Обставини,що виключають злочинність діяння

Про матеріал
Урок -практикум , який передбачає моделювання ситуацій,що відповідають нормам ККУ.
Перегляд файлу

Урок правознавства в 9 класі

Тема: «Обставини, що виключають шкідливість діяння: поняття, види, характеристики

Мета:

  •            з`ясувати обставини, що виключають шкідливість діяння,
  •            удосконалювати навички роботи з різними джерелами інформації,
  •            сприяти формуванню критичного мислення учнів;
  •            формувати навички колективної твор­чості учнів; 
  •            вміння розв'язувати юридичні задачі; встановлювати причинно-наслідкові зв'язки;
  •            виховувати повагу до закону, принципіальність та нетерпимість до антигуманних дій;

 

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: інтерактивний практикум

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

  •                    пояснювати, які ж обставини можуть виключати шкідливість діяння;
  •                    визначати і порівнювати, що таке крайня необхідність і необхідна оборона;
  •                    оцінювати можливі наслідки перевищення  необхідної оборони;
  •                    підбирати та аналізувати приклади з реального життя.

 

Обладнання 

  1.                     Комп’ютер (ноутбук), проектор.
  2.                     презентація
  3.                     Витяги з Кримінального кодексу, текст Конституції України, Цивільний кодекс, Колекс про адмін. порушення

Основні поняття: юридична відповідальність,  необхідна оборона, крайня необхідність. 

Структура уроку

І. Організаційний етап  - 1хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності – 8 хв.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу – 18 хв.

  1.                     Поняття обставин, що виключають шкідливість діяння
  2.                     Види обставин,

ІV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів   - 6 хв.

V. Оцінювання навчальних досягнень учнів та підведення підсумків та результатів уроку .

VІ. Домашнє завдання – 1хв.

 

ХІД УРОКУ

І.  Організаційний момент

    Роздати на парти нормативні акти

ІІ. На дошці написати

     1учень: ознаки правопорушення

     2учень: визначити ознаки  з задачі

     Робота з класом – розв’язати задачу, дати правову оцінку діям хлопців та господаря.

Задача №1

Двоє хлопців,проходячи ввечері по вулиці, побачили через відкрите вікно, що на першому поверсі будинку на підвіконні лежить планшетний комп’ютер, а господар спить. Один з хлопців заліз через вікно, узяв комп’ютер. Господар прокинувся й кинувся за ним. Хлопець спробував ударити його ножем, але господар зумів обеззброїти його, завдавши йому телесних ушкоджень.

  Чи скоєно правопорушення? Кого буде притягнуто до відповідальності

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 Учитель. Іноді в житті людини трапляються складні ситуації, коли вона скоює вчинки, подібні до злочину, але законом вони виключають злочинне діяння і тому не тягнуть за собою кримінальної відповідальності. Які умови виключають юридичну відповідальність, в яких випадках громадяни можуть застосовувати всі доступні їм засоби оборони і що таке крайня необхідність, які існують конституційні принципи та види юридичної відповідальності, яку мету переслідує держава застосовуючи юридичну відповідальність – на ці питання ми й спробуємо відповісти під час заняття.

Слайд №1,2

Визначте ознаки обставин що виключають шкідливість діяння

Слайд№3

 

Сьогодні ви будете в ролі законотворців і вам потрібно буде на прикладі  правових ситуацій сформулювати ці обставини

Задача №1- обговорення

Слайд№4,5

 

Задача №2

Пізно ввечері хлопець повертався додому. На неосвітленій вулиці він наздогнав дівчину. Його швидка хода здалася дівчині підозрілою, вона злякалася, що хлопець її переслідує. Вона підняла камінь і жбурнула в хлопця. Хлопець отримав телесні ушкодження.

Чи є в діях дівчини ознаки правопорушення. Як назвати обставину що буде виключать шкідливість діяння.

Слайд №6

 

Задача №3

Під час затримання грабіжника, працівник поліції завдав йому тілесних ушкоджень через те що той чинив фізичний опір та погрожував застосуванням зброї

Як назвати обставини в яких діяв  поліцейський

Слайд №7,8,9

 

Задача №4

 

.Власник човна відмовився надати його для допомоги потопаючому. Тоді юнаки силою відібрали човна і врятували потопаючого, після чого повернули човен власнику.

Дії юнаків були зумовлені обставинами……

Слайд№10,11

 

Задача№5

Четверо нападників зі зброєю погрожуючи касиру змусили відкрити сейф та віддати 100000 гривень.Чи буде касир відшкодовувати матеріальні збитки

Слайд№12

 

Задача№6

Касир за наказом директора банку перерахувала велику суму грошей на незаконний рахунок. Чи буде касир визнаний винним в незаконних діях

Слайд №13.14

 

Задача №7

Під час випробувального польоту в літака відмовив двигун, літак розбився, а випробувач урятувався на парашуті. Чи буде випробовувач нести відповідальність за завдані державі збитки

Слайд №15

Слайд №16 без задачі 

 

Запитання

1.Яке конституційне право дає можливість уникнути юридичної відповідальності за перелічених обставин?

Ст..27 Конституції

2.Чи існують ці обставини в інших галузях права?

 ст..1169 Цивільного кодексу,

Ст.17  Кодексу про адміністративні правопорушення

 

IV. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок (закріплення нового матеріалу)

Робота в парах

Виберіть  і дайте характеристику однієї обставини і наведіть ситуацію

 

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати конспект з теми, дати визначення основним термінам,

    Складіть юридичну ситуацію, у якій мало б місце необхідна оборона або крайня необхідність. 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Братко Інна
Додано
17 червня 2022
Переглядів
578
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку