Конспект уроку 23
Тема: Основи, їх склад, назви, класифікація, визначення. Фізичні та хімічні властивості основ. Поняття
про луги. Заходи безпеки під час роботи з лугами.
Мета: формувати знання про класифікацію основ, їх фізичні та хімічні властивості; дати поняття про заходи безпеки при роботі з лугами; формувати вміння називати основи, складати формули основ, класифікувати основи, записувати рівняння реакцій
Обладнання: таблиця «Основні класи неорганічних сполук»
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форми роботи: бесіда, робота біля дошки, індивідуальна робота, експеримент
Хід уроку:
І. Організація класу
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Основний оксид |
Основа |
Na2O |
Fe(OH)2 |
Fe2O3 |
Ca(OH)2 |
FeO |
Cu(OH)2 |
CaO |
NaOH |
CuO |
Fe(OH)3 |
3. Які сполуки називають основами?
4. Що спільного у всіх основ?
5. Як дати назву основі? Назвіть основи записані на дошці.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Проблема: Як класифікують основи? Які їх властивості? Як з ними поводитись?
V. Вивчення нового матеріалу
Навести по 4 приклади розчинних і нерозчинних основ.
Правила техніки безпеки під час роботи з основами (лугами).
Луги є їдкими речовинами: вони роз’їдають шкіру, дерево, папір, можуть бути причиною серйозних опіків шкіри та слизових оболонок. Недарма натрій гідроксид називають їдким натром, а калій гідроксид – їдким калієм.
Досліди потрібно виконувати над спеціальним лотком, на відстані від шкіри та очей.
Слід запобігати потраплянню лугу на шкіру людини, бо це приведе до хімічного опіку. Якщо луг випадково потрапив на шкіру, його треба негайно змити великою кількістю проточної води, а потім, у разі потреби, протерти ушкоджену ділянку шкіри слабким розчином борної кислоти (H3BO3) або оцтової кислоти(CH3COOH).
+ НеМеО МеК + Н2О
(луг)
+ НК
Ме(ОН)х МеК + Н2О
t˚C
(нерозч.) МеО + Н2О
+ Ме´К МеК + Ме´(ОН)х
(розч.; ↓, ↑ )
6. Застосування основ (робота з підручником стр. 71)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Назвати запропоновані основи
2. Класифікувати запропоновані основи.
VІ. Підведення підсумків уроку
VІІ. Домашнє завдання