
Заспів уроку (1хв)
Лунає пісня (увертюра з опери М.Лисенка «Наталка Полтавка»
Учитель (1хв): Ви впізнали цю чарівну мелодію? Правильно, мелодія написана за текстом п’єси І.Котляревського ” Наталка Полтавка “. П’єси, що раз поставлена на сцені театру, назавжди полонила серця українців (і не лише їх) своєю щирістю. Звертаючись до тексту п’єси, щоразу знаходимо в ній щось настільки співзвучне нашому внутрішньому світові, що з хвилюванням, яке не слабне від першого до останнього рядка, стежимо за долею щирої, працьовитої дівчини Наталки, її боротьбою за свою любов, свою долю, своє щастя.
Перевірка домашнього завдання (вікторина) (5 хв)
II. Мотивація навчальної діяльності учнів (2хв)
Учитель: Видатний український драматург Іван Карпенко-Карий писав, що багато води утекло в море забуття; протягом такого довгого часу тисячі драматичних п’єс забуті навіки, а ” Наталку “ вивчили майже напам’ять мало не всі слухачі. Здавалося би й ” Наталці “ пора спочить, а вона невгамовно лунає на сцені милими піснями і буде лунати довго, довго . І справа тут напевно в постаті героїні, яка рішуче виступила на захист свого щастя. А як часто сучасні дівчата, не маючи таких заборон і обмежень, навіть не намагаються віднайти те кохання! Ось Наталка та інші герої п’єси й нагадують всім людям, що за своє щастя треба боротися, що добро робити ніколи не пізно, як і визнати свої помилки.
Котляревський взагалі одним з перших в 19 ст. почав писати про наших жінок: вольових, сильних, впертих, незалежних, «не жіночних» жінок, не стереотипних.
Бесіда (5 хв)
Пригадаймо ж героїнь поеми «Енеїда»:
(Учитель) Ну а сьогодні ми trial які морально-етичні й естетичні уроки дає нам полтавська дівчина Наталка.
ІІI. Повідомлення теми і мети уроку (3хв)
Учитель: Завважте, час дії у п’єсі –XVIII ст. Час, коли незаміжня дівчина була повністю підвладна волі сім’ї та її інтересам. Коли слово батька чи неньки було вирішальним. І раптом серед цілковитої пошани й покори – така відверта боротьба за себе, свою долю, нечувана для дівчини сила духу.
Але минуло trial років з часу, коли вийшла в світ п’єса. Змінились обставини, умови життя, змінились люди. Чи змінився ідеал дівчини, жінки сьогодні?
І на уроці ми спробуємо порівняти образи ідеальної дівчини за часів І.Котляревського і в наші дні (записують дату й тему).
IV. Актуалізація опорних знань
1.«Якби герої мали соцмережі» . Використання ШІ-засобів для створення фото з опису. (7хв)
Створіть Твітер/Тредс-профіль для Trial Полтавки: