"Особові займенники. Займенники 1-3 особи однини і множини "

Про матеріал
Розробка другого уроку з теми "Займенник. " Мета уроку навчити учнів розпізнавати особові займенники, визначати особу, число, формувати вміння свідомо користуватись займенниками в усному й писемному мовленні.
Перегляд файлу

 

Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 7

Харківської міської ради Харківської області

 

 

 

 

План-конспект уроку

з української мови

 

"Особові займенники.

Займенники 1-3 особи

однини і множини "

 

 

 

Вчитель початкових класів

                                                                                            Бараницька О.П.

                                                                                            Вища кваліфікаційна

                                                                                            категорія

 

 

 

 

Харків 2019

 

Українська мова 

 4 клас

Тема. Особові займенники.Займенники 1-2-3 особи однини і множини

Мета уроку.Вчити розпізнавати особові займенники; визначати особу, число; формувати вміння свідомо користуватись займенниками в усному й писемному мовленні; розвивати мовлення і мислення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до вивчення рідної мови, прищеплювати любов до рідного краю.

Тип уроку: комбінований

Матеріали та обладнання: девіз уроку, прислів’я, роздатковий матеріал, індивідуальні картки, опорні таблиці з теми, презентація до уроку.

Методи та прийоми роботи: інтерактивна вправа « Очікування», складання девізу уроку, каліграфічна хвилинка, гра «Карусель», вправа «Інтерв’ю», пояснення вчителя,  дослідження, робота в парі, групова робота.

Література:

Вашуленко М.С. Українська мова : підруч. для 4 кл. загальноосвіт. навч. закладів з українською мовою навч. / В.С. Вашуленко, С.Г. Дубовик, О.І. Мельничайко / за ред. М.С. Вашуленка,- Київ : Видавничий дім «Освіта»,- 2015.

«Українська мова» підручник для 4 класу ЗНЗ. Варзацька Л.О., Зроль Г.Є., Шильцова Л.М.    Навчальна книга -«Богдан»,- 2015.

 

Хід уроку

I. Організація учнів до уроку

1.  Мотивація навчальної діяльності. Інтерактивна вправа

« Очікування».

--Чого кожен з вас очікує від уроку?

(Я очікую, що ….

На уроці мене чекає ….

На цьому уроці я вивчу ….

Цей урок навчить мене ….)

--Я теж хочу висловити свої очікування:

- Ви будете активно працювати.

- Доведете, що знаєте багато по темі.

- Умієте точно, гарно висловлювати свої думки.

- Будете злагоджено працювати в парах.

2.Складання девізу уроку.

--Діти, а давайте разом складемо девіз уроку.

(З розсипаних слів скласти вислів)

Навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того.

 (Добре того навчати, хто хоче все знати).

--Хто з вас хоче багато знати?

--Я рада, що знайшла так багато однодумців.

ІІ. Каліграфічна хвилинка.

- Записати девіз нашого уроку. Визначити займенники.

- На які питання вони відповідають?

(Висновок:  займенники відповідають на питання іменників, прикметників та числівників , але не називають їх)

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

3.1. Гра «Карусель»

- Станьте в 2 кола ,  перше коло не рухається,  друге преміщується. Обговоріть,  які частини мови ви знаєте, які ви знаєте відмінки.

3.2. Прочитайте вірш Гургена  Боряна. Підкресліть в ньому займенники.

                  Хороші друзі в мене є,

                  І ми – одна сім’я.

                  Ми завжди думаєм одне –

                  І ти, і він, і я.

                  Нам любе сонце й тихий гай,

                  Долини і поля.

                  Ми дуже любим рідний край –

                  І ти, і він, і я!  

3.3. Вправа «Інтерв’ю».

- Із займенником ви познайомилися на попередньому уроці. Зараз перевіримо, що ви запам’ятали з цієї теми.

-    Чому ця частина мови  називається саме займенником? (Вживається замість імені, тобто замість іменних частин мови: іменника, прикметника, числівника).-

-  На що вказує займенник?(На предмет, їх ознаки,кількість. Але не називає їх.)

- Назвіть займенники, які ви знаєте.

- Для чого потрібні займенники? ( Щоб уникати в мовленні повторення слів.)

- Відкрийте свої зошити. Запишіть , будь ласка, сьогодні 19 березня, класна робота.

IV. Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми продовжимо вивчати тему «Займенник», а саме познайомимось з особовими займенниками. Тема сьогоднішнього нашого уроку – Особові займенники. На уроці ми будемо вчитися розпізнавати та правильно використовувати у мовленні особові займенники. Вони теж допомагають нам  уникати в мовленні повторень, щоб наша мова була правильною, мелодійною, милозвучною.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Пояснення вчителем.

Особові займенники вказують на особу, або осіб, але не називають їх і відповідають на ті ж запитання, що й іменник: хто?, що?, кого?, чого? і т. д. Тобто вони замінюють іменники.

Особові займенники мають три особи – першу, другу і третю. Кожна особа має два числа: однину і множину.

Займенники І особи  я, ми.

До першої особи однини  належить займенник  я, а до першої особи множини  – ми. Ці займенники вказують на особу, яка говорить про себе чи двох і більше осіб від імені яких говорять.

Займенники ІІ особи ти, ви.

До другої особи однини належить займенник  ти, до другої особи множини – ви. Займенники ти, ви вказують на особу, до якої звернено мовлення, тобто до співрозмовника, до слухача.

Займенник ви може вживатися й до однієї особи як засіб вираження ввічливості і пошани. У таких випадках слово ви пишеться з великої літери.

Займенники ІІІ особи він, воно, вона, вони.

До третьої особи однини належать три займенники: він, вона, воно. Це залежить від роду (чол., жін., сер.) особи, про яку говорять. До третьої особи множини належить займенник вони. Ці займенники вказують на особу чи предмет, осіб чи предмети про які говорять.

Отже, давайте ще раз повторимо, які займенники належать до особових (за таблицею).

 

 

І особа

ІІ особа

ІІІ особа

однина

я

ти

він, вона, воно

множина

ми

ви

вони

 

У непрямих відмінках деякі особові займенники змінюють основу:

я — мене

він — його

вона — її

ми — нас

вони — їх

V. Робота над темою  уроку.

5.1.  Робота в групах. Дослідження

— Кожна дитина проведе дослідницьку роботу із займенниками і дасть відповідь на поставлене питання. (Вчитель видає групам завдання на картках.)

1 група. Чи мають займенники  число : однину і множину? ( на дошці магнітами)

Розподіліть займенники у дві групи: я, ми, ти, ви, він, вона, вони, воно.

Однина              Множина

  2 група. Чи змінюються займенники за відмінками? ( на дошці)

Провідміняйте займенники.

Н. в.   Я      Вони

Р. в.

Д. в.

З. в.

О. в.

М. в.

3. Обговорення результатів досліджень. Результати оформити у вигляді опорної таблиці-пам’ятки       (Діти заповнюють таблицю за допомогою карток, чорне –записано на дошці,  синє – прикріплюють учні) 

 

Займенник

частина мови

Відповідає на питання

хто? який? скільки?

Вказує на

предмет, ознаку, кількість, але не називає.

Має особи:

1 особа —  я, ми;       2 особа— ти, ви;   3 особа —він, вона, воно, вони.

Змінюється за

числами і відмінками.

Має рід (в однині 3-ї особи):

він — чоловічий рід;    вона — жіночий рід;     воно — середній рід.

- Прочитайте ,  що нам відомо про займенник  

 

5.1 Робота в парі. Виконання завдання на картках з колективною перевіркою

-Прочитай прислів’я. Випиши особові займенники, визначаючи їх особу.

 

Ти йому про діло, а він про козу білу. 2.  Він їй каже « ячмінь», а вона каже «гречка». 3 Або ви, тату, їдьте в ліс по дрова, а я буду дома, або я буду дома, а ви, тату, їдьте в ліс по дрова. 4. Ми з тобою як риба з водою. 5.  Воно таке: ні в тин, ні у ворота.

1-ша особа: _______________________

2-га особа: ________________________

3-тя особа: _______________________

Музична фізкультхвилинка.

- Виконуйте вправи і оплесками спіймайте особові займенники.

                               Щось не хочеться сидіти –

                               Треба трішки відпочити.

                               Руки вгору, руки вниз.

                               Ти на сусіда подивись.

                               Ви вгору руки підніміть,

                               А тепер їх опустіть.

                               Плигніть, діти, кілька раз.

                                За роботу, все гаразд

5.2. Самостійна робота в парах по картках.    

-  Постав займенники у потрібну форму. Визнач особу та  число.                                                                                       

Усміхнувся до (вона).

Дивитися на (ми).

Прийшов до (ти).

Стоїть переді (я).

5.3. Диференційована робота. Гра «Віднови прогалини»

- У нас сталася проблема. Наші займенники забули, як вони правильно мають писатися у словосполученнях. Допоможемо їм пригадати?

 

Вам потрібно списати словосполучення, Займенники в дужках поставити у потрібну форму та визначити відмінок.

 

Просити у (він), згадувати (я), вдячний (ви), спілкуватися з (ми), дружити з (ти), подорожувати з (ви).

5.4. Прочитай. Постав на місці крапок у потрібному відмінку особовий займенник "я" і запиши. Визнач відмінок. (Додаткова вправа)

Передав (ким?) ….  Не було (кого?) …

Побачив (на кому?) …          Написав (кому?) …

Говорити (про кого?) … Виступав (хто?) …

 

5.5. Вправа «Розгортання сюжету» (Додаткова вправа)

Кролиця має трьох кроленят.

вушка, довгі, у, …

схожі, на матір, …

вчить, травичку, кроленят, їсти, …

за, спостерігаємо, кролячим, сімейством, …

такі, дикі, гарненькі, …

моркви, дали, та капусти, ... , …

жують, смакують, і, 

Довідка: вони, їм, ми, вони, них, вона,  вони, ми.

 

5.6. Прочитай речення, вживаючи займенники, що в дужках, у потрібному відмінку. Спиши речення, розкриваючи дужки. Постав знак наголосу над займенниками. (Додаткова вправа)

Валерій написав (я, ти, він, вона) листа.

 Оленка запитала (я, він) про (вона, вони). Оксанка поділилася з (ти, він, вона, вони) книжками. Тетянка була вдячна (він, вона, вони) за поїздку. В цирку сміялися (він, вона, вони).

VІ. Підсумок уроку

- А зараз зробимо останній крок,

  Підсумуємо урок.

 «Мозковий штурм» розпочинаємо,

 Все, що знаємо, пригадаємо

1) Яку тему ми розгядали на уроці?

  2) Чому ви навчилися?

  3)  Що запам’ятали?

  4) Які завдання найбільше сподобалися?

  5) Для чого нам потрібні займенники у мовленні?

   - Молодці. Я рада, що ви засвоїли цю тему і будете її пам’ятати інадалі,   

   щоб не допускати  помилок у мовленні., щоб воно було співуче та мелодійне. Адже, ви знаєте, що українська мова посідає перші місця за  милозвучностю та красою.

VII. Домашнє завдання

Вправа ____ с. ____

 

 

 

 

Тема. Особові займенники

Вправа 1.

 Прочитайте вірш Гургена  Боряна. Підкресліть в ньому займенники.

                  Хороші друзі в мене є,

                  І ми – одна сім’я.

                  Ми завжди думаєм одне –

                  І ти, і він, і я.

                  Нам любе сонце й тихий гай,

                  Долини і поля.

                  Ми дуже любим рідний край –

                  І ти, і він, і я!  

 

Правило

 

 

І особа

ІІ особа

ІІІ особа

однина

я

ти

він, вона, воно

множина

ми

ви

вони

 

 

 Вправа 2.

Прочитай прислів’я. Випиши особові займенники, визначаючи їх особу.

Ти йому про діло, а він про козу білу. 2.  Він їй каже « ячмінь», а вона каже «гречка». 3 Або ви, тату, їдьте в ліс по дрова, а я буду дома, або я буду дома, а ви, тату, їдьте в ліс по дрова. 4. Ми з тобою як риба з водою. 5. Воно таке: ні в тин, ні у ворота.

 

1-ша особа: ______________________________________

2-га особа: ______________________________________

3-тя особа: ______________________________________

 

 

Вправа 3.

Постав займенники у потрібну форму. Визнач особу та  число.                                                                                       

Усміхнувся до (вона)-_______________________________________________.

Дивитися на (ми)-__________________________________________________.

Прийшов до (ти)-___________________________________________________.

Стоїть переді (я)-___________________________________________________.

 

Вправа 4.  

Вам потрібно списати словосполучення, займеннки в дужках, поставити у  потрібну форму та визначити відмінок.

 

Просити у (він), згадувати (я), вдячний (ви), спілкуватися з (ми), дружити з (ти), подорожувати з (ви).

 

Вправа 5.

 Прочитай. Постав на місці крапок у потрібному відмінку особовий займенник "я" і запиши. Визнач відмінок.  (Додаткова вправа)

Передав (ким?) _____________.  Не було (кого?) _______________.

Побачив (на кому?) ____________.          Написав (кому?) _______________.

Говорити (про кого?) ____________. Виступав (хто?) _______________.

 

Вправа 6 . (Додаткова вправа. Записати в зошит)

Вправа «Розгортання сюжету»

Кролиця має трьох кроленят.

вушка, довгі, у, …

схожі, на матір, …

вчить, травичку, кроленят, їсти, …

за, спостерігаємо, кролячим, сімейством, …

такі, дикі, гарненькі, …

моркви, дали, та капусти, ... , …

жують, смакують, і, 

Довідка: вони, їм, ми, вони, них, вона,  вони, ми.

 

Вправа 7. (Додаткова вправа)

    Прочитай речення, вживаючи займенники, що в дужках, у потрібному відмінку. Спиши речення, розкриваючи дужки. Постав знак наголосу над займенниками.

 

Валерій написав (я, ти, він, вона) листа.

Оленка запитала (я, він) про (вона, вони). Оксанка поділилася з (ти, він, вона, вони) книжками. Тетянка була вдячна (він, вона, вони) за поїздку. В цирку сміялися (він, вона, вони).

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 група

Чи мають займенники  число : однину і множину? Розподіліть займенники у дві групи: я, ми, ти, ви, він, вона, вони, воно.

                                   

Однина

Множина

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________________________________________________________

2 група

 

 Провідміняйте займенники.

Н. в.   Я                           Вони

Р. в. _______________________________________________

Д. в.______________________________________________

З. в._______________________________________________

О. в.______________________________________________

М. в._____________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Займенник - це ___________________________ частина мови.

Відповідає на питання ______________? _____________? __________?

Вказує на ___________, ______________, _________, але не називає їх.

Має особи:

1 особа _____, _____; 2 особа____, ____;  3 особа_____, ______, _____, ______.

Особові займенники змінюється за ___________ і __________.

Особові займенники мають рід (в однині 3-ї особи):

_____чоловічий рід;    _______ жіночий рід;     ________середній рід.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Задорожня Лілія Яківна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
20 березня 2019
Переглядів
63413
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку