Розробка уроку з алгебри у 8 класі з теми: "Властивості степеня із цілим показником"
Розробила: Єрмакова Тетяна Миколаївна вчитель математики Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 89 в рамках методичної теми «Організація самостійної роботи учнів на уроках математики»
Тема уроку: Властивості степеня з цілим показником
Мета уроку: закріпити знання учнів про означення та властивості степеня з цілим (від'ємним) показником; сформувати вміння використовувати їх для розв'язування вправ на обчислення значень числових виразів та перетворень виразів зі змінними; розвивати логічне мислення, уважність, вміння працювати самостійно, розвивати комунікативну та інформаційну компетентності учнів.
Тип уроку: відпрацювання навичок, діагностика засвоєння знань і вмінь.
Допоміжні матеріали: презентація, тест, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Повторення та актуалізація опорних знань, стимулювання навчальної діяльності.
1. Дайте означення степеня з цілим (від’ємним) показником.
2. Знайдіть помилки, якщо вони є:
x0=x |
x1=1 |
x -1=-x |
x2=x |
(-x)3= x3 |
|
3. Виконайте усно:
а) Замініть вираз одночленом: |
б) Спростіть: |
в) Обчисліть найзручнішим способом: |
z2 ∙ z5; (a3)2; b7 : b; (ab)5. |
x 2 ∙ x -6; x -3 : x 2; (m -5) -3; (а -5b -2) -3. |
2 -8 ∙ 2 18 : 2 10 ; (7 -5) -13 : (7 -16) -4; . |
4. Допишіть те, чого не вистачає в формулах на плакаті:
x a b= x a b xa ya= x y
5. Як називаються дані формули?
ІV. Формулювання теми і мети уроку.
V. Діагностика знань і навичок.
Клас ділиться на дві групи. Перша (з високим і достатнім рівнем знань) починає працювати з тестом на комп’ютерах, друга (середній і низький) – залишається на місці і виконує завдання із самоперевіркою
1) Тест
Подайте у вигляді степеня або добутку степенів:
1. a -16 a 8:a-4 а) a4; б) a8; в) a-4
2. (a4b-2c3)-10 а)abc -5; б) a -40b 20c -30; в) (abc)50
Знайдіть значення виразу:
3. (174)-12 (17-6)-8 а) 17 -22; б) 17-50; в) 1
4. а) ; б) 8; в) 2
5. а); б); в) 4
6. а)1; б) 6 -17 ; в) 634
7. 32 -5 ∙ 64 4 а)2; б) ; в) 1
8. а)8; б); в)
9. Виконайте дії:
а)25n4; б) 25p-3n4; в) 25
10. Подайте у вигляді добутку вираз:
а -2 – 4 а) (а -1 – 2)( а -1 + 2); б) (а -1 – 2)( а -1 - 2); в) (а+2)(а-2);
Cпростіть вираз:
11. (x -1 – 1)(x -1 + 1) – x -2 а) 0; б) 1; в) – 1
12. (а -3 – 3)(a -3 + 3) – a -3(a -3 + 3) а) а -6; б) -3а -3 –9; в) 0
2) Робота на місцях . Після розв’язання діти виконують самоперевірку за готовими відповідями на слайді. В разі виникнення запитань, можливе колективне обговорення.
Обчисліть: 1) (-5)⁰; 2) ; 3) -8·2 -3+5⁰; 4) |
Подайте у вигляді степеня з основою x: 5) x 5 : x 4 · x -4; 6) (x -7) -3 · x -11; 7) x -16 · x 6; 8) (x³) -3 : x ³; 9) x 0 · x -3 · x ⁵; |
Спростіть вираз: 10) 2 а -3b⁵·4а⁶ b⁻⁵; 11) (0,1а -2b⁻¹)⁻¹; 12) 0,8 а -6 b 8 · 5а 10 b -8. |
|
VІ. Формування вмінь і навичок.
1) Обчисліть:
а) 9 -6 ∙ 275; б) 100 : 10 -3; в) 125 -4 : 25 -5; г) ;
ґ) ; д) ; е) ж) 100- 2 : 1000 -5 0,01 6.
2) Спростіть вираз
а) (а -1 – 1)(a -1 + 1) – а -2; б) (b -3 – 3)(b -3 + 3) – b-3(b-3 + 2);
в) ; г) ;
ґ) ; д) .
3) Розв’яжіть задачу
Середня відстань від Землі до Сонця дорівнює 1,5108 км, а швидкість світла – 3108 м/с. За скільки хвилин світло від Сонця дійде до Землі? Відповідь округліть до одиниць.
VIІ. Контроль засвоєння. Самостійна робота
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1. Виконайте дії: |
|
а) 5-1 – 3 ∙ 2-3; б) 2-10 ∙ 26; b) (x – 7)-2; г) . |
а) 6-1 – 2∙3-2; б) 512 ∙ 5-8;
в) а-3 : а-6; г) (а-4)3 ∙ а10 |
2. Спростіть вираз: |
|
a) 1x6у -10 ∙ 0,7x-4у2; б) . |
а) 1а7b-12 ∙ 0,9a-5b13; б) . |
3. Обчисліть: |
|
|
|
Після того, як зошити здані на перевірку, учні можуть переглянути правильні відповіді на слайді і порахувати кількість отриманих балів.
VIII. Домашнє завдання.
1) §9 стор. 70-72 (вивчити);
2) Рівень А: № 275, № 277 Рівень Б: №281, № 283;
3) № 297 (за бажанням).
IX. Оголошення оцінок та рефлексія.
Література:
А.Г.Мерзляк Алгебра: Підручник для 8 класу;
С. П. Бабенко Алгебра. 8 клас: Експрес-контроль.