Тема. Основні і похідні кольори. Веселка. Малюнок.
Мета: познайомити учнів із трьома основними кольорами та їх похідними, отриманими шляхом змішування; дати поняття «спектральний круг», «основні кольори », «хроматичні кольори», закріпити правила користування пензлями, фарбами.
Обладнання: плакат, із трьома основними кольорами та їх похідними, спектральним кругом; аркуш ватману; ляльки.
Матеріали : гуаш, пензлі, ємність для води, палітра, альбом.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Перевірка домашнього завдання. 2. Бесіда.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ ЗАНЯТТЯ
Побачите спектральний круг, почуєте приказку художників, яка допоможе вам краще запам'ятати кольори і порядок їхнього розташування в спектрі, навчитеся малювати райдугу.
IV. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда.
— Послухайте історію, яку розповів мені пан Пензлик.
Пан Пензлик — художник. Він живе в невеличкому містечку, розташованому поруч із маленьким озерцем. Разом із ним мешкають його вірні друзі: пес Тюбик, кішечка Ляпка і жабеня Токі-Токі.
А ще художник дуже любить свій сад, який виростив сам. Дерева в його саду різні. А скільки там квітів! Але найцікавіше знаходиться в глибині саду. Там ростуть три дивних дерева. На їхніх гілках немає листочків, зате кора одного дерева відливає синім кольором, іншого — жовтим, третього — червоним.
Пан Пензлик з великою любов'ю доглядав за своїм садом. Не забував він і про три кольорові дерева. Обкопував їх, добре поливав, хоча вони мали вигляд неживих. І праця його не пропала задарма. Старі дерева незабаром віддячили його за турботу. На голих гілках з'явилися бруньки, а потім і листя. Але не зелене, а синє, жовте, червоне — під колір кори дерева, на якому виросли.
«От так чудо,— подумав пан Пензлик.— Це так незвичайно. І мені це подобається, і моїм лісовим друзям-звірятам. Вони так весело грають біля моїх чудових дерев».
Дерева росли так близько, що торкалися одне одного гілками і листочками. І від цього колір листочків і гілочок став змінюватися. Пан Пензлик поруч із синіми, червоними, жовтими листочками і гілками побачив оранжеві, фіолетові, зелені. Деякі гілки були темніше крони, а деякі світліше. Незабаром на кольорових деревах розпустилися прекрасні квіти. їх пахощі наповнювали весь сад. Художник був у захваті від побаченого і вирішив намалювати це диво. Але раптом пішов дощ. Він умив усі дерева і квіти в саду. А коли дощ закінчився і небо стало блакитним, пан Пензлик побачив над садом райдугу й усе зрозумів: це був Казковий Сад Семи Фарб.
2. Знайомство зі спектром.
— Давайте спробуємо намалювати райдугу. Але перед тим, як приступити до роботи, ви повинні навчитися змішувати кольори.
(Вчитель демонструє таблицю і основними і похідними кольорами, спектральним кругом.)
Такі самі кольори розташовуються й у райдузі. Сім кольорів спектра називають також кольорами райдуги, або хроматичними (від грецьк. «хромос» — колір).
V. ПРАКТИЧНА РОБОТА
У нижній частині альбомного аркуша малюємо райдугу, згадавши перед цим приказку про зелену жабку. Розташовуємо кольори один за одним так, як вони зафіксовані в приказці — якщо фарби будуть мішатися, розтікаючись,— не страшно.
VI. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ