Урок геометрії 7 клас.
Тема: Основні властивості вимірювання відрізків і кутів.
Мета: ознайомити учнів з основними властивостями вимірювання відрізків та кутів; формування вміння обгрунтовувати твердження; розвиток просторового уявлення.
Хід уроку.
Ī . Організаційна частина уроку.
ĪĪ Актуалізація опорних знань:
фронтальна бесіда:
а). що таке ‘’ геометрія ’’?
б). які ви знаєте основні властивості належності точок і прямої?
В). загадка: Сестру мою вважають також братом. Я можу з сестрою об’єднатись так, що всі побачать який вигляд має наша рідна мати – пряма. Хто я?
ĪĪĪ. Сприймання і усвідомлення нової теми.
Шановні діти. В попередніх класах, знайомлячись з деякими геометричними фігурами, ви займались вимірюванням відрізків та кутів.
Це ви робили за допомогою лінійки та транспортира.
Отже, основною властивістю вимірювання відрізків є:
Кожний відрізок має певну довжину,
більшу від нуля. Довжина відрізка дорівнює
сумі довжин частин, на які він розбивається
будь – якою його точкою.
Ạ Ḅ Ç Ḍ AD = 7см, АВ = 2см, ВС = 4см,
CD = 1см, AD = AB + BC + CD.
Довжину відрізка ще називають відстанню між його кінцями.
А тепер розв’яжіть такі задачі:
1.Чи може сума частин відрізків:
а) дорівнювати нулю; б) бути від’ємною?
2. три точки А,В,С лежать на одній прямій: АВ = Х, АС = Х – 2, ВС = 2. Чи може точка В лежати між А і С ?
3. точки А,В,С лежать на одній прямій. Точка А лежить між точками В і С
АВ = Х, АС = Х + 5, ВС = 7. Знайдіть довжини АВ і ВС.
Учитель: Ну а тепер давайте перевіримо, чи знаєте ви: ( запитання до класу).
а). що таке промінь;
як зрозуміти вираз “Промінь проходить між сторонами кута”?
Щоб перевірити правильність ваших відповідей, виконаємо слідуючі завдання:
1). Скільки кутів зображено на кожному малюнку?
а в а в в с
A B
с
А В О C
С d а d
а). б). в). г).
2). Який із променів проходить між сторонами кута ( ав ) :
а). АС; б). СД; в). ВС; г). ВД; д). АД ?
F в
А В К
C Д
Е
А
3). Які з променів проходять між сторонами розгорнутого кута ВАС ?
ϐ е
a
С
А
В f
С d
Учитель: Сформулюємо основну властивість вимірювання кутів:
Кожний кут має певну градусну міру, більшу від нуля. Розгорнутий
Кут має 1800. Градусна міра кута дорівнює сумі градусних мір кутів,
На які він розбивається будь – яким променем, що проходить між
його сторонами.
І ось вправи, які ви зможете тепер виконати:
1).
ϐ с
кут ( аϐ ) = 1300, Знайти:
кут ( ϐс ), кут ( ad ), кут ( cd ).
а d
2). Замість * поставте знак ˃ або ˂ для кутів, щоб утворилася правильна нерівність: 1) кут ( dϐ ) * кут ( аϐ );
2) кут ( ϐс ) * кут ( ас ).
а ϐ
С
Д
А
d В Е с
Задача – діалог:
Діти чи не знаєте ви хто тут з ким говорив?
Задача – жарт.
Тепер ти знайдеш їх?
А ви, шановні діти, зможете розв’язати цю задачу, розгадуючи жартівливу бесіду?
. Підсумок уроку: Ну ось, ми з вами розглянули основні властивості вимірювання відрізків і кутів. Зробимо узагальнення ( короткий огляд матеріалу з допомогою учнів ).
ᴠ. Домашнє завдання. п.4, п. 7. № 7(1), № 24 (1).