Тема програми: «Підготовка поверхонь під обштукатурювання.»
Тема уроку: «Ознайомлення учнів з видами поверхонь, інструментами, пристроями для підготовки поверхні і обштукатурювання.»
Мета уроку:
Навчальна ознайомити учнів з інструментом, навчити як правильно ним користуватися при виконанні штукатурних робіт і підготовки поверхні під обштукатурювання.
Розвивальна розвивати в учнів уміння аналізувати, розвивати розвиток мови при вивчені нової термінології.
Виховна виховувати любов до професії, дбайливе ставлення до інструментів, взаємопідтримку.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид уроку: урок-бесіда.
Форма навчанння: фронтальна, індивідуальна.
Міжпредметні звязки: технологія штукатурних робіт, охорона праці.
Зміст навчально-виробничої роботи: ознайомити учнів з інструментом і його застосуванням.
Обєкт роботи: штукатурна майстерня.
Матеріально-технічне оснащення:
Інструмент: для підготовки поверхні і обштукатурювання.
Наочні посбники: інструкційна карта, інструкція з охорони праці, карточки-завдання.
1. Організаційна частина (3-5 хвилин)
1.1. Перевірка учнів за списком .
1.2. Перевірка зовнішнього вигляду ( робочого одягу) .
2. Вступний інструктаж (40 хвилин).
2.1.Повідомити учням тему і мету уроку
2.2. Перевірка опорних знань учнів:
2.3. Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні ми з вами ознайомимось, які бувають поверхні і який інструмент потрібен для підготовки і обштукатурювання поверхонь. Як ви вже знаєте з спецтехнології, що бувають поверхні: цегляні, із бутового каменю, шлакобетонні, дерев’яні, гіпсові або гіпсобетонні перегородки.
Для підготовки поверхні використовують такі інструменти:
Штукатурний молоток - на одному кінці обушок розміром 25х25мм, на другому - вигнуті ріжки з прорізами для витягування цвяхів. Маса молотка (450-475г) і ручка розраховані, щоб можна було за два удари
забивати штукатурні цвяхи;
Молоток-кулачок з широкими обушками масою від 1 до 1,5кг. Його застосовують для завдання ударів по зубилу, троянці, зубчатці;
Ніж для опоряджувальних робіт використовується для виготовлення ручок інструменту, розколювання драні, нарізання сухої штукатурки вирізання профільної дошки.
Зубило призначене для вибірки швів у цегляному та кам’яному муруванні, насічення декоративної штукатурки, підготовки поверхонь.
Скребачка - призначена для очищення поверхні від бруду тат напливів розчину. Полотно скребачки виготовлене з листової сталі завтовшки 2 мм, ручка з вуглецевої сталі діаметром 17мм;
Троянка і зубчатка застосовуються для підготовки поверхонь, насічення штукатурки, вибирання швів у цегляному муруванні. У троянки на лезі є три зубці, у зубчатки-кілька. Виготовляють їх з міцної сталі.
Сталева щітка призначена для очищення різних поверхонь, прочищення деяких видів декоративної штукатурки. Складається вона з дерев’яної колодки, у яку пучками встановлений сталевий дріт різної товщини і пружності;
Ручні ножиці для різання металу використовують для вирізання сталевих профілів до шаблонів, різання металевої сітки.
Для накидання і розрівнювання розчину використовують такі інструменти:
Кельма або штукатурна лопатка складається з міцного сталевогополотна завтовшки до 1,5 мм, колодочки з коліном. Лопатки виготовляють з полотном двох розмірів -180х150 і 200х150мм. Більш зручні лопатки з суцільнотягненим полотном і колодочкою, тому що з них легко очищається розчин. Штукатурними лопатками накидають на поверхні та приблизно дозують різні матеріали, перемішують сухі суміші й розчини, намазують, розрівнюють, загладжують, зрізають розчини, очищають інструменти,інвентар і пристосування;
Ківш штукатурний складається з чашки, колодочки, дерев*яної ручки і гачка, за допомогою якого ківш вішають на борт ящика. Повна місткість ковша становить 1,1л, робоча-0,8л. Ківш виготовляють з різних металів, а краще з сталі. Застосовують ківш для накидання розчину на різні поверхні та дозування матеріалів;
Сокіл – щит з ручкою всередині. Виготовляють щит з дерева або дюралюмінію. Використовують для перенесення розчину від ящика до місця утримування розчину в руці під час накидання його на поверхню, а також для розрівнювання штукатурки;
Кельма кутова внутрішня, кельма кутова зовнішня застосовують для виконання штукатурних робіт, витягування зовнішніх і внутрішніх углів;
Півтерки (дерев’яні, пінопластові) і складаються з полотна і ручки.
Вони бувають залежно від розмірів:
короткі – довжина полотна від 150 до 500мм;
середньої довжини – довжина полотна 500 -1000мм;
довгі – довжина полотна становить 1000 – 2000мм.
Ширина півтерків коливається від 20 до 150мм, а товщина – від 5 до 30мм. Півтерки застосовують для вирівнювання та ущільнення штукатурної накиді. Півтерки можна ще застосовувати для намазування розчину на стіни і стелі, розрівнювання розчину, виконання падуг, натирання лузг, ясенків, фасок;
Терки (дерев’яні, пінопластові) застосовують для гладкого оброблення верхнього шару штукатурки, тобто затирання.Вони складаються з полотна і ручки. Середні розміри полотна терки 140х190мм.
Щітка, щітка – макловиця для змочування поверхні.
правило.
Контрольно-вимірювальний інструмент :
Вимірювальна рулетка у закритому корпусі,
Будівельний висок,
Рівні (металеві з одним чи двома візирами),
Гнучкий рівень.
Показую кожен із інструментів, розказую його призначення і як ним користуватися. Звертаю увагу учнів на вимоги до інструментів з безпеки праці. Усі інструменти мають бути міцно насаджені на ручки так, щоб вони не могли зіскочити під час роботи. Особливо це стосується ударних інструментів: штукатурних молотків, кулачків. Ручки всіх інструментів рекомендується добре зачищати і покривати один-два рази оліфою. Вони менше намокають і легко очищаються від розчину. Після кожного дня роботи інструмент оглядають, очищають від розчину і, якщо треба, промивають. Задирки на ручках відшліфувати, щоб не було травми
Запитання до учнів:
Назвіть інструмент для підготовки поверхні? (Відповідь учнів: молоток, зубило, щітка металева, щітка рогожа або макловиця).
Назвіть інструмент для обштукатурювання поверхонь? (Відповідь учнів: ковш, штукатурна лопатка, сокіл, терка, напівтерок, рулетка, рейка-правило, щітка - макловиця).
Правила охорони праці при обштукатурюванні поверхонь.
3. Поточний інструктаж.
3.1 Розприділення учнів по робочим місцям, повідомлення про критерії оцінювання, самостійна робота учнів.
Мета самостійної роботи: Ознайомлення учнів з поверхнями, інструментами, їх призначенням.
3.2.Прийняття і оцінювання роботи учнів. Охарактеризувати кожен із інструментів.
4. Заключний інструктаж
4.1 Підведення підсумків робочого дня:
повідомляю хто з учнів досяг гарних знань при вивченні теми : «Ознайомлення з видами поверхонь і інструментами для підготовки поверхні і обштукатурювання».
4.2 Повідомлення теми наступного уроку: «Підготовка бетонних та цегляних поверхонь».
4.3Видача домашнього завдання.: Повторити з підручника « Штукатурні роботи» МЕ 3.1.2.комплект штукатура.
4.4 Прибирання робочих місць.
ПРАВИЛА ОХОРОНИ ПРАЦІ.
При РОБОТІ з
ІНСТРУМЕНТОМ.
1.При роботі з інструментом необхідно строго дотримуватись правил охорони праці і вживати всіх заходів до зниження травматизму.
2.Працювати тільки в спецодязі і спецвзутті.
.
3.Розтирання шкіри рук може статися від неправильного виготовлення ручок інструменту.
4.Під час роботи зубилами, троянками, скарпелями, бучардами від поверхонь відлітають шматочки цегли, бетону, тому потрібно працювати в захисних окулярах і рукавицях.
5.Шкіру рук захищати мазями або спеціальними пастами.
6.Для зниження втоми і нормальної роботи необхідно робити підмости такої висоти, щоб стеля знаходилася над головою не вище 20 см.
7.Перевірити стійкість столиків та помостів.
8.До початку роботи уважно оглянути інструменти і виправити всі дефекти.
9.За очищення від пилу і бруду поверхонь слід працювати в окулярах і
при користуванні інструментом під час підготовки поверхонь під обштукатурюванння.
.
10.Очищати поверхню за допомогою кислот необхідно в захисних окулярах і міцних прогумованих чи брезентових рукавичках.
11.Соляну кислоту дозволяється зберігати на робочому місці тільки розведеною, у посуді з кришкою, яка щільно закривається.
КРИТЕРІЇ ОЦІНВАННЯ
при виконанні підготовки поверхні.
№ п/п |
Параметри оцінювання |
Бали |
1 |
Неправильна хватка інструментів |
12-11-10 |
2 |
Неправильна хватка інструментів, неправильна стійка |
9-8-7 |
3 |
Неправильна хватка інструментів, погана організація робочого місця. |
9-8 |
4 |
Погана організація робочого місця, нераціональне використання робочого часу |
7
|
5 |
Порушення правил охорони праці під час роботи |
6-5-4 |
6 |
Порушення правил охорони праці під час роботи, перевитрата матеріалів, порушення технологічного процесу
|
3-2-1 |
(Кутник)
(Правило)
(Рівень)
(Висок)
(Шнур - причалка)
Всі гріхи його справляю
по кутках стриба мов півень
зветься інструмент цей
Рівень
2. Без мене й робота сухота,
Без мене й їда, не їда
Куди не крутися всюди я треба,
Гаряча, холодна, солона, іржава
Глибока і мілка
Вода
та ж це майстер, наш
Висок
4. Біжу вправо - спотикаюся
Біжу вліво – ковиряюся
Стану прямо – відпочиваю
Й знову біжу я без зупину.
Бульбашка в рівні
Ручка дерев’яна
Кельма
6. Що знаходиться між підлогою і стелею
і
7. Клубок ниточок, зверху гачок
Шнур
ХАРАКТЕРИСТИКА ІНСТРУМЕНТІВ ДЛЯ ШТУКАТУРНИХ РОБІТ
НАЙМЕНУВАННЯ |
РИСУНОК |
ПРИЗНАЧЕННЯ |
||||||
ШТУКАТУРНИЙ МОЛОТОК |
|
ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ПОВЕРХНІ ДО ОБШТУКАТУРЮВАННЯ |
||||||
ШТУКАТУРНИЙ МОЛОТОК |
|
ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ПОВЕРХНІ ДО ОБШТУКАТУРЮВАННЯ |
||||||
ЗУБИЛО, СКАРПЕЛЬ, СКРЕБАЧКА |
|
СКОЛЮВАННЯ БЕТОННИХ ТА ЦЕГЛЯНИХ ПОВЕРХОНЬ |
||||||
НІЖ ДЛЯ ОПОРЯДЖУВАЛЬНИХ РОБІТ |
|
РОЗЧИЩЕННЯ ТРІЩИН |
||||||
ШТУКАТУРНА ЛОПАТКА (КЕЛЬМА) |
|
ДЛЯ НАКИДАННЯ І РОЗРІВНЮВАННЯ РОЗЧИНУ ПРИ ОБШТУКАТУРЮВАННІ ПОВЕРХОНЬ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ШТУКАТУРНИЙ КОВШ – ДЛЯ ОПОРЯДЖУВАЛЬНИХ РОБІТ |
|
ДЛЯ НАНЕСЕННЯ РОЗЧИНУ НА ПОВЕРХНЮ ЩО ОБШТУКАТУРЮЄТЬСЯ |
||||||
ПІНОПЛАСТОВА ТЕРКА |
|
ДЛЯ ЗАТИРАННЯ ШТУКАТУРКИ |
||||||
НАПІВТЕРОК |
|
ДЛЯ ВИРІВНЮВАННЯ І ЗАГЛАДЖУВАННЯ ШАРІВ ШТУКАТУРКИ
|
||||||
СОКІЛ |
|
ДЛЯ УТРИМАННЯ РОЗЧИНУ ПРИ НАКИДАННІ ЙОГО КЕЛЬМОЮ |
||||||
ЩІТКА-МАКЛОВИЦЯ |
|
ДЛЯ ЗМОЧУВАННЯ ПОВЕРХОНЬ ВОДОЮ |
||||||
ЩІТКА |
|
ДЛЯ ЗМОЧУВАННЯ ПОВЕРХОНЬ І ПІДСОХЛОЇ ШТУКАТУРКИ ВОДОЮ |
||||||
СТАЛЕВА ЩІТКА |
|
ДЛЯ ОЧИЩЕННЯ РІЗНИХ ПОВЕРХОНЬ |
||||||
РЕЙКА-ПЕРО (ПРАВИЛО) |
|
ДЛЯ РОЗРІВНЮВАННЯ РОЗЧИНУ |
||||||
РІВЕНЬ |
|
ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ГОРИЗОНТАЛЬНИХ ТА ВЕРТИКАЛЬНИХ ПОВЕРХОНЬ |
||||||
ВИСОК |
|
ДЛЯ ПРОВІШУВАННЯ ПОВЕРХОНЬ І ПЕРЕВІРКИ ЇХНЬОЇ ВЕРТИКАЛЬНОСТІ |
||||||
ВИМІРЮВАЛЬНА РУЛЕТКА У ЗАКРИТОМУ КОРПУСІ |
|
ДЛЯ КОНТРОЛЬНОГО ЗАМІРУ ПОВЕРХНІ ШТУКАТУРКИ |
||||||
КЕЛЬМА КУТОВА ВНУТРІШНЯ |
|
ДЛЯ ВИТЯГУВАННЯ ВНУТРІШНІХ КУТІВ |
||||||
КЕЛЬМА КУТОВА ЗОВНІШНЯ |
|
ДЛЯ ВИТЯГУВАННЯ ЗОВНІШНІХ КУТІВ |
||||||
ФАСОННІ ПІВТЕРКИ |
|
ДЛЯ ЗАТИРАННЯ ЛУЗГ,УСЕНКІВ І ФАСОК |
КАРТОЧКИ-ЗАВДАННЯ
(Оберіть правильну відповідь).
1.Як ви рахуєте для точнішого дозування матеріалів застосовують:
а). штукатурну лопатку;
б).відрізовку;
в). ковш;
г). півтерок?
2.Який інструмент використовують для дозування, перемішування, накидання, розрівнювання, загладжування розчину:
а). штукатурну лопатку;
б).ківш;
в).відрізовку;
г).півтерок?
3.Щоб підготовити цегляну і бетонну поверхню потрібно користуватись:
а).штукатурним молотком;
б).скребачкою;
в).скарпелем;
г).теркою?
4.Назвіть контрольно-вимірювальний інструмент:
а).вимірювальна рулетка у закритому корпусі;
б).будівельний висок;
в).рейка-висок;
г). рівень;
д).кутник.
КАРТКА-ПОВТОРЕННЯ
ДОПОВНИ РЕЧЕННЯ
1. Ковш використовують ...
2.За допомогою півтерка ...
3.Щітка-макловиця призначена ...
4. Металева щітка призначена ...
5. Штукатурний молоток використовують ...
6. Будівельний висок застосовують ..1