УРОК №30
Тема. Географічне положення Австралії. Дослідження та освоєння материка. Тектонічна будова, рельєф, корисні копалини.
Мета: сформувати розуміння особливостей географічного положення материка та оцінювати його вплив на ознаки природи; характеризувати основні етапи дослідження материка; відшукувати закономірності розташування форм рельєфу та корисних копалин; удосконалити практичні вміння учнів працювати з картами та іншими джерелами географічної інформації; розвивати в учнів прагнення самостійно здобувати знання та працювати з додатковою літературою, вміння долати труднощі у навчанні; виховувати цікавість до предмету.
Обладнання: атласи , настінна карта « фізична карта Австралії», електронні джерела інформації.
Методи і прийоми: основні методи інтерактивного навчання.
Тип уроку: урок формування компетентностей.
Хід уроку
І. Організація пізнавальної діяльності учнів.
Вчитель пропонує учням аутотренінг на вивчення нового матеріалу.
У мене сьогодні гарний настрій
Я посміхаюсь своєму сусіду по парті.
Я сьогодні уважний(а).
Мені всі знання під силу.
Я відмінно вивчу новий матеріал.
Я бажаю собі і всім успіхів у роботі.
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Ми починаємо вивчати новий материк у цьому нам допоможуть ведучі журналісти, які підготували вам інформацію про географічне положення Австралії. Але сталася оказія, важливі дані перетасувалися та зазнали змін. Отож бо, ваше завдання бути уважними і відновити інформацію.
Прийом «Географічний репортаж»
Слова ведучих (репортерів) журналістів:
Вітаю !
Сьогодні ми поговоримо про географічне положення загадкового материка Австралія. Але трапилась оказія. Дана інформація потрапила до нас з помилками. Їх потрібно виправити. Сподіваюсь на вашу допомогу. То ж будьте уважні.
Австралія — найвіддаленіший населений материк Землі. Він цілком розташований у Південній півкулі. Це материк, де все "навпаки": у липні тут зима, у січні — літо. Дерева Австралії скидають не листя, а кору, ліси не дають тіні, а крізь зарості пустель доводиться пробиватися з сокирою. Малята тварин тут вилуплюються з яєць, а потім їх вигодовують молоком.
Географічне положення. Австралія — найменший материк Землі.
Його площа становить 7млн.700 тис.км2.
Північний тропік перетинає Австралію майже посередині. Крайньою північною її точкою є мис Байрон, південною — мис Південно-Східний. Крайня західна точка материка — мис Стіп-Пойнт, крайня східна — мис Йорк.
На відміну від Африки, Австралія — компактний материк: його центральні області майже однаково віддалені від океанів. Він омивається Індійським, Атлантичним і Тихим океанами та має тільки дві значні затоки: Карпентарію на півдні і Велику Австралійську — на півночі.
Із півночі Австралію омивають великі моря – Коралове і Тасманове. Води їх теплі, це сприяє розвитку коралів. Так, у Кораловому морі простягається Великий Бар’єрний риф - унікальне пасмо коралових невеликих островів завдовжки 2300км і завширшки до 150км. Рифи не є небезпечні для судноплавства. Водночас вони приймають на себе удари океанічних хвиль і гасять їх гігантську силу.
Берегова лінія материка є сильно порізана .
Поблизу Австралії лежить великий острів Нова Каледонія.
Береги Австралії, як і Південної Африки, омиваються на заході теплою, а на сході —холодною течіями. Теплі води Південної Пасатної течії проходять уздовж північного узбережжя континенту. Холодна течія Західних Вітрів омиває його південні береги.
Величезні океанічні простори відокремлюють Австралію від інших материків. Тільки на півночі через численні острови вона має деякий зв'язок з Азією. Віддаленість та ізольованість материка зумовили незвичайність його природи, що вразила перших європейських дослідників.
Після відповідей учнів учитель прикріплює на дошці карточки з виправленими помилками.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Прийом «Домашня заготовка»
Учні виступають у ролі медійників, розповідаючи про видатних мореплавців дослідників материка Австралії. Розповідь супроводжується презентацією.
Прийом « Слово вчителя»
Поверхня Австралії найнижча з поміж інших материків. Її середня абсолютна висота становить лише 215м.
Рельєф Австралії схожий на рельєф південної Африки, тому, що в основі материка залягає давня Австралійська платформа. Міцний фундамент, якої у західній частині підвищений.
У рельєфі це Західноавстралійське плоскогір’я із середніми висотами 300-400м. Подекуди тут підносяться окремі масиви, складені кристалічними породами.
Центральна частина платформи за геологічною будовою є величезним прогином, вкритим чохлом осадових відкладів, потужністю у кілька кілометрів. Цю частину платформи займає Центральна низовина.
На крайньому сході материка розташована область складчастості- Великий Вододільний хребет. Північні та південні частини хребта істотно відрізняються між собою. На півночі гори низькі та середньовисотні з плоскими вершинами. Південна частина хребта значно вища, тут розташовані Австралійські Альпи, із найвищою вершиною материка – горою Косцюшко 2230м.
На відміну від Африки в Австралії не має високих молодих гір, діючих вулканів і зледеніння. Проте тут, як і в Африці поширені еолові форми рельєфу. На півдні Західноавстралійського плоскогір’я трапляється чимало карстових форм рельєфу – лійки, борозни, що утворилися в розчинених водою вапняках.
В Австралії є значні різноманітні поклади корисних копалин, найбільші родовища зосереджені на Австралійській платформі. З магматичними породами фундаменту пов’язані рудні корисні копалини – залізні, алюмінієві, мідні, уранові руди. Руди металів залягають також у горах на сході материка.
В осадовому чохлі Австралійської платформи зосереджені нерудні корисні копалини. З поміж них кам’яне і буре вугілля, нафта і газ. Вони залягають переважно в западинах і прогинах платформи на північному заході та південному сході материка.
У центральних районах за умов посушливого клімату сформувалися значні поклади солі та гіпсу.
Розповідь учителя супроводжується відео матеріалом.
Прийом « Здивуй мене»
А ви знали що?
Першою людиною, що піднялась на вершину Косцюшко в 1840 році був польський натураліст Павло Едмунд Стшелецький, який назвав її горою Косцюшко на честь керівника польського повстання 1794 року Тадеуша Костюшко.
Фізкультхвилинка
Прийом «Знайди пару»
Учні отримують картки, на яких потрібно увідповіднити тектонічні структури з формами рельєфу та корисними копалинами.
ІV.Узагальнення та систематизація знань.
Прийом « Ментальна карта»
На дошці учитель зобразив схематично обриси Австралії, на якій маркерами помічено місця основних географічних об’єктів материка. Учням потрібно правильно розташувати магніти – об’єкти у заданих точках ментальної карти. У змагальницькому темпі діти закріплюють вивчений матеріал.
Прийом « Ерудит»
Учні розв’язують проблемні питання
V. Підсумки уроку.
Прийом « Рефлексія»