Тема: Ознайомлення з життям і творчістю Анатолія Качана. А. Качан «Хвилювалось море», «Розмова з пароплавом». Читання в особах.
Мета: Ознайомити дітей з творчістю Анатолія Качана. Вчити дітей виразному і свідомому читанню, розкривати образ, зображений у віршах, порівнювати їх, продовжувати формувати вміння працювати в парі , в групах. Розвивати в дітей фантазію, усне мовлення, збагачувати словниковий запас, розвивати творчі здібності, продовжувати розширювати читацький світогляд дітей; розвивати вміння спілкуватися у класі; виховувати любов до рідного слова,виховувати любов до природи
Обладнання: таблиця складів, словникові слова (стіна слів), ІКТ, таблиця для розчитування, загадки, чистомовки, музичний супровід, таблиця з алфавітом, предметні малюнки, зразки друкованих та рукописних цифр, предметні малюнки.
Методи, прийоми, форми роботи: бесіда, робота з підручником, словникова робота, робота в парах, робота в групах, виразне читання, слово вчителя
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
ХІД уроку
1) Привітання.
Створення позитивного психологічного клімату класу.
«Від щирого серця» . Учні передають один одному іграшку у вигляді серця з побажанням всього найкращого від щирого серця
Гра-руханка „Подарунок”
Діти стоять в колі. Кожен з них придумує, який подарунок він хотів подарувати сусіду зліва. По черзі за допомогою міміки і жестів пояснює тому, кому дарує. Допускається підказка, але така, в якій не міститься назви даного предмета, а тільки його опис.
ІІ. Актуалізація і коригування опорних знань та уявлень учнів
а) Виразне читання вірша «Пряля » Ліни Костенко.
-Пір’їнку здуємо з долоньки.
-Понюхаємо конвалію.
-Надуємо велику кульку.
-Подуємо на обпечений пальчик.
- Подуємо, як сердитий вітрюган. задуйте свічки;
розпиліть подихом кульбабку;
погудіть неначе пароплав;
зобразіть свист вітру;
Щоб язичок на уроці був слухняним, виконаємо артикуляційні вправи:
,, Злизати варення з нижньої губи” (Висунути широкий язик, облизати нижню губу та заховати язик у глиб рота. Повторити 10 раз.)
,, Злизати варення з верхньої губи” (Висунути широкий язик, облизати верхню губу та заховати язик у глиб рота.) Повторити 10раз.)
,, Язичок – голочка” (Рот відкрити. Язик висунути далеко вперед, напружити його та зробити вузьким. Утримувати в такому положенні 10 с.)
,, Язичок – лопатка” (Широкий язик висунути, розслабити, покласти на нижню губу. 3. Слідкувати, щоб язик не тремтів. Утримувати 10 с.)
,, Язичок – вітрило” (Висунути вузький язик. Тягнутися язиком почергово спочатку до носа, потім до підборіддя. Рот при цьому не закривати. Вправа проводиться під лічбу до 10 разів.)
,, Язичок – маятник” (Висунути вузький язик. Тягнутися язиком поперемінно праворуч – ліворуч. Рухати язиком з куточка рота в повільному темпі під лічбу. Виконати 10 разів.)
Де ж наш пустун-язичок? Поклацали зубками.
Заховався за біленький тинок. Посичали гускою: с-с-с.
Ліг на бочок і мовчок. Подзижчали комариком: з-з-з.
А ми зараз його розбудимо! Дзюркоче вода у струмочку дз-дз-дз
Поплямкали губками.
Ма-ма-ма-прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло-кугури намело.
Ем-ем-ем - саночки візьмем.
Дем-дем-дем - на гірку підем.
Ам-ам-ам- ой , весело нам.
Гра «Дощик, дощ, сонце»
«Дощик» — напівголоснехоровечитання (пошепки)', «дощ» — голосно, швидко;
«злива» — голосно, скоромовкою; «сонце» — читаннямовчки.
Білка: горішки, шишки, огірок, дупло, гриби.
Школа: парта, дзвінок, крейда, море, урок.
Кішка: мишка, молоко, сметана, цукерка, риба.
Ведмідь: барліг, ягоди, мед, ліс, нора.
Поле синє, вівці білі, на полі пасуться, до берега несуться. (Море)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми будемо знайомитися з поетом, якого називають співцем моря, та його творами.
ІV. СПРИЙМАННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Робота над віршем «Хвилювалось море». .
а)Читання вірша вчителем.
- Чи сподобався вам вірш. Чим саме?
б) Словникова робота
- Самостійне з’ясування значення слова рейд за підручником.
Вправа «Навпаки» Учитель озвучує тлумачення слова, а учні в тексті шукають це слово.
Платан якір скелі
Читання стовчиків слів луною , учнем який гарно читає.
в)Вправа «Бджілки» напівголосне читання учнями
г)Аналіз прочитаного.
Кругом вода, а з питвом біда. (Море)
Через море океан, в сильний шторм чи ураган, впевнено вперед прямує, а на ньому люд мандрує. (Пароплав)
- Розгляньте малюнок. Кого ми бачимо?Це справжній пароплав чи ні?Прочитайте заголовок вірша. Про що може йтися у ньому?
2.Читання вірша комбінованим способом «Розмова з пароплавом»
3. Словникова робота
Полюс Причал
Читання стовпчиків слів на одному подиху
4. Гра «Дощик».
• Накрапає дощ (тихо);
• дощ пускається сильніше (голосніше);
• злива (голосно);
• дощ слабшає (тихіше);
• дощ перестав (читання припиняється).
5. Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання тексту учнями.
6. Аналіз змісту вірша
- Між ким відбулася розмова?
- Що цікавило дітей?
- Де побував пароплав?
- За ким сумував пароплав у морі?
- Чому пароплав сумував за причалом?
- Яка головна думка цього вірша?
Фізкультхвилинка
V. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності
1. Робота в групах. Гра «З’єднай слова»
2. ЧИТАННЯ ДЛЯ КОГОСЬ «Щоденні 5» Робота в групах.
За вибором читаємо твір.
Який твір вам більше сподобався? Який малюнок ви б до нього намалювали?
4. Гра «Рими»:
5. Гра « Зіпсоване радіо» ( вдосконалення техніки читання, починають читати по сигналу з різних частин, закінчують читання теж за сигналом, по черзі називають останнє слово яке прочитали, вчитель швидко записує, а потім читає утворений текст)
6. Рефлексія. ПИСЬМО ДЛЯ СЕБЕ «Щоденні 5»
- Зробіть запис (малюнок) у «Щоденнику вражень » : Що зацікавило на уроці?
Діти можуть писати будь-яким способом ( олівцями, фломастерами, кольоровими ручками), малювати також.
VI. Підсумок уроку
1. Гра «Закінчи речення» Вправа «Мікрофон»
— Оцініть свою роботу на уроці.
• Зелена картка — працював активно, старанно, творчо, без помилок.
• Жовта картка — працював і старався, іноді припускався незначних помилок.
• червона картка — працював нижче своїх можливостей, був неуважний.
Виразно читати, відповідати на питання