Олександр Сергійович Пушкін (1799–1837). Вступ по поеми «Руслан і Людмила».

Про матеріал
Урок – гра з використанням комп’ютерних технологій зацікавить учнівта захопить увагу. Разом з ученим котом вони пройдуть ігровим полем (додається) і на кожному черговому пункті будуть проводити повторення вивченого, знайомство з біографією автора, казками О.Пушкіна.
Перегляд файлу

Скубенко Тетяна Миколаївна,

учитель зарубіжної літератури та російської мови, учитель-методист

Смілянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Смілянської міської ради  Черкаської області

 

 

Тема. Олександр Сергійович Пушкін (1799–1837). Вступ по поеми «Руслан і Людмила».

Мета:

-  розкрити поняття «літературна казка»,  її особливості та відмінності від казки     народної; познайомити учнів з творчістю О.С.Пушкіна, зацікавити  творчістю письменника,  ознайомити зі змістом вступу до поеми «Руслан і Людмила»;

- розвивати навички правильного, вдумливого читання та розуміння прочитаного; пам’ять, логічне мислення, творчу уяву, усне й писемне мовлення,  збагачувати словниковий запас;

- виховувати кращі духовні якості, кмітливість, наполегливість у навчанні, пізнавальний інтерес, любов до художнього слова

Предметні компетентності, що формуються на уроці: учні повинні виразно читати текст; визначати головну думку прочитаного; переказувати (окремі фрагменти й цілісно);

висловлювати враження та власне ставлення до подій творів; давати характеристику казкових персонажів, оцінює їхні вчинки, моральні якості; називати основні ознаки фольклорної і літературної казки, наводить приклади з прочитаних творів; розуміють поняття «автор літературного твору» (на початковому рівні); розкривають національний колорит народних і літературних казок, окремі засоби його створення (деталі побуту, національні образи, мовні засоби та ін.).

Ключові компетентності, що формуються на уроці:  учень/учениця набуває досвіду спілкування з природою; навчається цінувати власну свободу, ініціативність, обстоює власні позиції; використовує народну мудрість у повсякденному житті для уникнення конфліктних ситуацій; навчається кмітливості й винахідливості.

Вид уроку. Урок – гра з використанням комп’ютерних технологій.

Обладнання: портрети О.С. Пушкіна, ілюстрації до казок письменника, таблиця «Країна казок», картки, аудіо записи, презентація, роздатковий матеріал.

Епіграф.

Сказка - ложь, да в ней намек…

О.C. Пушкін

Хід уроку.

І. Організація класу.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми проведемо незвичайну  гру, яка називається «У світі казок».

До класу завітав Кіт Учений,

Результат пошуку зображень за запитом "картинка кот ученый" 

він і допоможе командам пройти усі етапи гри, щоб потрапити до Країни Казок.  За кожну правильну відповідь учасник гри отримуватиме зірочку, а в кінці уроку ви зможете обміняти свої зірочки на казкові подарунки Кота. Тож будьте уважними, наполегливими, активними, але дуже дисциплінованими, щоб не втрачати зароблені зірочки.

 

Результат пошуку зображень за запитом "картинка відчиняє двері казка" 

 

 

 

 

 

 

Результат пошуку зображень за запитом "картинка дуб зеленый"Результат пошуку зображень за запитом "картинка країна казок" 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Результат пошуку зображень за запитом "картинка підручник світова література 5 клас"Результат пошуку зображень за запитом "картинка казки пушкіна" 

 

 

 

 

 

 

Фрагмент відео (пісня «Маленькая страна» Н.Корольової)

IV.   Актуалізація  опорних знань

Крок І. «Відчиняє двері казка»

Вікторина

  • Що таке фольклор?
  • Які різновиди фольклорних творів вам відомі?
  • Що таке казка?
  • Як по-іншому називається фольклорна казка?
  • Які типи народних казок вам відомі?

Крок ІІ. «З якої казки цей предмет?»

Учитель дістає з чарівної торбинки речі, учні впізнають, у якій казці ці речі зустрічаються.

  • Пензлик («Пензлик Маляна», китайська)
  • Синя фарба («Фарбований шакал»,  індійська)
  • Молоток («Іссумбосі, або Хлопчик-мізинчик», японська)
  • Корабель («Синдбад - Мореплавець», арабська)
  • Подушечка («Пані Метелиця», німецька)

V. Сприймання навчального матеріалу

Бесіда.

-  Фольклорні твори відрізняються від літературних: …

-  Літературна казка – це …

- На сьогоднішньому уроці познайомимося з творчістю одного з найвидатніших поетів Росії  - Олександра  Сергійовича Пушкіна.

Робота з підручником.

Читання статті підручника про О.Пушкіна.

 - Що ви дізналися про його життя та творчість?

 

Гронування

письменник

 

казка                         Пушкін                      Росія

 

няня                     Лукомор’я

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «Зарядка у казковому лісі»

Робота з епіграфом.

Сказка - ложь, да в ней намек…               

                                                   О.C. Пушкін

- На що натякають казки? Чому нас вчать?

Крок ІІІ.

- Давайте пригадаємо, які ж саме казки написав О.С. Пушкін?

 «Згадай казку»

 

  1. …Любуватись знову стала

І, всміхаючись, сказала:

«Здрастуй, дзеркальце! скажи

Та всю правду покажи:

Чи ж на світі я миліша,

Всіх рум’яніша й біліша?»

 

  1. Жив собі піп,

Околоту сніп.

Пішов піп по ринку,

Чи не купить яку дешевинку.

Назустріч йому Балда

Іде, навкруги погляда.

 

 

  1. От мудрець перед Дадоном

Став, торбину розв'язав,

Золотого півня дав.

«Посади оцю ти птицю, —

Проказав мудрець, — на шпицю;

Золот-півник всі краї

Пильнуватиме твої…»

 

  1. Жив старий із своєю старою

Біля самого синього моря.

Жили вони в ветхій землянці

Рівно тридцять літ і три роки.

Дід ловив неводом рибу,

А баба куделила пряжу.

 

  1. Під віконцем три сестри

Пряли пізньої пори.

«Якби я була цариця, —

Каже так одна дівиця, —

То сама на цілий світ

Наварила б я обід».

-------------

Вітер весело шумить,

Корабель собі летить

Мимо острова Буяна

В царство славного Салтана.

 

Робота  у  зошитах.

  1. «Казка про золотого півника»
  2. «Казка про попа і наймита його Балду»
  3. «Казка про царя Салтана…»
  4. «Казка про рибалку та рибку»
  5. «Казка про мертву царівну та сімох богатирів»
  6. «Казка про ведмедицю» (незакінчена)

 Поема «Руслан і Людмила»

Словникова робота

Поема – великий віршований твір.

Лукомор’я – народна, а також  поетична назва морської затоки, бухти.

 Перегляд уривка з фільму «Казка про рибака та рибку»,  де актор читає вступ до    поеми «Руслан і Людмила».

Словникова робота

Оригінал – твір, який ми читаємо тією мовою, якою його було написано.

Переклад – художній текст, відтворений  іншою мовою.

Крок ІV. Робота з підручником.

Учні виразно читають переклад вірша українською мовою.

VІ. Закріплення вивченого.

Давайте пригадаємо, які казкові істоти згадує О.Пушкін у вірші.

Крок V.

Про кого йдеться?

1) «Транспортний засіб» Баби Яги.

2) Де тужить царівна?

3) Кількість вояків, які вийшли з морських хвиль.

4) Повелителька бурого вовка.

5) Де знаходиться дуб?

6) Країна, запахом якої просякнуті казки Пушкіна.

7) Той, хто полонив грізного царя.

8) Те, що втримує вченого кота біля дуба.

9) Цар, який чахне над златом.

10) Бліда казкова істота, що полюбляє спати у гіллі.

Крок VІ. «Плутанина»

Дуб                                          бурий

Ланцюг                                   грізний

Кіт                                           руський

Доріжки                                 смарагдові                                     

Берег                                       зелений

Вовк                                         учений

Хвилі                                       невідомі

Дух                                           дикий

Цар                                          золотий

                                                морський

VІІ. Підсумок уроку.

  •                   Ось і дісталися ми разом з Котом Ученим до прекрасної Каїни Казок. Про що ви сьогодні дізнались на уроці? Що найбільше сподобалося?

(Діти записують відповіді на стікерах, які потім прикріплюють до малюнка чарівного дуба)

Нагородження учасників гри.

VІІ. Домашнє завдання.

1. Вивчити напам’ять вступ до поеми О.С.Пушкіна «Руслан і Людмила».

2. Підготувати ілюстрації до казок О.С. Пушкіна.

3. Зробити презентацію на одну з тем: «Герої казок О. Пушкіна», «Казковий світ О.Пушкіна» (за бажанням).

 

 

Використана література

  1. Волощук Є.В. Світова література: підручник для 5 класу. – К.: Генеза, 2013. – 256с.
  2. Дульдієр Т.В. [Електронний ресурс] – Режим доступу:

http://asyan.org/potr/Вільшанка+2010+Зміст+І.+Загальні+відомості+про+вчителяa/part-5.html

  1. Колосова Валентина. О. Пушкін "Руслан і Людмила" – розробка уроку зі світової літератури. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://en.calameo.com/books/001623423ec703960098a
  2. Пушкин А. С. Сказки [Текст] : [для дошк. возраста] / Александр Сергеевич Пушкин ; [іл. В. Дунаєвої та О. Богомаз]. – К.: Національний Книжковий Проект, 2010. – 48 с.
  3. Електоронний ресурс – Режим доступу: http://www.miloliza.com/illyustratsi-skazki-pushkina/mertvaya-tsarevna.html
  4. Електоронний ресурс – Режим доступу: http://www.myshared.ru/slide/144852/
  5. Електоронний ресурс – Режим доступу: http://www.wild-mistress.ru/wm/wm.nsf/publicall/7251872_arina_rodionovna_yakovleva___nyanya_pushkina
  6. Електоронний ресурс – Режим доступу: http://kotygoroshko.com.ua/dir/26
  7. Електоронний ресурс – Режим доступу: http://hovrashok.com.ua/114525-view-maljunok-ditjachijj-zolota-ribka.html
  8. Електоронний ресурс – Режим доступу: http://novosti-skazok.ru/2010-09/2010-09_geograf_Skazki-1.htm
  9. Електоронний ресурс – Режим доступу: http://balka-book.com/goods.php?id=25786

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
31 липня 2019
Переглядів
2335
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку