Особливості композиції повісті Ніни Бічуя "Шпага Славка Беркути"

Про матеріал
Презентацію можна використовувати під час очного та дистанційного навчання на уроках української літератури
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Особливості композиції твору

Номер слайду 2

Прийом «Усмішка»– Коли усміхнутися перехожому – він усміхнеться вам у відповідь. Коли усміхнутися небу і сонцю – розійдуться хмари. Коли усміхнутися Всесвіту – станеться щось казкове. Усміхніться одне одному вустами, очима, долонями, серцями.

Номер слайду 3

Літературний самодиктант. Впишіть у текст на місці пропуску правильні відповіді. Ніна _____________ Бічуя – письменниця, перекладач, журналіст,член ________________  _________ _____________  _________. Народилася 24 серпня _________ року у місті ____________. Закінчила факультет ________________ ________________ університету. Довгий час мешкає у _____________. Працювала____________ ____________  __________ Львівського театру юного глядача. Ніна Бічуя має дитячу нагороду – _____________  _________  ________. Останнім часом працює в галузі ___________.(Відповіді: Леонідівна, Національної спілки письменників України, 1937, Києві, журналістики, Львівського, Львові, завідувачем літературної частини, Кавалер Ордену Усмішки, перекладу).

Номер слайду 4

Вправа «Мікрофон»Висловіть декількома реченнямисвої враження від прочитаної повісті.

Номер слайду 5

Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Особливості композиції твору

Номер слайду 6

продовжити роботу над змістом повісті;розкрити основні сюжетні лінії, проблематику, особливості композиції; удосконалювати уміння і навички аналізу художнього тексту; виховувати повагу до батьків, оточуючих, самоповагу. Мета:

Номер слайду 7

ЕПІГРАФ: Для кожної людини врешті приходить момент, коли вона стає старшою, і не обов’язково для цього лічити свій вік на десятки – події не раз важать більше, ніж час. Ніна Бічуя- Як ви розумієте цей вираз Ніни Бічуї?

Номер слайду 8

Художній світ Ніни Бічуї особливий, бо це духовний світ людини, де постійно ведеться боротьба між добром і злом, де творяться дива, які ніхто не помічає. Це світ дитинства, у якому є все: дружба, кохання, суперечки.

Номер слайду 9

«Реклама»Одним-двома реченнями прорекламуйте повість «Шпага Славка Беркути».

Номер слайду 10

Можливі варіанти:1. У житті семикласників – Славка Беркути, Юлька Ващука, Лілі Теслюк, Стефка Вуса та інших – настає момент, коли приходить усвідомлення того, що безтурботне дитинство минуло. Саме про це повість. Читайте її – і вам відкриється тайна.2. Дорослішати і весело, і важко водночас, і подекуди навіть страшно, адже на школярів чекають справжні випробування на чесність, людяність, міцність дружби, на осягнення людського призначення – це все ви збагнете, прочитавши твір Ніни Бічуї.

Номер слайду 11

Бесіда за змістом– Давайте визначимо тему повісті «Шпага Славка Беркути».(Розповідь про школу і дорослішання підлітків; розповідь про міських підлітків, їхнє навчання, дозвілля і життя поза школою).– Яка головна думка повісті?(Життя дуже складне і непередбачуване, але потрібно завжди чинити по совісті).– Назвіть основні сюжетні лінії.(Життя кожного з чотирьох підлітків. Дружба-протистояння Славка і Юлька. Любовний трикутник Юлько – Лілі – Славко.)– Визначте основні сюжетні елементи.(Експозиція: «Чотири портрети». Зав’язка: розділ «Про те, що сталося пізніше». Кульмінація: «Суд». Розв’язка: «Кінець щасливий, немов у казці»).– Особливості композиції повісті.(Повість починається з епізоду, який спонукає до роздумів, непевності протягом усього читання. Потім дія повертає у часі назад, описується кожний з чотирьох героїв повісті окремо від інших – і у взаємодії).

Номер слайду 12

Тема: розповідь про міських підлітків, їхнє навчання, дозвілля і життя поза школою.Ідея: пошук свого шляху у житті. Основна думка: життя дуже складне і непередбачуване, але потрібно завжди чинити по совісті. Жанр: психологічна повість.

Номер слайду 13

Повість починається з епізоду, який спонукає до роздумів, непевності протягом усього читання. Потім дія повертає у часі назад, описується кожний з чотирьох героїв повісті окремо від інших – і у взаємодії, тому частини композиції на початку змінені (зав`язка і експозиція).

Номер слайду 14

Композиція: (учні визначають частини композиції, підтверджуючи цитатою)експозиція: знайомство з головними героями повісті («Чотири портрети»);завязка: пізнання ціни дружби («Про те, що сталося пізніше»);розвиток дії: навчання та захоплення героїв («Юлько вдома», «Стефко вдома»);кульмінація: шкільний суд («Суд»);розв`язка: щасливий кінець («Кінець щасливий, немов у казці»).

Номер слайду 15

Сюжетні лінії: дружба-протистояння Славка і Юлька; любовний трикутник Юлько – Лілі – Славко.

Номер слайду 16

«Хмара проблем»– дорослішання дітей;– самотність людини;– жорстокість молоді, ставлення до братів менших – тварин;– віра у свій талант;– відсутність повноцінного спілкування з дорослими;– підлість і відкритість;– відповідальність людини за свої вчинки;– дружба в житті людини;– призначення людини на землі;– формування характеру підлітків;– протистояння брехні і правди.– стосунки в середовищі дітей;– самовдосконалення і самореалізація дитини;

Номер слайду 17

«Займи позицію»Назвіть ту проблему, яка вас найбільше схвилювала. Чому?

Номер слайду 18

Гра «Складання шифрограми»Завдання: із переліку розділів виберіть тільки ті, які стосуються повісті «Ніни Бічуї» і запишіть їхні номери.1. «Щедрий вечір».2. «Чотири портрети».3. «Двоє дітей і місто».4. «Три зерна пшениці».5. «Ниточка бабиного літа».6. «Максимальне навантаження».7. «Театральна вистава».8. «Дискусія за партою».9. «Чиста хвилина для роздумів».10. «Два по два – чотири».11. «Стиглі яблука під осінь».12. «Суд».(Шифрограма: 2 3 6 7 8 10 12).

Номер слайду 19

Гра «Шпаргалка»Учень 8 класу на контрольній роботі отримав підказку від товариша, але ніяк не може її до кінця зрозуміти. Вам потрібно дописати те, чого не вистачає у цитатах, вказати героя і розділ.1. «Крадькома хлопчик усміхається дзеркалу і миттю стягує губи у сердитій гримасі…ні, від усмішки його обличчя не кращає. (Юлько Ващук «Чотири портрети»)2. «Максимальне навантаження – справа немаловажна. Це…вимір характеру і людських сил. (Батько Славка Беркути, «Максимальне навантаження»)3. «Уперше в житті почувалася ніяково від похвал. Вона виходила на сцену, немов…ступала на підвіконня на шостому поверсі свого останнього в місті будинку. (Лілі Теслюк, «Театральна вистава»)4. «Навіщо ти вчинив це побоїще? Ще й заховався після всього. Чого завгодно міг сподіватися, але …щоб Славко Беркута заховався… (Андрій Степанович, «Битися із беззбройним»)5. «Коли б я знала, хто це зробив, ну як він міг, як у людини язик повернувся – зробити щось паскудне…і прикритися чужим іменем? (Лілі Теслюк, «Кінець щасливий, немов у казці»)

Номер слайду 20

Текстоцентричний аналіз твору. «Бумеранг»1. Чому Юлько спалює свої малюнки?(Славко Беркута, побачивши його малюнки, сказав, що десь бачив подібного коня. Саме цей факт обурив Юлька Ващука).2. Пригадайте той факт, коли Лілі Теслюк почувала себе справжньою Попелюшкою? Як це характеризує дівчинку?(У день вистави вона «захворіла», щоб дати змогу дівчинці Ліді зіграти роль Попелюшки. Лілі хоча і відчувала себе покинутою, але таким чином дала можливість дівчинці не тільки співати за кулісами, а й зіграти повноцінну роль).3. Що нам відомо про дитинство Стефка Вуса?(Його дитинство проходило в бабусиному селі, що лежало далеко в горах. Бабуся його любила і називала «Кукулику мій», з нею він збирав гриби. Коли померла бабуся, його забрав батько у місто, де хлопцеві не подобалося)4. Яку роль зіграла хвороба у формуванні характеру Славка Беркути?(У вісім років він був схожий на дошкільнятко, мав хворі ноги. Він приймав ліки, ходив на ковзанку, хоча часто відчував біль. Це заняття зміцнило його і частково загартувало характер).5. Яка роль батька у вихованні Славка Беркути?(Його батько випробовував літаки, в дитинстві був у німецькому концтаборі. Саме батько сказав хлопцеві про максимальне навантаження – «вимір характеру і людських сил». Він так готував хлопця до складності життєвих обставин)

Номер слайду 21

Текстоцентричний аналіз твору. «Бумеранг»6. Передайте емоційний стан Лілі Теслюк під час вистави та після неї. Як це її характеризує?(На сцені вона була серйозною, зовсім не схожою на неї справжню: «веселу, пустотливу і непосидючу». Вона ніяковіла від похвал, танцюючи, Лілі відчувала впевненість і силу).7. Чому прийшов Стефко до старої вчительки?(Він прийшов провідати сороку, йому бракувало спілкування, бо батько його завжди був п’яним. Йому сподобалося, що його було названо «славним хлопчиком». Він розповідав про себе і слухав розповіді вчительки).8. Яку відповідь дав Юлько на питання Беркути: яке максимальне навантаження можна витримати?(Я не машина! І взагалі не маю наміру вступати з тобою в дискусії на уроці).9. Чому Беркута бився із Ващуком шпагами? Про що думав Беркута?(Беркуту вразила насмішкуватість і всепереможність Юлька. «…А тепер справді бився, зо зла бився. Мені хотілося, щоб він не сміявся, не похвалявся, не говорив, ніби все в руки йде само, без жодних зусиль. Я не думав тоді, не розмірковував, що битися з Юльком – просто нечесно, все одно, що битися з беззбройним…»10. Чому Юлько в міліції назвався Славком Беркутою?(Його батьки виховували, що він кращий за всіх, а тут виявилося, що розпиває вино. Крім того, він хотів принизити Беркуту, бо Юлько завжди був переможцем – він мав все робити на «відмінно»).

Номер слайду 22

Тести1. Назвіть героя, якого немає у творі Ніни Бічуї «Шпага Славка Беркути». А) Лілі Теслюк;Б) Стефко Вус;В) Ніна Воврик;Г) Юлько Ващук.2. «Це звучить, як оскарження. Годинами хлопчик сидить за роялем й вимолює у клавішів пісню, щоб зрозуміти і полюбити її, а клавіші нічого не дарують, і навіть коні перестають малюватися, гублять щось живе і справжнє…» Про кого з героїв повісті сказано?А) Славко Беркута;Б) Юлько Ващук;В) Стефко Вус;Г) Степан Геник.3. Кому Беркута сказав такі слова: «Кінчай хвалитись! От я умію на руках ходити. Е! А ти не вмієш? Ні! От бачиш…»А) Лілі Теслюк;Б) Ваврик;В) Насті Вус;Г) Стефку Вусу.

Номер слайду 23

4. «Добре високим і сильним – їх не штовхають навіть у тих випадках, коли вони надумають ходити серединою тротуару. А якщо ти у вісім років скидаєшся на дошкільнятко, до того ж у тебе ноги болять у суглобах при кожному кроці, то, мабуть, краще ходити попід стінами: безпечніше». Назвати розділ, у якому можна прочитати ці слова Славка Беркути. А) «Двоє дітей і місто»;Б) «Славко вдома»;В) «Чотири портрети»;Г) «Скажи, хто твій учень». 5. Хто з героїв так розмірковував про Беркуту: «Шпага. Книжка. Старі спортивні кеди на підлозі. Блакитні печери… Висловлені й невисловлені сумніви…»А) Батько Стефка Вуса;Б) Мати Юлька Ващука;В) Мати Лілі Теслюк;Г) Мати Славка.6. Яку споруду Львова описано в цьому уривку з повісті: «Театр був увесь блакитний і урочистий – від розпису стелі і стін до оббивки крісел. Музи, легкі, як балерини, мчать кудись у вічному леті з вінками в рожевих руках. Мармурові ангели під ложами нагадують пустотливих дітлахів, які вирвалися на волю від надто суворих опікунок…»А) Театр юного глядача;Б) Театр імені Франка;В) Оперний театр;Г) Театр трагікомедії. Тести

Номер слайду 24

7. «Бо чіпляються усі до…, кроку не дають ступити: отой чижик-староста намалював на … карикатуру в газеті – сидить… за партою рік у п’ятому класі сидить, і вуса в нього довгі, аж по пояс, виросли…» Назвіть ім’я, яке можна вставити на місці пропуску. А) Стефко;Б) Юлько;В) Славко;Г) Зінько. 8. У повісті «Шпага Славка Беркути» піднято всі проблеми, окрім: А) відповідальність людини за свій народ;Б) дружба в житті людини;В) призначення людини на землі;Г) формування характеру підлітків.9. Яку мету поставив перед собою Беркута?А) поїхати на чемпіонат до Харкова;Б) увійти до збірної і не порушувати присяги;В) виграти бій у Юлька;Г) відвідати театр.10. Хто з героїв думав так: «Юлько Ващук – не покривджений, Славко Беркута – не хуліган….»?А) Нінель Ваврик;Б) Антон Дмитрович;В) Андрій Степанович;Г) Лілі Теслюк. Тести

Номер слайду 25

1-в2-б3-а4-в5-г6-в7-а8-а9-б10-г. Тести (ключ)

Номер слайду 26

«Незакінчене речення»– На уроці я дізнався про…– Мені цікаво було…– Епіграф уроку був…

Номер слайду 27

Домашнє завдання. Скласти уявний монолог Славка Беркути, не сказаний батькам.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Гуськова Вікторія Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
28 березня 2023
Переглядів
8618
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку