Тема. Основні способи словотвору.
Мета : закріпити вивчений матеріал про морфологічні способи словотвору, сприяти зміцненню навичок визначення твірного та похідного слів, твірної основи,способу творення слів, удосконалювати вміння виконувати морфемний та словотвірний розбір слів, утворювати словотворчі ланцюжки з наявних слів; розвивати увагу, логічне мислення, мовлення;
виховувати інтерес до вивчення рідної мови.
Тип уроку : закріплення вивченого матеріалу.
Вид уроку. Урок – подорож.
Обладнання уроку : картки із завданнями.
Хід уроку.
І Організаційна частина . Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні в нас буде незвичайний урок. Ви любите подорожувати? Зараз ми всядемося в умовний потяг – експрес і відправимося в подорож країною Рідна Мова. А подорожуючи, виконаємо цікаві завдання, повторимо вивчене
А допоможуть налаштуватися на продуктивну роботу слова, які кожен повинен повторити про себе.
Аутотренінг
Я –людина
Я-шестикласник
Я-творча особистість
Я буду працювати на уроці
На сьогоднішньому уроці ми закріпимо вивчений матеріал про морфологічні способи словотворення, зміцнимо навички визначення твірного та похідного слів, твірної основи, способу творення слів , утворювати словотворчі ланцюжки з наявних слів.
II.Актуалізація опорних знань.
«Чи правильне твердження ?»
Учні напроти кожного твердження ставлять + або -.
1. Суфіксальний спосіб – це спосіб, при якому нові слова творяться за допомогою префіксів.
2. –то, -ся, - но, - небудь – це суфікси.
3. Складання поділяється на основоскладання, словоскладання.
4. До префіксально-суфіксального способу належить слово перелісок
5.Основоскладання може супроводжуватися суфіксацією.
6.Словоскладання –це спосіб утворення нових слів шляхом поєднання двох слів за допомогою сполучних голосних.
7.Слово душевний утворене суфіксальним способом.
8. Слово настільний утворене префіксально-суфіксальним способом.
9.Слово ООН– це абревіатура.
10.Спільнокореневі слова розрізняються лексичним значенням.
11.Форми одного слова розрізняють лексичним значенням.
12.Корінь не головна не значуща частина слова.
ІII. Засвоєння навчального матеріалу.
Молодці! Щасливої вам подорожі країною Рідна Українська Мова.
Вчитель. Ось перед вами маршрут нашої подорожі.
На дошці розміщено плакат з картою подорожі.В дорогу, любителі мови! Успіхів вам!
Перебуваючи на станції, вам необхідно виконати завдання
Завдання 1.
На дошці записані слова: їхати, хороший, класти, пекти, формувати, летіти, веселий, возити, писати
Від поданих слів у зошитах утворіть нові з допомогою префіксів
пре -, при -, роз -, з –(с -).
Завдання 2
Вправа 136.усно
3.Станція «Префіксально-суфіксальна»
Завдання3
Робота біля дошки.
До поданих твірних основ додайте префікси та суфікси, щоб утворились слова.
…дорож…, …берез.., …смерт…, …мороз…, …ліс…, …сад…
Відповідь: подорожник, підберезник, безсмертник, приморозок, перелісок, розсадник.
4.Станція «Безафіксна»
Завдання 4
Утворити слова від поданих безафіксним способом.
Вправа 144.
5. Станція «Складання основ або слів»
Завдання5. (питання зі скриньки)
Дайте відповіді на питання одним словом, утвореним способом складання.
6. Станція «Складання абревіатури»
Завдання 6
Від поданих назв утворіть абревіатури.
Організація Об’єднаних Націй –
Сполучені Штати Америки –
Федеративна Республіка Німеччини –
Центральна Рада –
Європейський Союз –
Служба безпеки України –
Національний банк України-
Європейський Союз -
Українська Народна Республіка-
7.Станція «Поетична»
Завдання 7
Виконання завдань на картці ( 1 учень )
Виписати слова –автора, утворені основоскладанням.
1.Арфами, арфами –
Золотими, голосними обізвалися гаї
Самодзвонними… ( Павло Тичина ).
2.Думами, думами –
Наче море кораблями, переповнена блакить
Ніжнотонними…( Павло Тичина ).
3.Як не любити весни многошумної,
Меду пахучих суцвіть ( Максим Рильський ).
4.Так з родився ти з хвиль
злотосиніх космічних вібрацій … ( Євген Маланюк ).
5.Світе мій, гучний, мільйонноокий…
Ніжний, і ласкавий, і жорстокий… ( Василь Симоненко ).
6.Куріє руїна. Кривавим стікає потоком
І сонце татарське – стожальне – разить наповал ( Василь Стус ).
7.Іваночку ! Ти чуєш, доброокий ?
Їй –бо, не знаю, що я зле зробив ? ( Василь Стус ).
8. Ні клятв, ні сліз і ні колін !
Лиш горде горе тонкостанне ( Микола Вінграновський
8.Станція «Веселинка»
Завдання 8
Маленька дівчинка , проходячи повз консерваторію, прочитала «Кон-сер-ва-то-рія» і зраділа :
-Так ось де овочі консервують !
Суддя запитує підсудного :
Хто ви за фахом ?
-Соліст.
-Де ви виступаєте ?
-Я не виступаю, а солю помідори, огірки, капусту.
Наведіть приклад слова , що утворилося з двох інших слів.
-Гаврило!
-З яких же слів воно утворилося ?
-Із слів пес і свиня.
-Який ще пес ? Яка свиня ?
-Ну, гав і рило…
9.Станція «Навчальна»
Завдання 9.
Робота з підручником (ст.77)
Утворити словотворчі ланцюжки з наявних слів.
1.Слава – славний –преславний.
2.Весна- весняний – веснянка.
3.Внук-внучка-правнучка.
4.Хмара-хмарний- безхмарний.
5.Море – морський – приморський.
6.Туман-туманний – туманність.
7.Кінь –кінний – кіннота.
8.Вода –водяний – водянистий.
9.Сила – сильний – сильно.
10. Батько – батьків –батьківський – по – батьківськи.
11.Чудо – чудеса – чудесний – пречудесний.
12.Залізо – залізний – залізниця – залізничний.
13.Екзамен – екзаменувати – переекзаменувати – переекзаменований.
14.Фарба – фарбувати – пофарбувати – пофарбованя
10. Станція «Кінцева» Слово вчителя:
Найсвітліша дорога у світі –
Це дорога до знань, до школи.
Пам’ятайте це, любі діти,
Не забудьте цього ніколи.
І хоч вчитись нелегко буває,
Та наука – завжди хороша.
Кожна в світі людина знає,
Що знання – то найлегша ноша.
Успіхів вам у вивченні української мови!
IV.Рефлексія
1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе, обведіть перший кружечок.
2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.
3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.
V. Домашнє завдання : вправа 152
10. Станція «Кінцева»
9.Станція «Навчальна»
7.Станція «Поетична»
8.Станція «Веселинка»
6. Станція
«Складання абревіатури»
5. Станція
«Складання основ або слів»
4.Станція «Безафіксна»
3.Станція
«Префіксально-суфіксальна»
1. Станція «Префіксальна»
Маленька дівчинка , проходячи повз консерваторію, прочитала «Кон-сер-ва-то-рія» і зраділа :
-Так ось де овочі консервують !
Суддя запитує підсудного :
Хто ви за фахом ?
-Соліст.
-Де ви виступаєте ?
-Я не виступаю, а солю помідори, огірки, капусту.
Наведіть приклад слова , що утворилося з двох інших слів.
-Гаврило!
-З яких же слів воно утворилося ?
-Із слів пес і свиня.
-Який ще пес ? Яка свиня ?
-Ну, гав і рило…
1.Арфами, арфами –
Золотими, голосними обізвалися гаї
Самодзвонними… ( Павло Тичина ).
2.Думами, думами –
Наче море кораблями, переповнена блакить
Ніжнотонними…( Павло Тичина ).
3.Як не любити весни многошумної,
Меду пахучих суцвіть ( Максим Рильський ).
4.Так з родився ти з хвиль
злотосиніх космічних вібрацій … ( Євген Маланюк ).
5.Світе мій, гучний, мільйонноокий…
Ніжний, і ласкавий, і жорстокий… ( Василь Симоненко ).
6.Куріє руїна. Кривавим стікає потоком
І сонце татарське – стожальне – разить наповал ( Василь Стус ).
7.Іваночку ! Ти чуєш, доброокий ?
Їй –бо, не знаю, що я зле зробив ? ( Василь Стус ).
8. Ні клятв, ні сліз і ні колін !
Лиш горде горе тонкостанне ( Микола Вінграновський