Оксиди: фізичні властивості, поширеність у природі
Хімічні властивості оксидів (взаємодія з водою)
Мета: узагальнити знання про оксиди, ознайомити з фізичними властивостями оксидів,
розглянути поширення оксидів у природі, закріпити навички складання формул
оксидів, актуалізувати знання про взаємодію з водою, навчити записувати
рівняння хімічних реакцій взаємодії основних та кислотних оксидів з водою.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва,
таблиця розчинності, зразки оксидів як демонстраційний матеріал, кальцій оксид,
купрум (ІІ) оксид, вода, фенолфталеїн, лакмус, червоний фосфор, спиртівка,
сірники, колба.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда
● На які групи поділені речовини?
● Як поділені прості речовини?
● На які класи поділені складні речовини?
● Які речовини називають оксидами?
● Як дати назву оксидам?
● Які речовини називають кислотами?
● Які речовини називають основами?
● Як дати назви основам?
● Які речовини називають солями?
Хімічний диктант (Демонстрація на мультимедійний дошці).
Розподіліть речовини на класи. Серед запропонованих формул виберіть формули оксидів, кислот, основ, солей, запишіть їх у відповідний стовпчик таблиці й дайте назви речовинам.
Na2O, H2SO4, KOH, HCI, Fe(NO3)2, Cu(OH)2, CaCO3
Колективне обговорення
Під час заповнення стовпчика «оксиди» учні згадують як складаються формули оксидів, назви оксидів.
Складіть формули оксидів: ферум (ІІ) оксид, алюміній оксид, сульфур (VІ) оксид, нітроген (V) оксид.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми та мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
■ Фізичні властивості оксидів (демонстрація таблиці на мультимедійній дошці).
Завдання. На основі знань про будову кристалічних граток спрогнозуйте фізичні властивості відомих вам оксидів.
Фізичні властивості оксидів |
Оксидів |
↓ ↓ ↓
Молекулярні кристалічні гратки СО2 (твердий «сухий лід») Н2О (вода) СО (чадний газ) |
Атомні кристалічні гратки SiO2 (пісок) |
Йонні кристалічні гратки СаО (негашене вапно) АІ2О3 (корунд) |
Висновки. Оксиди з молекулярними кристалічними гратками можуть перебувати в різних агрегатних станах, мають невисокі температури кипіння або плавлення.
Речовини з атомними кристалічними гратками тугоплавкі, тверді, нерозчинні у воді.
Речовини з йонними кристалічними гратками тверді, мають високі температури плавлення, нелеткі.
Демонстрація.
Вчитель демонструє зразки оксидів.
■ Поширеність оксидів у природі (повідомлення учнів)
Завдання (демонстрація завдання на мультимедійній дошці).
Серед запропонованих формул виберіть формулу основних і кислотних оксидів: SO2, K2O, Mn2O7, NaO3
Колективне обговорення
● які оксиди називають основними та кислотними?
● які речовини називають індикаторами?
Демонстрація таблиці на мультимедійній дошці
Індикатор |
Забарвлення |
||
у розчинах кислот |
у розчинах основ |
у чистій воді |
|
Лакмус |
Червоний |
Синій |
Фіолетовий |
Метилоранж |
Червоний |
Жовтий |
Оранжевий |
Фенолфталеїн |
Безбарвний |
Малиновий |
Безбарвний |
■ Взаємодія з водою основних оксидів.
Демонстрація досліду 1. До води додати декілька крапель фенолфталеїну, потім порошок кальцій оксиду.
● Що спостерігаємо?
● Чому фенолфталеїн набув малинового забарвлення?
СаО + Н2О = Са(ОН)2
кальцій гідроксид
CuO + H2O (не відбувається)
З водою взаємодіють основні оксиди утворені елементами І та ІІ групи головної підгрупи.
■ Взаємодія з водою кислотних оксидів.
Демонстрація досліду 2. У ложечку набираємо червоного фосфору, підпалюємо його виділяється білий дим. Занурюємо ложечку в колбу з водою в яку попередньо додаємо кілька крапель лакмусу.
● Що спостерігаємо?
● Чому лакмус червоний?
Р2О5 + 3Н2О = 2Н3РО4
ортофосфатна кислота
SiO2 + H2O (не відбувається)
Демонстрація таблиці на мультимедійній дошці
Кислотний оксид |
Кислота, що йому відповідає |
СО2 |
Н2СО3 |
SO2 |
H2SO3 |
SO3 |
H2SO4 |
N2O5 |
HNO3 |
P2O5 |
H3PO4 |
V. Закріплення вивченого матеріалу
Закінчить рівняння реакцій.
а) К2О + Н2О → в) ВаО + Н2О →
б) SO3 + H2O → г) СО2 + Н2О →
VІ. Підбиття підсумків, оцінювання учнів, висновки
VІІ. Домашнє завдання
Інструктаж з виконання домашнього завдання, параграф підручника, завдання після параграфа.