Анотація
План – конспект уроку з літературного читання, мета якого за допомогою різних методів та форм, цікавих завдань розширити знання дітей про історичне минуле нашого народу, про населення у давні часи, удосконалити читацькі навички, вміння висловлювати власну думку. Розвивати мовлення учнів, пізнавальні інтереси, творчі здібності. Формувати компетентності ( спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську). Виховувати патріотичні почуття, любов і повагу до історичних героїв.
Тема: Олександр Олесь «Наші предки – слов’яни»
Мета: продовжувати знайомити учнів з історією та минулим українського народу; удосконалювати читацькі навички, вміння висловлювати власну думку; розвивати мовлення дітей, творчі здібності; збагачувати словниковий запас; формувати компетентності ( спілкування рідною мовою, соціальна, громадянська); виховувати зацікавленість до історії нашого народу, патріотичні почуття, Бажання стати мужніми захисниками незалежної країни.
Обладнання: презентація «Кошик усної народної творчості», колаж «Наші предки», аркуші паперу, малюнки дітей.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Сьогодні у нас незвичайний урок:
У історичне минуле ми зробимо крок.
З історією ми з вами стрічались не раз,
І знову вона завітає у клас
В історії є завжди перешкоди, та знаю
Для творчих дітей їх ніколи немає.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Презентація «Калейдоскоп усної народної творчості»( за бажанням учнів).
А) Чистомовка
Ами-ами-ами – за шляхами, за дорогами,
Ими-ими-ими - за Дніпровськими порогами.
За-за-за – за лісами за високими,
Ші-ші-ші – наші прадіди жили.
Б) Мирилка
Я козак і ти козак
Я вояк і ти вояк,
Щоб в бою стояти мужньо
Ми повинні бути дружні.
Ми хоробрі вояки,
Побратими - козаки.
3. Вправа «Віднови вірш» (за допомогою LEGO – цеглинок).
Ми всі діти українські,
добра слава йшла у світ.
Дбаймо, щоб про нас маленьких,
український славний рід.
ІІІ. Повідомлення теми і мети. Мотивація навчальної діяльності.
(Відповіді учнів)
Обійдіть весь світ безмежний.
І скажіть, в якій країні
Так зберігся скарб безцінний .
Як у нашій Україні!
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вправа «Мікрофон»
У давні часи, більше як півтори тисячі років тому, наша Батьківщина і землі виглядали зовсім інакше, як тепер. Не було ані багатих міст, ні містечок, ні сіл, ні доріг, тільки далеко простягалися бори і води. Мешкали на тих землях люди високого зросту, сильні та працьовиті. Називали вони себе слов’янами. Тож давайте, ми відкриємо ще один безцінний скарб історії, який написав О.Олесь . Це уривок з книги «Княжа Україна» - «Наші предки – слов’яни».
V. Опрацювання уривку О.Олеся «Наші предки – слов’яни» .
1. Словникова робота
Предки – діди, прадіди, прабатьки.
Словяни – близькі за походжненням і мовою народи.
Збіжжя – зернові рослини.
Кревний – рідний.
Віче – народні збори.
Тризна – поминальний обід .
2.Читання твору вчителем.
3.Бесіда за змістом .
-Які почуття виникли у вас?
- Що найбільше вас вразило?
- Кого описано у творі?
- Чи можна визначити головних героїв?
4. Читання твору учнями («Бджілкою»).
Фізкультхвилинка для очей
5.Читання в парах.
6.Вибіркове читання.
- Знайдіть опис місць, де жили наші предки?
- Як наші предки обирали князя?
- Що вони цінували у людині найбільше?
-Що автор розповідає про їхні звичаї?
6.Словесне малювання.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
1.Вправа «Читацьке колесо»
2.Сенкан «Козак» ( І група)
Сенкан «Слов’яни»(ІІ група)