Односкладні прості речення з головним членом у формі присудка (безособові)

Про матеріал
Урок у 8 класі на тему "Односкладні прості речення з головним членом у формі присудка (безособові)" з української мови.
Перегляд файлу

                                                     Односкладні прості речення

Тема: Односкладні прості речення з головним членом у формі присудка (безособові)

Мета: Ознайомити школярів з односкладними безособовими реченнями, їхніми ознаками,        способами вираження присудка, розвивати пам’ять, увагу, виховувати інтерес до народних прикмет.

Обладнання: підручник, таблиця «Односкладні речення».

                                                          Перебіг уроку

I.Організаційна частина.

II. Перевірка домашнього завдання.

      (Біля дошки 3 учні виконують домашню вправу, кожний учень по два речення. Решта класу виконує наступне завдання).

            -Зробити синтаксичний розбір речення:

       До Миколи (22.05) не сіють гречки і не стрижуть овечки.

        Після Миколи не пускай на сіножать коней ніколи.

       Вийся, жайворонку, вийся над полями.

III. Оголошення теми й мети уроку. Робота над темою уроку.

  1.Актуалізація опорних знань.

       -Яке речення називається односкладним?

       -На які дві групи поділяються односкладні речення?

       -Чим виражається присудок в односкладних означено-особових, неозначено-особових, узагальнено-особових реченнях?

      -Яку групу речень з односкладних з головним членом присудком ми ще не розглядали? (Безособові).

 2.Вправа на спостереження.   (Вправа 264, с. 159).

      -Визначте граматичну основу. Запишіть речення в зошит.

          1)На весну зовсім у селянина не стало хліба.

          2) Нікому й на думку не спало, що можна було вкрасти хліб із замкненої гамазеї.

          3) За деревами болота не було видно.

          4) Того ж дня колодязь накрито віком і те віко замкнено.

          5) До батька не довелось Горпині поїхати… (Присудок виражений безособовим дієсловом і неозначеною формою дієслова.)

  3. Робота з підручником.

       -Прочитайте правило на с. 158

       -Чи виражається граматично дійова особа в безособових реченнях? (Ні.)

       -Чим може бути виражений головний член у безособових реченнях?

       Де вживаються безособові речення?

  4. Коментоване письмо.

       -Визначити, чим виражений присудок в поданих односкладних реченнях.

      1) Не забути тих днів ніколи… (Є. Маланюк.) (Неозн. формою дієслова

      2) Навколо радощів так мало… (В. Сосюра.) (Прислівником)

      3) Часом можна висловить пейзажем

           Те, для чого слів нема людських. (М. Рильський.) ( 1-й – неозн. форма з присудком словом можна, 2-й – словом нема.)

       5) У лісі поночіє. (Леся Українка.) (Безособовим дієсловом.)

5. Творча робота

     Вправа 270.

-За поданим зразком виконайте завдання. (Заміна двосклад. на безособ.)

(Перші два речення усно і колективно, а решту – письмово, самостійно.)

    1) Вода розірвала греблю. – Водою розірвало греблю.

    2) Пахне спечений хліб. – Пахне спеченим хлібом.

    3) З відкритих дверей віє холод. – З відкритих дверей віє холодом.

    4) Архітектори запроектували нове місто. – Архітекторами запроектовано нове місто.

    5) Я був веселий. – Мені весело.

    6) У полі запахли волошки. – У полі запахло волошками.

IV. Рефлексія.

    -Над яким видом односкладних речень з головним членом у формі присудка працювали?

    -Чим виражається присудок в безособових реченнях?

    -Де використовуються безособові речення?

V. Домашнє завдання. Вивчити правило с. 158, вправа 269, с.160

                                                                                (Укр. мова, О. П. Глазова.) 

docx
Додано
30 листопада 2023
Переглядів
425
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку