Означення квадратного рівняння. Неповні квадратні рівняння.

Про матеріал
Пропонується урок з алгебри в 8 класі, проведений з використанням інтерактивних вправ , які забезпечують підвищення якості навчання, розвиток творчості, самостійності, пізнавальної активності учнів. Саме це демонструє урок засвоєння нових знань теми “Квадратні рівняння. Неповні квадратні рівняння”, який проведений з використанням інтерактивних вправ та ігрових моментів. У розробці уроку використані інтерактивні завдання «Анаграма», «Встанови відповідність», поділ на групи «Посортуй рівняння», «Відгадай кросворд» Актуалізація навчального матеріалу здійснюється у процесі розгадування кросворду .
Перегляд файлу

1

 

 

Тема. Означення квадратного рівняння. Неповні квадратні рівняння.

Мета: ( освітня):

-домогтися свідомого розуміння означення квадратного рівняннязведеного квадратного рівняння та неповного квадратного рівняння; - засвоїти назви коефіцієнтів квадратного рівняння;

-сформувати вміння визначати коефіцієнти квадратного рівняння та за ними робити висновок про  вид квадратного рівняння;

-формувати вміння розв’язувати неповні квадратні ;

(виховна): виховувати в учнів культуру математичних записів , культуру спілкування та культуру поведінки, сприяти розвитку всесторонньо розвинутої особистості, вихованню етичних норм, довіру до товаришів.

(розвиваюча): розвивати в учнів уважність, розвивати мислення, увагу, пам’ять ,спостережливість, вміння аналізувати та виділяти головне.

Учні повинні :

  • розпізнавати квадратні рівняння серед інших рівнянь;
  • визначати коефіцієнти в квадратному рівнянні;
  • знати означення квадратного рівняння ;неповного квадратного рівняння та зведеного квадратного рівняння.
  •  уміти розв’язувати неповні квадратні рівняння.

 

Обладнання: дошка,  комп’ютер, підручник для 8 класу, мультимедійна дошка, картки оцінювання

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

 

                                      Хід уроку

І.Організаційний момент

 Перевірка наявності учнів в класі та їх готовності до уроку.

ІІ. Вступне слово вчителя (доцільно проводити з метою формування комунікативних компетентностей)

Рівняння – це не просто рівність,
З однією змінною чи кількома.
Рівняння – це думок активність,
Це інтелекту боротьба.

ІІІ. Актуалізація знань.

Слайд 2 « Розв`яжіть кросворд»

1.Рівність ,що містить невідоме ( рівняння);

2.Значення змінної, що перетворює рівняння на правильну рівність дев'ять корінь);

3.Рівняння,що мають однакові корені або не мають їх ( рівносильні);

4.Число,яке стоїть перед змінною у рівнянні ( коефіцієнт);

5.Рівняння виду ах=в, де х- змінна, а і в-  деяки числа ( лінійне);

6.Добуток коренів кожного з рівнянь 2х=3; 5х=7 ;5х=0( нуль)

7.Кількість коренів рівняння 0х=9 ( жодного).


ІV.. Мотивація вивчення теми.

Слайд 3

Проблемна задача.

Одне з двох чисел більше від другого на 2, а їх добуток дорівнює 35. Знайти ці числа.

 Розв’язання:

    Позначимо менше число через х. Тоді більше число буде дорівнювати х+2. Їх добуток 35. Маємо рівняння:

х(х+2)=35:

х² + 2х - 35=0.

Це - рівняння другого степеня з однією зміною.

Такі рівняння називаються квадратними. Ознайомлення учнів з темою, яку учні будуть вивчати та з вимогами до знань і вмінь.

 

Слайд 4

ІІІ.Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

 

Слайд 5

Квадратним називають рівняння виду

                             ах²+вх+с=0,

де х - змінна, а а, в, с – дані числа, причому а ≠ 0.

Слайд 6

 Інтерактивна вправа- анаграма ( cтворена в програмі smart)

« А ну ж бо відгадай! »

Слайд 7-8

Історична довідка  . Квадратні рівняння вміли розв’язувати вавілоняни близько 2000 років до н. е. відомо, що їхні методи розв’язання майже збігаються із сучасними. Проте невідомо, яким чином вавилоняни дійшли до цих методів: майже на всіх знайдених до того часу клинописних текстах збереглися лиш вказівки до знаходження коренів рівнянь і немає ані найменшої згадки про від’ємні числа і про загальні методи розв’язування рівнянь. В стародавній Греції квадратні рівняння розв’язувалися за допомогою геометричних побудов. Методи, які не пов’язувалися з геометрією, вперше наводить Діафант Александрійський у ІІІст.  У своїх книгах “Арифметика” він наводить приклади розв’язування неповних квадратних рівнянь. Його книги з описом способів розв’язування повних квадратних рівнянь до нашого часу не збереглися. Загальне правило розв’язування квадратних рівнянь було сформульоване німецьким математиком М. Штіфелем (1487 – 1567). Виводом формули загального розв’язку квадратних рівнянь займався Франсуа Вієт. Він же й вивів формули залежності коренів рівняння від коефіцієнтів у 1591 році. Після праць нідерландського математика А. Жираре (1595 – 1632), а також Декарта і Ньютона спосіб розв’язання квадратних рівнянь набув сучасного вигляду.

 ІV. Сприйняття й усвідомлення поняття повного та неповного квадратного рівнянь.

Слайд 5

Означення квадратного рівняння:

Квадратним називають рівняння виду

                             ах²+вх+с=0,

де х - змінна, а а, в, с – дані числа, причому а ≠ 0. Числа a, b, c  - називаються   коефіцієнтами квадратного  рівняння

 а – перший коефіцієнт;

b – другий коефіцієнт;

с – вільний член.

         Слайд 13.

Усні вправи.  Яке з даних рівнянь квадратне:

         а) 5х²-3х+2=0;   б)6х-7=0;   в) (2х-5)² -7=0;  г) 2х-3-х2=0; д) -5х3-x²=2х=0   ,є)(4х-5)x=0

 

         Слайд 14.

Інтерактивна вправа «Визначте коефіцієнти квадратного рівняння».

Слайд 15

Завдання      

    Уважно розглянувши   структуру рівнянь дайте означення зведеного і незведеного квадратних рівнянь  

 

 

 

 

                                                                        

Слайд 16

Квадратне рівняння називається з в е д е н и м ,

 якщо його перший коефіцієнт дорівнює одиниці (а = 1)

 

 

Слайд 17

Перетворіть дане квадратне рівняння у зведене

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 18

Робота в групах .

Завданням групам:

Розподіліть дані рівняння на чотири групи. Поясніть свій вибір.

 

Слайд 19

Робота з випереджальним домашнім завданням ( доцільно проводити з метою формування компетентностей саморозвитку і самоосвіти).

 Учнів класу було поділено на чотири групи. Кожна група отримала своє завдання.

Повідомлення учнів.

І група. Означення повного квадратного рівняння. Види неповних квадратних рівнянь.

Якщо у   квадратному рівнянні                                                                                                                                  а ≠ 0,  в ≠ 0,   с ≠ 0,то воно називається повним квадратним рівнянням.

Наприклад

2+5х-7=0

6х+х2-3=0

х2-8х-7=0

25-10х+х2=0.

ІІ група. Означення неповного квадратного рівняння. Види неповних квадратних рівнянь

Якщо у квадратному рівнянні хоча б один із коефіцієнтів  в або с   дорівнює нулю     (b = 0,  c = 0), то таке рівняння називається  неповним квадратним рівнянням

Наприклад

2-2х=0

2х+х2=0

125+5х2=0

49х2-81=0

 

Слайд 20

Інтерактивна вправа « Посортуй рівняння.

 

Слайд 21

Оздоровча хвилинка «Гімнастика для очей».Відеовправа.

 

 Слайд 22

Які рівняння об'єднані за спільною ознакою?

Яке з рівнянь зайве?

 

 

 

 

 

Слайд 23

Розв'яжіть рівняння.

Скільки коренів вони мають?

 

 

 

 

 

 

Слайд 24

Усні вправи (ІV група)

Які рівняння об'єднані за спільною ознакою? Яке з рівнянь  зайве?

Слайд 25

Завдання групам .

Розв`яжіть рівняння. Встановити, який (які) з коефіцієнтів дорівнюють нулю.  Сформулюйте правило розв`язування   рівняння певного типу.                                          

    Слайд 26

1 група

-5х2+15х=0

х2-х=0

2+8х=0

 

2 група

Х2-16=0

-2х2-50=0

2+16=0

3 група

2=0

-4х2=0

х2=0

4 група

2=0

-3х2-12=0

х2+2х=0

                                                             

Слайд 27

І група. Рівняння виду ах² = 0.

Якщо а ≠ 0, в = 0, с = 0, то ах² + 0х + 0= 0, тоді

                                     ах² = 0,

                            Розв’язування :

                                    х = 0

                            єдиний корінь.

Завдання.

Розв’язати рівняння

6х² =0,    -4х² =0,      2/5х² =0,

   х=0,         х=0,         х=0.

ІІ.група.Рівняння виду ах² +вх=0

Якщо а ≠ 0, в ≠ 0, с = 0, то

ах² + вх + 0 = 0;

ах² + вх = 0;

х(ах + в) = 0;

х=0  або  ах = -в;

                 х  = - в/а

Завдання.

Розв’язати рівняння

а)4х² +8х=0;              б) -5х² +15х=0;     в)   1/3х2-х=0;

4х(х+2)=0;                 -5 х(х-3)=0;                х(1/3х-1)=0;

4х=0, х+2=0;              -5х=0, х-3=0;            х=0;1/3х=1   

  х=0,  х=-2.                   х=0,  х=3.                 х=0;х=3.

Відповідь: -2; 0           Відповідь:  0; 3           Відповідь:  0; 3.

 

ІІІ група. Рівняння виду ах² + с = 0

Якщо а ≠ 0, в = 0, с ≠ 0, то  ах² + 0х + с=0

                                                ах² +с=0

                                                ах² = - с

                                                х² = - с/а

Якщо - с/а ≥ 0, то                                           Якщо - с/а ˂ 0, то дійсних                                                                                          

                                                                      коренів немає

Завдання.

Розв’язати рівняння

а)4х² +16=0;                  б)-2х² +50=0;                  в)  х2-16=0

4х²= - 16;                        -2х² =-50;                           ( х-4)(х+4)=0

  х² = - 4;                           х² =25;                              х=4; х=-4.

 - 4 <0 ;                                                        

  коренів немає;                       х1 = -5,      х2 = 5.  Відповідь: -4; 4.

Відповідь: коренів немає.   Відповідь: -5; 5.                    

V. Відпрацювання навиків розв’язування неповних квадратних рівнянь( доцільно проводити з метою формування продуктивної творчої діяльності)

Слайд 17

Розв’яжіть неповні квадратні рівняння:

а)- 1/9 у²=0;   б)3х² - 4х = 0;  в)4х² - 9 = 0.

 Після розв’язування рівнянь учні здійснюють самоперевірку за розв’язками на  наступному слайді.

Розв’язання

а) - 1/9 у² = 0;             б)12х² - 3х = 0;                     в)9х² - 4 = 0;

       у=0.                    3х(4х-1)=0;                              9х²=4;                  

Відповідь: 0        3х=0 або  4х-1=0;               х²= 4/9;                      

                             х = 0          4х=1;                           х_1  = - 2/3;

                                                 х = 1/4 .                          х_2 = 2/3.            

                              Відповідь: 0,   1/4.                 Відповідь: - 2/3;  2/3.

ІVгрупа. Розв’яжіть неповні квадратні рівняння:

2=0; -3х2+12=0; х2+2х=0.

Слайд 20

Розв’язання.

а)(х-1)(х-2)=4х;                 б) 3(х+5) – 8 = -5х(х + 2);

 х² - 2х – х +2 = 4х;            3х + 15 – 8 = -5х²  - 10х;

 х² - 2х – х + 2 - 4х = 0;      3х + 15 – 8 + 5х² + 10х = 0;

 х² - 7х + 2 = 0.                   5х²  + 13х + 7 = 0.

V. Відпрацювання навиків розв’язування неповних квадратних рівнянь           ( доцільно проводити з метою формування продуктивної творчої діяльності)

Слайд 28

Інтерактивна вправа «Розв`яжіть рівняння та перевірте відповіді за допомогою чарівного екрану.»

Слайд 29

Розв’яжіть рівняння

 

 

 

 

Слайд 30

Тестування ( використання програми MyTest)

1 варіант.

1.Яке з  поданих рівнянь є квадратним?

А)  1-12х=0           Б)  2-13х+5=0            В)  48х23-9=0                Г)  = 0

2. В квадратному рівнянні   -3х2+10х+5=0  вказати  старший коеффіциєнт:

А)  10                         Б)  5                      В)  -5                     Г)  -3

3. Розв`язати рівняння : х2+5х=0

А)  коренів немає         Б)  0; 5                          В)  5; -5                   Г)  0; -5

4.Яке з квадратних рівнянь є зведеним:

А)  12-х2+3х=0      Б) х2-7х+16=0      В) -15х2+4х-2=0         Г) 4х2+х-1=0

5.Яке з квадратних рівнянь є неповним:

А) 16х2-9=0         Б)  3-х2+х=0        В)  –х2-х-1=0         Г)  7-7х-7х2=0

6.  Яке з чисел є коренем квадратного рівняння  2=0

А)  5         Б)  0           В)  -5              Г)  25

7. Знайдіть добуток коренів рівнянння  2-9х=0

А)  немає коренів         Б)  4,5                  В)  -4,5                        Г)  0

8.В якому з квадратних рівнянь вільний член дорівнює нулю:

А)  2+2х=0        Б)  х2-9=0     В)  2-х-х2=0         Г)  2+5=0

9. Розв`яжіть рівняння :  х2-64=0 

А)  8; -8             Б)  0; 64           В) немає коренів        Г)  8

10. Розв`яжіть рівнянння : 6х-х2=0

А)       немає коренів      Б)  0,-6            В)  6 ;0                Г) 6;-6

2 варіант.

1. Яке з  поданих рівнянь є квадратним?:

А)  = 0         Б)  15х-3=0            В)  42=0                Г)  2+3х-1=0

2) В квадратному  рівнянні   2+5х-9=0   вказати вільний член:

А)  9                         Б)  -9                      В)  3                     Г)  5

3.  Розв`язати рівняння :   х2-25=0

А)  0; 25           Б)  немає коренів                  В)  5; -5        Г)  5

4.   Яке з квадратних рівнянь є   незведеним:

А)  х2+3х-5=0      Б)  7х+16+х2=0      В)  12х2+4х-2=0         Г)  х2+х=0

5. Яке з квадратних  рівнянь є зведеним :

А)  16х2-9=0         Б)  2+х=0        В)  х2-х-15=0         Г)  -7х2=0

6. Яке з чисел є коренем квадратного рівняння    2=0

А)  -8         Б)  8           В)  64              Г)  0

7. Знайдіть добуток коренів рівняння   2+12х=0

А)  -2,4          Б)  0                  В)  немає коренів                       Г)  7

8. У якому з даних квадратних рівнянь другий коефіцієнт дорівнює нулю?

А)  х2-9=0         Б)  2+2х=0           В)  2-х-х2=0         Г)  2+5х-3=0

9. Розв`яжіть рівняння    2=0 А)  -15                       Б)  0                      В)  немає коренів      Г) 

10. Розв`яжіть рівняння:    9х-х2=0

А)  немає коренів        Б)  0; -9                   В)  0; 9        Г)  3; -3

Таблиця правильних відповідей

№ задания

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1 вариант

Б

Г

Г

Б

А

Б

Г

А

А

А

2 вариант

Г

Б

В

В

В

Г

Б

А

Б

В

VІ. Рефлексія. Підведення підсумків уроку. Підсумок уроку

 Сформулюйте означення повного квадратного рівняння

 У рівнянні 3х²-7х+2=0 назвіть коефіцієнти а, в, с.

 Запишіть рівняння, якщо в=0, а=-1, с=2.

 Як називається таке рівняння?

 Наведіть приклади інших неповних квадратних рівнянь.

 Скільки коренів мають рівняння ах²=0, ах²+вх=0, ах²+с=0?

На сьогоднішньому уроці я дізнався …

На сьогоднішньому уроці найцікавішим для мене було …

Як я оцінюю свою роботу за 100 бальною шкалою;

Які риси характеру допомагали навчатися, а які заважали?                                            

Активність, апатія, ввічливість, упертість, дисциплінованість, допитливість, ініціативність, наполегливість, неуважність,незібраність, недбалість, організованість

VІІ. Домашнє завдання

§19,  №869(а,б), №873(а,в), №876(А), №886(Б)          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чірва О.В.

docx
До підручника
Алгебра 8 клас (Мерзляк А. Г., Полонський В. Б., Якір М. С)
Додано
10 жовтня 2020
Переглядів
1298
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку